Autor Wątek: Prosty zestaw na początek  (Przeczytany 22349 razy)

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Prosty zestaw na początek
« dnia: 05 Luty 2016, 16:24:03 »
Witam.
Jestem tu pierwszy raz. Nie opanowałem jeszcze dobrze terminologi i nazewnictwa.
Posiadam automat Krupsa do kawy, ale jest do niczego i chciałbym zakupić nowy zestaw. Można by powiedzieć, że zdecydowałem się na początek zainwestować w ciśnieniowy kolbowy, dźwigniowy oraz w miarę dobry młynek. Ile mogę na to wydać to zależy też trochę od waszej pomocy. Maksymalnie kilka tysięcy, nie więcej (żona, sami rozumiecie).
Samodzielnie wynalazłem taki zestaw.
Ariete Caffe Novecento 1387 oraz młynek - Nivona Cafe Grano 130. Wszystko kosztuje około 1200 zł. Poradżcie proszę jak to by wyglądało.
Jestem otwarty na sugestie i nic nie jest przesądzone.
pozdrowienia

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Luty 2016, 16:37:36 »
Witaj,
To budżet jest 1200 zł ? Czy też kilka tysięcy ? 
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Cartmann

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Hario v60-02; clever dripper
  • Młynek: Ręczny tiamo, severin z trójką
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Luty 2016, 17:17:12 »
Może napisz jaka kawa Cie interesuje, bo co innego robic 1-2 espresso dziennie , inny sprzęt jesli zależy Ci na kawach mlecznych, a jeszcze inny sie przyda jesli preferujesz duza czarna. Ja tez zanim zacząłem czytać forum, planowałem kupic jakiś automat, a skończyłem z dripperem v60 i ręcznym młynkiem tiamo.

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Luty 2016, 17:31:01 »
Witam
Budżet jest open. Max kilka tysięcy. Ja z moja "wielką wiedzą" znalazłem to co napisałem.
Pijemy z żoną max dwie kawy dziennie, ale i tu są schody, bo chcielibyśmy pić naprawdę dobrą kawę. Chciałem kupić (zastąpić Krupsa) innym automatem, ale znalazłem tą stronę i wypowiedzi wasze dały mi inny obraz dobrej kawy. Nie chwalę się, ale przebywając tu i tam pijałem dobre kawy. To co było pite w domu jakoś odstawało i nie było tym. Poza tym czasami mamy znajomych i co im dawałem do picia to sami wiecie co mam.
Ja lubie czarną, ale żona woli te takie mleczne. Więc chciałbym zbliżyć się choć trochę do wyższego poziomu. Ja chętnie też z mlekiem wypiję.
Sumując, żona wie, że chcę kupić taki dźwigniowy i że roboty z tym będzie więcej, ale ją to niezniechęca.
pozdrawiam
garmas

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Luty 2016, 17:55:54 »
A może warto wrzucić do tego Krupsa dobrą, świeżo paloną kawę? Nie jestem fanem automatów ale w połączeniu z dobrymi ziarnami nawet te tańsze konstrukcje potrafią odwdzięczyć się niezłą kawą. Czy ekspres jest regularnie czyszczony? Poza tym, zainwestowanie w dobry sprzęt nie zagwarantuje Ci od razu spektakularnych efektów - musisz też chcieć zdobyć pewną wiedzę, która przybliży Cię do dobrego espresso.

Jaką kawę kupujecie do tego Krupsa i co to za model?
« Ostatnia zmiana: 05 Luty 2016, 17:58:11 wysłana przez intersekt »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Luty 2016, 18:07:51 »
Witam

Modelu nie znam (teraz jestem poza domem). On ma młynek, czyli wsypuję ziarna. Kupuję dobre ziarna z palarni w mojej miejscowości. Kawa nie jest najgorsza, ale ostatnio sie zepsół i był naprawiany. Teraz to jest już lura. Nie mam serca juz do niego. Koniec.
Pewnie, że muszę sie sporo nauczyć. Nie przeraża mnie to. Nie umiałem wielu rzeczy i jakoś dawałem sobie radę. Jestem dość uparty.
Poczytam, popytam na forum, dam radę. Nie chcę jednak kupić sprzęt w ciemno i wydać niepotrzebnie kasę.
Co do czyszczenia to porażka. Mało o niego dbalismy. Obiecuję poprawę. Zrozumiałem, że to ważne.
Pozdrawiam
garmas
« Ostatnia zmiana: 05 Luty 2016, 18:13:09 wysłana przez garmas »

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Luty 2016, 18:27:12 »
Bez modelu nie pomogę ale poszukaj ustawień typu: moc kawy, grubość mielenia, itp. Automaty bardzo lubią się psuć i dzięki temu prowadzenie serwisu takich sprzętów, to żyłka złota :). Jednym z podstawowych warunków dobrej kawy, to czystość sprzętu - woda plus ciepełko to idealne środowisko dla bakterii i grzybów.

Jeśli nie musi być to dźwignia, to zapytaj o ofertę kolegę Janusza i na pewno dobierze Ci fajny zestaw od Ascaso. Nie pójdziesz z torbami i przy okazji w razie konieczności masz u niego świetny serwis ;).
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Luty 2016, 18:42:11 »
Witam

Chętnie zaciągnę opinię. Proszę tylko o ocenę tego co proponowałem, bo nikt się nie odniósł. Mogę sądzić, że nie ma co oceniać. Chciałbym to jednak wiedzieć. Szczątkowa wiedza mówi mi, że z kolby po pewnym czasie uzyskam dobrą jakość. Nie mam złudzeń, że stanie się to od razu. Chcę pominąc te etapy przejściowe. Jestem w błędzie, czy jak?.
Pozdrowienia
garmas

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Luty 2016, 19:01:27 »
OK! Jeśli masz zamiar się dokształcać i wchodzić w świat kawy espresso to moim zdaniem ani nie ten ekspres ani nie ten młynek. Ekspres - kiepskie materiały (grupa kawowa, portafilter) a młynek - mała skala regulacji grubości mielenia. Musisz liczyć się z wydatkiem min. rzędu 1700 zł. A za ok. 3000 zł będziesz już zadowolony z efektu na dłuższy czas.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Luty 2016, 19:17:32 »
max dwie kawy dziennie, ale i tu są schody, bo chcielibyśmy pić naprawdę dobrą kawę.
w cenie taniego automatu można mieć kolbowiec + młynek dobrej klasy, do tego kawa speciality z dobrej palarni i gotowe. Taki zestaw pozwala na samodzielne i dokładne regulowanie każdego parametru parzenia, dzięki czemu wyciśniecie z kawy maksymalnie dużo smaku i zmieniając parametry będzie można trochę dopasować ją pod swoje upodobania. Jeśli liczy się jakość a nie ilość to chyba najlepszy wybór.

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Luty 2016, 19:53:55 »
Witam
Teraz trochę się przejaśniło. Brałem pod uwagę też La Pavoni w granicach 3-4 tysięcy (nowe w necie) i młynek Ma Cap. Myślę, że to średnia dobra półka. To oczywiście moja "fachowa" ocena. Pomóżcie mi w wyborze. Jest sporo na ten temat na forach, ale bardzo roztrzepane i pod autora. Ja mam do wyboru kolbę (najlepiej z dźwignią) i dobry młynek. Nie chcę kupić rzeczy i po krótkim czasie wyrzucić.  Chcę się nauczyć parzyć dobrą kawę. I zrobię to, nie chcę tylko być mądrym po szkodzie. Jak mam wydać trochę kasy to na coś odpowiedniego. Jesli dojdzie do kupna z waszą pomocą to bądżcie pewni, że będę się dzielił z wami postępami.
Pozdrawiam.
garmas.

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Luty 2016, 23:10:44 »
Zapomnij o dźwigni w stylu Europiccola jeśli nie masz doświadczenia w robieniu espresso. Nie nauczysz się na tym od zera. Na kolbie z pompą będziesz musiał zrobić z 20 strzałów żeby cokolwiek osiągnąć i ustawić młynek, a La Pavoni już po paru się przegrzeje. A gdzie tam jeszcze do opanowania samej techniki dźwigniowej. Skąd będziesz wiedzieć czy to kawa jest zbyt grubo zmielona, czy Ty ciągniesz za słabo, a może temperatura jest za niska?

Kup sobie jakiś typowy zestaw w budżecie 3-4k i będzie dobrze.

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Luty 2016, 10:50:00 »
Witam
Mathu dzięki za zainteresowanie. Chciałbym, abyś mnie zrozumiał. Jeśli kupię prosty zestaw to nic istotnego dla mnie nie osiągnę. Będę miał dobrą kawę, skonsumuję dobre ciacho i żyjemy dalej. Ja chcę się bawić parzeniem kawy. Pijamy z żoną mało, ale mi chodzi o jakość i to, że ja decyduję jaka ona jest, nie maszyna. Jak mam się nauczyć inaczej niż parzyć kolbą z dźwignią. Nie posunę się naprzód kupując automat.
Nieważne ile razy będzie kanał i lura. Nie muszę na raz robić kilka próbnych strzałów. Mam czas i chęci. To jest ważne.
Nie chaciałem pisać o tym, ale chyba to ważne. Jestem marynarzem, nigdy nie robiłem sam wędlin i wędzonek. Poczytałem, wiele prób, wiedzy teoretycznej. Teraz robię moim zdaniem dobrą wędlinę i wedzonki. Zaopatruję od czasu do czasu rodzinę i znajomych. W opini degustujących jest to profesjonalny wyrób. Czyli można.  Z parzeniem kawy będzie tak samo. Potrzebuję tylko wsparcia. Jestem gotów wydać te pieniądze i uczyć się. Do czasu, gdy osiągnę dobre espresso będę miał obok automat.
Jeśli myślę obłędnie to spróbujcie mi to wypersfadować. Fanatykiem nie jestem. Potrafię znieść porażkę i zmienić nastawienie.
Myslę, że La Pavoni profesional za dobre 3000 jestem w stanie kupić. Do tego dobry młynek, jaki nie wiem. Kawa od Antonio (wkrótce zamówię).
Proszę o radę i opinię. Nie będę miał pretensji do nikogo, gdy dojdę do wniosku, że jestem za głupi na tą zabawę. Chodzi mi tylko o to, aby sprzęt był dobry.
Pozdrawiam
garmas

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Luty 2016, 11:09:12 »
a jaki jest budżet na młynek, czy kompaktowość młynka jest ważna czy może być duże urządzenie gastronomiczne?

Offline garmas Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II, drippers V02
  • Młynek: Graef CM702, MACAP M2D
Odp: Prosty zestaw na początek
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Luty 2016, 11:22:59 »
Witam

No cóż, myślę, że gasto nie jest dobry dla mnie. Sprzęt będzie w kuchni. To chyba wszystko wyjaśnia. Raczej compact.
Jeśli mam parzyć espresso i wydać na dźwignię to nie za bardzo nawet wypada myśleć o niskich kosztach za młynek. Powiem tak. Koszt najtańszy o dobrej jakości. I chyba raczej nowy.
Pozdrowienia.
gasmar
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2016, 11:26:13 wysłana przez garmas »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi