Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1535326 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #330 dnia: 15 Sierpień 2014, 00:42:34 »
Kołobrzeg zaliczony!

Bardzo miło było móc nawiedzić. Shocik z Kenii wyborny :szampan: Pozostaje opustoszyć szafkę i zamawiać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #331 dnia: 16 Sierpień 2014, 22:02:41 »
Dziękuję za wizytę. Przebijanie się do Kołobrzegu latem graniczy pewnie z szaleństwem ;). Szkoda, że nie miałem więcej czasu, bo dopiero co wróciliśmy z Głuszy, zderzyliśmy się z sezonowym obłędem na ulicach, z pustym magazynem, a także ze świetnym narzędziem jakie wyprodukował dla nas sympatyczny informatyk z Politechniki Wrocławskiej. To ostatnie jest jednym z elementów "hakowania" naszego pieca. Skoro producent nie chce się za to zabrać, to trzeba wziąć sprawy we własne ręce...

Dziś magazyn odzyskuje swój normalny wygląd. Jak zwykle, mieszanki do espresso, ale w nieco innych składach. Z singli genialna jest Kenia Nyeri Kieni (najlepsze moje palenie do espresso? zmiany po tygodniu od palenia szokujące); dobrze zapowiada się Indonezja. Mocniejsze niż ostatnio oblicza będą miały trzy Brazylie: Monte Alegre FW, Daterra Buena Vista i Sertaozinho PN. Są i promocje, ale raczej do metod przelewowych: Honduras Marcala COMSA i Brazylia Cerrado Pantano; kawa do szklanki z fajnych składników... ;)

I jeszcze jedno. Mały artykulik na temat wentyli i nadętych torebek: http://mastroantonio.pl/news/n/76/Torebki-i-wentyle
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2014, 22:13:37 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #332 dnia: 18 Sierpień 2014, 16:43:21 »
Przebijanie się do Kołobrzegu wcale nie było takie trudne, szczególnie po naładowaniu bateryjek w Poznaniu u Brismanów ;) Sam Kołobrzeg też nie taki straszny. Przez Łebę, szczególnie nocą, to tak, czyste szaleństwo. Na szczęście na wydmach wieczorową porą pustki.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #333 dnia: 19 Sierpień 2014, 11:50:24 »
Andrzeju masz jakieś dobrane temperatury zaparzania, które według Ciebie są najbardziej odpowiednie do Waszych mieszanek do Espresso?
W młynie: ziarna

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #334 dnia: 19 Sierpień 2014, 13:27:12 »
Nie. Mamy u siebie multibojler, ale stoi od lat T=90-91 stopni, co oznacza, że termofiltr Scace rejestruje jakieś 93-94 stopnie czyli dość dużo. Z kolei moja mała Nota zaparza kawę w temperaturze ok. 91-92 stopnie. Z jednego i z drugiego espresso jest OK, aczkolwiek nieco inaczej do obu maszyn podchodzę. Ważniejsza jest preinfuzja, którą namiętnie i głęboko stosuję w obu maszynach: 5 sekund. Niższa temperatura zaparzania oznacza zwykle mniejszą intensywność...

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #335 dnia: 11 Wrzesień 2014, 21:13:26 »
Dzięki  Andrzej, są bardzo ładne ;-)




W młynie: ziarna

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #336 dnia: 11 Wrzesień 2014, 21:21:41 »
Ariadna - espresso i wszystko jasne.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #337 dnia: 15 Wrzesień 2014, 18:44:54 »
Bardzo podszedł mi Honduras Comsa 2014 pod espresso.
Na Honduras zwróciłem uwagę po olśnieniu u Tima W., gdzie zaserwowano mi to:
https://timwendelboe.no/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=63&zenid=l51gqst5u4g8u7i4j6nnb529f1
Feeria smakowych kolorów.
Zdając sobie sprawę, że przecież plantacja plantacji nierówna, spróbowałem Hondurasu od Antonia.
Duże, średnio palone ziarna (tu porównanie to Espresso#1)
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/909/g4TxoD.jpg
Mastro Antonio

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/631/0E5eiP.jpg
Mastro Antonio

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/jZnjVU.jpg
Mastro Antonio


15g wejście - 21 wyjście
Crema nie wyszła mi szczególnie gęsta - jest jasna, al trwała.
Napar daje "kopa" sensorycznego, bardzo pobudzające, delikatnie kwaskowe (znacznie delikatniej od afrykańskich klimatów) smaki, orzeźwiające i niepozostawiające żadnych nieprzyjemności. Nie jestem specem od wychwytywania smaczków, ale jakby mignęła mi rodzynka. Goryczki brak.
Polecam.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #338 dnia: 19 Wrzesień 2014, 16:56:13 »
Jaka ładna maszyna do espresso! :)

Hondurasów mamy teraz aż trzy wersje :). Wciąż jest wspomniany wyżej do espresso. Jest też palenie tegoż Hondurasu do dripu. I wreszcie ziarno z obróbki naturalnej, suchej, znacznie bardziej aromatyczny.

Bardzo polecam też bardzo słodką Kenię Gatomboya. Best roasting profile ever ;).

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #339 dnia: 19 Wrzesień 2014, 18:48:16 »
Cytuj (zaznaczone)
Jaka ładna maszyna do espresso! :)
A jakie dobre espresso potrafi wypluć!  :taniec:

Kenia będzie nastęna.  Etiopia Hunda Oli podeszła mi zupełnie fajnie, "cięższa" i smakowo gęstsza od Hondurasu, saute może dla mnie ciut za agresywna (spróbuję jeszcze z dodatkowym pociągnięciem), ale z mlekiem fajnie siedzi jako e.macchiato. I lubi nieco wyższą temperaturę od Hondurasu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #340 dnia: 11 Październik 2014, 14:38:12 »
Muszę odrobić trochę zaległości... póki jeszcze Coffee Deski świata nie zasypały :kawa: :lol2:

Czas mija, ale nie bezowocnie :). Pisałem chyba wcześniej o naszym pobycie w Rimini na World of Coffee i o spotkaniach z producentami różnych pieców. Parę tygodni temu spotkaliśmy się znowu, m.in. z Giesenem i Diedrichem. Jak zawsze przyjemnie się dyskutowało z tym ostatnim, ale i pierwszy był OK :). Dociekamy prawdy, studiujemy bogate już archiwa profili palenia i dociekamy prawideł. Niedawno wydana książka Scotta Rao (Coffee Roasters Companion) daje wstępnie wyobrażenie o złożoności palenia kawy. Rozwijamy własne oprogramowanie do analizy profili palenia, a także świetne oprogramowanie Artisan (wkrótce pojawi się polska warstwa językowa). Zastąpiliśmy fabryczne czujniki temperatury w naszym GW15A czujnikami polskiej produkcji (bardziej czułymi, a przy tym znacznie tańszymi). Od razu nasuwa się lawina obserwacji i wniosków. Możecie o tym poczytać od czasu do czasu na naszych FB-profilach. Praca naukowa wre...

Ale wciąż palimy. Polecamy świetne single, w większości do espresso i do przelewów też (Kostaryka, Kenia, Hondurasy, Etiopia) oraz mieszanki do espresso ma się rozumieć (#1, #5, #6, SW, MATop) :).

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #341 dnia: 11 Październik 2014, 15:21:50 »
A skrobniesz dwa zdania o Brazylii (z gratisu)?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #342 dnia: 11 Październik 2014, 15:30:49 »
Już sobie przypomniałem. Jest znowu w sklepie, w dobrej cenie. Brazylia Minas Gerais. Minas Gerais jest wielkim kawowym stanem Brazylii. Pewnie trudno byłoby policzyć wszystkie kawowe plantacje i firmy z tego stanu. Palona 7/10 Brazylia pochodzi w 50% z Fazenda Pantano i w 50% z Fazenda Monte Alegre. Obie plantacje są świetne, obie kawy czekoladowe, marcepanowe, gładkie, bez żadnych ostrych kantów ;).

Na zachętę, od dziś do poniedziałku, specjalny dla was, kod rabatowy "722460830" :evil: obniży ceny kawy i czekolady o 10%.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2014, 17:36:09 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #343 dnia: 14 Październik 2014, 13:35:59 »
Było minęło ;).

Jak już pisałem niedawno, zajmujemy się bardzo intensywnie procesem palenia od strony naukowej. Wygląda to na bezkresne morze. Trochę na ten temat, dokładnie na temat World Roasting Challenge 2014, o piecach Giesen tamże stosowanych, o profilach palenia, o lokalizacji punktów pomiarowych, wreszcie o przetwarzaniu danych i dość obrazoburczym odkryciu Mastro Antonio:

http://www.home-barista.com/home-roasting/2014-world-coffee-roasting-competition-profiles-t31029-30.html

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #344 dnia: 16 Październik 2014, 16:39:26 »
Kawa do szklanki jak zwykle super. Naprawdę pyszna.Wziąłem też znajomym. Niektórzy czasem ode mnie coś biorą, tzn. dołączą się do zamówienia, ale jeden jest nowicjusz. Niech zaskakuje dobrej kawki  :) Kawa do szklanki jest świetnym narzędziem do nauki picia dobrej kawy... Dużo nie kosztuje, a jest tak dobra, że nawet nowicjusze muszą wyczuć różnicę :taktak:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi