Autor Wątek: Przyszłość speciality coffee  (Przeczytany 84704 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #255 dnia: 30 Marzec 2021, 00:00:37 »
Bo traktujesz kawę jak niektórzy samochód - wsiadasz i jeździsz w kółko po parkingu kontemplując pracę silnika, ergonomiczne wnętrze i działanie wycieraczek... Oczywiście nigdzie nie dojedziesz, ale co sobie pojeździsz to Twoje.
Hmm, niezrozumiałe dla mnie porównanie. Dla przyjemności jeżdżenia autem nie jeżdżę po parkingu. Niezrozumiałe jest dla mnie odniesienie bezcelowego używania narzędzia/maszyny kręcąc się autem w kółko, do delektowania się produktem spożywczym, który działa dokładnie tak samo albo nawet lepiej gdy spożywa się go świadomie, w spokoju i zamyśleniu. Więc moim zdaniem chybione porównanie. Ja bym tu raczej widział coś w stylu "można jeść aby żyć lub żyć aby jeść", bądź "więcej być niż więcej mieć".

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #256 dnia: 30 Marzec 2021, 15:18:31 »
No tak, nie uwzględniłem że ktoś tu pije kawę bo jest spragniony... ;-) Moim zdaniem to dobre porównanie z samochodem, ale trzeba je ograniczyć np do off-road'u - inwestowanie żeby się potaplać w błocie - tam to dopiero jest świadomość kierowania samochodem, nie to co na asfalcie ;-) Tak jak z kawą - rozwija umiejętności zupełnie do niczego nie potrzebne ;-)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #257 dnia: 30 Marzec 2021, 16:29:20 »
rozwija umiejętności zupełnie do niczego nie potrzebne

Rozumiem twoje pragmatyczne podejście, ale rzeczywistość wg mnie nie jest taka zero-jedynkowa. Kulturę też mielibyśmy odrzucić? Bo w sumie po co komu te wszystkie teatry, opery, filmy, muzyka? Jeżeli już wprowadzamy taki podział, to kto miałby decydować o tym, co jest nam potrzebne, a co nie? Wolałbym jednak żeby każdy miał prawo robić w życiu to, na co ma ochotę, o ile mieści się to w ramach obowiązującego prawa. :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #258 dnia: 30 Marzec 2021, 21:09:52 »
Tak jak z kawą - rozwija umiejętności zupełnie do niczego nie potrzebne

Potrzebne do tego, aby napić się dobrej kawy w domu, Ty zaś idziesz w tym celu do kawiarni, bo w domu wystarcza Ci ta, co sobie zrobisz. Nie każdemu to pasuje. Czy mógłbym tę godzinę dziennie przeznaczyć na coś innego? Pewnie tak! Tylko po co, gdy przyrządzanie espresso sprawia mi przyjemność, a z rana najbardziej: czytając i delektując nektarem.

》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #259 dnia: 31 Marzec 2021, 21:26:47 »
Przecież ja nic nikomu nie zabraniam. Nie takie rzeczy ludzie robią po domach... ;-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #260 dnia: 02 Czerwiec 2022, 15:35:43 »
Od naszej ostatniej rozmowy w niniejszym temacie minął ponad rok. Co myślicie o minionym roku i perspektywach dla rynku specialty coffee lub po polsku mówiąc: dla dobrej kawy?

Zadaję sobie różne pytania i szukam odpowiedzi. Z jednej strony mamy do czynienia z rozkwitem małych palarni kawy w Polsce. Z drugiej strony jesteśmy wałkowani przez niezbyt przyjazne warunki ekonomiczne. Dokąd nas to zaprowadzi?

Pisząc te słowa, siedzę sobie w kawiarni w małym acz uroczym mieście. Kawiarnia jest połączona z małą palarnią kawy. Espresso zamówiłem...

Przedtem odwiedziłem inną, sąsiednią kawiarnię, bardzo fajną. Kiedyś była tam maszyna dźwigniowa. Teraz stoi kolubryniasta 4-grupowa maszyna La Cimbali. Kawa pochodzi z Hiszpanii. Też espresso zamówiłem...

Siedzę sobie i myślę ;). Żadna z tych kaw nie była poprawnie przygotowana. Na plus zaskoczyła mnie kawa z Hiszpanii. Choć była to lurka, była to na pewno kawa specialty, bez żadnego złego aromatu. Natomiast kawa z lokalnej palarni, może i świeżo palona, może bardziej wyrazista, ale jednak nie. Myślę, że surowe ziarno miało okres swojej świetności lata temu...

Tak czy owak, mieścinka mała, a z 5 fajnych kawiarni można odwiedzić ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #261 dnia: 02 Czerwiec 2022, 15:48:08 »
Tak czy owak, mieścinka mała, a z 5 fajnych kawiarni można odwiedzić
Poproszę nazwę mieściny.
Żadna z tych kaw nie była poprawnie przygotowana.
Ale im się klient trafił, zawodowiec  [emoji38]

Ci co pili lepszą kawę, będą dalej pili, ale ze względu mniejszej zasobności portfela coraz większej części społeczeństwa nie będzie przyrostu w konsumpcji ziaren specialty.
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec 2022, 15:52:29 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #262 dnia: 02 Czerwiec 2022, 16:04:36 »
Po opisanej przez Ciebie sytuacji ciężko się odnieść do przyszłości kawy specialty, a raczej do zawodu baristy. Barista pewnie zatrudniony na śmieciówkę za minimalna krajowa, robi po 50 godzin tygodniowo, musząc pewnie użerać się z klientami „a co tak drogo” „a czego to expresso takie małe”, to pewnie ma gdzieś przygotowanie kawy, a pięniadz jest, bo kawa i tak sprzedana.

Tak czy owak, mieścinka mała, a z 5 fajnych kawiarni można odwiedzić
Poproszę nazwę mieściny.
Żadna z tych kaw nie była poprawnie przygotowana.
Ale im się klient trafił, zawodowiec  [emoji38]

Ci co pili lepszą kawę, będą dalej pili, ale ze względu mniejszej zasobności portfela coraz większej części społeczeństwa nie będzie przyrostu w konsumpcji ziaren specialty.


Przecież nawet kawowy amator rozpozna czy kawa jest niskiej jakosci, czy została źle przygotowana. Czepiasz się na siłe widzę
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #263 dnia: 02 Czerwiec 2022, 17:44:31 »
Wydaje mi się, że część tych nowych palarni w obecnych warunkach niestety zostanie zweryfikowana przez rynek. Jeśli chodzi o speciality, to spodziewałbym się stagnacji albo delikatnego spadku, gdzie część klientów przeniesie się szczebelek niżej do marek z dużym wolumenem sprzedaży wymienianych w temacie "Dobra kawa do 50zl/kg (kilka lat temu) * inflacja", działających na allegro i sprzedających np. Honduras SHG EP itp.

A same kawiarnie to chyba zupełnie odrębny temat. Odnoszę wrażenie, że (poza nielicznymi przypadkami) coś takiego jak zawód baristy nie istnieje i panuje przekonanie, że to ekspres odpowiada za smak podawanej kawy. Dlatego zmiana na La Cimbali, a szkoleń załogi i wdrożonych procedur zapewniających powtarzalność i smak naparu brak.
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec 2022, 17:55:31 wysłana przez arob »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #264 dnia: 02 Czerwiec 2022, 19:58:59 »
Rynek kawy speciality stanie się bardziej niszowy z dwóch podstawowych powodów , pierwszy to jak zauważył kolega galopująca inflacja i odejście grupy klientów ze względów finansowych , drugi w zasadzie pozytywny zostaną na rynku speciality palarnie które posiadają wiedzę  i umiejętności żeby taka kawę odpowiednio wypalić , bo na dzień dzisiejszy na rynku Polskim różnie bywa z jakością tych wypalanych kaw w mojej opinii, oczywiście spostrzezeńia dotyczą Polski .

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #265 dnia: 02 Czerwiec 2022, 21:09:17 »
[mention]rollo45 [/mention]

Nie zgodzę się... Rynek specialty nie stanie się niszowy. On jest niszowy, w Polsce rośnie a mimo wszystko jest to jakieś 4% całości rynku kawy. Rosnące ceny tanich kaw jedynie zbliżają je do tych droższych. Skoro mam dać stówkę za Brazylię, to może spróbuję Nikaraguę, czy Gwatemalę... Czy inflacja spowoduje, że odrzucimy chleb? Czy kawosz przerzuci się na Fort, bo jest inflacja? Raczej nie sądzę, pewnie wybierze coś tańszego, ale dalej jakości specialty. Dalej mówimy o rynku, który rośnie - ilość otwieranych palarni to pokazuje. Otwierają się powoli pojedyncze kawiarnie w mniejszych miastach i one szukają świeżej i solidnej Brazylii. Nie jest sztuką patrzeć na branżę przez pryzmat dużych miast, jak ma się branża widać z dala od centrum województwa... Tu bym upatrywał tego ogromnego pola rozwoju, szkolenia, rozmowy z klientem, pracy u podstaw, wyjaśniania że robusta nie jest kwaśna i zaczynania od czegoś klasycznego. Inflacja może spowodować mniejszą ilość wyjść 'na miasto' i tutaj może przyhamować to istniejące kawiarnie, może zaczniemy trend picia częściej w domu? Jak tryb homebarista, to ruszamy z całą machiną sprzętowo-zaparzaczową. Z drugiej strony dewaluacja pieniądza może też spowodować w jakimś stopniu chętniejsze wydawanie go, bo tu i teraz jest taniej, niż za miesiąc :) Rosną ceny transportu, upraw, energii etc. To wszystko prawda, ale wydaje mi się, że cena paczki jest w miarę stabilna w porównaniu do innych produktów.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #266 dnia: 02 Czerwiec 2022, 22:55:41 »
Ujęcie bardziej biznesowe , dla mnie speciality to jednak gramatura max 250g i kawy startujące w cenie około 200 złoty za kilogram i pewnie w 100% masz racje ze to rynek w naszym kraju niszowy wiec  stanie się jeszcze bardziej niszowy, tym bardziej ze cenowo mozna już podobnie zamawiać w palarniach  europejskich wiec i konkurencja robi się szersza, co do zmiany struktury wydawania pieniędzy przez konsumentów to uważam ze rok 2023 będzie dopiero werifikował wszystko to co  ma miejsce aktualnie.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #267 dnia: 03 Czerwiec 2022, 21:11:10 »
Co myślicie o minionym roku i perspektywach dla rynku specialty coffee lub po polsku mówiąc: dla dobrej kawy?

Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem byłoby wypuszczenie na rynek specialty coffee o nazwie Bella Vita.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #268 dnia: 03 Czerwiec 2022, 21:37:40 »
Dolce Vita ;).

Offline ChrisPL Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, V60, AP, Melitta AromaSignature DeLuxe
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic A, Bezzera BB005TM, C40, Aergrind, Astoria Super Jolly
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #269 dnia: 03 Czerwiec 2022, 22:33:22 »
Dolce Vita ;).
La Grande Bellezza

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi