Autor Wątek: Kinu M47  (Przeczytany 155323 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #135 dnia: 11 Marzec 2017, 12:11:45 »
Chyba "coś" zostało w środku i części się nie złożyły poprawnie...
Inni na tym forum nie mieli takiego problemu.

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #136 dnia: 11 Marzec 2017, 12:20:01 »
Też mi się to wydaję abstrakcyjne! Ktoś już go tutaj rozkładał i składał ponownie?

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #137 dnia: 11 Marzec 2017, 14:58:36 »
Przeczytaj 1 post tego wątku.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #138 dnia: 11 Marzec 2017, 15:12:40 »
Pytanie czy chodzi o wyjęcie dolnego żarna -- stożka (jak na zdjęciach z pierwszego postu), czy o to wystukiwanie (gdzieś był film) górnego. Przyznam szczerze, że ta druga czynność napawa przynajmniej dyskomfortem.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #139 dnia: 11 Marzec 2017, 20:02:16 »
Jeżeli moderatorze uważają to za zasadne - można przenieść do osobnego wątku (może się wywiązać długa dyskusja).

Na wstępie chciałem podziękować użytkownikowi Andrak za udostępnienie MK3 do testów!
Stało się - sprawdziliśmy z Adamem z KAFARa Comandante MK3 i Kinu M47.
Na początku zaznaczę - nie były to testy laboratoryjne. Nie mieliśmy 30 sitek w celu wyznaczenia tego ile jest cząstek każdej grubości, nie mieliśmy możliwości idealnego wyregulowania przemiału. Staraliśmy się jednak odwzorować przemiał w możliwie najlepszy sposób i sprawić, aby oba młynki miały jednakowe szanse. Skupię się też na najważniejszych punktach, nie będę opisywał dokładnie co i jak się działo - nie taki w tym cel.

1. Kawa
Zaczynając od rzeczy najmniej ważnych z perspektywy tematu - Największą wygraną tego całego zamieszania była kawa El Salvador - Rene Aguilar (Pacamara z obróbki Honey) od Doubleshota. Cudowna, słodka, cytrusowa, czysta - pyszna w cuppingu.

2. Wykonanie, spasowanie, działanie.
Jeżeli chodzi o jakość wykonania - wszyscy byli zgodni. Kinu jest solidniejszy. Jego wykonanie jest po prostu lepsze, jest lepiej spasowany. Przez to, iż jego średnica jest mniejsza można go bez problemu objąć, co wprost przekłada się na pewniejszy uchwyt (a w tym wszystkim pomaga jeszcze posiadanie "pierścienia" na samej jego górze i wypustka na palec - można na nich po prostu oprzeć dłoń).
Dużo wygodniejsza jest także regulacja (łatwe powroty, brak konieczności liczenia klików), przewagę daje mu metalowy zbiornik na kawę.
M47 mieli DUŻO szybciej. Przemiał porcji pod cupping zajął mu 9 sekund, Comandante zrobił to w nieco ponad 16. Mieliła ta sama osoba, w taki sam sposób. Zresztą same odczucia z kręcenia korbą są przyjemniejsze (idzie po prostu łatwiej).

3. Przemiał
Na początku bardzo gruby przemiał - Comandante daje możliwość grubszego mielenia, jednak oba urządzenia pozwalają na wystarczającą regulację do zastosowania dowolnej metody.
Widać, że obie konstrukcje mielą świetnie, z delikatną przewagą MK3. Pylił minimalnie mniej, same cząstki wydawały się ostrzejsze i równiejsze niż w przypadku odpowiednika.
Po kalibracji, która zajęła kilka prób i przesianiu potwierdziły się poprzednie słowa. Ciężko byłoby powiedzieć, który młynek mielił daną porcję kawy (gdyby była to tylko jedna próbka), jednak w bezpośrednim porównaniu można było zauważyć subtelne różnice. Kilka % dustu więcej w M47 (względnie). Cząstki ostrzejsze i mniej "poszarpane" w MK3. Minimalnie równiejsze.

4. Cupping
Po zmieleniu kolejnych porcji nastąpił cupping. Tutaj najlepiej zacząć od jednego zdania. Oba młynki dały radę. Decydowały niuanse, wyniki były podobne jak w przypadku badania przemiału. Gdyby dostać kawę i mieć za zadanie postawienie na to, z którego młynka wyszła - ciężko byłoby być pewnym swojego typu.
A co w przypadku bezpośredniego porównania?
Comandante zmielił minimalnie lepiej. I skupię się tutaj na dwóch kawach doubleshota (Rwandzie i wspomnianym wcześniej Salwadorze).
W przypadku Rwandy w (prawie) całym zakresie temperatur dla Comandante wyczuwalny był odrobinę większy balans, ciut wyraźniejsza słodycz i mniej spłaszczony smak. Po ochłodzeniu smak zaczął być nieco bardziej agresywny (w niemiłym tego słowa znaczeniu). Biorąc jednak pod uwagę całe spektrum - "zdecydowanym" (celowo tak napisane) zwycięzcą jest MK3.
W Salwadorze oba młynki wyszły świetnie. Na gorącej filiżance młynek z bambusową obudową był ciekawszy. Znów pojawił się lepszy balans, troszkę większa słodycz. W miarę przestygania M47 zyskiwał, w końcu zaczął wydawać się bardziej krągły (?), po prostu ciut fajniejszy. Na zimno znów pojawił się problem agresji w kubku MK3.

A podsumowując? Pod względem wygody użytkowania i wykonania M47 jest górą, znacznie (oczywiście stawiając oba młynki w podobnej klasie i tak na to spoglądając). W przypadku mielenia Comandante jest ciut lepsze. Widać to gołym okiem, czuć to też w filiżance.
Podczas wszystkich testów wyszło po prostu na jaw, iż na ten moment nie ma młynka idealnego.
Jeżeli zależy Ci tylko na przemiale - Comandante jest dla Ciebie. Biorąc do równania wygodę i odczucia z użytkowania - nie podejmę się werdyktu.

Ja jestem zadowolony z M47 i zdecydowanie wybrałbym go jeszcze raz, rozumiem jednak fascynację MK3 :)
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2017, 20:40:07 wysłana przez tored »

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #140 dnia: 11 Marzec 2017, 20:33:25 »
Dzięki za test! Trochę mi pomogłeś w wyborze. Dla mnie na korzyść MK3 przemawia jeszcze wygląd który bardziej mi pasuje. Pewnie z czasem i M47 doczeka się kolejnych wersji i być może będą różne wersje. Tym czasem idzie zamówienie u @Deskowego na Red Sonja.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #141 dnia: 11 Marzec 2017, 20:53:24 »
Dla mnie na korzyść MK3 przemawia jeszcze wygląd

No i cena na plus. A poza tym to masakra...

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #142 dnia: 11 Marzec 2017, 20:57:42 »
Dla mnie na korzyść MK3 przemawia jeszcze wygląd

No i cena na plus. A poza tym to masakra...
Rozumiem że piszesz o cenie! Mam Zasenhausa Paname za 400 zł i zbyt dużo dobrego to nie mogę powiedzieć poza wyglądem. Mam nadzieję, że MK3 się sprawdzi!

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #143 dnia: 11 Marzec 2017, 21:01:25 »
Na śląsku mogę pokazać m47 jeżeli ktoś się waha :-)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #144 dnia: 11 Marzec 2017, 21:20:37 »
Rozumiem że piszesz o cenie! Mam Zasenhausa Paname za 400 zł i zbyt dużo dobrego to nie mogę powiedzieć poza wyglądem. Mam nadzieję, że MK3 się sprawdzi!

Cena c40 jest na ten moment bardzo atrakcyjna. Masakra, że cieżko wybrać ten lepszy, ale Ty już masz problem z głowy.

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #145 dnia: 11 Marzec 2017, 21:33:00 »
Teraz już tak 😀 i mam Paname na sprzedaż hihi!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #146 dnia: 11 Marzec 2017, 21:57:13 »
To by się zgadzało z opinią niejakiego "Bas" na hb, który ponoć wszystkie Kinu testował i preferuje w grubszych przemiałach mk3.

@Tored, a powiedz jeszcze jak dobieraliście przemiał i ile filiżanek z danego młynka zalewaliście, i czy wiedzieliście które są które?
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2017, 22:35:58 wysłana przez krystians »

Offline Robert

  • Wiadomości: 81
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #147 dnia: 12 Marzec 2017, 08:40:46 »
W sumie cieszą mnie wyniki testu  :). Mam MK3 i jestem zadowolony z jego walorów użytkowych. Jeżeli to co najważniejsze czyli przemiał został oceniony tak wysoko to nie widzę powodu do zmiany. A wizualnie też bardziej odpowiada mi MK3, chociaż przyznaję, Kinu na żywo nie widziałem  :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #148 dnia: 12 Marzec 2017, 09:34:40 »
O rany, gdyby się okazało, że Kinu jest najlepszym młynkiem, to czy właściciele MK popadliby w rozpacz? Czasami z takich powodów mam ochotę uciec od kawowego świata ;). Kawa to tylko trochę przyjemności, wystarczy ją zemleć w moździerzu jak to się robiło przez setki lat...

Kwestia rzetelnych porównań sensorycznych jest bardzo trudna, raczej nie na dwie osoby lecz na tuzin i dobrą organizację pod kątem metod statystycznych. Obiektywna jest na pewno metoda badania rozkładu średnicy drobin. Ale jak to (spektrum, rozkład drobin) się może odnosić do percepcji? To jest znowu twardy orzech do zgryzienia... Czy ktokolwiek kiedyś pokusił się o badanie korelacji między spektrum drobin produkowanych przez młynek a percepcją panelu testerów?
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2017, 10:16:23 wysłana przez Antonio »

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #149 dnia: 12 Marzec 2017, 11:07:28 »
Ja stałem przed wyborem Kinu vs MK3. Jeżeli nawet są porównywalne to MK3 jest tańszy i dla mnie wizualnie ładniejszy i tyle albo aż tyle😀

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi