Autor Wątek: ponte vecchio lusso  (Przeczytany 7622 razy)

Offline ammator

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: ponte vecchio lusso
  • Młynek: baratza
ponte vecchio lusso
« dnia: 30 Listopad 2015, 03:22:54 »
Czy ktoś mógłby się podzielić doświadczeniami z Ponte Vecchio Lusso. Będę wdzięczny za każdą uwagę albo sugestię

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Listopad 2015, 06:33:05 »
Ale konkretnie o co pytasz. Maszyna banalnie prosta. Cicha. Kawa wychodzi z niej zacna.
Sugestia, gdybym mógł to dwugrupowa by u mnie od dawna na blacie była.
LMWDP #469

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Grudzień 2015, 12:16:20 »
A jak się ma do la pavoni professional ? Różni się czymś jakościowo ? Względy estetyczne pomijam.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Grudzień 2015, 12:33:49 »
Większy bojler, no i przede wszystkim sprężyna w grupie więc nie musisz się o powtarzalność nacisku martwić.

Niestety LaPav nie używałem (jeszcze) więc więcej ci nie podpowiem.
LMWDP #469

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Grudzień 2015, 19:49:29 »
Zgłoś się do mnie a podam Ci kontakty do osób posiadających tę maszynkę. Jeden całkiem od niedawna. Niestety ale niektórzy po zakupie nie udzielają się na Forum. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Marzec 2019, 15:05:23 »
A co tam, odgrzeję kotleta.

Od jakiegoś czasu interesuję się tym ekspresem z powodu jego funkcjonalności. Ekspres ma na pokładzie wszystkie trzy media, których  brakuje mi w innych rozwiązaniach technicznych.
Niestety, podczas przeglądania zasobów internetowej wiedzy spotkałem się z opinią że Sama lusso/ PV lusso mają usterkę polegającą na uślizgiwaniu się tłoka i zabieraniu brudnej wody do zbiornika, w którym po kilku dniach robi się spora katastrofa.
Jakiś inny esteta zarzucał ekspresowi niechlujne wykonanie .

Oczywiście chętnie posłucham/poczytam wszelkich informacji od użytkowników i nie tylko.

Pozdrawiam


Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Marzec 2019, 07:06:08 »
Ja od niedawna mam PV Export, który ma podobną grupę. Dosyć sporo czytałem o tych ekspresach na różnych forach ale akurat z tym problemem o którym piszesz się nie spotkałem.
Trochę dziwne bo tłok Export/Lusso ma właśnie zabezpieczenie cofania się brudnej wody w postaci dodatkowej uszczelki na tłoku.

Pistone-completo-Pontevecchio-Cod.-P5501R.jpg

W stanie spoczynku, wlot wody jest między uszczelką 2 a 3. Są to uszczelki "jednostronne" (nie wiem ja to poprawnie się nazywa), ale chodzi o to że przepuszczają tylko w jedną stronę.
Jak zaciągasz dźwignię to tłok wędruje do góry, i wlot wody w końcu znajdzie się pod uszczelką 1. Ta uszczelka akurat nie przepuszcza niczego do góry, więc nie jest możliwe żeby jakiś brud dostał się z powrotem do bojlera.
No chyba że jest zużyta (lub lubrykant wysechł), wtedy to możliwe. Jednak jest proste rozwiązanie - wymiana uszczelki na nową :)


Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Marzec 2019, 21:32:07 »
Dziękuję za odpowiedź.

Nie znając dokładniej budowy tłoka w tym ekspresie, pomyślałem że to może być jakaś przypadłość fabryczna.
Wertując w tym temacie fora internetowe dzisiaj, ponownie spotkałem taką informację na forum niemieckim.
W obu przypadkach była to informacja rzucona lakonicznie bez podania okoliczności. Tak że jest to pewnie zjawisko tzw.famy.  Myślę że i przy znacznych zaniedbaniach w serwisie grupy jest to mało prawdopodobne że względu na wyższe ciśnienie na dolocie..
Dzięki za wiedzę.
Niestety na stronie home-barista.com , trafiłem na wnikliwy test  tej dźwigni i wyszło że codziennie trzeba by z niej wylewać wodę ,ponieważ nie zmieniana nabiera szybko metalicznego posmaku.
Ciekawe czy też bym to  wyczuł .
Korzystając z okazji  zapytam czy posiadany przez ciebie ekspres też ma termosyfon, tzn. czy do grupy wchodzą dwie  drogi wody ?

Pozdrawiam

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marzec 2019, 13:45:16 »
Co do metalicznego posmaku wody, to raczej w espresso byś nie wyczuł, ale w samej wodzie - tak. Przy codziennym dolewaniu wody to nie problem, co kilka dni można wylać do dna i nalać świeżej. Ja tak robię w Export, ale w Lusso wylanie wody już jest bardziej problematyczne bo więcej waży.

Export ma pojedyńczą rurkę (tzw. dipper). Termosyfon jest tylko w grupie Lusso.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2019, 23:35:36 »
 :wow2:
Przy codziennym dolewaniu wody to nie problem, co kilka dni można wylać do dna i nalać świeżej.Chyba będę częściej wylewał z G-105./quote]
Oglądając zdjęcia u Francesco C. wydawało mi się że jest jakaś różnica w wejściu grupy. Zakładam że ciśnienie 6-7 bar wystarcza do zrobienia
mniamniuśnej kawki bo eksperymenty z LSM 95 Practe wskazują że da się zrobić pijalne espresso (?)nawet przy niespełna 4 barach.
Właśnie przyjechała nowa pompa i zobaczę jak duża jest różnica.
Chciało by się coś z grupą LSM SM01, ale jeszcze trzeba trochę poczekać.Ciekawe jakie tu jest ciśnienie tłoczenia?
Myślę że zdecydowałem się na zakup nowego lub używanego PV lusso/Sama lusso.

Pozdrawiam

 
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2019, 23:51:24 wysłana przez yo »

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Marzec 2019, 23:54:43 »
 :lol2: POLEGŁEM

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Marzec 2019, 08:40:03 »
Jest różnica na wejściu do grupy Export/Lusso.
Tutaj są zdjęcia dwóch grup: https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/ricambi-vari-pontevecchio.html

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Marzec 2019, 17:46:38 »
Fajna stronka,dzięki. I te części takie nowiutkie błyszczące... . Nic tylko kupować. Rozglądałem się trochę za używkami ale raczej brak na rynku. Za to znalazłem dystrybutora oferującego sprzęt taniej niż fabryka. ht tp://shop.lagondola.it/categories.php?cid=21&nav=&page=3. Poszperam jeszcze trochę
za używanymi Sama/PV lusso, ale chyba trzeba będzie kupić nowy. Zresztą może to i lepiej ;-) Tylko najpierw będę musiał zrobić trochę miejsca na blacie
kuchennym, bo cosik tych ekspresów za dużo....

Pozdrawiam

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Marzec 2019, 09:00:56 »
Tak, w lamacchinadelcaffe mają oryginalne części bezpośrednio od Ponte Vecchio. Ostatnio kupiłem NPFa, sitka i tamper, wszystko świetnej jakości. Też bardzo szybka realizacja zamówienia, w środe zamówione a w piątek DHL już dostarczył ;)

Jeśli chodzi o używane PV to możesz spytać: https://www.ebay.com/usr/lunarossa0108
Ja u tego Pana kupiłem swojego Export'a, używka z 2017 roku w świetnym stanie - właściwie jak nowy. Potem miał jeszcze jeden egzemplarz ale szybko się sprzedał.
Może będzie miał kolejne w nadchodzącym czasie.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Marzec 2019, 10:54:03 »
Dzięki. Będę monitorował , ewentualnie zapytam.
Tak z ciekawości, ile kawy mieści się w podwójnym sitku PV Export ?
W przypadku mojej dzwigienki to operuję na 16g ale jasnej kawy kilka razy weszło nawet 18g.

Pozdrawiam

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi