Autor Wątek: Kinu M47  (Przeczytany 155783 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #585 dnia: 21 Kwiecień 2020, 10:20:51 »
Przy SD na Kinu to co wsypiesz, tyle wyjdzie. Więc ważenie uzysku z przemiału, kiedy ważyliśmy już ziarna przed wsypaniem do młynka, to bardziej fanaberia niż rzeczywista potrzeba :)
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2020, 10:44:32 wysłana przez pj.w »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #586 dnia: 21 Kwiecień 2020, 10:26:25 »
Moje uwagi w porównaniu do mojej konstrukcji.

Jakość wykonania, głośność, bez dyskusji, wyszło rewelacyjnie. Ja nie mam takich możliwości warsztatowych.

Zasyp kawy nieco upierdliwy. Zasyp od góry wymaga zastosowania jakichś dodatkowych przekładni, np paska zębatego, ale jest dużo wygodniejszy.

Regulacja też jest mało ergonomiczna. Zastosowanie jakiegoś szybkiego uchwytu umożliwi wyjęcie młynka z bazy, wygodne przestawienie i zamocowanie spowrotem.

Po dłuższym okresie użytkowania stwierdzam, że konstrukcja Valeriego gdzie napędzany jest młynek a rączka stoi w miejscu jest dużo lepszym rozwiązaniem ze względu na prostotę konstrukcji i brak ingerencji w ergonomię oryginalnych rozwiązań zasypu i regulacji.

Napęd od góry zastosowałem wyłącznie dla tego, żeby mielić bezpośrednio do kolby, czego ostatecznie nie robię, bo młynek ma za szeroki otwór wylotowy i sypie na zewnątrz.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #587 dnia: 21 Kwiecień 2020, 10:38:39 »


warzenie (...) jako dodatek do ważenia (...) to bardziej fanaberia

;D

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #588 dnia: 21 Kwiecień 2020, 14:53:49 »
Wszystkie uwagi i pomysły zawsze mile widziane :) Zasyp jest tylko minimalnie utrudniony, przeszkód w regulacji w ogóle nie odczuwam. Młynek można w kilka sekund wyjąć i włożyć ponownie do stacji ale to i tak więcej zabawy niż to co widać na filmie. Rozwiązanie Valeriego widziałem, fajny pomysł, silnik konkret ;) takiej wersji tylko żona nie dałaby postawić w kuchni ;) Może kiedyś popełnię stację 2.0 z innym podejściem.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #589 dnia: 26 Maj 2020, 22:26:31 »
Ile maksymalnie sypiecie ziaren do Kinu ? Zmieliłem 30 g ale kawa mocno ubita w pojemniczku na dole i nie wiem czy to ma wpływ na żarno ?

Offline baks Mężczyzna

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Kazak Rota, moka, V60-02, AP
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #590 dnia: 26 Maj 2020, 22:38:00 »
Przy jasno palonych ziarnach spokojnie sypię 36 g do M47 Classic. Przy 40 g już mi kilka razy wypadł pojemnik od nadmiaru zmielonej kawy (jest mocowany na magnesach).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #591 dnia: 26 Maj 2020, 23:22:46 »
U mnie w starym typie pojemnika 36 g kawy mieści się tak na styk. Czy ma wpływ na żarna czy zbiorniczek jest napchany, raczej niewielki, bo i tak zawsze kawa na nich w jakiejś ilości zostaje. Dobrze jest to pędzelkiem przetrzeć, choć w tych nowych jest zdaje się powłoka zabezpieczająca na żarnach.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #592 dnia: 27 Maj 2020, 08:40:10 »
Też mam classica i 30 g węgla ledwo, ledwo ale wczoraj bawiłem się kawą pod FP dla żony i porównywałem mielenie do Niche. Szkoda mi było jasnych ziaren, bo akurat mam drogą kawę. Zaraz pierwsze właściwe mielenie na Kinu. Piękny młynek i jak to chodzi ! Na żarnie pod przelew się ciut kręci ale to sama przyjemność. Zbudowany jak czołg !

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #593 dnia: 27 Maj 2020, 09:34:23 »
30 gramów jasnych ziaren wchodzi na luzie. Myślę, że 35 g też wyjdzie bez upychania. 40 g może już być za dużo.

30 g ciemnego palenia już się ubija strasznie w pojemniczku. Młynek petarda !

Szkoda, że nie ma jakiś magnetycznych zakrętek do tych pojemniczków.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #594 dnia: 27 Maj 2020, 10:22:18 »
Tych wersji zbiorniczków to widziałem już dużo. Pewnie różnią się też minimalnie objętością. Zawsze ciemniejszych ziaren mniej się zmieści, bo są lżejsze przy tej samej objętości.

Z żarnem, u mnie w pierwszej wersji młynka, po trzech latach nic się nie dzieje. Jakieś minimalne przebarwienia się porobiły, ale one zrobiły się w pierwszym roku użytkowania.  Na pierwszej wersji żaren nie było dodatkowych powłok.

@pj.w ostatnio mieliłem kawę z Indii i pomimo otrzepywania i opukiwania młynka, po mieleniu zostaje na żarnach jakieś 2 g kawy, tak się czasami potrafią elektryzować ziarenka. Trzeba to ściągnąć pędzelkiem, wtedy wyniki są poniżej 0,5 g. Ewentualnie wymieszanie ziarenek z paroma kroplami wody, przed mieleniem, też załatwia sprawę.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2020, 10:30:28 wysłana przez krystians »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #595 dnia: 27 Maj 2020, 13:46:09 »
Ewentualnie wymieszanie ziarenek z paroma kroplami wody, przed mieleniem, też załatwia sprawę.

To moja stała praktyka. Mam takie jednorazowe plastikowe opakowanie/pipetę po soli fizjologicznej do nebulizacji i tym sobie zakraplam 3/4 krople wody na każdy przemiał. Normalna plastikowa pipeta jest nieporęczna, a atomizer do kosmetyków się zepsuł.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #596 dnia: 27 Maj 2020, 14:40:41 »
Ja po prostu łapię odwrotnie łyżeczkę i ją moczę, a potem mieszam odmierzoną dozę kawy przed wrzuceniem do młynka. Jednak robię to jedynie dla mocno eletryzujących kaw. Wolę nie ryzykować stałego  dostarczania wilgoci do środka młynka.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #597 dnia: 27 Maj 2020, 15:46:24 »
Był ostatnio taki pomysł (realizowany już przez jakąś kawiarnię), żeby mielić ziarna jeszcze zamrożone. Ich cel był inny, ale tutaj też może się sprawdzić, aby dodać wilgotności ziarenkom. Zimne od razu pokryją się delikatnie skroplinami. Robiłem tak pod kątem przechowywania i nie zwróciłem uwagi czy pomaga na elektryzowanie, ale myślę, że warto spróbować.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #598 dnia: 27 Maj 2020, 16:01:01 »
Ja dziś ważyłem uzysk zmielenia kawy i mam 0,2. Po opukiwaniu, pędzlowaniu 0,1.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kinu M47
« Odpowiedź #599 dnia: 27 Maj 2020, 17:21:48 »
@pytlakos Jest chyba taki pomysł Barista Hustle, żeby sprzedawać mrożone, zmielone, na najlepszym młynku przemysłowym, podsy do dripa.

@Perzua no to u mnie też jest retencja, bez pędzelkowania, w okolicach 0,2 g.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi