Autor Wątek: Tampery czyli czym ubijamy :)  (Przeczytany 308851 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #540 dnia: 29 Wrzesień 2018, 12:58:32 »
Obstawiam, że z tym kluczem jest jak z użyciem NPFa - szybko się nauczysz uważności. To kłujące autor nazywa Gold Coffee Digger. Czy ma to sens w ogóle jako dystrybutor?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #541 dnia: 29 Wrzesień 2018, 13:13:06 »
Widzieliście?


Tylko, że to OCD jakoś wkręca się niżej i potem unosi.

To coś nazywa się dtamp - dystrybucja i tamping jednoczesnie:


Swoją drogą na tym filmiku widać przez szkło - zanim zaczyna się wkręcać, że OCD tylko powierzchniowo gładzi.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #542 dnia: 29 Wrzesień 2018, 21:11:21 »
Daje: szybkie i powtarzalne wyrównanie kawy przed ubiciem, czyli wpływa na powtarzalność przy dużej szybkości pracy. Czy można żyć bez tego? oczywiście! Czy ułatwia pracę? oczywiście!


Przez ostatnie 3 lata ponad 50 krajowych Mistrzów Baristów i 3 kolejnych Mistrzów Świata Baristów użyło podczas zawodów, w których liczą się dziesiętne części punktu, dystrybutora typu OCD. Tak, na pewno lubią (najpewniej za pieniądze z reklamy) balansować na linie i ryzykować niższe TDS lub inne przeszkadzanie dla placebo. Ma to sens. ;)

Niemniej moje zaufanie jest po stronie tych pięć dziesięciu kilku baristów.
https://socraticcoffee.com/2016/12/examining-the-impact-of-the-ocd-on-total-dissolved-solids-extraction/
Socratic zrobil ponowne badanie, bo 1we OCD kwestionowało. Jest próbka kontrolna...
OCD zmniejsza TDS (na 3 młynkach: Mythos, Anfim, K30 -efekt najmniejszy na K30). Czyli obniża ekstrakcję, czy poprawia smak czy inne rzeczy tego socratic nie sprawdził.
"Why the OCD consistently reduced extractions is not clear."

Testy z OCD https://onacoffee.com.au/wp-content/uploads/2017/03/ONA-OCD-test-page.pdf
gdzie są p-value itp.? Dodatkowo Yield 18.5%, ja taki uznaję za bardzo kiepski.

P.S> jest sławny test czy wlewanie mleka do herbaty na początku i końcu zmienia smak. Pani która to twierdziła,
została potwierdzona i dało to początek testom statystycznym.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2018, 21:27:40 wysłana przez lucasd »

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #543 dnia: 29 Wrzesień 2018, 21:40:13 »
Tak śledzę tą dyskusję odnośnie dystrybutorów i proszę nie zrozumieć mnie źle, ale lucasd...powinieneś kiedyś popracować z kawą ale w dobrej kawiarni za barem boś mocny teoretyk.  ;)
Jak słusznie napisałeś
Cytuj (zaznaczone)
OCD zmniejsza TDS. Czyli obniża ekstrakcję, czy poprawia smak czy inne rzeczy tego socratic nie sprawdził.

Osobiście uważam, że Socratic robi super robotę i jego naukowe podejście do tematu jest pełne podziwu i jestem jego wielkim fanem. Ale to tylko badania laboratoryjne -  jasne, "tylko" i aż.  Ale nie poruszają takich bardzo ale to bardzo ważnych kwestii jak ergonomia pracy oraz smak. A to jest bezcenne w przypadku pracy z kawą. Dlatego też używa się go na zawodach baristów bo pomaga uzyskać wysokie punkty w kwestii powtarzalności. Używam dystrybutora zarówno w domu jak i w pracy i właśnie z wymienionych wyżej powodów gorąco polecam jego stosowanie. Może i matematycznie ekstrakcja jest nieco niższa niż bez jego stosowania, ale czym jest ten problem wobec powtarzalności, zmniejszenia kanałowania i bardziej wyrównanego przepływu przez kawę ??? Zarówno ja, domownicy, goście kawiarni jak bariści, którzy go używają są bardzo zadowoleni. Jako narzędzia w pracy bardzo często używam refraktometru, licząc procent ekstrakcji...ale to znów tylko i aż liczby. Nic nie zastąpi zdroworozsądkowego myślenia i analizowania liczbowych informacji dostarczanych przez te urządzenie.
I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia - kształt. Nie wrzucajmy do jednego worka dystrybutorów made in china, które kształt "śmigiełka", któe rozprowadza kawę przypomina jakby OCD pod walec wpadło.  ;) Miałem styczność z OCD, ale bardziej odpowiada mi taki kształt jak na załączonym niżej obrazku - testuję, udoskonalam i bardzo sobie go chwalę.
Trzy obroty tym dystrybutorem, lekki docisk tamperem i szocik jak złoto leci. :taniec:

Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #544 dnia: 29 Wrzesień 2018, 21:59:58 »
Metiu, to co pokazujesz to chyba też jest u chińczyków. OCD ma śmigło 3kę.
Obiektywne badania wskazują na niższe TDS to jedno.
Oryginalne OCD cenowo odpowiada WDT Duomo (od razy powiem, że nie mam ani tego, ani drugiego, mam wersję londinium WDT).
Ale jakbym miał kupować w tej cenie to bym wybrał Duomo, po nim już masz też równo i nie trzeba OCD, a naprawdę robi WDT. (I taki sam czas dystrybucji)... Też zostało mi zarekomendowane, jak chatowałem z socratic coffee ;)

A co do efektów i tampingu, to kiedyś znajomemu chciałem pokazać kanałowanie i zrobiłem bez tampingu i oczywiście wyszło bardzo dobrze. Tylko że to była kawa ciemniej palona ;)  czarnego deszczu. Na jasnej pewnie byłyby kanały. W kawiarniach raczej prawie nikt nie używa kaw filtrowych...

Przy okazji ciekawy wykład od Pergera


P.S> A co do manualnych tamperów to Metiu króluje w Pl i na świecie (jak ma czas ;) )
Możesz pomyśleć o samo-poziomujących...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #545 dnia: 29 Wrzesień 2018, 23:10:38 »
Socratic zrobil ponowne badanie
Po pierwsze: dla mnie hipotezy są bez sensu. Nie po to mi OCD aby zwiększać TDS -- to mogę zrobić innymi sposobami.
Po drugie: skoro "lekkie stuknięcie" nie wpływa na ekstrakcję, to dlaczego nie zastosowali tego punktu również przy użyciu OCD?
Po trzecie: bardzo mnie dziwią te rozjazdy w czasach -- są spore. Przy OCD jednak mniejsze.
Po czwarte: test ewidentnie dowodzi, że stosowanie OCD ma wyraźny wpływ (niższe TDS-y), skąd zatem Twoje sugestie o placebo?
Po piąte: najważniejsze pytanie -- dlaczego tak się dzieje, że są wyraźnie niższe TDS-y? -- pozostało bez odpowiedzi. A może bez OCD mamy do czynienia z lokalnym over-extraction?
Po szóste: moim zdaniem, obok rozrzucenia kawy, najważniejszą funkcją OSD jest bardziej powtarzalne przygotowanie ciastka pod równe ubicie -- w teście użyto tampera z ogranicznikiem -- czyli inne narzędzie, które robi to samo tak czy siak.


Dlatego nie lubię tych wszystkich testów Socratica: dużo czytania, duże pole do pochopnych wniosków, dużo pytań, mało przydatnych odpowiedzi.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #546 dnia: 30 Wrzesień 2018, 09:41:21 »
Punkt piąty - prawda.
Bez ocd była nadekstrakcja, z ocd - mieszcząca się w normie
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #547 dnia: 30 Wrzesień 2018, 14:27:13 »
Oglądnijcie wykład Mata o nadekstrakcji ;)
A co do stukania to było tez zarzucenie od OCD, że dodali zmienną, która została przetestowana.

Podawałem wcześniej, że testy wskazywały niższy TDS, a sama natura
Testy OCD Ekstrakcja na poziomie 18.5% LOL to dopiero zaczyna się prawidłowy zakres.

Niech OCD, a najlepiej ktoś niezależny, pokaże testy że to naprawdę pomaga. W chwili obecnej to bardziej kawo-voodo.

A że jak ktoś powiedział, że na zawodach dostaje się punkty za powtarzalność, to też bym dodał...

http://community.baristahustle.com/t/ocd-opinions-good-or-bad/597/4
Tu od sędziego
"I judged at WBC this year and I would say that using an OCD with no form of pre-distribution does not effectively distribute the coffee grounds."
Od M. Pergera
" did a test comparing tapping, doing nothing, and OCD-ing. We measured TDS and tasted everything blind.
Tapping tasted best every time.
Doing nothing tasted awful.
OCD tasted better than nothing, but there was obvious unevenness."

Przy okazji od kiedy kanałowanie zwiększa TDS, zawsze ma wpływ negatywny na średnie TDS. Choć strumień pewnie będzie miał nad-ekstrakcję...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #548 dnia: 30 Wrzesień 2018, 14:38:29 »
W sensie, że Perger porównał samo OCD bez tampingu z tampingiem bez OCD?

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #549 dnia: 30 Wrzesień 2018, 14:40:58 »
Tapping czyli dystybucja przez stukanie w portafilter.
Polecana przez Mata do kawiarni, jako tania i skuteczna metoda.

IMO trzeba dużo trenować
https://baristahustle.com/blog/how-to-distribute-by-tapping/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #550 dnia: 30 Wrzesień 2018, 14:46:58 »
Aaaa, no tak (za szybko przeczytałem). To co Socratic uznał, że nie ma wpływu ;)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #551 dnia: 30 Wrzesień 2018, 14:54:43 »
Aaaa, no tak (za szybko przeczytałem). To co Socratic uznał, że nie ma wpływu ;)
(Jak się nie myle) Socratic mówi o stuknięciu portafiltrem po zmieleniu w celu zmniejszenia wysokości kawy.
Element w technice Mata P., ale nie jego technika
Na filmikach Gwena (o dystrybucji) widać ten element

Ważne by stuknąć przez tampingiem, nie po ...

P.S> Widzę jedną ciekawostkę, że dystrybutor jak Metiu pokazał nie miał wpływu na TDS, a OCD go obniżało
W artykule to kryje się pod BT ;) Poniżej lepiej widać
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2018, 14:59:17 wysłana przez lucasd »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #552 dnia: 30 Wrzesień 2018, 15:02:36 »
Socratic mówi o stuknięciu portafiltrem po zmieleniu w celu zmniejszenia wysokości kawy.
Element w technice Mata P., ale nie jego technika
Przecież wiem, trochę się droczę, trochę żartuję. ;) Wszystko to jest takie niedociągnięte. Ktoś coś sprawdził, ale nie do końca, o czym sam wspomina podczas głoszenia przez siebie wniosków. Ludzie to czytają (najczęściej wybiórczo lub suche wnioski wyciągnięte z kontekstu), sami nie sprawdzą, ale wierzą we wszystko.

Raz jeszcze powiem co myślę o OCD i podobnych świderkach -- wyrównują kawę przed ubiciem, przez co znacznie ułatwiają płaski tamping. Tylko i aż.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #553 dnia: 30 Wrzesień 2018, 16:31:58 »


Raz jeszcze powiem co myślę o OCD i podobnych świderkach -- wyrównują kawę przed ubiciem, przez co znacznie ułatwiają płaski tamping. Tylko i aż.


Prawie dobrze.  ;)  Bo to zależy od budowy świderka. Dla przykładu:
1/ Świder Metia. Bardzo dobrze wyrównuje na całej szerokości sitka.
2/ Mój pokazany wyżej na zdjęciu: To typowy zagęszczacz powierzchni zewnętrznych.


Który lepszy. Na oko można by rzec, że mój gdy ma się na uwadze kanałowanie przysciankowe.
Mimo to kosztem zagęszczenia bocznych ścianek, wybrał bym ten od Metia.


Podsumowując. Możesz Ty, mogę ja kombinować całymi godzinami a i tak najlepiej zagęści wstrząs przez ostatecznym ubiciem.
Może być to metoda w kolbę 10 x z "liścia" Rozmieszcza i zagęszcza ziarno po każdym strzale doskonale.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #554 dnia: 30 Wrzesień 2018, 16:49:29 »
zależy od budowy świderka. Dla przykładu:
1/ Świder Metia. Bardzo dobrze wyrównuje na całej szerokości sitka.
2/ Mój pokazany wyżej na zdjęciu: To typowy zagęszczacz powierzchni zewnętrznych.
Prawie dobrze, bo niezależnie od budowy w efekcie pozostaje ładnie wypoziomowana kawa na całej powierzchni, a tylko to bierze pod uwagę tamper gdy postawisz go na kawie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi