Autor Wątek: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?  (Przeczytany 12823 razy)

Offline zbychokris

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: SAECO PICOBARISTO HD8927/09
Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« dnia: 26 Styczeń 2018, 18:11:15 »
Tak jak w temacie czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową np. Kujawiankę? Nie uszkodzi się nic? Parzyłem ją już kilka razy wsypując ją tam gdzie kawę mieloną i trochę ciężko ta zbożówka z niego wychodzi.
Nie mogłem nic znaleźć na ten temat. Ekspres który mam: SAECO PICOBARISTO HD8927/09
Będę wdzięczny za odpowiedź  :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Styczeń 2018, 19:53:36 »
Jak rozumiem nie mówisz o granulowanej albo instant? Pamiętaj tylko żeby była świeżo palona i z dobrej palarni  :hihihi:

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Styczeń 2018, 22:41:45 »
Matko kochana! Skąd takie pomysły!?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Styczeń 2018, 23:06:19 »
Są takie pomysły, mają dziesiątki i setki lat :). Zbożowa jest substytutem kawy ale jest ponoć bardziej "zdrowa". W Italii można zbożową dostać w większości barów. Mają ją w saszetkach (cialda). Te zbożowe "cialda" wkłada się w specjalne portafiltry. Permanentny stan "too much coffee" prowadzi do odkrywania tego typu rzeczy na nowo...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6217
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Styczeń 2018, 23:37:50 »
Ja dwa lata temu próbowałem zaparzyć zwykłą zbożówkę grubo zmielonych zbóż. Koszmarna gorycz. Może jak ktoś lubi słodzone z mlekiem to smakuje podobnie jak rozpuszczalnik. Wątpię aby to przy takim wypaleniu było zdrowe.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2018, 11:55:19 »
czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową np. Kujawiankę? Nie uszkodzi się nic? Parzyłem ją już kilka razy wsypując ją tam gdzie kawę mieloną i trochę ciężko ta zbożówka z niego wychodzi.Będę wdzięczny za odpowiedź  :)

Zbożowa wymaga dłuuuugiego moczenia we wrzątku, na opakowaniu masz instrukcję: "Gotuj 5 minut i pozostaw pod przykryciem kilka minut.". Więc ekspres ciśnieniowy (gdzie parzenie trwa 15-30 sekund) to tutaj nieporozumienie. A już automat to podwójne nieporozumienie.
O wiele lepiej sprawdzi się (dobrze rozgrzany przed zalaniem) kubek z pokrywką lub aeropress.

Kujawianka... mniam, moim zdaniem najlepsza z polskich zbożówek.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2018, 12:04:18 wysłana przez grex »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6217
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Styczeń 2018, 12:21:54 »
No właśnie próbowałem kujawiankę. Gotowałem w rondelku na kilka sposobów, ale ta goryczka nie dla mnie.

Offline zait

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 27
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Styczeń 2018, 15:41:17 »
Czyli cokolwiek przepuścimy przez ekspres to będzie magia :-p

Kawe zbożową zalewamy wodą nic lepszego z tego nie wyjdzie. Można sobie ewentualnie zalać gorącą wodą z ekspresu i puścić samą piankę mleczną do tego.  (zależy  czy się da tak zrobić w ekspresie)
Nie polecał bym wsypywać bo nie wiadomo jak to się skończy.

Offline Wartox

    • -
  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Silvercrest z Lidla, frenchpress
  • Młynek: Silvercrest
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Luty 2018, 16:23:31 »
Kujawianka dobrze sprawdza się w frenchpress'ie. Warto spróbować

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka


Offline for u mowy

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Miele
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maj 2018, 12:11:11 »
bedzie czad po kilku latach parzenia kawy w ekspresie przyszed czas na test czad czyli zbozowa z ekspresu , zobaczymy zobaczymy jaki bedzie rezultat , mam troche juz dosyc tej kofeiny w organizmie  , too much coffee jak juz powiedziano,  a uwielbiam smak kawy , bezkofeinowa jest jako taka ok , uwielbiam inke ale to chyba jakis mocno przetwazany ekstrat  , ale sypana zbozowa z ekspresu to mogloby byc ciekawy eksperyment , dzis dokonam zakupu i bede eksperymentowal, o ekspres sie nie martwie to raczej glupia maszyna i cokolwiek do  niego nie wsypac nie bedzie chyba narzekal , no nic , zobaczymy , dam znac jak poszlo...
To jakiś trolling?
/pafcio0
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2018, 12:46:48 wysłana przez pafcio0 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Maj 2018, 12:21:51 »
Licz się z tym, że to może być również ciekawy eksperyment dla działania ekspresu. Żebyś tylko nie płakał potem, że się zepsuł.

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Maj 2018, 13:15:14 »
Swoją drogą, o ile pamiętam na youtubowym kanale czajnikowy.pl w ekspresie ciśnieniowym parzyli rooibosa. Kujawianka nienajgorzej wychodzi z dripa, 3:1 ze średnio paloną kawą. Fajna, lekka śniadaniówka z mlekiem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Maj 2018, 13:59:37 »
w ekspresie ciśnieniowym parzyli rooibosa
Próbowałem takiego czegoś. Mocno specyficzne... Ale to też takie mocno na pałę było, nie wiedzieliśmy czy mielić czy nie, jeśli tak to jak, ile tego sypać(więc sypaliśmy na oko), tamping na pałę itd itp... Ale przez chwilę dało się pić :D

Offline for u mowy

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Miele
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Maj 2018, 16:46:44 »
no i dalem czadu na maxa , ekspres oszalal calkowicie o malo co nie zaplakalem , wiem ze ni da rydy kawa zbozowa za mialko mielona i bardzo ale to bardzo zroznicowane milenie od pylu i prochu poprzez srednio i duze kawalki kupilem zwykla kujawianke , no to ok , przesialem przez geste sitko pyl i proch odeparowany  no to z reszty co w sicie ,  dawaj do ekspresu no i bylo juz lepiej ekspres jakos sobie poradzil , ale waloty smakowe slabiutkie,   jak widac ten pyl i proch bardzo smakowy ale niestety po nasypaniu prosto z paczki bez przesiewania  ekspres zatkalo pare razy probowalem efekt ten sam zatykalo i  zatykalo, no to probowalem wsypac mniej kawy no to jakos poszlo ale smak slaby raczej ,  nic,  warto bylo przetestowac do ekspresu , teraz wiem ze tak nie bedzie dobrze , i prawda ryzyko uszkodzenia ekspresu ogromne , prawie placz, serio , nie plecam. Ale na koniec  mega mega wiadomosc zrobilem tak jak przepsali na opakowaniu 3-4 lyzki na 1litr wrzacej wody, ja dalem 0,5 litra ,wiecej mocy chcialem,  gotowac 5minut pod przykryciem potem odstawic na kilka minut pod przykryciem, efekt ?  mioooood likier jak sie patrzy, smaczyny i pozywny palce lizac, nawet nadto mocny, po kilku lykach ,dolalem wody do kubka z kawa  , ale likier jak sie patrzy,  miodowy, szkoda ze taki slodowy kurcze jestem smakoszem mega gorzkich trunkow , ale nic to ,na prawde warto , polecam taki likier , palce lizac, pokombinuje moze jeszcze troszke z zaparzaniem w granku... ale jest czad jak dla mnie efekt mega pozytywny i mega zaskakujacy , no prosze prosze zbozowa kujawianka.... kto by pomyslal...
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2018, 17:01:03 wysłana przez for u mowy »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czy w ekspresie ciśnieniowym można parzyć kawę zbożową?
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Maj 2018, 17:10:46 »
Administracyjnie @for u mowy - Serdecznie proszę zacznij używać polskich znaków, interpunkcji (kropka !) i dużych liter. Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie. Kolejny post, w stylu jak dwa pierwsze, będzie skutkował przerwą w dostępie do możliwości dzielenia się swoimi uwagami z forum
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi