Autor Wątek: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.  (Przeczytany 2114 razy)

Offline Tadeusz.K

  • Wiadomości: 4
Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« dnia: 17 Grudzień 2019, 23:42:37 »
Witam serdecznie. Zamierzam wkroczyć w świat kawy. Przymierzając się do zakupu ekspresu zastanawiam się nad jedną rzeczą. Niestety, o kawie wiem bardzo mało stąd niniejsze pytanie dotyczące ekspresu Ascaso Arc. Jak wygląda proces przygotowania espresso podwójnego? W jaki sposób ustawiam, czy popłynie ilość wody na jedno espresso czy podwójne? Wiem już, że do podwójnego espresso muszę użyć 2x większej ilości kawy. Jednak na obudowie Ascaso widzę na zdjęciach tylko jeden przycisk. Jak więc ustawić ile wody popłynie, na jednego, czy dwa shoty? Jeżeli znowu podstawię 2 filiżanki, chciałbym aby w każdej było jedno pełne espresso a nie pół z tego co wypłynie z portafiltra.

Rozumiem, że to dość amatorskie pytanie ale dopiero wkraczam w ten świat.

Pozdrawiam, Tadeusz K.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Grudzień 2019, 08:17:26 »
Możesz użyć wagi i przerwać ekstrakcję wtedy, kiedy waga espresso osiągnie mniej więcej 2 x wagę kawy.
Pojedyncze espresso robi się z podwójnego sitka i wtedy zostaje ci drugie pojedyncze espresso, albo z pojedynczego (ale pojedynczego sitka prawie nikt nie używa).

skansen

  • Gość
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Grudzień 2019, 09:06:54 »
W jaki sposób ustawiam, czy popłynie ilość wody na jedno espresso czy podwójne? Wiem już, że do podwójnego espresso muszę użyć 2x większej ilości kawy. Jednak na obudowie Ascaso widzę na zdjęciach tylko jeden przycisk.

W przypadku tego ekspresu nie ma programowanych przycisków. Wciskasz przycisk ekstrakcji, kawa płynie tak długo aż go nie przełączysz z powrotem w pozycję zero. Żeby ocenić ilość kawy w filiżankach możesz użyć wagi, sugerować się objętością lub czasem ekstrakcji...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Grudzień 2019, 09:54:16 »
Lub ilością mililitrów kawy w filiżance / dwóch filiżankach lub szklaneczkach do testu espresso. Tak bardziej "po włosku". Włączasz ekstrakcję i po osiągnięciu 30 ml kawy w każdym z naczyń ją wyłączasz ponownym naciśnięciem przycisku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 317
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Grudzień 2019, 10:31:42 »
i po osiągnięciu 30 ml kawy w każdym z naczyń

Nie za dużo? Jakiej dozy trzeba by użyć.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Grudzień 2019, 10:35:20 »
Na doppio nie za dużo. W sam raz. Ile ml zajmuje crema na kawie ? Chyba, że masz na myśli ristretto. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Grudzień 2019, 10:55:32 »
42g naparu z świeżo palonej kawy daje zaraz po zaparzeniu ok. 60ml objętości łącznie z cremą. Więc 30 ml na jedną filiżankę będzie jak najbardziej odpowiednią wartością   [emoji106]

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 317
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Grudzień 2019, 20:31:36 »
Chciałem tylko powiedzieć że trudno dyskutować o "uzysku" bez ustalenia dozy.  :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Grudzień 2019, 21:02:19 »
"Uzysk" i "doza" to dane dla wtajemniczonych i wciągniętych w temat "kawomianiaków". Dla większości pijających espresso i doppio istotne jest sitko pojedyncze lub podwójne, namielenie kawy do pełna, ubicie i wykonanie kawy płynącej w postaci "mysiego ogonka"  w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości w ml. Metoda wagowa stosowana jest od stosunkowo krótkiego czasu i większości nie jest ona znana ani też nie jest na co dzień stosowana. Co nie znaczy, że nie należy jej upowszechniać. :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Tadeusz.K

  • Wiadomości: 4
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Grudzień 2019, 21:40:09 »
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zapoznałem się z pojęciami doza i uzysk i zainteresowałem się tą techniką z wagą. Póki co nie mam na nią funduszy, więc będę robił moje espresso bez niej, ale na przyszłość - są jakieś tanie wagi godne polecenia? Czy może wystarczy jakakolwiek dość mała i dokładna powiedzmy do 0,1g?

skansen

  • Gość
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Grudzień 2019, 00:13:33 »
Waga z dokładnością do 0,1g w zupełności wystarczy. Jeśli chodzi o tanie wagi to polecane są np. takie:
https://s.click.aliexpress.com/e/qUbzsRcqn?fbclid=IwAR0RObW0pCAtDvY6V64xKuM2VdK07xA7ptzJZ53OhuK9aPy2h4GgrRtu0EU
@fresh może coś więcej na jej temat powiedzieć, bo ja dopiero czekam na swoją :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Grudzień 2019, 02:02:00 »
On ma moją wagę teraz :P Więc raczej czuję się wezwany do odpowiedzi ;) Co powiedzieć? W porównaniu do Hario szybciutka, timer działa fajnie - po jego włączeniu się nie wyłączy, generalnie świetna sprawa. Na dokładność i powtarzalność nie narzekam(choć chyba czeka mnie w końcu kalibracja, od kupna się za to zabieram), szybkość pracy też jest bardzo dobra więc generalnie za te pieniądze świetny nabytek. Jedyny "minus" to to, że ciężko pod kolbę w ekspresie wsadzić ;) Z akcesoriów różnego rodzaju to chyba mój najlepszy zakup. No i kupiłem drugą na zapas :D

Offline Tadeusz.K

  • Wiadomości: 4
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Grudzień 2019, 11:21:47 »
Cena tej wagi jest świetna, dziękuję za polecenie. Nie myślałem o AliExpress w kontekście kupowania wagi, no ale w takiej sytuacji ją zamówię.

Offline Białek

  • Wiadomości: 16
Odp: Ilość wody płynąca z ekspresu Ascaso.
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Grudzień 2019, 18:02:39 »
Ja używam wagi jubilersko-dealerskiej z Allegro za 19 pln. Z uwagi na kształt tacki ociekowej, trudno by mi było postawić większa wagę pod portafiltrem. Tą samą wagą ważę ziarna przed mieleniem,  choć na pewno lepszą powtarzalność dało by ważenie kawy po zmieleniu z kolbą. Na pewno moja waga zaraz zdechnie od zalewania kawą, ale na razie kwartał wytrzymała.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi