Autor Wątek: Przechowywanie Kawy  (Przeczytany 67369 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #240 dnia: 07 Kwiecień 2020, 17:40:26 »
Dość obszerny i ciekawy artykuł o zamrażaniu kawy:
Roast Magazine o zamrażaniu...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #241 dnia: 07 Kwiecień 2020, 17:48:48 »
Dzięki za artukuł.
TLDR; mrozić i mielić pojedyncze dozy jeszcze zmrożonej kawy.

Chyba wrócę na chwilę do mrożenia pojedynczych porcji, tym razem w słoiczkach (próżniowe pakowanie po 15 gram to jednak za dużo roboty, chyba żeby trafiła się jakaś wybitna kawa) i zobaczę jak to wyjdzie przy espresso i mieleniu SD.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #242 dnia: 08 Kwiecień 2020, 17:53:21 »
Dla mnie działa bez problemu, mrożenie całej paczki, wyciągnięcie z zamrażarki, odważenie porcji, wsadzenie paczki do zamrażarki.
Porcja dostaje 2 psiknięcia (tyle o wilgoci jak wyciągasz na pare sekund a mam wysoką w domu >60%) i do młynka.

Druga opcja to słoiki porcjowane, ale to raczej proponuję robić jak paczkę zamierzamy otworzyć/ pić. To jedyny moment gdzie widzę lekką różnicę...
Mała uwaga do espresso lepiej mrożone, do przelewów raczej rozmrożone (zależy od młynka również, najlepiej sprawdzić)...
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2020, 17:56:41 wysłana przez lucasd »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #243 dnia: 09 Kwiecień 2020, 00:18:59 »
Jak by nie "cudować" z mrożeniem, wysusza kawę. Testy na zasadzie, zamroziłem, a potem odmroziłem, są funta kłaków warte, bo to krótkie odstępy. Każdy spożyw w zamrażarce traci wodę z upływem czasu. Zgrzewanie sprawdza się tylko w kwestii zapachów: nie przechodzi z produktu na inne, a produkt nie "łapie" od innych. Pakowanie próżniowe nie pomaga - od razu jest utrata wilgoci, funkcja "wilgotne" tylko to ogranicza (kosztem odpowietrzania).

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #244 dnia: 09 Kwiecień 2020, 07:59:29 »
Palenie też trochę wysusza ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #245 dnia: 13 Kwiecień 2020, 14:35:20 »
Ok, minęło dwa tygodnie w zamrażarce. Na pierwszy ogień poszedł słoik. Najpierw zmieliłem prosto z zamrażarki.
Zauważyłem, ze trzeba dużo grubiej mielić. Niemniej smak obłędny, tygrys tak cętkowany jak nigdy.
Pierwsze wrażenie - super!
Wieczorem wyciągnę słoik na noc i rano wrzucę do hoppera. Zobaczymy jak się starzeje
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #246 dnia: 08 Lipiec 2020, 09:28:08 »
Jeśli było to przepraszam, nie chce robić tu żadnej reklamy.
Zakupiłem testowo 3 pojemniki TightVac 0,57L i paczka kawy 250 g ku mojemu zdziwieniu wchodzi na styk do pojemnika.
Bodajże James Hofmann testował kiedyś i bardzo sobie chwalił.
Póki co jestem bardzo zadowolony.
Jest tego masę w sklepach " konopnych", różne pojemności , nawet małe na single-dose można nabyć :)
tightvac.jpg


Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline machlo

  • Wiadomości: 37
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #247 dnia: 23 Wrzesień 2020, 13:27:02 »
Słoik z comandante ma 120ml, to jest ten: https://allegro.pl/oferta/sloik-szklany-120ml-braz-z-nakretka-czarna-7080299279

Na fotce dwa słoiki, jeden z tego sklepu, a drugi oryginalny z comandante.
Kto znajdzie różnice? :)

 [ Invalid Attachment ]

Zamierzam porcjować kawę po otworzeniu paczki w takich słoiczkach.
Zanabyłem za punkty w desku zestaw słoików i przed pierwszym użyciem umyłem. Na próbę też nakrętkę jedną - lipa, papier, więc wywaliłem tą "uszczelkę".
Teraz pytanie, czy w ogóle te uszczelki są potrzebne? W razie czego to po parę zł można kupić zapas nakrętek, o ile jest potrzeba. ;)

1. Czy ten papier nabiera się po jakimś czasie zapachem kawy i śmierdzi zleżałą kawą?
2. Czy super szczelne zamykanie słoika jest potrzebne w perspektywie 1 tygodnia? Rozumuję sobie tak, że skoro kawa w pełni zajmuje słoik, to z czasem CO2 (cięższy od powietrza) wypchnie powietrze, ale wymiany z otoczeniem zbyt wielkiej nie będzie, jak zostawi się w spokoju zamknięty słoik.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi