Autor Wątek: Ekspres przelewowy Moccamaster  (Przeczytany 88431 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #180 dnia: 13 Luty 2020, 20:19:38 »
Nagnij odrobinę budżet i kup raz a porządnie.

Ekspres z termosem: https://www.konesso.pl/product-pol-3230-Ekspres-do-kawy-Marco-BRU-F60M.html (2,2 litra kawy).
Młynek: https://www.konesso.pl/product-pol-1773-Mlynek-do-kawy-Wilfa-Svart-WSCG-2.html

Do tego duże paczki kawy ziarnistej np od EC.

Będzie smacznie, ergonomicznie i ekonomicznie.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #181 dnia: 13 Luty 2020, 20:42:42 »
Fajne propozycje. Ale budżetu już nie przeciągnę... 1000 netto to taka psychologiczna granica... Jest coś wartego uwagi oprócz moccamaster? I jak wygląda sprawa z robieniem np jednego kubka? Bo nie zawsze trzeba na raz 5 kaw. Młynek póki co nie przejdzie... Mi posłuży xeoleo, a koledzy kupują mielonki. Ewentualnie później się dokupi nivone...
Ale @pj.w bardzo fajna maszynka... Nie wiedziałem, że są takie ekspresy w tak małej cenie. Myślałem, że to już takie typowo gastronomiczne, za kilka tysiaków PLN... Zerknę jeszcze później na tego sage, ale marka jakoś mnie nie przekonuje.... Sam nie wiem czemu.. A gwarancja pewnie nie obowiązuje jak kupujesz na firmę...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #182 dnia: 13 Luty 2020, 20:48:54 »
Z moich doświadczeń minimum w KBG 741 to 0,5/0,6 litra.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #183 dnia: 13 Luty 2020, 21:00:35 »
Zerknę jeszcze później na tego sage, ale marka jakoś mnie nie przekonuje.... Sam nie wiem czemu.. A gwarancja pewnie nie obowiązuje jak kupujesz na firmę...

3 lata gwarancji jest tylko dla osób fizycznych a na firmę są zdaje się dwa, ale to najlepiej potwierdzić u sprzedawcy.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #184 dnia: 13 Luty 2020, 22:20:25 »
Jeszcze jedna myśl mi się nasunęła... Czy te ekspresy mają wbudowane filtry z mikrosiateczki, czy trzeba wrzucać papierowe? Wolałbym jednak stały filtr.

Offline Sputnik Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Bez ciśnienia i nie z automatu, tylko na spokojnie :)
  • Młynek: 1Zpresso K-Max i na prąd
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #185 dnia: 14 Luty 2020, 08:07:13 »
Spokojnie jeden kubek bardzo dobrej kawki sobie zrobisz w Moccamaster. Możesz sobie dokupić taki stalowy filtr, choć wg mnie one śmierdzą i po krutkim czasie są brudne i tłuste.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #186 dnia: 14 Luty 2020, 09:26:12 »
Jeśli koledzy nie ogarniają, to myślę, że Melitta Aroma Fresh im pomoże. A Ty sobie poradzisz ze swoim młynkiem. Reszta $$$ może być na kawę lub na szkolenie o kawie.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #187 dnia: 29 Czerwiec 2020, 21:22:59 »
Taka żarówa u mnie stanęła :)



Pierwsze parzenia - jest bardzo okej.
Jedno parzenie porównałem side by side ze starą Melittą Aroma Signature Deluxe.

500ml wody (co ciekawe, w obu przypadkach 500ml wychodzi nieco powyżej zaznaczonej linii zbiornika)
30g Etiopii Guji od Johana (dodali gratis ;)) oczywiście takie samo mielenie w Niche.

Czas opróżnienia zbiornika (2:30) i sumaryczny czas przelewu (3:40) identyczny. (Melitta na ustawieniu zwykłym, Moccamaster "półdzbanka").
Napary bardzo podobne, na moje ten z Moccamastera nieco głębszy, z Melitty ciut bardziej kwaskowy. Całkiem smaczna kawa swoją drogą, ale nic nie urywa.
Nie robiłem pomiarów, ale na mój język minimalnie wyższa temperatura parzenia w Technivormie.
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2020, 21:26:22 wysłana przez pafcio0 »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #188 dnia: 18 Grudzień 2020, 16:03:58 »
Macie jakiś czas, po którym zaczynacie pić kawę czy pijecie od razu od zaparzenia?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #189 dnia: 18 Grudzień 2020, 17:35:17 »
Macie jakiś czas, po którym zaczynacie pić kawę czy pijecie od razu od zaparzenia?
Czym prędzej po parzeniu (skądinąd niesygnalizowanym żadnym dźwiękiem jak np. w Melitcie) wyłączam ekspres, coby płyta nie grzała dzbanka z kawą i w sumie od razu jak wszystko ścieknie zabieram dzban. Pite praktycznie zaraz po nalaniu, by poznać wszystkie oblicza naparu ;)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #190 dnia: 18 Grudzień 2020, 21:34:48 »
Ja mam termos. Mi kawa smakuje bardziej, nawet po dobrych 10min
Zastanawiam się, jak robią inni. Dzięki

Offline gArtur

  • Wiadomości: 91
  • Młynek: Arco, Xeoleo 50
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #191 dnia: 18 Grudzień 2020, 22:25:10 »
Wlewam do kubka i powoli pije, wolę kawę jak jest ciepła a nie gorąca 😃

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #192 dnia: 15 Marzec 2021, 13:39:31 »
Mam pytanie odnośnie smaku kawy z moccamaster. Czy jest on w jakimś stopniu zbliżony do np. Chemexa? Ostatnio przekonałam męża (fana espresso) do Chemexa. Przepadł na dobre, ale rano nie ma czasu przygotowywać sobie kawy. Pomyślałam o ekspresie. Szukam takiego, w którym można przygotować mniejsza porcję kawy - ok 200ml, ewentualnie 300-400 na dwie osoby. Czy pod One Cup można podstawić inne naczynie, czy tylko dedykowany kubek?

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #193 dnia: 23 Kwiecień 2021, 16:17:52 »
Mam pytanie odnośnie smaku kawy z moccamaster. Czy jest on w jakimś stopniu zbliżony do np. Chemexa? Ostatnio przekonałam męża (fana espresso) do Chemexa. Przepadł na dobre, ale rano nie ma czasu przygotowywać sobie kawy. Pomyślałam o ekspresie. Szukam takiego, w którym można przygotować mniejsza porcję kawy - ok 200ml, ewentualnie 300-400 na dwie osoby. Czy pod One Cup można podstawić inne naczynie, czy tylko dedykowany kubek?
Patrząc na konstrukcję można postawić wszystko co się zmiesci.

Offline pienza

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Ascaso Dream 2019, Cafelat Robot Barista
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso JX Pro, MYM54
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #194 dnia: 06 Maj 2021, 17:44:11 »
Waham się między Moccamaster Select i Melitta Aroma Signature Deluxe. Zastosowanie to głównie parzenie 500-600ml, bardzo rzadko większe ilości. Moccamaster ładniejsza, natomiast Melitta sporo tańsza i raczej skłaniam się w stronę produktu holenderskiego. Czy Melitta ma jakaś inna przewagę nad Moccamaster niż niższa cena? Trwałość myśle ze na równi (obie 5 lat gwarancji) albo przewaga Moccamaster ze wzgl na sprawdzona konstrukcję i dostępność części. Szukałem pierwotnie opcji z termosem, żeby automat nie podgrzewał automatycznie kawy, ale nic odpowiedniego nie znalazłem.

Pytanie dodatkowe może nie do końca w temacie wątku - czy ktoś korzysta z Baratza Sette ze standardowymi żarnami do przelewów? Obawiam się, ze będzie mielił za drobno do ekspresu przelewowego, bo aktualnie do Melitta 102 przy najgrubszym mieleniu 30g przelew 50l potrafi trwać 5 minut.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi