Autor Wątek: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego  (Przeczytany 1390 razy)

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« dnia: 21 Listopad 2023, 18:46:34 »
Cześć, nabyłem ekspres Melitta Aroma Ellegance z drugiej ręki za grosze, stan idealny. Piszę to by raczej odrzucić usterkę urządzenia chyba że po prostu jest kiepskie i tak parzy. Ale wolę być myśli że ja coś źle robię. Kupiłem ekspres bo rano nie mam czasu przelewać V60 czy chemexa w tygodniu a w kawiarniach pijam przepyszne szybkie przelewy i pomyślałem że może uda się choć w części osiągnąć ten smak. Kawa dobra bo zawsze zamawiam z euro cafe i robiąc ją ręcznie w czymkolwiek jest pyszna a z melitty wychodzi mi lura. Używam severina jak w opisie (nigdy nie pamiętam tych numerków) i próbowałem najdrobniejszy i najgrubszy przemiał i efekt jest w zasadzie identyczny. Dziwi mnie że pomimo dużo drobniejszego przemiału woda przepływa przez kawę bardzo szybko. W chemeksie nawet na najgrubszym przemiale chwilę jej schodzi zanim przecieknie a tutaj niemal natychmiast przecieka nie robiąc większej warstwy wody nad kawą. Próbowałem zwiększyć ratio i jest troszkę lepiej ale niewiele lepiej. Tym sposobem zresztą pójdę z torbami. Próbowałem też wstrzymac przepływ przez pierwsze pół minuty by zgromadziło się trochę więcej wody i dopiero wtedy podłożyłem dzbanek i zaczęło przeciekać. Efekt bardzo zbliżony do poprzednich. Co jeszcze można zrobić?

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Listopad 2023, 18:55:57 »
 A Ty tam wkładasz filtr papierowy ?

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Listopad 2023, 20:17:17 »
A jaką ilość kawy /wody używasz. Jak masz ustawiony "Aroma Select“? Ustaw tak, żeby lało tylko środkiem . Generalnie ekspresy przelewowe, to przeważnie dobrze działają od 500 ml.

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Listopad 2023, 20:29:42 »
Tak, wkładam filtr papierowy :D
Robilem na początku 48g na 800 wody a później 60g na 800. O aroma Select nic nie wiem, gdzie to się ustawia? Ja mam dwa guziki i klikam po prostu dolny.

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Listopad 2023, 20:48:31 »
Ja mam Melitta look IV i jak bym nie ustawiał aroma selector'a to i tak w porównaniu z Hario to z Melitty zawsze wychodzi lura. U nas Melitta używana jest do parzenia herbaty i ziółek i tylko incydentalnie do parzenia kawy.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Listopad 2023, 20:51:37 »
O aroma Select nic nie wiem, gdzie to się ustawia?

Zobacz może masz takie pokrętło albo coś w tym stylu.

20220518_152100.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Listopad 2023, 21:18:45 »
Nie mam nic takiego. Jakis prosty model, dwa guziki i to wszystko

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Listopad 2023, 21:42:25 »
Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby nie dało się spowolnić przepływu przemiałem, zazwyczaj problemy są z przyspieszeniem... Jeśli nie ma różnicy między "grubym a drobnym" to coś nie tak może być z młynkiem.

Inne opcje to z fizycznego punktu widzenia "za duża dziura" lub zbyt przepuszczalny filtr.
Jakie masz filtry? (chemeksowe akurat różnią się znacznie od wszystkiego innego, więc to kiepski punkt odniesienia).
Spróbuj filtra V60 zagiętego z trapez, albo też chemeksowego odpowiednio pozaginanego.
Spróbuj może dla eksperymentu "zalać ręcznie" (jeśli w tym ekspresie tak się da) i sprawdzić co to zmieni.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Listopad 2023, 22:21:01 »
Pomijając regulacje na młynku u mnie pokazany w tym temacie ekspres reagował też na filtry w każdym z pokazanych teraz filtrów kawa przepływała inaczej przez jednego wolniej innego szybciej.


20231121_220140.jpg

Używam też takich "na wagę" właśnie się prasuje by był gotowy na rano rano tylko go przepłukać gorącą wodą i z niego też kawa poleci inaczej niż z tamtych (szybciej)

20231121_220732.jpg

20231121_220748.jpg

Jka   
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Listopad 2023, 23:23:20 »
właśnie się prasuje by był gotowy na rano



Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Listopad 2023, 23:34:11 »
Ależ tutaj żadnej maggi  :lol2:  nie ma ja już teraz dzisiaj o godz.23H32 21.11.2023 r. mam wszystko przygotowane do tego by o godz.5:00 jutro rano włączyć ottomatic-a i zrobić sobie pyszną kawę.

20231121_232646.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Listopad 2023, 05:40:31 »
Używam filtrów moccamaster 4. Właśnie myślałem o tym by zastosować dwa takie filtry. Jak nie pomoże sprawdzę z chemexa i V60. Z młynkiem chyba wszystko ok, widać wyraźną różnicę w przemiale, może źle ująłem, pewnie nie leci identycznie szybko ale też szybko i kawa jest słaba :).
A Tobie @Jka57 które filtry wolniej przepuszczają napar? Może te melitty będą lepsze.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Listopad 2023, 06:02:25 »
A Tobie @Jka57 które filtry wolniej przepuszczają napar? Może te melitty będą lepsze.
Tak te Melitty są wolniejsze, sztywniejsze i chyba grubsze.
Tam przelewało się to wolniej.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Listopad 2023, 08:41:10 »
Co chcesz osiągnąć zostawiając tamper na filtrze na kilka godzin? Przecież to nie ma co zmienić.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Mało aromatyczna kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Listopad 2023, 08:54:24 »
oj szukacie dziury w całym, pewnie co by nie zaginać już z rana, przecież o 5 to każda dodatkowa czynność wiąże się z bólem :D no i pamiętajmy, że żaden emeryt nie będzie mieć czasu o 5 rano bawić się w origami, autobusy same nie będą jeździły :P

A co do filtrów, to sam używam moccamasterów w mellitowym dripperze i czasami je zaginam do v60, właśnie dlatego, że są grubsze od starych hariowych i nie powiedział bym, żeby leciało z nich jakoś niezwykle szybko. Jaki czas zajmuje przelanie tych 800ml? Jak kończy "chlupać i bekać" to w koszyku z kawą stoi trochę wody, czy już jest przeleciane wszystko? No i jak wyglądają fusy już po zaparzeniu, w sensie są całe mokre, może jest wielki krater a brzegi są suchawe?
Tu jest na tyle mało zmiennych, że też bym obstawiał za gruby przemiał i że woda spływa szybko środkiem, a w końcu przelewowe ekspresy nie robią dużo agitacji żeby wodę jakoś rozprowadzić
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2023, 09:05:19 wysłana przez trez »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi