Autor Wątek: Lapavoni pro pre ilosc kawy  (Przeczytany 6842 razy)

Offline Mateusz j.

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: La pavoni
Lapavoni pro pre ilosc kawy
« dnia: 02 Październik 2019, 07:38:33 »
Hej
Od miesiaca pracuje nad moim nowa „zabawka” i mam jedno pytanie. Wymienilem wszystkie uszczelki itd, wszystko Niby idelanie, lecz nurtuje mnie jedno. Mam podwojna wylewke, sitko 49mm na 22mm wysokie, la pavoni to pre milenium profesjonal 1999 rok, i czy wyciskanie okolo 25ml z podwojnej to nie jest za malo? Wszedzie czytam iz pojedyncze daje okolo 20-25ml...
Wiecie moze czy to jest ok?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Październik 2019, 08:00:50 »
Ile gram kawy wchodzi do takiego sitka?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Mateusz j.

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: La pavoni
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Październik 2019, 08:15:40 »
14g

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Październik 2019, 08:23:18 »
czy wyciskanie okolo 25ml z podwojnej to nie jest za malo? Wszedzie czytam iz pojedyncze daje okolo 20-25ml...
Wiecie moze czy to jest ok?

Podwójne czy pojedyncze sitko nie ma tu znaczenia. Jeżeli chcesz więcej kawy w filiżance, to zaczerpnij dodatkowo wodę przez podniesienie dźwigni do góry.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Październik 2019, 08:30:31 »
Ok, posługuj się raczej ratio mierzonym wagą. Zmierz jeszcze wagę naparu, ale widać, że jest trochę małe ratio bo 20 ml nie będzie raczej ważyć 28 g. Może któryś z kolegów posiadaczy tego ekspresu coś podpowie. Wydaje mi się, że kiedyś coś czytałem o ponownym nabraniu wody do cylindra poprzez cofnięcie dźwigni, ale nie wiem czy to akurat w tej konkretnej dźwigni zadziała.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Październik 2019, 08:38:19 »
@Mateuszu, poszukaj informacji o Fellini Move.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Październik 2019, 09:02:29 »
Hej
Od miesiaca pracuje nad moim nowa „zabawka” i mam jedno pytanie. Wymienilem wszystkie uszczelki itd, wszystko Niby idelanie, lecz nurtuje mnie jedno. Mam podwojna wylewke, sitko 49mm na 22mm wysokie, la pavoni to pre milenium profesjonal 1999 rok, i czy wyciskanie okolo 25ml z podwojnej to nie jest za malo? Wszedzie czytam iz pojedyncze daje okolo 20-25ml...
Wiecie moze czy to jest ok?

Spróbuj wyciskać w następujący sposób. Po pierwsze pozbądź się powietrza z bojlera przed zrobieniem shota. Po drugie zapinaj kolbę przy uniesionej (ale nie do końca) dźwigni. Po zapięciu kolby podnieś dźwignię do końca nie woda zostanie zaczerpnięta i zacznij delikatnie tłoczyć, po pojawieniu się pierwszych kropli (masz NPF?) podnieś tłok ponownie aby zaczerpnąć nową dawkę wody, ponownie zacznij tłoczyć albo już do końca albo, po pokryciu się całego sitka kropelkami, zaczerpnij wodę ponownie i wtedy już tłocz do końca. Wszystko zależy jaką ilość kawy chcesz uzyskać. Pamiętaj też, że część wody zostaje też w ciastku kawowym.

Edit: poprawiłem oczywistą pomyłkę NPV -> NPF
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2019, 09:56:44 wysłana przez jancewicz »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Październik 2019, 09:26:57 »

Po pierwsze pozbądź się powietrza z bojlera przed zrobieniem shota.

A w tym ekspresie nie ma sondy poziomu wody w bojlerze? Poza tym ilość wody jaka idzie na kawę zależy od pojemności komory pod tłokiem.

masz NPV?

Lepsze będzie NPF :).
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2019, 09:31:19 wysłana przez WS »

Offline Mateusz j.

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: La pavoni
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Październik 2019, 09:43:46 »
Zapytam sie nieswojo, co to npf i npv?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Październik 2019, 09:48:10 »
NPF to Naked Portafilter, czyli kolba bez dna i wylewek. Dobrze widać w niej przebieg ekstrakcji.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Październik 2019, 10:02:00 »
A w tym ekspresie nie ma sondy poziomu wody w bojlerze? Poza tym ilość wody jaka idzie na kawę zależy od pojemności komory pod tłokiem.

Poziom wody jest widoczny. Usuwając powietrze z bojlera zauważyłem, że znacznie lepiej zaciąga wodę i znacznie lepiej tłoczy. W efekcie dostajemy lepszy uzysk.

Offline Mateusz j.

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: La pavoni
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Październik 2019, 10:40:58 »
Mam standardowa kolbe, zamknieta. Zawsze usuwam powietrze. Ale faktycznie sprawdze z dolewka do ekstracji. Zobaczymy moze wiecej zaciagnie. :)

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Październik 2019, 11:04:35 »
To chyba jakieś nieporozumienie lub złe nazewnictwo.Skąd powietrze w rozgrzanym bojlerze?  :mhh:

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Październik 2019, 11:36:46 »
Skąd powietrze w rozgrzanym bojlerze?

Przecież nalewasz wodę do bojlera i wraz z wodą wlatuje tam powietrze....

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Lapavoni pro pre ilosc kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Październik 2019, 12:14:46 »
i czy wyciskanie okolo 25ml z podwojnej to nie jest za malo?
Ale pytasz bo Ty z własnej i nieprzymuszonej woli wyciskasz te 25ml? Czy może że więcej Ci się nie udaje?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi