Autor Wątek: Kinu M47  (Przeczytany 155670 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #630 dnia: 06 Listopad 2020, 13:34:14 »
@siewcu, faktycznie inaczej pisałeś, pardon. Pytanie tylko czy można przyjąć jak punkt 0 takie położenie żaren, że są zablokowane.

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #631 dnia: 06 Listopad 2020, 13:45:08 »
Każdy może sobie liczyć po swojemu jak mu pasuje i tyle. W moim przypadku w zależności jak mocno skręcę młynek (bo jest jeszcze gumka którą można lżej lub mocniej ścisnąć ) to znacznik mam mniej więcej na 0 i żarna zablokowane na maksa jak na zdjęciu, do 0.7 czuje / słyszę tarcie. Dlatego swoje zero przyjmuje właśnie po jednym pełnym obrocie, gdzie znacznik znowu jest na zerze i nie grozi mi uszkodzenie żaren. Nie rozbierałem młynka więc jest raczej fabrycznie złożony i nic nie zostało przestawione.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #632 dnia: 06 Listopad 2020, 14:12:45 »
Uszkodzenie stalowanych żaren w ręcznym młynku? Żartujesz? Chyba przy zamocowaniu go w imadle i skoczeniu na rączkę.

Pytanie tylko czy można przyjąć jak punkt 0 takie położenie żaren, że są zablokowane.
Moim zdaniem tylko to ma sens, jeśli chcemy się dzielić rzetelnie ustawieniami. Jak każdy liczy po swojemu to i tak nie będzie dało rady tego przenieść, a tak to od zablokowanych żaren na pozycji 0(nie, nie da się zepsuć młynka kręcąc pokrętłem palcami) u każdego wyjdzie tyle samo... Ja obroty zawsze liczyłem od żaren skręconych na maxa, z dzieleniem się ustawieniami nie ma problemów w takim przypadku.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #633 dnia: 06 Listopad 2020, 14:27:29 »
Siewcu nie da się dzielić ustawieniami, bo każde żarno jest trochę inaczej osadzone, bo jest wbijane. Całkiem skręcony młynek nie zawsze daje tą samą odległość żaren. Jeśli występuje zblokowanie to najlepiej liczyć od odblokowania żaren. W różnych wersjach i modelach przemiał pod 18 g espresso potrafił mieć różnicę pół obrotu w jedną lub drugą stronę czyli w skrajnych przypadkach mogło być nawet 1 obrót różnicy.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2020, 14:41:31 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #634 dnia: 06 Listopad 2020, 15:07:47 »
Ale żarna zablokują się tylko z "ostrzami" między sobą, inaczej się nie da przecież tego dopasować... A co ileś stopni(w zależności ile "przeskoków jest) przecież zablokuje się w taki sposób, i jeśli taki moment jest ustawiony jak 0 to przecież u każdego będą tak samo ustawione. Dokręcasz do oporu to i tak ustawiają się w taki sam sposób względem siebie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #635 dnia: 06 Listopad 2020, 15:11:37 »
Siewcu nie do końca chyba wiesz jak to działa w Kinu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #636 dnia: 06 Listopad 2020, 15:15:59 »
No to mnie oświeć w takim razie.

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #637 dnia: 06 Listopad 2020, 15:19:13 »
W wielu kinu nie da się skręcić do zablokowania, bo kończy się wcześniej gwint. A kończy się tak, że na ogół wypada to w okolicach "0" bądź kilka kresek za.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #638 dnia: 06 Listopad 2020, 16:24:24 »
@siewcu  Nie mam czasu Ci tłumaczyć dokładnie. Znacznik można przestawiać (przynajmniej w starych wersjach), ale co pewien odstęp wynikający z nasadki. U mnie się nie da na zero. Żarna i belki przez które przechodzi oś i o którą  opiera się nakrętka regulująca wysunięcie wewnętrznego żarna, są wbijane. U każdego może być nieco inaczej. U mnie przestawiło się jak spadł młynek i już nie udało się wbić dokładnie tak jak na początku, bo ważne jest osadzenie zewnętrznego żarna jak i górnej belki.

Offline Glupia

  • Wiadomości: 11
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #639 dnia: 06 Listopad 2020, 17:12:23 »
U mnie 0.0.0 i korbką kręci się w koło bez problemu. W praktyce nie wiem jakbym skręcił nie mogę w phoenix zablokować żaren... Stąd też było moje pytanie...
Rozumiem że jeśli przelew wychodzi np. Krócej niż 3 minuty to znaczy że mam zbyt grubo czy zbyt drobno zmielone?

Będę zaraz robił Gabi drip i przetestuję inne ustawienie...

A jak mielicie pod Aeropress? :)

Pozdrawiam

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #640 dnia: 06 Listopad 2020, 17:23:26 »
Jeśli chcesz dłużej to mielisz drobniej, a jeśli krócej to mielisz grubo. Ja ogólnie stosuje się zasady że jeśli kawa wychodzi mi za kwaśna i za dużo w niej goryczy to mielę trochę grubiej żeby krócej się przelewało.
h_ttps://www.youtube.com/watch?v=c0Qe_ASxfNM
h_ttps://www.youtube.com/watch?v=AI4ynXzkSQo

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #641 dnia: 06 Listopad 2020, 17:35:28 »
Nie ma czegoś takiego jak przemiał do AP bo to zależy od przepisu. Bywają od grubości przemiału espresso do dużego przelewu. Ja w AP przy zaparzeniach ok. 3 minut i temperaurze ok. 95 °C. Robię pełne dwa obroty i 0,6 czyli 2,6 obrotu od maksymalnego skręcenia. Przy czym 18 g espresso ze średnio palonych singli jest w okolicach 1,6, a 3 minutowy przelew 300 g 3,1

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #642 dnia: 07 Styczeń 2021, 22:38:50 »
Czy ktoś z forumowiczów używa w swoim Kinu żaren pod metody przelewowe?

Kusi mnie żeby spróbować, ale tak szczerze to się zastanawiam czy wydać kasę bo na standardowym żarnie efekty są bardzo dobre.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #643 dnia: 08 Styczeń 2021, 07:12:27 »
Czy ktoś z forumowiczów używa w swoim Kinu żaren pod metody przelewowe?
Mam. Kiedyś nawet o tym pisałem, jak znajdę post to podeślę. Generalnie mieli się z trzy razy dłużej, ale też łatwiej. Znacznie mniej pyli i nie trzeba nic odsiewać. Ustawienia pod przelew różnią się pomiędzy żarnami. Wg mnie przelewy są smaczniejsze, aromaty/smaki bardziej wyeksponowane i jeśli miałby to myć młynek tylko pod przelewy to brałbym to żarno. Wymiana jest banalna, w mniej niż minutę, a przy okazji wyczyści się młynek. Swego czasu praktykowałem takie zmiany codziennie - rano były tylko kawy z ekspresu, a wieczorem (zmiana żarna) tylko przelewy. Espresso z żaren pod przelew nie próbowałem.

Natomiast teraz kawy z ekspresu robię tylko z Kinu i przeplatam je z przelewami. I w takim scenariuszu żarna pod przelew chyba nie warte są grzechu, bo różnica między nimi w przelewie nie jest na tyle kolosalna, żeby kilka razy dziennie je zmieniać.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #644 dnia: 08 Styczeń 2021, 09:51:49 »
Dzięki za opinię  :poklon:

Zamówię w takim razie bo Kinu używam tylko pod przelewy, jak raz założę żarno to pewnie tak już zostanie ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi