Autor Wątek: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia  (Przeczytany 10249 razy)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Grudzień 2018, 09:03:57 »
A jak to jest z tymi PIDami w Lelitach?
W jednych maszynach nazywa się to LCC (Lelit Electronic Control System), chociaż w opisach nadal podają że to PID.
W innych bezpośrednio jest używana nazwa PID (bez LCC), zazwyczaj w tych droższych.
Ale nigdzie nie ma podanej dokładności ani jednego ani drugiego.

Czy jest tak że LCC ma mniejszą dokładność niż PID?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Grudzień 2018, 09:12:48 »
PID to skrót od Proportional, Integral, Differential czyli po polsku regulator proporcjonalno-całkująco-różniczkujący. Jest to nazwa pochodząca od czysto fizycznych właściwości tego regulatora, a jak kto sobie to nazwie marketingowo, to już jego sprawa ;-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Kangur Mężczyzna

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Lelit Grace, AP, mokka
  • Młynek: Quamar M80e, nivona 130,
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Grudzień 2018, 09:45:20 »
Z mojego rozeznania PID w Lelit prezentuje i kontroluje tylko temperature w boilerze. Nie wiem czy to też tyczy sie pary
LCC natomiast ma troche wiecej bajerow jak odmierzenie czasu przy zaparzaniu, opcjonalna preinfuzja czy prezentowanie jakiś informacji np ze nie ma wody w ekspresie.
Dziwi mnie to, ze jak już zrobili preinfuzje, to nie zrobili też automatycznego  zaparzania  na programowalnym przycisku, czytaj że ustawiasz ze chcesz czas trwania parzenia ma być 30sekund.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2018, 09:47:51 wysłana przez Kangur »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Grudzień 2018, 09:51:45 »
No tak, ale przy jednym ekspresie LCC jest nazywane PID'em a przy drugim jest tylko podane że PID.
PID jest regulatorem temperatury ale chyba nie każdy regulator temperatury jest PID'em? :) Bo chodzi chodzi o inny sposób działania i dokładność.

W przypadku Ascaso jest wyraźne rozgraniczenie na kontrolę elektroniczną oraz PID w różnych modelach. Ascaso podaje że kontrola elektroniczna ma dokładność do 2C a PID do 1C. Przynajmniej tak to rozumiem.

Nigdzie nie mogłem znaleźć specyfikacji LCC i PID'ow odnośnie Lelitów, dlatego pytam.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Grudzień 2018, 09:59:06 »
W ASCASO jest tak jak napisałeś. I także tak jak napisał wcześniej Kangur. De facto PID w ekspresach ASCASO według tego opisu to raczej LCC - ma shot timer, preinfuzję, programowanie przycisku kawy w dwóch położeniach i do tego przepływomierz objętościowy. Programuje więc nie czas ekstrakcji a ilość kawy w filiżance w ml. Shot timer natomiast powala na dodatkową kontrolę czasu ekstrakcji kawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Grudzień 2018, 10:18:43 »
Chciał bym, żebyście odróżnili PID od całości oprogramowania w różnych ekspresach. PID to algorytm, wykorzystywany w wielu dziedzinach, nie tylko w ekspresach. Np moja żona algorytmem PID reguluje zachowanie silników w odpowiedzi na przeciążenia działające na śmigła wynikające z ciasnych nawrotów dronem. Pewnie w każdej dziedzinie techniki, kiedy wymagana jest precyzja nastawy i minimalizacja histerezy wykorzystywany jest algorytm PID. Inne zastosowania elektroniki w ekspresach to już nie PID tylko zbiór różnych funkcji, które każdy producent może sobie nazwać jakąś chwytliwą nazwą.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Grudzień 2018, 10:39:33 »
Dokładnie. I dlatego też wszystkim tłumaczę, że w ekspresach ASCASO oznaczenie PID to nazwa która zawiera nie tylko PID ale i dużo więcej funkcji.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Grudzień 2018, 10:55:24 »
Dzięki za wyjaśnienia, coraz bardziej się to klaryfikuje:)

@Janusz - jeszcze mam kilka pytań odnośnie Ascaso:
1. Gdzie jest pomiar temperatury dla PID w ekspresach Ascaso? Na wyjściu wody termobloku czy jest czujnik dalej w grupie?
2. Porównując tylko kontrolę temperatury UNO PROF oraz UNO PID PROF - czy algorytm regulacji temperatury oraz miejsce pomiaru temperatury jest taki sam?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Grudzień 2018, 12:31:04 »
Pomiar temperatury jest dokonywany na termobloku. Miejsce pomiaru jest takie samo w UNO PROF jak i w UNO PID PROF. Algorytm jest jednak inny w obu ekspresach.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Grudzień 2018, 13:38:30 »
ECM Casa V
Ładny ekspres, świetnie wykonany i zaprojektowany, ale kompletnie bez żadnego sterowania. Jakby miał PID byłby nie do pobicia.

czy jest czujnik dalej w grupie?
Marzenie ściętej głowy. Po pierwsze, regulacja była by możliwa tylko w trakcie ekstrakcji, a to o wiele za późno. Po drugie, termoblok ma tak dużą pojemność cieplną, że podczas ekstrakcji już niewiele regulacją zdziałasz. Co innego ekspresy z bojlerem (najlepiej dużym). Tam rzeczywiście można się pokusić o regulację temperatury wody, ale też tylko w bojlerze. Jedyny znany mi ekspres mający stabilizację temperatury wody w trakcie ekstrakcji, to Decent Espresso.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2018, 13:55:51 wysłana przez Krakus »

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Grudzień 2018, 15:18:33 »
@Krakus fakt Casa niezła, oglądałem na żywo, łatwa regulacja ciśnienia a jak ktoś ma zdolności, to może dołożyć PIDa

Offline warrior.cat

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Saeco Poemia
  • Młynek: Graef CM-80
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Grudzień 2018, 16:16:13 »
Jeżeli chodzi o Lelity to najbardziej podoba mi się Victoria. Nadal się zastanawiam nad wyborem. Boli mnie to, że dopłacając 800zł do uno prof nie będzie aż tak znaczącej różnicy w jakości uzyskanego espresso względem RS. Z kolei Dream PID to już 1800zł więcej niż RS...

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Grudzień 2018, 16:56:56 »
Do espresso w tym przedziale  cenowym Bezzera 09  by się sprawdziła: podgrzewana grupa E61, bojler 0,5 litra.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2018, 17:00:06 wysłana przez UJK-MP! »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Grudzień 2018, 17:25:47 »
Bezzera 09  by się sprawdziła: podgrzewana grupa E61

Ta Bezzera nie ma grupy E61.

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Kolba za około 3000zł ładniejsza i lepsza od Rancilio Silvia
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Grudzień 2018, 17:42:20 »
Tak masz rację. Autorska grupa Bezzery podobna do e61 posiadająca dwumodułowy element grzewczy kontrolowany przez termostat, więc espresso niezłe wyjdzie
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2018, 17:45:56 wysłana przez UJK-MP! »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi