Autor Wątek: Kinu M47  (Przeczytany 155416 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #150 dnia: 12 Marzec 2017, 11:11:34 »
Aż tyle ;).

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #151 dnia: 12 Marzec 2017, 11:15:55 »
Kwestia rzetelnych porównań sensorycznych jest bardzo trudna, raczej nie na dwie osoby lecz na tuzin i dobrą organizację pod kątem metod statystycznych.
Badaliśmy w 4 osoby (ja i 3 baristów z KAFO), wszyscy byli zgodni co do oceny wykonania i sensoryki, jednak tak jak napisałem - nasze porównanie nie było laboratoryjne. Miał ono służyć jednej konkretnej odpowiedzi - czy jeden z młynków jest wyraźnie/wyczuwalnie lepszy od drugiego (i czy nie wtopimy pieniędzy inwestując w jedną z opcji). Zrobiliśmy to, żeby ludzie, którzy się zastanawiają nad kupnem mogli być pewni, że ich wybór będzie dobry. I co wyszło? Że niezależnie czy kupią MK3 czy M47 będą zadowoleni . I przede wszystkim tak powinniśmy podchodzić do tego testu.

Mnie osobiście regulacja za pomocą klików i szklany pojemnik doprowadzałyby do szewskiej pasji. Znam siebie i wiem, że ilości klików bym nie pamiętał, a szklany pojemnik pożyłby maksymalnie kilka miesięcy. Dlatego nie kupiłem Comandante (mimo korzystniejszej ceny) i zainwestowałem w niewiadomą, którą był M47.
I tak jak napisałem w poprzednim poście - moja decyzja byłaby dokładnie taka sama jak ta, którą podjąłem miesiąc temu.
Znam jednak ludzi, którzy są może nieco bardziej "życiowi :P " i nie zdarza im się przez przypadek stłuc czegoś, co cały czas widzieli przed sobą, którzy skrzętnie notują/zapamiętują ustawienia dla każdej kawy i dla ostatniego przemiału. Dla nich Comandante jest świetny (zresztą Kinu byłby również).

Wiem, że niektórych ten test przyprawi o jeszcze większy ból głowy.
Dlatego napiszę jeszcze raz.
Cokolwiek nie wybierzecie - będziecie zadowoleni
A czy zależy wam na minimalnie lepszym smaku, czy na trochę lepszej wygodzie z użytkowania, to już zależy od was samych :)

Ps. zrobiłem jeszcze domowy cupping i odczucia się nie zmieniły. Oba młyny są świetne.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #152 dnia: 12 Marzec 2017, 11:23:45 »
Szkoda, że dla porównania nie wystąpiło coś powszechnego, choćby wilfa, nie mówiąc już o porleksopodobnych konstrukcjach :hihihi: Z drugiej strony opaczność wyciągania wniosków może się przełożyć na wspomnianą przez Antonio zatratę przyjemności ::)


Znam siebie i wiem, że ilości klików bym nie pamiętał
Właśnie kombinuję jak je ładnie opisać ;) ale generalnie działam na obroty, nie na kliki.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #153 dnia: 12 Marzec 2017, 11:27:35 »
Szkoda, że dla porównania nie wystąpiło coś powszechnego, choćby wilfa, nie mówiąc już o porleksopodobnych konstrukcjach

Planujemy to nieszczęsne spotkanie w okolicach Katowic, na które nie potrafimy znaleźć miejsca.
Na pewno wezmę M47, jeżeli będzie właściciel jakiegoś porlexa czy innego ręcznego cuda - zrobimy szybki test :)
A wilfę miałem wcześniej. W przepadku Kinu (w dripie i AP) jest dużo lepiej. Ale dokładnych testów porównawczych nie robiłem.

Offline michal.skawina

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: v60, aeropress, chemex
  • Młynek: comandante mk3
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #154 dnia: 12 Marzec 2017, 14:31:37 »
Odnosząc się do kwestii praktyczności i wygody użytkowania mk3, powiem, że ja jestem bardzo zadowolony. Świetnym pomysłem jest np. Właśnie ten słoiczek, który idealnie pasuje również od góry i przy wsypywaniu kawy nic się nie wyspuje na boki. Idealnie pasuje też do aeropressu już przy wsypywaniu zmielonej kawy. Fajny jest też zamykany drugi słoiczek Do którego można wziąć w podróż odważną wcześniej kawę. Wszystko ładnie i estetycznie. Fajna jest też rączka na magnes, dobrze tam siedzi no i łatwo się ściąga i zakłada. Z liczeniem też nie jest tak źle, bo to pokrętło co trzyma żarno ma znaczki które można odnieść do napisów na żarnie i dzięki temu łatwo zrobić jeden pełny obrót czyli 12 kliknięć.

Offline crik Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: G.A.T. 3tc, Phin, Kalita 155 SS, AP, V60-02, Gabi, La Peppina - renowacja
  • Młynek: Kinu M38
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #155 dnia: 12 Marzec 2017, 14:43:40 »
Cytuj (zaznaczone)
Ja stałem przed wyborem Kinu vs MK3. Jeżeli nawet są porównywalne to MK3 jest tańszy i dla mnie wizualnie ładniejszy i tyle albo aż tyle

Jeszcze jest M38 który wychodzi chyba nawet tanie niż Mk3 i chyba porównywalny jest z M47

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #156 dnia: 13 Marzec 2017, 11:14:06 »
Opinia porównawcza z HB, do espresso małe różnice z kinu i hausgrindem. M68 lepszy, mk3 gorszy.
A na alternatywy Mk3, ale są małe różnice.

http://www.home-barista.com/grinders/kinu-m38-t45956.html
Tastewise I can't discern siginificant differences between the M38, M47 and Hausgrind. The M68 produces slighly more layered and pronounced shots. And a bit brighter. But they are all pretty close. Regarding slow coffee it's too early to draw definte conclusions. My favorit grinder for filter is the Comandante MK3 so far. The M47 is pretty close. I prefer both over the Hausgrind in my remembrance. That's why I suspect the M38 to be a bit behind. But I have only made a couple of kalita's yet. I am talking about small differences and personal preferences of course. No science involved here! One can make a very good cup of filter coffee with the Hausgrind and the other ones as well. No doubt.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #157 dnia: 13 Marzec 2017, 13:38:33 »
Czy na dłuższą metę ręczne młynki mają sens w praktyce żeby mielić pod espresso?

Zmielenie 16g singla z Brazylii jasno wypalonego na mk3 to czasy rzędu:
- na 12 kliku: 2 minuty
- na 8 kliku: 8 minut
Na ziarnach rosnących wyżej z takiej Kenii to jeszcze dłużej bo opór większy.
Nawet jeśli Kinu jest szybszy, to nadal trzeba się mocno namachać, no chyba że ktoś używa wkrętarki ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #158 dnia: 13 Marzec 2017, 13:44:04 »
Ja osobiście na pewno skorzystam z takiej możliwości zmielenia do espresso, ale raczej okazjonalnie, żeby wypróbować inne ziarna niż są aktualnie w hopperze tak aby nie stracić ustawień młynka.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #159 dnia: 13 Marzec 2017, 13:50:40 »
Ja mielę pod espresso.
Na mk3 nie powiem, ale na feldgrind poniżej minuty.
Jak jasno palone to ciężko, jak mocniej bez problemu...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #160 dnia: 13 Marzec 2017, 13:52:39 »
Ja w M47 18g średnio palonej kawy koło 40 sekund mieliłem pod espresso. Mieliłem trzy razy pod rząd i nie było wielkiego problemu.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #161 dnia: 13 Marzec 2017, 22:01:14 »
Zauważyłem w moim młynku irytującą przypadłość. Podczas mielenia twardych, jasno wypalonych ziaren młynek "rozkręca się", nastawa zmienia się w stronę grubszego przemiału. Gdy młynek natrafi na opór to ustawienie potrafi się zmienić o 0,1.

Nie jest to oczywiście żaden dramat, ale jednak fakt można odnotować ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #162 dnia: 13 Marzec 2017, 22:14:35 »
Mocniej zakręć, zablokuj korbkę.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #163 dnia: 13 Marzec 2017, 22:29:03 »
Antonio dobrze prawi. U mnie nie ma możliwości, żeby się nawet poluzowało.

Sprawdź, czy nie zapomniałeś po prostu dokręcić po zmianie ustawień grubości mielenia :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #164 dnia: 13 Marzec 2017, 23:07:47 »
Niby jest, ale regulacja jest na dole i na kliki, w szklanym słoiku ;).

Trzecia próba, ta sama kawa, Chocolate Wave z wczorajszego palenia, przestawiłem śrubkę na 1,5. Efekt: 65 obrotów korbką, wolniejsza ekstrakcja, ristretto bardzo smaczne i czekoladowe. Czwarta próba, Kolumbia Cauca, 19g, śrubka na 3,0. Efekt: wyszło ok. 45 obrotów korbką, kawa parę razy wymieszana, przelewała się 3 minuty. Bardzo smacznie, czysto, brzoskwiniowo trochę. Nie ma się do czego przyczepić. Pod znakiem zapytania ustawiły się moje elektryczne młynki ;).

Jeszcze instrukcja dotycząca demontażu i montażu, może się przyda w przyszłości:


napis Kinu  na tym filmie jest ładną kursywą (na modelu m47)  , a u @kristians i pewnie u pozostałych osób, które dostały m 47 jest prosty druk jak na m38( drukowane litery) jakaś wersja przedprodukcyjna na filmie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi