Autor Wątek: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką  (Przeczytany 13071 razy)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« dnia: 09 Luty 2014, 19:33:40 »
Zastanawiam się czy takie filiżanki z podwójną ścianką nie będą lepsze od klasycznych porcelanowych ? Chodzi o użycie przy metodach alternatywnych w sytuacji gdy brak ekspresu na którym są stale podgrzane porcelanowe filiżanki. Przelanie kawy o temp. około 80 st.C do porcelanowej filiżanki o temperaturze pokojowej powoduje, że napar natychmiast traci 10-12st.C a po pierwszej minucie kolejne 8-10st.C później spadek temperatury jest już wolniejszy ale generalnie po minucie kawa jest zbyt zimna. Przelewam oczywiście filiżankę wrzątkiem przed użyciem ale nie lubię tej czynności więc pomyślałem sobie o tytułowych filiżankach Bodum. Są z cienkiego szkła więc prawdopodobie strata temperatury zaraz po napełnieniu nie będzie tak gwałtowna a podwójna ścianka prawdopodobnie stanowi jakąś izolację i napar stygnie wolniej. Ciekawe czy wolniej niż w porcelanie - która gdy już złapie temperaturę to ją trzyma.
Czy macie takie filiżanki lub inne o podobnej konstrukcji ? Może ktoś zrobi prosty test z termometrem ? Będę wdzięczny.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Luty 2014, 21:28:07 »
Gdzieś poruszaliśmy temat takich filiżanek z biedronki, mam w domu takie 2 mniejsze, ~140ml. Używam głównie do cappu, ładnie trzymają ciepło.
Spróbuję zmierzyć, startowa 80 C?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Luty 2014, 21:53:16 »
Porównałem "trzymanie ciepła wody" w szklance z podwójnymi ściankami z Biedronki i w kubku z grubego przezroczystego szkła, pojemność zbliżona. Do obu wlałem gorącą wodę z czajnika, po dwóch minutach temperatura wody w szklance z podwójnymi ściankami wynosiła 84°C, a w kubku 79°C.
Maksymalna pojemność biedronkowych szklanek do cappuccino to 250 ml.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Luty 2014, 07:47:21 »
Spróbuję zmierzyć, startowa 80 C?
Sprawdź jeśli możesz. A czy jesteście w stanie zapodać fotki tych szklaneczek z biedronki i innych z podwójną ścianką jeśli ktoś ma. Trafiłem też na Hario. Są fajne ale cena ponad 100zł za sztukę jest jednak za wysoka.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Luty 2014, 10:52:46 »
Bywają jeszcze w sklepach Tchibo

Ja sobie swego czasu (z rok temu) w Lidlu kupiłem - tak się z Phinem prezentują

Zwłąszcza pod phina gdy są przykryte podczas kapania kawy się dobrze sprawdzają - jak termos. Na zewnątrz ścianki są praktycznie zimne.
LMWDP #469

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Luty 2014, 11:37:07 »




Znalazłem w sieci te fotki szklanek z Biedronki. Koszt jest niewielki w porównaniu z firmowymi i naprawdę warto kupić. Ja mam 4 duże i 3 mniejsze. Znakomicie się sprawdzają w codziennym użytkowaniu, trzymają dobrze temperaturę.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2014, 11:40:12 wysłana przez gromog »

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Luty 2014, 16:20:23 »
Kupiłem ostatecznie tytułowe Bodum 250ml. Nie mogłem znaleźć takich o jakich piszecie (Biedronka, Tchibo) poza tym napis "made in Switzerland" jakoś poprawia mi samopoczucie  ;) Fajnie się w nich kawa prezentuje więc gdyby nawet pod względem funkcjonalnym nie były lepsze od filiżanek porcelanowych to i tak byłbym zadowolony ale są lepsze więc jestem bardzo zadowolony. Spadek temperatury w 10 sekund po przelaniu z syfona Hario wynosi około 2 stopnie !!! Więc rewelacja. Po minucie temperatura kawy jest niższa o kolejne 2 stopnie. Szkalaneczna jest ledwie letnia. Po pięciu minutach kawa nie nadaje się jeszcze do picia bo jest zbyt gorąca !!! Czyli rewelacja. Czas delektowania się zapachem gorącego naparu wydłużył się więc wielokrotnie.

Szklaneczki kupiłem w sklepie www.koochnia.com ale UWAGA: W sklepie są po 269zł a na Allegro ten sam sklep wystawia je po 269zł lub na innej aukcji po 219zł więc jest znaczna różnica. i to jest chyba najniższa cena.

Kto zgadnie co jest w filiżance a co w słoiku ? Jedno i drugie w identycznym czerwonym kolorze  :D

http://images62.fotosik.pl/652/a85aa0c241e2e5c9.jpg
Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Luty 2014, 17:55:21 »
Po prawej naleweczka? :-D

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Luty 2014, 18:06:14 »
Nie zgadłeś  ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Luty 2014, 18:37:33 »
w słoiku to może być miodek
a w szklance grzaniec :D
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Luty 2014, 19:10:31 »
Tak. W słoiku jest świeży (tegoroczny) miód spadziowo-kwiatowy a w szklaneczce KAWA o nazwie adekwatnej do koloru czyli Red Bourbon od Jamesa. Ciekawe czy nazwa tego ziarna wzięła się od koloru czy to przypadek ? Gdyby nie te szklaneczki i zachód słońca to bym pewnie w nieświadomości żył  ;)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Luty 2014, 19:13:49 »
Red i yellow od koloru owocu.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Luty 2014, 19:15:52 »
 :taniec: czyli w sumie zgadłem - kawą się rozgrzałeś a miodek to miodek :D
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Bodum Pavina - filiżanki z podwójną ścianką
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Luty 2014, 20:23:48 »
Zgadywaczy zapraszam na kawę  :kawa: - w nagrodę oczywiście  :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi