Autor Wątek: Prosty zestaw na początek  (Przeczytany 22353 razy)

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Luty 2016, 11:39:32 »
Mathu dzięki za zainteresowanie. Chciałbym, abyś mnie zrozumiał. Jeśli kupię prosty zestaw to nic istotnego dla mnie nie osiągnę. Będę miał dobrą kawę, skonsumuję dobre ciacho i żyjemy dalej. Ja chcę się bawić parzeniem kawy. Pijamy z żoną mało, ale mi chodzi o jakość i to, że ja decyduję jaka ona jest, nie maszyna. Jak mam się nauczyć inaczej niż parzyć kolbą z dźwignią. Nie posunę się naprzód kupując automat.
Nieważne ile razy będzie kanał i lura. Nie muszę na raz robić kilka próbnych strzałów. Mam czas i chęci. To jest ważne.
To nie jest takie proste. Nie chodzi mi o czas i chęci, tylko jakiś punkt odniesienia. Ekspres z pompą (nikt nie mówi o prostym ekspresie, możesz za 3000 kupić Oscara II) zapewnia stabilność temperatury i stabilność ciśnienia. To nie jest coś, czym będziesz chciał się bawić (pomijając ekstremalne przypadki). Będziesz chciał mieć powtarzalne, stałe ciśnienie i temperaturę za każdym jednym razem. Bo będziesz regulować grubość przemiału i sposób tampowania. Jeśli nauczysz się jak to robić na ekspresie z pompą, to potem na dźwigni w stylu La Pavoni będziesz się znowu uczyć techniki dźwigniowej i panowania nad temperaturą. Mająć od razu cztery zmienne nie ma większych szans na zrobienie powtarzalnie dobrej kawy. Bo jak zmienisz przemiał to jednocześnie zmieni się temperatura ekspresu i pewnie inaczej pociągniesz dźwignię. Takie ekspres jest fajny, jeśli jest równie stabilny temperaturowo jak normalne ekspresy z pompą, a La Pavoni takie nie są. Gdybyś dołożył do dźwigni ze sprężyną i lepszą stabilizacją temperatury, to co innego. Albo jakiś stary Arrarex Caravel, który ma otwarty bojler i działa jak czajnik. Przy La Pavoni musisz na starcie obkleić go paskami temperaturowymi żeby w ogóle wiedzieć co się z nim dzieje.

Poza tym jeśli pijecie mało, to tym bardziej jest potrzebny bardziej powtarzalny sprzęt, żeby te kawy były możliwie identyczne. Za 3000 możesz mieć porządny ekspres z PID-em i samemu ustawiać temperaturę do rodzaju kawy, i to jest właśnie pełna kontrola.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Luty 2016, 12:22:35 »
Dla ścisłości kolega wie czym różni się ekspres dźwigniowy od ekspresu kolbowego(ten z pierwszego postu to przecież żadna dźwignia, chyba że jestem ślepy)? Przy nauce napewno nie zdecydował bym się na dźwignię, jest w niej za dużo zmiennych, trzeba wypić pareset espresso żeby zacząć bawić się z tego typu ekspresem. Najlepiej mieć i kolbe i dźwignie. I wtedy zrobić esresso w kolbie a nastepnie dobierać proporcje tak żeby z dźwigni osiągnąć taki sam lub lepszy rezultat. Zaczynanie przygody z dzwignią to jak nauka latania od razu na promie kosmicznym, albo nauka pływania tankowcem. Da się, można, ale trzeba być wybitnie uzdolnionym zeby sie tego nauczyć a z tego co kolega pisze nie bedzie robił 20 espresso dziennie. Nauka wiec zajmie jakiś rok lub 2 żeby cokolwiek zaczęło wychodzić w miarę regularnie.

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Luty 2016, 12:55:19 »
Witam

No tak, wielkie dzięki. Potraficie sprowadzić na ziemię. Chyba zrozumiałem o co chodzi. Zgadzam się. Nuova Simonelli OSCAR II - o tą maszynę Ci chodziło. Widziałem ją - wizualnie jest ok. Może coś podobnego jeszcze jest na rynku ?. Jeżeli nie to będę szukał takiej. Proszę o radę do młynka.
Jeszcze co do OSCARA. Gdzie go kupić ?. Patrzałem na multigastro - tam jest ok ?, czy szukać w innych. Lepiej kupić chyba nówkę niż używany.
Pozdrowienia
garmas

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Luty 2016, 13:04:12 »
Raczej używanego Oscara II jeszcze nie znajdziesz, chyba, że ktoś bardzo szybko nudzi się takimi "zabawkami".
Kolega SMaN kupował ostatnio o ile się nie mylę przez multigastro, a o tym modelu więcej znajdziesz w tym temacie:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2093.30

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Luty 2016, 13:13:48 »
Witam

Flexooo, dzięki. Jeżeli to jedyny w rozsądnej cenie ekspres z pompą to nie ma co kombinować. Zamówię z multigastro.

Pozdrowienia
garmas

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Luty 2016, 13:17:51 »
To jest nowy model.
Na razie chyba tyko tam sprzedają i oczywiście nie ma używanych.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Luty 2016, 13:25:47 »
Witam

Dzięki koledzy. Pozostaje jeszcze młynek. Tam też są młynki. Jesli są przyzwoite te do 1000 zł to zamawiając zestaw może mam możliwość małego upustu. Co o tym sądzicie.

garmas

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Luty 2016, 13:39:42 »
Na stronie są ceny netto i w takim wypadku pozostawałaby tylko Grinta w okolicy 1000zł. Jest to sprzęt od Nuova Simonelli, ja miałem możliwość trochę go używać i nie przypadł mi do gustu - trudno ustawić dozę, bo pokrętło znajduje się pod młynkiem, jest lekki i przez to trzeba go dodatkowo trzymać ręką jeśli mielisz prosto do kolby...
Ja nie rozumiem oporów przed kupowaniem używanych gastronomicznych młynków na domowe potrzeby...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Luty 2016, 13:42:01 »
tylko czy jest sens kupować super-hiper ekspres skoro i tak z założenia kolega chce do tego dać mały domowy młynek, czyli coś z zupełnie innego przedziału cenowego pokroju i-mini. Jak większość osób zaczyna pan od końca. Polecam ten filmik:

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Luty 2016, 16:05:57 »
Witam

Zostałem źle zrozumiany. Doświadczenie mam małe, ale trochę poczytałem i czytam ciągle. Wiem, że młynek to podstawa (film obejrzałem). Mając tą wiedzę, że bez dobrego młynka daleko nie pojadę chcę kupić dobry. Dobry to znaczy nie wywalić pieniądze, ale kupić coś co ma dobre żarna i dużą mozliwość zmiany grubości mielenia. Na rynku jest tego mnóstwo, a reklama ich to wszystko same hity, najlepsze. Wy mielicie kawę do espresso, więc macie doświadczenie, który jest ok a który be. Ja tego doświadczenia nie mam. Dlatego proszę o pomoc. Ekspres kupię taki jaki mi sugerujecie i jakos jestem przekonany o dobrym wyborze. Dwa dni temu może kupiłbym inny i teraz mocno żałował. Dużo się zmieniło przez ten okres.
Stać mnie na kupno młynka takiego powiedzmy do 1000 zł (lepiej mniej, zostanie na dobrą kawę).
Pozdrowienia
garmas

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Luty 2016, 17:01:41 »
A jak z miejscem? Oscar będzie znacznie większy od takiego Ascaso Steel pro w tej samej cenie. Zobacz jeszcze Bezzerę 09.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Luty 2016, 17:06:47 »
nie ma co kupować w pośpiechu, poczytaj forum z 2 tygodnie i wyrobisz sobie własne zdanie w temacie. Moim zdaniem decydując się na bardzo drogi ekspres i budżetowy młynek robisz źle, kolejność powinna być odwrotna.

Pewien kanał kawowy wykonał nawet taki ekspreryment: tani młynek+super ekspres czy super młynek+tani ekspres. Wysz lo, że lepiej wybrać ten drugi zestaw :
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2016, 17:15:25 wysłana przez grex »

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Luty 2016, 17:38:36 »
Koledzy dobrze radzą. Ja zanim kupiłem Oscara kupiłem używanyCompak K6, potem doszedł Fiorenzato F64 (brandowany na San Remo) i uczyłem się na malutkim Saeco. Teraz mogę docenić dopiero sprzęt, którym się obecnie posługuję choć i tak nie zawsze wychodzi. Gdybym kupił od razu ekspres bez młynka, który mogę ustawić i liczyć na powtarzalne mielenie bym się sfrustrował i wyrzucił przez okno.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Luty 2016, 17:49:20 »
Pomyśl jeszcze nad Ponte Vecchio. Ta dźwignia ma sprężynę. Młynek do niej może być i-1 mini. Lub wracając do pompy nad ekspresem z PIDem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Luty 2016, 18:52:16 »
Witam
Przychylam się do oceny, że młynek jest bardzo ważny. Nie dyskutuję z tym. Patrzyłem na aukcjach (polskich) nie ma nic używanego godnego uwagi, albo pominąłem. Trochę ten I-1 mini drogi. Może jest coś godnego uwagi tańszego. Tutaj muszę się zastanowić.
Co do ekspresu to myślę tak:
Oscar II nie ma PIDu, czy ustalenie temperatury do ekstracji jest trudne, czy wogóle ustawia się temperaturę?. Reszta wygląda ok.
Ascaso steel ma PID, reszta ok.
Bezzera też mi sie podoba i ma PID.
Jeden z nich wybiorę. Dajcie mi jakąś wskazówkę do młynka. To przyśpieszymy. Będę mógł się spokojnie zastanowić, poczytać i kupić. Potem będę was męczył w innym wątku parząc kawę.
Pozdrawiam
garmas

Dobry wieczór. Nie musisz w każdym poście używać oficjalnej formy „Witam".
 fux
;)
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2016, 20:22:07 wysłana przez fux »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi