Autor Wątek: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania  (Przeczytany 3834 razy)

Offline Jaromat Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Anna PL41 TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Cześć, po kupnie młynka Ascaso i-1 steel (dzięki Janusz!) nadszedł czas na wymianę wysłużonego i prawdopodobnie słabego ekspresu DeLonghi. Przyznam, że po zaczęciu mielenia kawy w i-1 już poczułem bardzo dużą zmianę w smaku espresso/cappuccino. Przyznam, że długo się zastanawiałem czy warto wydawać tego tysiaka na młynek żarnowy i czy poczuję różnicę w smaku :) Cieszę się, że się wreszcie zdecydowałem i mam nadzieję, że zmiana ekspresu też dobrze zrobi. Niestety przy ciągłych wydatkach, kredycie itp. itd. naprawdę ciężko jest wygospodarować kilka tysi na porządny młynek i ekspres. Muszę więc poszukiwać rozwiązań budżetowych.
Jak pisałem, piję espresso i na tej bazie kawy mleczne. Nie interesują mnie inne metody. Po lekturze forum i innych poszukiwań skłaniam się ku Lelitom. Interesuje mnie co możecie z doświadczenia poradzić, na co warto wydać te ok 2000, może w porywach 2500, jeśli rzeczywiście ma to zrobić różnicę w smaku kawy lub co ma dać żółtodziobowi w tym temacie. Ciekawy artykuł porównujący Silvię i Glendę na Konesso wyznaczył jakby punkt wyjścia. Bardziej podoba mi się Glenda i poszukując dalej zastanawiam się czemu Glenda, a nie któraś Anna?
I tak:
- 58mm vs 57mm ? Niestety nie znam się na tym i nie wiem dlaczego 58mm miałoby być lepsze (dla mnie) od 57mm. "Bo jest więcej dostępnych akcesoriów pod profesjonalną grupę 58". Tyle w skrócie dowiedziałem się z forum, ale nie wiem czy to będzie mi potrzebne. Na razie ani trochę nie czuję potrzeby otaczania się i ekspresu gadżetami. Może po prostu nie wiem co może się przydać i po co. Nie jestem (jak się nazywa odpowiednik audiofila?) kawofilem ;) żeby dążyć do nieskończonej doskonałości.
- Glenda ma analogowy termometr, podczas gdy dużo ekspresów ma raczej manometr. Co lepiej i dlaczego? Np. Anna PL41EM jest o kilka stów tańsza. Pewnie coś jeszcze za tym idzie, ale co?
- Z pośród Anek jest wybór wariantów, podstawowa PL41E, z manometrem PL41EM, wariant PL41LEM (czym się różni?), z PID PL41TEM. Co warto i dlaczego? Pewnie najbardziej rozbudowaną PID ?
Tyle mieści się w budżecie i myślę, że coś z tego mogę wybrać. Jak możecie porównać Glendę do Anny PID ?

Proszę o konstruktywne uwagi i spostrzeżenia [emoji106]

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Grudzień 2019, 18:02:23 »
Jeśli chodzi o wybór 57mm vs 58mm to niemal każdy szukający ekspresu mówi, że nie potrzebuje żadnych akcesoriów. Podążając drogą kawową stwierdza jednak, że potrzebuje OCD, tampera, sitek precyzyjnych itp. Wybór tych akcesoriów dla 57mm jest ograniczony. Z kolei dla 58mm - wybór jest niemal nieskończony...

Temat był omawiany już kilka razy, między innymi przy okazji recenzji Gelndy.
W wątku
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8169.0
masz dwie recenzje Glendy ( jedną napisał @untoldex , drugą ja), oprócz tego porównanie do Rancilio Silvia napisał @andrzejmakal  :
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8008.msg179633

Ja przy Twoim budżecie nagiąłbym budżet do Glendy PID...


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4816
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Grudzień 2019, 18:11:48 »
A ja bym nagiął ale do UNO PROF Black. ;) I bez PID.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Jaromat Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Anna PL41 TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Grudzień 2019, 18:34:23 »
Dzięki za odpowiedź @skansen . Tak, czytałem i tak jak napisałem, nie znając na tyle tematu nie wiem czy rzeczywiście będę chciał i potrzebował wchodzić w to głębiej. Pojawiały się też głosy, że do 57mm również są podstawowe akcesoria. No są tampery, sprawdzałem. Nie mówię, że nie zdecydowanie nie chcę i będę. Chcę, czemu nie... no przez budżet. Wiem, zawsze każdy tak mówi i zawsze dostaje odpowiedź, żeby dołożyć te 500 czy 600pln. Glenda PID to 6 stów więcej. Może warto poczekać jeszcze trochę i poodkładać do skarbonki, a jeśli te 2200pln to już maks ? Czy rzeczywiście będę chciał wchodzić głębiej, czy nie byłoby to kupowanie zupełnie na wyrost? Czy to co jest dostępne do grupy 57 nie wystarczy? To podobnie jak z wchodzeniem każdy temat, kupowanie zestawu hi-fi czy aparatu i obiektywu. Zawsze można dołożyć więcej, ale czy zawsze potrzeba?
Podsumowując rozterki, jeśli muszę zostać w budżecie, to Glenda, bo 58 czy Anna z/bez PID ?
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2019, 18:54:47 wysłana przez Jaromat »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Grudzień 2019, 18:55:16 »
Nie ma problemu z dostaniem 57mm. tamperów, OCD, NPF, sitek precyzyjnych. Jeśli już to z prysznicami IMS może być problem ale to jedna z ostatnich rzeczy które byś potrzebował z ekstra akcesoriów.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2019, 18:58:09 wysłana przez k3lt »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Grudzień 2019, 19:08:16 »
Nie napisałem, że nie ma w ogóle akcesoriów dla grup 57mm. Napisałem, jedynie że jest ich ograniczony tj. mniejszy wybór. Można sprawdzić samemu na dowolnej stronie z tego typu akcesoriami.
Pierwsza z brzegu strona https://www.avxcafe.com/Filter-Baskets-c3_20_3.htm i mamy 2 sitka na 57mm i 18 sitek na 58mm.
OCD - również są ale jest ich mniej, można samemu sprawdzić.
Tampery-w sumie najmniejszy problem.
Prysznice-nigdy nie trafiłem na nie w wersji na 57mm.

Z drugiej zaś strony można wejść w świat kawy z ekspresem 57mm a potem ewentualnie robić upgrade sprzętu... W takim wariancie rekomenduje ekspres Anna z PID.


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Grudzień 2019, 19:44:01 »
Prysznice-nigdy nie trafiłem na nie w wersji na 57mm.

https://www.theespressoshop.co.uk/en/IMS-Rancilio-Precision-Shower-Screen-%C3%B8-57mm---RA200IM/m-1998.aspx
https://nomarsupply.com/home/9497-ims-precision-shower-screen-57-mm.html

Na co ci 18 sitek? Wystarczy jedno a dobre, oprócz oryginalnych można kupić zarówno precyzyjne sitko od Ascaso / IMS.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Grudzień 2019, 19:44:51 »
Tu nie ma o czym dyskutować. Wybór akcesoriów do 58 mm grupy jest duży, a do grupy 57 mm - mizerrny. Oczywiście ta cecha, średnica grupy, nie może warunkować wyboru ekspresu, Jest dużo fajnych modeli z grupą < 58 mm.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Grudzień 2019, 20:13:58 »
Skąd się wzięło 58 mm? Minimalna wielkość grupy żeby dało się dawno temu zmieścić sprężynę? Czy jakiś inny czynnik miał wpływ na ten rozmiar?

Patrząc na dziesiejsze ceny najlepszy stosunek jakość / cena masz w PL41E. 1299.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2019, 20:37:45 wysłana przez pj.w »

Offline Jaromat Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Anna PL41 TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Grudzień 2019, 20:25:13 »
A ja bym nagiął ale do UNO PROF Black.  I bez PID.
@Janusz dzięki za sugestię, ale muszę zostać przy nie przegiętym budżecie i któryś z tych Lelitów będzie odpowiedni.

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Grudzień 2019, 20:26:37 »
Używam ekspresu gaggia od kilku lat i nie mam potrzeby dokupywania dodatkowych akcesoriów. Być może przyczyną jest fakt, iż pije kawy mleczne, a spirala nakręca się przy czystym espresso. Wychodzę z założenia że ekspresu nie kupuje się na całe życie, więc nie warto kupować na zapas.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Grudzień 2019, 19:56:36 »
A ja polecę Ci poszukiwania w kierunku dźwigni...
Pół roku temu też zastanawiałem się czy Gaggie z PID-em wymienić na Anne z PID czy na Glendę bez PID - wymieniłem na dźwignię ;)
i nie żałuję :)
Never Give UP †

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Grudzień 2019, 23:22:04 »
A ja polecę Ci poszukiwania w kierunku dźwigni...

A właśnie! Tak sobie rozrywkowo obserwuję wątek, bo choć jakieś myśli chodzą po głowie, to finanse w najbliższym czasie pozwolą jedynie na zakup Prismo (przy okazji, warto, żeby ulepszyć aeropressową bazę do kaw mlecznych?) i się zastanawiam co byłoby lepsze dla technicznej poopy wołowej (czyt. dwie lewe ręce), rzeczona Gaggia, jakiś Basic albo Anna czy np. Rota. Przy czym się więcej dłubie?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Grudzień 2019, 23:43:54 »
Daruj sobie Prismo IMO.

Offline Jaromat Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Anna PL41 TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Glenda czy Anna i która? - ekspres do ok 2000pln, podstawowe pytania
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Grudzień 2019, 21:43:37 »
Dziękuję wszystkim za głosy w dyskusji. Wybrałem Annę z PID, niecierpliwie czekam na dostawę po świętach i mam nadzieję, że przyjdzie przed nowym rokiem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi