Autor Wątek: REMONT - Isomac Zaffiro  (Przeczytany 25500 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #105 dnia: 12 Luty 2018, 22:39:11 »
Jeżeli to nie jest HX to moim zdaniem kompletnie pomieszałeś coś w połączenaich elektrycznych (lub termostat regulowany ma dużo za dużą temperaturę). Jak tam są takie ciśnienia to temperatura jest za wysoka na bojlerze. A wtedy nie ważne jak złożona jest grupa ale przegrzana woda wylatując zawsze będzie gwałtownie parowała. Skoro to 1B to tam powinna być temperatura w granicach 100 stopni do ekstrakcji i nic nie powinno parować z grupy (no chyba ze załączony jest tryb pary ale nawet przy nim 9 bar z samej grzałki to dużo za dużo).
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2018, 22:53:02 wysłana przez Bacek »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #106 dnia: 12 Luty 2018, 23:06:33 »
Termostat regulowany ma ustalać temperaturę parzenia kawy. Mniej więcej 92 stopnie. Termostat drugi, jest od pary. Wyłącznik zwiera styk termostatu regulowanego i doprowadza wodę w bojlerze do temperatury 145 stopni. Całkiem możliwe, że albo kolega coś pomieszał, albo termostat regulowany jest ustawiony dużo za wysoko, albo jest po prostu wadliwy. Na 2 stronie tego wątku jest schemat i tego się właściciel Isomaca powinien trzymać.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #107 dnia: 12 Luty 2018, 23:29:04 »
Wszystko podłączone jest zgodnie ze schematem. Co do trzpieni, to wymieniłem jedynie uszczelki. Krzywka, jak i cała reszta są te, co były. Przecież uszczelki też kiedyś były nowe, więc nie bardzo rozumiem, czemu ich wymiana mogłaby spowodować problemy (chyba, że to normalne i po prostu minie...).
Jest kilka filmików z działania Zafirro na youtubie, na których widać termostat i można na nim zaobserwować podobne zachowanie.
Czy jeśli odrzucę uszkodzenie termostatu, to będzie oznaczało, że jest ustawiony na zbyt wysoką temperaturę? Tylko jak zweryfikować, czy termostat jest uszkodzony?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #108 dnia: 13 Luty 2018, 00:24:32 »
Jeśli zaglądniesz do wnętrza grupy i zaobserwujesz czy krzywka ma luz czy nie, będziesz wszystko wiedział. Inną możliwością jest jakaś nierówność na gnieździe zaworu puszczającego wodę do prysznica. Wierz mi, sprawna i szczelna grupa nie ma prawa przy ustawionej w pozycji neutralnej dźwigni przepuszczać cokolwiek. Prędzej wzrost ciśnienia rozwali jakąś rurkę doprowadzającą wodę do grupy niż niż ten wzrost ciśnienia sam otworzy zawór i zdarzy się popuszczanie pary czy wody z prysznica. To nie jest konstrukcja silikonowego grzybka i sprężynki jak w tanich ekspresach. Ciśnienie nic tam nie otworzy. Zawory są tak ułożone, że podnoszą się w stronę ciśnienia. Nie jak w kranie, tylko odwrotnie. Tam musi być jakaś nieszczelność albo zawór się nie domyka do końca. Jeszcze może być uszkodzona sprężyna dociskająca ten grzybek do łoża zaworu. Albo pomylona kolejność montażu sprężyn w grupie. Póki co życzę dobrej nocy.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #109 dnia: 13 Luty 2018, 06:25:58 »
Widzę, że należy się kolejne sprostowanie. Zamknięta grupa nie puszcza NIC. Para pojawia się po uruchomieniu dźwigni. Leci tej pary dość sporo (razem z wodą), stąd moje przypuszczenie, że termostat jest źle ustawiony lub, co gorsze, zepsuty.

Czy da się to jakoś zweryfikować?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #110 dnia: 13 Luty 2018, 07:22:09 »
Trochę pary to normalna rzecz, popatrz więc i sprawdź przy jakiej temperaturze termostat odcina grzałkę dla wody i dla pary, możesz również kontrolnie zweryfikować jaka jest temperatura wody na prysznicu po flushu.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #111 dnia: 13 Luty 2018, 08:42:08 »
No tak, tylko jak to sprawdzić? Jedyne co mogę zrobić, to wsadzić termometr do szklanki z wodą...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #112 dnia: 13 Luty 2018, 09:21:19 »
Skoro masz tam tą izolację to możesz też termometr wetknąć pomiędzy nią a bojler. Jak Ci wyskoczy znaczaco ponad 100 to masz odpowiedź. Skoro termostat jest 92-94 stopnie to w sumie z bezwładności do 100 może dociągnąć, ale wszystko ponad 105 to problemy. A nie jest tak że na stałe masz załączone grzanie do pary? Wszystkie lampki reagują jak trzeba na przełączanie przycisków?
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2018, 09:23:56 wysłana przez Bacek »

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #113 dnia: 13 Luty 2018, 10:09:25 »
Izolację już zdjąłem za stanowczymi radami kolegów :) Ale mogę przyłożyć ją ponownie i pomierzyć temperaturę. Wszystkie kontrolki działają prawidłowo. Jak się włączy pare, to słychać, że grzałka zaczyna pracować i podgrzewać wodę.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #114 dnia: 13 Luty 2018, 10:24:18 »
Zmierz jak mówi BAcek na bojlerze, albo zmierz temp wody wypływającej, gromadząc do szklanki (to mniej dokładne). U mnie na PID mam ustawione 104 (więc bojler ma taką temp, bo sonda jest przykręcona do góry bojlera), z grupy leci woda o temp o ok 10 stopni niższej... Również na początku czasem trochę pary poleci. Ale nie ciągle.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #115 dnia: 13 Luty 2018, 10:31:52 »
No dobra, to dziś będę mierzył i zobaczymy. Czy możecie polecić jakiś tani i wiarygodny termometr do tego celu? Ja mam taki z czujnikiem przylgowym przy piecu w kotłowni i pomyślałem, żeby użyć tej przylgi. Tylko odczyt ze sterownika pieca :P

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #116 dnia: 13 Luty 2018, 11:02:51 »
Jeżeli woda jest solidnie przegrzana to i tak nie da się jej zmierzyć na wyjściu z grupy (pomiar nie będzie miarodajny)

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #117 dnia: 13 Luty 2018, 11:06:32 »
Dlatego właśnie chcę mierzyć za pomocą przylgi na bojlerze.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #118 dnia: 13 Luty 2018, 12:26:21 »
Czujnik od tego termostatu regulowanego jest włożony do pochwy w bojlerze. Włóż tam sondę K i to będzie najbardziej wiarygodny pomiar. Proszę Cię, pisz dokładnie jakie są objawy i przy jakim położeniu dźwigni, zaworu, przełączników. To bardzo ważne i pomaga w diagnozie na odległość. Te termostaty były swojego czasu dosyć zawodne. Jeśli można regulować temperaturę, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że jest sprawny. Jeśli grzałka wyłącza się natomiast dopiero poprzez otwarcie termostatu pary, to mamy kłopot. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: REMONT - Isomac Zaffiro
« Odpowiedź #119 dnia: 13 Luty 2018, 12:31:51 »
Masz rację. Przepraszam i na przyszłość postaram się być precyzyjny do bólu.  :poklon:

W wolnej chwili wezmę się za pomiary temperatury i zobaczymy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi