Autor Wątek: Kawiarka bialetti 4tz  (Przeczytany 5927 razy)

Offline kawosz123

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: xeoleo
Kawiarka bialetti 4tz
« dnia: 22 Grudzień 2019, 23:54:17 »
Witam wszystkich !

Dostałem kawiarkę Bialetti Moka Express 4tz. Z tego co zauważyłem, mieści się w niej 200ml wody (do bezpiecznika). Zwykle piję z aeropressu 10-18g kawy  (mleczna 10, a'la espresso 18). Jak to wygląda w kawiarce? Można manipulować z ilością wody i nasypanej kawy? Jak jest wg producenta? Z wodą chyba nie ma różnicy, bo stosując reduktory po prostu się nalewa mniej wody. Ale jak to wygląda od strony nasypanej kawy na sitko? Musi być nasypane tam kawy po brzegi, czy można np nasypać połowę? Czy istnieją do w/w kawiarki na 4 espresso reduktory? Widziałem tylko 6/3 i 3/1 ;/

Offline sagafa

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Grudzień 2019, 00:37:26 »
Naprawdę pijesz mleczną na bazie aeropressu? Mi nigdy nic dobrego nie wyszło.
W kawiarce jak złą ilość kawy nasypiesz to nie będzie szła do góry.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Offline kawosz123

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: xeoleo
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Grudzień 2019, 01:04:08 »
no to mnie dobiles..  :Bicz:
A istnieją jakieś reduktory z 4tz?

Offline sagafa

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Grudzień 2019, 01:06:43 »
Nie mam pojęcia bo odszedłem dawno od kawiarki i teraz używam tylko na wyjazdach do Włoch żeby zrobić mleczne kawy przed wyjściem na miasto.

Generalnie kawiarki dobrze mieć 2. Jedną małą dla siebie i większą jak goście przyjdą.
 Przepisów to po wielu próbach najbardziej podchodzi mi zalanie zagotowanej wody. Szybciej wtedy do ekstrakcji dochodzi.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Grudzień 2019, 07:55:23 »
dlaczego woda nie miała by iść do góry? pod tym względem możesz spokojnie wsypać pół sitka, ale i tak nie chcesz tego robić!

Taka kawa nie będzie dobra, jeżeli nie nasypiesz mniej więcej do pełna, nie stworzy ci się równe ciastko stawiające proporcjonalny opór wodzie, jeżeli w sitku będzie bardzo luźno, kawa się grzecznie wodzie odsunie co by nie przeszkadzać, bo wkońcu kawa jest kulturalna ;) i efekt będzie mało smaczny

Offline sagafa

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Grudzień 2019, 10:47:59 »


dlaczego woda nie miała by iść do góry? pod tym względem możesz spokojnie wsypać pół sitka, ale i tak nie chcesz tego robić!


No wlasnie nie wiem czemu, ale taki mam efekt na dużej kawiarce jeśli wsypię za dużo lub za mało kawy. Woda zaczyna iść do góry po długim czasie gotowania i już jest mocno przypalona.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Offline kawosz123

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: xeoleo
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Grudzień 2019, 11:14:30 »
Czyli co wymiana na 3tz i dokupić reduktor na 1 espresso żeby móc zaparzyć tylko sobie, a jak ktos do mnie wpadnie mieć możliwość zaparzenia na 2/3os?  Ten reduktor dziala prawidłowo? Wiem można mieć 2 kawiarki ale wolał bym mieć 1 z możliwością modyfikacji. Czasem chce wypić mocne espresso 3tz.czasem lekka mleczna. Z 1tz. Czasem mam jednego gościa więc robię 3tz

Nie ma do tej na 4 jakiś reduktorów?
« Ostatnia zmiana: 23 Grudzień 2019, 11:24:22 wysłana przez kawosz123 »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Grudzień 2019, 12:01:07 »
nie wiem jakie są reduktory do kupienia, ale pamiętaj, że nie ma tu żadnych standardów wymiarów kawiarek ani rozmiarów sitek, sam się niedawno dziwiłem jak duże są różnice.

Miałem 6/3 i one generalnie działają ale to nie jest tak, że dzięki reduktorowi duża kawiarka staje się mniejszą, nie, ona jest dalej duża i jak wlejesz połowę wody, to się źle będzie podnosić, duży zbiornik to dużo gotującej się wody z większa siłą wypychania się do góry, więc z reduktorem będzie dalej inaczej niż z mniejszą kawiarką, ale to nie znaczy, że się nie da, że będzie źle, jeżeli taka uniwersalność jest ważna dla ciebie, to się da spokojnie używać, chodź ja skończyłem z kilkoma :)

Za to napewno polecę kolorową GAT 1tz, mam takie maleństwo i jest to najwdzięczniejsza kawiarka z wszystkich jakie używałem, ale to kontr-definicja uniwersalności :) za to bardzo wybaczająca kawiarka, praktycznie zawsze wychodzi.

Kawiarki nie są drogie, regularnie trafiają się promocje a fajnie bawić się kilkoma ;)

Offline sagafa

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Grudzień 2019, 12:02:14 »
W Lidlu widziałem wczoraj bialetti za 60zl ale tylko jedna leżała.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Grudzień 2019, 14:04:53 »
Nie wiem jak jest z 4 tz, ale ja na swojej 3 tz jak robię mleczną to połowę wypijam na dwa łyki w trakcie spieniania mleka do drugiej połowy
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kawosz123

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: xeoleo
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Grudzień 2019, 14:49:58 »
Problem w tym że mam już kupiona ;d  prezent.
Nie użyłem jej jeszcze, ale jak zobaczyłem sitko to tam wejdzie ponad 20-25g żeby było na równo z góra sitka ( sprawdziłem na niezmielonej kawie ).
Może uda się wymienić na tą 3tz, wtedy bym dokupił ten reduktor do 1tz.

No wiesz ale taka dawka kawy to troche kopie ;d jestem przyzwyczajony do 10-12g wq mlecznej a sporadycznie espresso 18g

Offline kawosz123

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: xeoleo
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Grudzień 2019, 16:43:04 »
nie wiem jakie są reduktory do kupienia, ale pamiętaj, że nie ma tu żadnych standardów wymiarów kawiarek ani rozmiarów sitek, sam się niedawno dziwiłem jak duże są różnice.

Miałem 6/3 i one generalnie działają ale to nie jest tak, że dzięki reduktorowi duża kawiarka staje się mniejszą, nie, ona jest dalej duża i jak wlejesz połowę wody, to się źle będzie podnosić, duży zbiornik to dużo gotującej się wody z większa siłą wypychania się do góry, więc z reduktorem będzie dalej inaczej niż z mniejszą kawiarką, ale to nie znaczy, że się nie da, że będzie źle, jeżeli taka uniwersalność jest ważna dla ciebie, to się da spokojnie używać, chodź ja skończyłem z kilkoma :)

Za to napewno polecę kolorową GAT 1tz, mam takie maleństwo i jest to najwdzięczniejsza kawiarka z wszystkich jakie używałem, ale to kontr-definicja uniwersalności :) za to bardzo wybaczająca kawiarka, praktycznie zawsze wychodzi.

Kawiarki nie są drogie, regularnie trafiają się promocje a fajnie bawić się kilkoma ;)



Wiesz ale mam aeropress. Częsciej pije sam kawe. Jednak zdarza się ze mam gości i robie 2-3 kawy. Stad pomysł na 3tz jak dla kogoś lub dla mnie mocniejszą i reduktor na 1tz jak chce kawe dla smaku.
Jak oceniasz dzialanie reduktora?? Mowisz ze nie do końca działa tak jak mniejsza kawiarka. To rozumiem, różne ciśnienia. Ale powiedzmy że mam ta kawiarke 3tz. Naleje 50-100ml wody (zamiast 150) włoże reduktor do sitka na kawe, dam 8-10g kawy ( zamiast 20g)  i będzie to stanowiło jakąś dużą różnicę w smaku?  Ten reduktor jest raczej wytrzymaly? czy trzeba to często zmieniać?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Grudzień 2019, 18:02:01 »
większość ludzi których znam, używa kawiarki 3tz na jedną dużą ew 2 małe kawy, nie traktował bym tych tz jako porcji kawy, kawiarka nie daje tak intensywnego naparu jak espresso i to 1tz to naprawdę mało. Mając aeropress i chcąc 3-4 małe porcje kawiarkowo-intensywnej kawy, użył bym właśnie jego i klasycznego przepisu "z pudełka".

Drugi problem jest taki, ze nie możesz do 200ml kawiarki wlać 50ml wody, bo wiele z niej nie wypłynie, może trochę pochlapie i tyle, znacznie lepszy rezultat da zalanie ją normalnie, czy tam trochę mniej i zatrzymanie ekstrakcji wcześniej. A wsypanie połowy sitka da niesmaczną, niedoparzoną kawę, taki typowy przykład solidnego kanałowania. Też nie jest znowu tak, ze jak nie będzie idealnie równo nasypanego sitka to wyjdzie kicha, to też będzie zależeć o zmielenia i trochę mniej da może dać fajny rezultat. Trochę pod brzeg mniej ale nie połowa.

Co do reduktora, to mam całe sitko z przesuwanym dnem, przekręca i wciska cały lejek, prosta i raczej trudna w zniszczeniu konstrukcja, chodź wysokiej jakości to to nie jest, cienka blacha i spory luz, ale trwałe. Ma swoją specyfikę, w momencie zmniejszenia sitka, ten lejek wchodzący w wodę też się skracał, więc trzeba było zalewać kawiarkę do pełna i może w połowie wody już bulkała i strzelała. W sumie dzięki temu użytkowa pojemność przypominała mniejszą, ale używasz dużej i grzejesz wiecznie dwa razy więcej wody, z efektów byłem zadowolony ale irytowało mnie codzienne używanie jej, wolałem kupić mniejszą żeby codziennie mieć szybszą i zgrabną.
Kolega znowu miał redukcję w postaci drugiego dna na nóżce, wkładanego do sitka, upierdliwe w czyszczeniu, bo często wypadało do śmieci razem z ciastkiem i w sumie przez nieuwagę tak zakończyło żywot w śmieciach :) ale było ładnie wykonane, z uszczelką. Za to używał go niekonwencjonalnie, a mianowicie dzięki dostępności całego zbiornika wody, przepuszczał 3/4 kubka przez na oko może z 10g kawy, taki dziwny przelew :)

Offline kawosz123

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: xeoleo
Odp: Kawiarka bialetti 4tz
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Grudzień 2019, 18:25:16 »
większość ludzi których znam, używa kawiarki 3tz na jedną dużą ew 2 małe kawy, nie traktował bym tych tz jako porcji kawy, kawiarka nie daje tak intensywnego naparu jak espresso i to 1tz to naprawdę mało. Mając aeropress i chcąc 3-4 małe porcje kawiarkowo-intensywnej kawy, użył bym właśnie jego i klasycznego przepisu "z pudełka".

Drugi problem jest taki, ze nie możesz do 200ml kawiarki wlać 50ml wody, bo wiele z niej nie wypłynie, może trochę pochlapie i tyle, znacznie lepszy rezultat da zalanie ją normalnie, czy tam trochę mniej i zatrzymanie ekstrakcji wcześniej. A wsypanie połowy sitka da niesmaczną, niedoparzoną kawę, taki typowy przykład solidnego kanałowania. Też nie jest znowu tak, ze jak nie będzie idealnie równo nasypanego sitka to wyjdzie kicha, to też będzie zależeć o zmielenia i trochę mniej da może dać fajny rezultat. Trochę pod brzeg mniej ale nie połowa.

Co do reduktora, to mam całe sitko z przesuwanym dnem, przekręca i wciska cały lejek, prosta i raczej trudna w zniszczeniu konstrukcja, chodź wysokiej jakości to to nie jest, cienka blacha i spory luz, ale trwałe. Ma swoją specyfikę, w momencie zmniejszenia sitka, ten lejek wchodzący w wodę też się skracał, więc trzeba było zalewać kawiarkę do pełna i może w połowie wody już bulkała i strzelała. W sumie dzięki temu użytkowa pojemność przypominała mniejszą, ale używasz dużej i grzejesz wiecznie dwa razy więcej wody, z efektów byłem zadowolony ale irytowało mnie codzienne używanie jej, wolałem kupić mniejszą żeby codziennie mieć szybszą i zgrabną.
Kolega znowu miał redukcję w postaci drugiego dna na nóżce, wkładanego do sitka, upierdliwe w czyszczeniu, bo często wypadało do śmieci razem z ciastkiem i w sumie przez nieuwagę tak zakończyło żywot w śmieciach :) ale było ładnie wykonane, z uszczelką. Za to używał go niekonwencjonalnie, a mianowicie dzięki dostępności całego zbiornika wody, przepuszczał 3/4 kubka przez na oko może z 10g kawy, taki dziwny przelew :)



No ale mając reduktor, mogę faktycznie nalać to 150ml wody i zatrzymać wcześniej "przelew" zdejmując po prostu wcześniej z gazu jak przejdzie ok 50-100ml wody ;p
A jak chce coś mocniejszego  ew na więcej kaw (bo do 3tz wejdzie ok 16-20g kawy) to zrobie bez reduktora.
Myślisz, że wyżej wymienione kryteria są możliwe do uzyskania?
Ten 4tz to dla mnie jednego troche za dużo. wchodzi do sitka 24-28g kawy. Stad szukam innych możliwości.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi