Autor Wątek: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop  (Przeczytany 12643 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Marzec 2015, 13:29:33 »
Są takie rozwiązania tyle, że nie takie małe. Wprawdzie można wszystko zminiaturyzować, upchnąć do jak najmniejszego pudełka, ale to zwiększa koszty lawinowo. Przykład takiego timera programowanego na start i stop, odliczanie zaprogramowanego czasu jest tutaj: http://arlisklep.pl/files/AVT/AVT1820.pdf
To oczywiście tylko przykład jeden z wielu ale cena jest chyba wystarczającą zachętą. http://arlisklep.pl/pl/p/AVT1820-C-Programowany-przekaznik-czasowy/8309  :mrgreen:
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Marzec 2015, 17:32:18 »
Fajny, masz go przy młynku? Przydało by się ,żeby były jeszcze dziesiętne części sekundy. Ale tu chodziło o troszkę inny, załączany i stopowany dźwignią grupy E61. I ten co podałem link ma również to o czym napisał Goran, możliwość zaprogramowania płukania grupy dowolną ilość razy.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Marzec 2015, 17:46:09 »
Nie, przy młynku mam z setnymi częściami sekundy i najdłuższy czas to 9.99s. No, ale przy ekspresie setne części byłyby już przesadą, więc dałem link do innego modelu.
U mnie jest zwykły pstryczek, nie mam dźwigni przy grupie e61. Ale możliwość zaprogramowania płukania, to już rzeczywiście nie w tym modelu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10559
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Marzec 2015, 18:37:43 »
Te przykłady pokazane przez Gorana są fajne. Jakiś zdolny elektronik zrobi takie pewnie bez większych problemów. Te stopery dobre są do półautomatycznej maszyny, a ja szukam stopera do automatycznej. Układ miałby być wyzwalany stanem jednego wejścia i zatrzymany innym sygnałem na innym wejściu, z resetem przy ponownym wyzwoleniu odliczania, albo z resetem po paru sekundach...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Marzec 2015, 20:59:59 »
Takie rzeczy się robi na zamówienie i nie trzeba się wbrew pozorom rujnować ani brać kredytu. Napisanie prostego w sumie programu to pikuś dla osoby bawiącej się choćby Bascomem na Atmegach. Takie coś z wyświetlaczem kosztuje sto kilkadziesiąt zł max. Jak ktoś chce "malinkę" ze sterowaniem bluetoth to trzeba się już mocniej skrobnąć po kieszeni ale też dość przyzwoicie.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Marzec 2015, 08:03:50 »
Widziałem już kilka razy podpinane stopery przy manualnych grupach E61, czyli wajcha w górę, start stopera, wajcha w dół koniec pomiaru czasu. Ładne, zgrabne w stali nierdzewnej, małe wymiary
Pomijając kwestie obudowy to sam stoper można zrobić ze zwykłego stopera po dołożeniu przekaźnika. Rozmiary są na tyle małe, że wejdzie do ekspresu tylko prostokątny otwór na wyświetlacz trzeba wyciąć.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Marzec 2015, 09:10:15 »
Układ miałby być wyzwalany stanem jednego wejścia i zatrzymany innym sygnałem na innym wejściu, z resetem przy ponownym wyzwoleniu odliczania, albo z resetem po paru sekundach...
Układ przedstawiony przeze mnie nieco wcześniej po odpowiednim ustawieniu i podłączeniu spełnia w 100% te wymagania. Chyba, że nie zrozumiałem potrzeb Antonia  :-\  Jednak mam pytanie, od którego momentu zaczynamy odliczanie czasu 25sekund? Od momentu rozpoczęcia wypłynięcia pierwszej kropli z wylewki a więc układ automatu bezobsługowego musiałby mieć czujnik momentu rozpoczęcia wypływania cieczy.  Start manualny ma jednak więcej zalet bo można go inicjować w każdym momencie. Co innego z wyłączeniem pompy, można to zrealizować poprzez podłączenie pompy do przekaźnika w układzie i zaprogramowaniu czasu ekstrakcji lub wyłączenie ręczne. Tak czy inaczej, działanie można inicjować z jednego wejścia a koniec ekstrakcji z innego. Zaś to, czy licznik czasu będzie odliczał od 25 do zera czy w drugą stronę, jest wydaje mi się bez znaczenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10559
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Marzec 2015, 09:42:55 »
Odliczanie od 25 do zera jest trochę nieintuicyjne, bo do mnie jako operatora ma dotrzeć tylko informacja o czasie zaparzania. Żadne przekaźniki nie są mi potrzebne, bo ekspres sam uruchamia i zatrzymuje pompę. Chciałbym tylko poznać czas zaparzania. Jeden z naszych ekspresów wyświetlał ten czas w trakcie zaparzania i przez kilka sekund po zakończczeniu. Działało to bardzo fajnie. Nowa maszyna, choć ma pełno elektroniki, tego jednego drobiazgu nie ma.

W stoperze pokazanym przez Gorana, mamy jeden przycisk, który uruchamia odliczanie i je zatrzymuje. Czyli tak jak w typowym ekspresie półautomatycznym steruje się pompą. W automatycznym ekspresie mamy programowalne przyciski. Naciskając przycisk uruchamamy ekstrakcję, ale kończy ją układ sterowania ekspresu. Trzeba by znaleźć gdzieś ten moment zakończenia i dostarczyć do układu stopera...
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2015, 09:48:11 wysłana przez Antonio »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Marzec 2015, 11:29:44 »
Zawsze mozna sie podlaczyc pod przekaznik pompy

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Marzec 2015, 11:33:39 »
Można szukać
Odliczanie od 25 do zera jest trochę nieintuicyjne [...] Trzeba by znaleźć gdzieś ten moment zakończenia i dostarczyć do układu stopera...
Jasne, że odliczanie jest nieintuicyjne a nawet zbędne. Ale po co szukać czegoś Antonio ? Można równolegle do pompy podłączyć cewkę przekaźnika a do styków podłączyć przycisk start/stop takiego choćby minutnika: http://allegro.pl/minutnik-timer-cyfrowy-czytelny-wyswietlacz-lcd-i5119666643.html albo takiego http://allegro.pl/minutnik-stoper-cyfrowy-kuchenny-uniwersalny-i5175799621.html Trzeba tylko dodatkowo wyprowadzić przycisk do kasowania lub użyć drugiego przekaźnika który będzie kasował wskazanie minutnika przy starcie pompy. Pozostaje tylko kwestia ładnej obudowy lub zabudowania tego w ekspresie.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2015, 12:21:13 wysłana przez maro »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Marzec 2015, 13:12:36 »
Odliczanie od 25 do zera jest trochę nieintuicyjne...Chciałbym tylko poznać czas zaparzania. Jeden z naszych ekspresów wyświetlał ten czas w trakcie zaparzania i przez kilka sekund po zakończeniu...Naciskając przycisk uruchamiamy ekstrakcję, ale kończy ją układ sterowania ekspresu. Trzeba by znaleźć gdzieś ten moment zakończenia i dostarczyć do układu stopera...
Liczenie od 25 do 0 sekund to oczywiście jedna z dwóch opcji, można liczyć od 0 do 25, nie ma problemu. Nie ma również problemu z ustawieniem na poziomie programowania momentu zakończenia i ewentualnie liczenia dalej lub ustawienia innego wybranego momentu. To tylko kwestia wymyślenia czego się potrzebuje a reszta to sprawa programisty. Można ustawić program pod preinfuzję, zmieniać dowolnie czas, odliczanie w przód, tył i na boki. Stopery pokazane przez Gorana są może i fajne, pytanie tylko ile będą kosztować. Na miejscu w Polsce można zamówić stoper z wszelakimi gadżetami za niewielkie w sumie pieniądze. Do tego trzeba zrobić obudowę ale w dobie drukarek 3D nie ma z tym raczej żadnego problemu. Można też zlecić wykonanie obudowy z nierdzewnej blachy albo samemu zrobić. To tylko kwestia estetyki. Jednak podstawowa kwestia to zdecydowanie się na coś konkretnego bo wymyślanie co minutę innej potrzebnej bardziej lub mniej funkcji mija się z celem. Nawet w 1000000% automacie powinno być ręczne startowanie stopera bo żadna maszyna nie będzie wiedzieć od którego momentu ma zacząć liczyć.   
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10559
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Marzec 2015, 13:24:59 »
Nawet w 1000000% automacie powinno być ręczne startowanie stopera bo żadna maszyna nie będzie wiedzieć od którego momentu ma zacząć liczyć.
O tym piszę przecież. Ale nie ręczne to powinno być... Naciskam guzik w w ekspresie i jest to początek odliczania, prawda? ;)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Marzec 2015, 13:43:47 »
Routerek za $25, wyświetlacz od nokii 3310 za 10zł, przekaźnik za piątaka podłączony do zasilania pompy, 5 linijek skryptu i mamy stoper zgodny z wizją Antonio :mrgreen:

Chyba to zrobię w któryś weekend i będę miał ekspres z WiFi :taniec:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10559
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Stoper kontrolny do grupy E-61 start/stop
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Marzec 2015, 14:05:23 »
Malinka? ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi