Autor Wątek: Odkamienianie HX-a  (Przeczytany 22398 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odkamienianie HX-a
« dnia: 25 Kwiecień 2013, 07:05:01 »
Jedna z kilku procedur odkamieniania ekspresu z HX, otrzymana od jednego z użytkowników innego forum:
1. Wyłączasz ekspres i czekasz aż ostygnie.
2. przygotowujesz około 1,5L roztworu.
3. 0,5L roztworu wlewasz do zbiornika na wodę
4. Włączasz ekspres uruchamiasz pompę do momentu gdy roztwór wypełni HX-a i pojawi się na grupie (około 150 ml = około 15-20 sek.)
5. Wyłączasz ekspres i pozostawiasz na około 15 min.
6. Powtarzasz punkt 4. i jeśli to co wypłynie z maszyny jest mętne lub całkiem mętne to proponuję powtórkę pkt. 4. aż do momentu gdy roztwór wypuszczany z grupy po 15 min. będzie taki sam jak ten wlewany do zbiornika.

Aby odkamienić "duży" bojler ekspres również musi być zimny:
1. Musisz zatkać zawór rozszerzalnościowy - w praktyce po prostu ściskasz rurkę odprowadzająca od niego parę. Ja poprzez otwór wentylacyjny w obudowie zakładam na rurkę imadło chirurgiczne (kupisz na Allegro)
2. Odkręcasz zawór wrzątku i podstawiasz pod niego naczynie z podziałką.
3. Odkręcasz zawór parowy a parorurkę bierzesz w buźkę i dmuchasz delikatnie aż cała woda z bojlera wypłynie do podstawionego naczynia.
4. Wodę z naczynia wylewasz i nalewasz taką samą ilość roztworu odkamieniającego + około 20%
5. Znowu parorurka w buźkę ale tym razem odsysasz powietrze tak aby wciągnąć roztwór odkamieniający do bojlera (przez rurkę spustową wrzątku)
6. Pozostawiasz wszystko na około 15 minut i powtarzasz zabieg do momentu gdy spuszczony z bojlera roztwór będzie czysty.

Na tym forum są entuzjaści odkamieniania ekspresu "na gorąco" ale ja nie polecam bo pamiętaj, że reaktyność roztworu rośnie w kwadracie temperatury więc razem z kamieniem "ubywa" metalu z bojlera, grzałki, przewodów itd.


Zawór znajdziesz tak:
1. Zdejmujesz obudowę z „zimnego” ekspresu
2. Włączasz ekspres i obserwujesz wszystkie elementy na górze bojlera.
3. Gdy usłyszysz, że woda w bojlerze zaczyna wrzeć zobaczysz, że wewnątrz silikonowego wężyka wychodzącego z jednego z zaworów zlokalizowanego na górze bojlera zbiera się para a sam zawór wydaje dziwne dźwięki przez kilka sekund a następnie gdy woda się zagotuje zawór „kliknie” (zamknie się) i ciśnienie w kotle zacznie rosnąć. To jest właśnie ten zawór a przy odkamienianiu musisz zacisnąć (uczynić niedrożnym) wężyk wychodzący z niego.
U mnie tak się składa (Isomac Tea) że wężyk przechodzi obok otworów wentylacyjnych w obudowie więc mam sprawę prostą bo nie muszę obudowy zdejmować.

Roztworu nie wypijesz bo rurka od wrzątku wchodzi do dolnej (prawie najniższej) części bojlera a parorurka jest na samej górze a bojler ma pojemność 1,4 L (moja TEA) a wody jest w nim 0,65 L. Do odkamieniania wlewasz te 20% więcej ze względu na to, że na wewnętrznych ściankach bojlera na „nominalnej” wysokości zwierciadła wody tworzy się taka obwódka osadu więc wlewając tę większą ilość wody likwidujesz ją.

Co do ilości potrzebnego roztworu to ja Ci podałem tyle ile sam zużywam a u mnie woda ma twardość ogólną na poziomie 80-100 mg/L i odkamieniam raz na około 10 miesięcy. U mnie jest to raczej zabieg profilaktyczny bo roztwór, który wypuszczam z bojlera po 15 minutach jest prawie czysty. Drugi raz tylko płukam roztworem (bez pozstawiania na 15 min.).
Więc te 1,5L to jest taka minimalna ilość a jeśli u Ciebie będzie co odkamieniać to i roztworu potrzebujesz więcej. Ja używam Urnex Dezcal kupionego od forumowicza „Jersta” ale dobry jest też 10%-20% roztwór kwasu ortofosforowego (może nawet lepszy ?)

Na koniec nie zapomnij ze 2 razy płuknąć bojlera (podobnie z obwodem HX-a i grupy) samą wodą i napełnić go ręcznie przed uruchomieniem bo w niektórych ekspresach grzałka uruchamia się niezależnie od poziomu wody więc jeśli włączysz maszynę z pustym bojlerem to zanim pompa napełni bojler grzałka może się spalić lub rozszczelnić.

Nie pisałem o tym, że pomocne będą jakieś kawałki rurek nałożone na parorurkę i zawór wrzątku ale do tego sam dojdziesz podczas „pierwszego razu” jak Ci woda zacznie lecieć wszędzie tylko nie do podstawionego naczynia.

Według tej procedury odkamieniam moja Cuadrę i działa. 

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 689
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Maj 2013, 19:02:20 »
Przymierzam się do 'pełnego' odkamienienia mojego VBM Juniora HXa, na zimno tym Urnexem. Zakładam, że bojler jest   raczej nie bardzo obrośnięty kamieniem. W zasadzie po raz pierwszy w pełni zostanie wypełniony od 3 lat, ale VBM chodził na Britcie i nie powinno być źle.
Zamierzam odłączyć czujnik poziomu i wypełnić bojler całkowicie na zimno.
Ale czy 15min. kontaktu z roztworem to nie za krótko?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Maj 2013, 19:11:38 »
Bardzo dobry do odkamieniania jest kwas cytrynowy. 15 minut to raczej za krótko.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Maj 2013, 23:28:39 »
ciekawe jak to jest z tym kwasem cytrynowym, ja słyszałem że do okamieniania bojlera się nadaje ale tak średnio :) że coś tam zrobi ale na pewno całości nie odkamieni. To opinia zaufanego serwisanta więc nie mam powodu ab nie wierzyć. Ciekawi mnie to bardzo.
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maj 2013, 08:34:44 »
Kwas cytrynowy jeszcze zależy w jakim stężeniu. Jak zarośnięty bojler tragicznie, to nawet skrobaczka nie pomoże, wtedy to już profesjonalne środki. Ale jak mało zakamieniony to może dać radę. Zaznaczam, że moją wypowiedź opieram li tylko na podstawie mojej wiedzy chemicznej - o samym odkamienianiu bojlerów od eskpresów wiem zdecydowanie mniej.
Jedno jest pewne: jest bezpieczny dla nas i nawet niedokładne wypłukanie poskutkuje jedynie cytrynową kawą. Domyslam się, że pozostałe środki również mają dopuszczenie do kontaktu z urządzeniami gastronomicznymi, ale jednak...
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Maj 2013, 11:26:15 »
Mnie kwas cytrynowy wyczyścił duże kotły z Faemy i LaMy. Jest bardzo skuteczny nie tylko do usuwania kamienia, ale też osadów żelaza.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Maj 2013, 11:36:28 »
Jakiego stężenia używałeś? Wystarczy 10%?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maj 2013, 12:18:42 »
Odkamieniałem kiedyś zarośnięty kamieniem czajnik do gotowania wody. Kamienia było tak na 2, 3 cm na całej powierzchni. Odkamienianie trwało kilka dni, roztwory kwasku wymieniałem na nowe gdy nie było już słychać reakcji (szumu). Na chemii się nie znam, ale czajnik odkamieniłem, więc myślę, że wszystko to kwestia stężeń, czasu i temperatury(?).

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Kwiecień 2016, 12:42:02 »
A jak odmieniacie HX z pompą rota ze stałym podpięciem do instalacji?

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Kwiecień 2016, 13:05:20 »
Albo otworzyć Bojler i nalać roztworu albo zrobić sobie trójnik przed pompą, żeby mogła ze zbiornika zewnętrznego pociągnąć.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Kwiecień 2016, 14:09:23 »
W astorii mam kranik na spodzie bojlera, sprawdza się wysoko podniesiony wąż z lejkiem. Pchać kwasku do pompy jakoś nie miałem odwagi.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Kwiecień 2016, 14:52:42 »
Co innego bojler a co innego HX.
W młynie: ziarna

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Lipiec 2016, 12:42:12 »
Potrzebuję Waszej pomocy

Chciałem odkamienić sprzęt (Bezzera Mitica Top), spuściłem wodę z bojlera po czym przygotowałem roztwór do odkamieniania (urnex), zgodnie z instrukcją 1 litr wody. Gdy zalałem roztwór do zbiornika i włączyłem ekspres ten zaczął uzupełniać wodę w bojlerze bo czym szybko okazało się, że ten litr to oczywiście zbyt mało. Dolałem zatem drugi litr roztworu, ale teraz mam problem.

Pomarańczowa lampka sygnalizująca zbyt małą ilość wody zapala się teraz na sekundę i gaśnie pomimo, że poziom wody w zbiorniku jest ok. Gdy nie pali się pomarańczowa lampka ekspres jest w zasadzie bezwładny bo nic nie można zrobić.

Tu moje pytanie, co mogę zrobić by jakoś zaradzić tej sytuacji? Wypadało by się chociaż pozbyć tego roztworu ze bojlera i później myśleć co dalej  :-\

Ktoś może poratuje?

EDIT: Ogarnięte, wystarczyło rozłączyć kabelek od sondy poziomu wody i poszło. Całość by poszła gładko gdybym tylko sekundę się zastanowił. Przygotowany 1 litr roztworu, a bojler dwa razy taki... Cóż, za głupotę się płaci ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2016, 14:10:53 wysłana przez korea83 »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Lipiec 2016, 14:14:26 »
Bojler najlepiej odkamieniać manualnie, tak jak w pierwszym poście jest opisane. Ze zbiornika odkamienia się HX, ale bez usuwania wody z bojlera.

Wypadało by się chociaż pozbyć tego roztworu ze bojlera i później myśleć co dalej
Może tą samą drogą usunąć roztwór, którą wcześniej usunąłeś wodę?
spuściłem wodę z bojlera

Pomarańczowa lampka sygnalizująca zbyt małą ilość wody zapala się teraz na sekundę i gaśnie pomimo, że poziom wody w zbiorniku jest ok. Gdy nie pali się pomarańczowa lampka ekspres jest w zasadzie bezwładny bo nic nie można zrobić.

Ten alarm działa, (chyba, bo nie znam Bezzery), na zasadzie mechanicznej. Kiedy nie ma wody, pływak naciska na jakiś czujnik, sprawdź czy się nie zablokował. Można też sprawdzić sondę poziomu wody w bojlerze.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Odkamienianie HX-a
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Październik 2016, 17:48:34 »
Co sądzicie o tych procedurach jest sens ? Która jest lepsza ?





 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi