Autor Wątek: przelew bez owocowości  (Przeczytany 3078 razy)

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
przelew bez owocowości
« dnia: 29 Sierpień 2020, 07:10:22 »
kojarzy może ktoś gdzie znajdę kawę do metod przelewoowych z totalnie zerową owocowością?  czy zawsze kawy dedykowane pod przelewy wypalane są w stopniu jasnym? a może ktoś próbował kawy w metodzie przelewowej, która nie była do niej dedykowana ale wychodziła bardzo dobrze? mnie osobiście z takich kaw najbardziej na chwilę obecną smakowała Ariadna i zastanawiam się nad przetestowaniem A+
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpień 2020, 07:21:57 »
Bez owocowości czy kwasowości? Trzeba szukać takich, co niosą ze sobą orzechy, czekoladę. Ja czasami wrzucam pod przelew kawy przeznaczone do espresso, ale są to średnio/jasno palone single.

avidrock

  • Gość
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpień 2020, 07:26:31 »
Właśnie tak jak pisze @kulka musisz szukać orzechy czekoladę czyli Brazylia. Ja też lubię sobie zrobić przelew z kaw palonych pod espresso. Ostatnio był obłędny przelew z Meksyku i Boliwii od eurocafe

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sierpień 2020, 08:05:35 »
Ja polecę Honduras z Manufaktury, bardzo mi podszedł w V60.

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Sierpień 2020, 09:19:13 »
Bez owocowości czy kwasowości? Trzeba szukać takich, co niosą ze sobą orzechy, czekoladę.

bez żadnych owoców/kwiatów itp. czyli wszystkiego ca daje kwasowość. Ja osobiście lubie delikatne kwasowości ale szukam czegoś dla matki, która pija tylko zalewajke z Jacobsa. Coś co będzie intensywne w smaku ale tylko czekolady, orzechy itp. (Brazylie niby mają takie nuty ale z mojego skromnego doświadczenia wynika,że są raczej łagodne). Udało mi się ją przekonać do zakupu Clevera ale teraz szukam odpowiedniej kawy (moje, które dałem jej do testowania określiła, że mają za mało kawy w kawie ;) )
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline opiotr

  • Wiadomości: 12
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Sierpień 2020, 10:14:56 »
Jacobs zawsze wydawał mi się kwaskowy... Ostatnio piłem 'morning brew' z konesso, kawa wydaje mi się słodka i bez ostrej kwasowości.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Sierpień 2020, 10:57:25 »
Takie smaki raczej w kawach z Ameryki Południowej / Środkowej, czyli Honduras, Kolumbia i celowałbym w  obróbkę naturalną z mojego skromnego doświadczenia. Ewentualnie jakiś blend z robustą doda goryczy i "mocy".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Sierpień 2020, 10:58:26 »
Np. taka mieszanka: -->> E #1 -- na pewno się sprawdzi w takiej roli :).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Sierpień 2020, 11:04:23 »
moje, które dałem jej do testowania określiła, że mają za mało kawy w kawie ;) )

Obawiam się, że ta "kawa w kawie" to po prostu gorycz i body. Możesz spróbować jakiś natural Honduras/Brazylia jak podpowiada yarbin, albo kawę z Indonezji paloną pod espresso i mielić drobniej żeby była bardziej gorzka. Blendy z ok. 20% robusty też są bardziej strawne dla pijaczy powszechnie dostępnej kawy. Jacobs jest uznawany przez moich znajomych, za bardziej kwaśną opcję z marketowych kaw. ;)
Jednak jeśli najbardziej mamie smakuje jakobs, to po co walczyć. Zrób mamie kilka kaw i jak jej któraś zasmakuje, to wtedy można coś zmieniać. Nic na siłę nie ma sensu robić. W końcu kawa ma satysfakcjonować pijącego.

Moja mama nie lubi "kwaśnych kaw", ale bardzo jej smakuje jej np. Etiopia z palarni, palona pod espresso.
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień 2020, 11:15:36 wysłana przez krystians »

avidrock

  • Gość
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Sierpień 2020, 11:28:29 »
Np. taka mieszanka: -->> E #1 -- na pewno się sprawdzi w takiej roli :).
Potwierdzam jest to świetny  klasyk. Też można spróbować melfiso

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Sierpień 2020, 12:29:16 »
Np. taka mieszanka: -->> E #1 -- na pewno się sprawdzi w takiej roli .

Ariadna jak narazie była najbliższa "temu celowi" więc może E#1 będzie w punkt ;), no i jeszcze została mi ta paczka bonusowa od Ciebie, która skrywa nieznaną niespodziankę (najgorzej będzie jak mi podejdzie a nie będę wiedział co to było :D)
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Sierpień 2020, 13:54:09 »
Bez owocowości czy kwasowości? Trzeba szukać takich, co niosą ze sobą orzechy, czekoladę.

bez żadnych owoców/kwiatów itp. czyli wszystkiego ca daje kwasowość. Ja osobiście lubie delikatne kwasowości ale szukam czegoś dla matki, która pija tylko zalewajke z Jacobsa. Coś co będzie intensywne w smaku ale tylko czekolady, orzechy itp. (Brazylie niby mają takie nuty ale z mojego skromnego doświadczenia wynika,że są raczej łagodne). Udało mi się ją przekonać do zakupu Clevera ale teraz szukam odpowiedniej kawy (moje, które dałem jej do testowania określiła, że mają za mało kawy w kawie ;) )

Spróbowałbym Czorną Panterę z Blend. Mi kojarzy się z klasyką kaw bez tego niechcianego posmaku "na końcu".

Mefisto sam chciałem kupić, ale ostatnio nie było na www (ale już jest).

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Sierpień 2020, 12:27:06 »
Robiłem przelew np z Espresso wspomnianej tu manufaktury.
Mojej mamie smakowało bardzo, a i sam byłem mega zaskoczony.  Lubię w przelewie osobowość,  ale dobra kawa w kawie też jest bezcenna:)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Sierpień 2020, 14:26:17 »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: przelew bez owocowości
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Sierpień 2020, 15:25:59 »
Brazylię z nieczpli polecam. Fajna, klasyczna kawa, jaśniej palona. Ale wg mnie ma ona lekki owocowy posmak, który jednak się nie narzuca. Jeżeli drobniej zmielisz, to sądzę że kwaskowatość można z niej całkowicie zlikwidować. Mieszanki pod espresso też mają smaczne.
Z tym, że wiesz... To odczucie kwaskowatości w kawie jest trochę subiektywne i zależne od twojego języka. Dla mnie kawki z Brazylii są bardziej orzechowo czekoladowe, jak dla większości, którzy na codzień piją jasne kawki z etiopi czy Kenii.. (troszkę to uogólniłem)
Niestety, częściowo jestes skazany na zakupy w ciemno..

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi