Autor Wątek: What The Funk Espresso Blend – palarnia kawy Hayb  (Przeczytany 2893 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
What The Funk Espresso Blend – palarnia kawy Hayb
« dnia: 16 Wrzesień 2020, 17:46:37 »
What The Funk Espresso Blend – palarnia kawy Hayb

Mieszanka etiopskich ziarenek z wysokich upraw i dwóch różnych obróbek. 50 % mytej Yirgacheffe i 50 % naturalnej Guji. Odmiany to odpowiednio: Heirloom i 74110,74112 (Guji jest chyba z plantacji). Ziarenka są drobne, jak na Etiopię przystało. Są również ładne, całe i równiutko palone. Mają aromat czerwonych owoców (owoce jagodowe, truskawki), cytrusów, z dozą słodyczy (mleczna czekolada). W przemiale dominują nuty świeżych owoców (owoce jagodowe i cytrusy). Palenie średnie, w tym przypadku uniwersalne do różnych metod parzenia kawy.
Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30. Espresso było robione jako jedno z dwóch z podwójnego sitka, doza 17 g, uzysk 42 g, czas ekstrakcji 30 sekund, razem z preinfuzją. Crema niespecjalna, dosyć jasna, z drobnymi cętkami. W aromacie espresso są owoce (jagody, słodkie cytrusy i truskawki) i sporo słodyczy. Po spróbowaniu podobnie, burza owoców, z wiodącymi jagodami, cytrusami, akcentami truskawek i malinową słodyczą, w tle nuty mlecznej czekolady i cytrusowej goryczki. Posmak podobny, z czasem z akcentem cytrusowej goryczki. Początkowo spróbowałem sprawdzonej proporcji 1 : 2, 34 g espresso z 17 g kawy. Było ok, dosyć kwaskowato, intensywnie owocowo, ale przyjemnie. Żeby nieco zmniejszyć kwaskowatość zwiększyłem proporcje, z 17 g ziarenek wyszło 42 g espresso i dla mnie zrobiło się sporo lepiej. Przede wszystkim bardziej słodko, także mniej kwaskowato, choć nadal mocno owocowo, bez goryczki. Americano zostało cenione jako dobre, a cappuccino nikt nie próbował.
Sposób przygotowania: aeropress, filtr metalowy, młynek Mahlkönig Vario Home. Metoda odwrócona, doza 7 g kawy na 100 g wody, temperatura wody 92°C, bez preinfuzji, czas parzenia  – 120 sekund, przemiał nieco drobniejszy od dripowego. Wrażenia podobne jak przy espresso. Dominujące owoce (jagody, truskawki i cytrusy), akcenty słodkiej czekolady i cytrusowej goryczki. Napar zdecydowanie dobry, intensywnie owocowy, odpowiednio słodki, bez goryczki. Posmak podobny, długi i przyjemny.
What the Funk z palarni Hayb, to bardzo fajne ziarenka dla zwolenników owocowych klimatów. Dobrze wypadły jako przyjemne espresso i miły napar z aeropressu. Nie próbowałem, ale są na tyle uniwersalne, że powinny sprawdzić się również w przelewach i French Pressie. Taki Omni Roast, który trudno popsuć.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: What The Funk Espresso Blend – palarnia kawy Hayb
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Wrzesień 2020, 18:09:11 »
What The Funk próbowałem jeszcze w starej wersji, bardzo mile wspominam. Na pewno wśród pozostałych blendów, których od nich próbowałem czyli Yellow i Blue WTF była zdecydowanie wyróżniającym się faworytem.

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: What The Funk Espresso Blend – palarnia kawy Hayb
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Wrzesień 2020, 10:37:42 »
Baaardzo miło to słyszeć, bo właśnie godzinę temu odebrałem z Hayb m.in. WTF :) Co prawda spróbuje z kawiarki póki co, ale ta palarnia bardzo mi podchodzi.
Top1 to wg mnie Kenia Yara pod filtr. Aktualnie (tj wczoraj) weszła nowa Kenia zamiast tamtej. Jeszcze nie piłem, acz mam w plecaku :]

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: What The Funk Espresso Blend – palarnia kawy Hayb
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Wrzesień 2020, 15:07:42 »
Baaardzo miło to słyszeć, bo właśnie godzinę temu odebrałem z Hayb m.in. WTF :) Co prawda spróbuje z kawiarki póki co

WTF i Blue są bardzo fajne do kawiarki.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: What The Funk Espresso Blend – palarnia kawy Hayb
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Wrzesień 2020, 16:00:03 »
WTF jest naprawdę smaczne jako espresso.
Zadziwiająco słodkie i zbalansowane kwaski.
Młynek Kinu 47, ekspres LM LM
doza 18,2 g  uzysk 35-36 g.
Zamówiłem kolejną małą paczkę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi