Autor Wątek: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.  (Przeczytany 20217 razy)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #75 dnia: 16 Listopad 2017, 19:29:42 »
@Tedi , co stoi na przeszkodzie że byś zrobił identyczny test jak Ascaso? Sprzęt masz, urządzenia pomiarowe również, z tabelek Ascaso wiesz jaka jest reguła wprowadzenia testu. Zajmie Ci to raptem 25 minut, kawy nie zmarnujesz.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #76 dnia: 16 Listopad 2017, 20:47:13 »
ranGo ja ekspresu Ascaso nie mam. Kawy mi nie żal. Chęć poznania jak co działa i jak jedna rzecz na drugą cieplnie oddziałuje jest dla mnie ważniejsze niż strata finansowa z tytułu zmarnowanej kawy.

Parę słów o teście WBC.
Tabelka nr.1  Moc grzewczą  OK. Nic nie trzeba z tym robić. Tabela nr. 2. Moc grzewcza za wysoka, lub zapodaną woda w termoblok jest za ciepła.
Wystarczy przed ekstrakcją spuścić trochę wody. Ile, być może 2 razy wystarczy to uczynić. Trzeba to sprawdzić osobiście bo jak na to zwróci się swoją uwagę i poczyni stosowne kroki, to z automatu jesteśmy na poziomie stabilnym. Jest to test tabela nr. 2 pomiar od 4 do 14 .
Mozna powiedzieć jest dobrze na przykładzie, nastawa 100 i 95 stopni. Co będzie jak ustawimy 90 stopni. Można się tylko domyślić lub sprawdzić samemu robiąc kolejny test. No chyba, że Janusz postara się o kolejną tabelkę z testu WBC. Taka z testem na 90 stopni,  :ok:



 
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #77 dnia: 16 Listopad 2017, 21:05:23 »
Tedi, JAK Ascaso, nie ekspresu Ascaso...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #78 dnia: 16 Listopad 2017, 22:00:56 »
Dzięki za wyjaśnienie. Myślę, że to jest do zrobienia z kawą w sitku. Tylko ten pierwszy pomiar musi być po dłuższym czasie bo po 10 min ekspres nie rozgrzeje się.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #79 dnia: 16 Listopad 2017, 23:25:40 »
Po co ta dyskusja? Bez filmu z pomiarem kolba scace i robionego bez bezstronnej osoby te tabelki nie sa w zaden sposob wiarygodne. Ja sobie zrobilem sam ten smieszny wykres w 2 minuty w excelu... a te ostatnie nie byly wykonane rzetelna metoda pomiarowa. Takie porownanie ulanskiej fantazji z testem robionym metoda WBC...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #80 dnia: 17 Listopad 2017, 08:36:32 »
Po co ta dyskusja? Bez filmu z pomiarem kolba scace i robionego bez bezstronnej osoby te tabelki nie sa w zaden sposob wiarygodne. Ja sobie zrobilem sam ten smieszny wykres w 2 minuty w excelu... a te ostatnie nie byly wykonane rzetelna metoda pomiarowa. Takie porownanie ulanskiej fantazji z testem robionym metoda WBC...

Nie mam nic przeciwko krytyce, dodam nawet trzeba to robić.

Wiesz chociaż co trzeba zrobić, spełnić żeby pomiar był stosowny?

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #82 dnia: 17 Listopad 2017, 12:41:03 »
Do porównania tabelek wrzuconych przez Janusza do jakichkolwiek innych, trzeba w tych drugich wypisać pomiary zrobione dokładnie tą samą metodą, w innym wypadku można je wrzucić ale nie wiem gdzie - nie mają absolutnie żadnej wartości merytorycznej.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #83 dnia: 17 Listopad 2017, 12:48:36 »
Nie ma sensu ich porównywać ?!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #84 dnia: 17 Listopad 2017, 13:17:46 »
A co chcesz porównywać? Pomiary zrobione dwoma różnymi metodami - jedną sprawdzoną i drugą wymyśloną przez gościa, który ma inne prawa fizyki niż reszta świata?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #85 dnia: 17 Listopad 2017, 14:18:16 »
Janusz dzięki za link.  Z tego artykułu wnioskuję, że zrobienie testu moim sposobem jest błędem. Jak tak jest, to znaczy też, że pomiar dokonywany w warunkach najbardziej odpowiadającym realnemu środowisku ekstrakcji
jest jedną wielką pomyłka. Czyli pomiar z kawą w sitku.
Idąc dalej tym sposobem rozumowania dochodzę do wniosku, że Was oszukałem. Testu nie zrobiłem tylko sobie zrobiłem jak pewien gościu powiedział tabelki w Excelu.
Ten sam człowiek wypowiadający się jak fachowiec który "zna" się na budowie ekspresu i szanuje prawa fizyki i ma pojecie o zachowaniu temperatury podczas ekstrakcji wytykając mi jednocześnie że ja w tej materii jestem "blady",a on patrząc na tabelki po publikacji Janusza prosi o pomoc jak te tabelki odczytać.
Szczerze mówiąc brakuje mi słów.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury
« Odpowiedź #86 dnia: 17 Listopad 2017, 14:41:27 »
Pomiary zrobione dwoma różnymi metodami
Nie wieszajcie psów na Tedim. Żeby pomiar był porównywalny, trzeba albo skądyś pożyczyć SCACE Thermofilter, albo go samemu zbudować (wcale nie takie trudne). Z kawą będzie troche inaczej - wystarczy do googla wpisać "over the lip thermofilter" I obejrzeć obrazki - po mniej - więcej 10 sekundach temperature nad ciastkiem kawy spada, a w termofiltrze utrzymuje się stała.
Żeby móc porównać pomiary muszą być zrobione tą samą metodą.
Pomiar temperatury kawy wypływającej z portafitra jest obarczony sporym błędem - po pierwsze woda przechodząc przez ciastko znacząco stygnie, a po drugie, musimy mieć gwarancję, że termopara jest cały czas oblana kawą.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #87 dnia: 17 Listopad 2017, 15:12:27 »
Żeby móc porównać pomiary muszą być zrobione tą samą metodą.
I właśnie o to się rozchodzi. Jest możliwość - spoko, mnie to ani trochę nie będzie przeszkadzać, ale... mam jakieś dziwne wrażenie, że to pomiary mogą być celowo tak poprawione, żeby wykazać, że ascaso ma tragiczną stabilność temperatury w porównaniu z HX - a takie gadki widać wcześniej.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #88 dnia: 17 Listopad 2017, 15:25:39 »
Siewcu, a nie zastanawia Cię brak dostępnych tabel z takimi pomiarami na HX ? Sądzę, że jakby były dostępne to już dawno ktoś by je odgrzebał i tu wstawił. Sytuacja może być wręcz odwrotna tj. może tak być, że HX ma tragiczną stabilność w porównaniu do Ascaso. Przecież pomiary dokonywane muszą być w różnych odstępach czasu. A co ze spustem wody ? Po 10 min, 5 min, 10 sek itd ? Są to tylko dywagacje i póki nie ma dostępnych tabel niczego więcej się nie dowiemy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma.
« Odpowiedź #89 dnia: 17 Listopad 2017, 15:45:26 »
Ale co rozumiecie przez stabilność temperaturową HX? Jeśli temperaturę w trakcie zaparzania, to w Internecie jest mnóstwo wykresów jak ona wygląda względem docelowej temperatury zaparzenia espresso i na pewno nie jest tragiczna, tylko b. dobra.

A jeśli macie na myśli temperaturę zaparzenia kawy jedna po drugiej, w różnych odstępach czasu, to wiadomo że na HX ciężko o to - można regulować długością flusha. Swojego HXa pomierzyłem SCACE'em i obserwując temperaturę na grupie jestem w stanie zaparzyć kawę o interesujące mnie temperaturze (+-0,5C), ale pod warunkiem osiągnięcia temp. maksymalnej przed flushem. Z temperatury niższej niż max. zrobię kawę w docelowej temperaturze, ale margines błędu może być nawet 2C (zależy np. czy przy wcześniejszej kawie był krótszy czy dłuższy flush). Gdybym robił jedna po drugiej to temperatura będzie stopniowo mniejsza - nie powiem o ile, takich testów nie robiłem, ale jestem pewien że im mniejsza temperatura docelowa zaparzenia, tym więcej powtarzalny kaw wydam jedna po drugiej.

Wg mnie nie ma co robić porównania nowe Ascaso vs. HX, to zupełnie inne rozwiązania. Nowe Ascaso jak widać ma stabilność temperatury zaparzania, w HX o to trudno (organoleptycznie trzeba próbować), ale jak mawiają programiści: to nie jest błąd tylko taka cecha :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi