Autor Wątek: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn  (Przeczytany 2834 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Styczeń 2024, 22:03:43 »
Piłeś w dobrej kawiarni Neapolu
W Neapolu... Chciałbym znowu kiedyś pojeździć autem po centrum tego miasta :). Wszystko tam smakuje lepiej ;). Ale OK, nie wpadłem na to, że to konkurencja dla Neapolu. Skoro tak, to OK.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Styczeń 2024, 23:10:13 »
Czyli jak napisałeś przerywam ekstrakcję po określonym czasie (30s)", a nie po określonym uzysku. Czyli powinno być odwrotnie?
Tak jak napisał pj.w powyżej: celujesz w określony uzysk w czasie, czyli zatrzymujesz ekstrakcję po określonym uzysku, a czas jest jakby parametrem kontrolnym - mniej istotnym. Od wszystkiego są oczywiście wyjątki, ale na początek trzeba pewne zasady zrozumieć i się ich trzymać.

Ja np. lubię espresso o proporcjach dokładnie 1:2, czyli z dozy 18g chcę mieć 36g espresso, i raz bedzie to w 26s, raz w 29s, a innym razem w 32s, ale "zawsze" jest to 36g naparu. Jakbym te 36g uzyskał już po 20s, albo dopiero po 35s, to reguluję przemiałem żeby się wstrzelić spowrotem w przedział 25 - 30s - to tak ogólnie, żeby zrozumieć główne zasady na początek.
Możesz woleć mniej "skoncentrowane" espresso i celować sobie w proporcje  1:2,5 lub 1:3 nawet - to są już indywidualne preferencje.


Mi smakuje bardzo, to co mi wyszło, być może przypadkiem wyszło mi dobre.
To super! Ja myślałem, że było to tylko "lepsze" od wcześniejszych espresso, ale dalej mało smaczne ;). Ale jak smakowało to super - od tego jest w zasadzie każda kawa żeby z nią eksperymentować i próbować różnych metod, z różnymi zmiennymi, tylko że dobrze wcześniej mieć ogólne pojęcie jaki parametr na co może mieć wpływ, żeby nie błądzić po omacku, bo jasno palone kawy w ekspresie kolbowym mogą często wymagać "dopolerowania" różnych zmiennych, żeby wyszło smacznie.


...
Kawy omniroast - czy to będzie dla mnie na razie dobry kierunek?
Ciężko powiedzieć, może być, a nie musi :). Najczęściej, nie mając doświadczenia i sprecyzowanych gustów, kupuje się inną kawę do ekspresu niż do przelewów. Może to być oczywiście średnio, lub jasno palony single origin kawa (w przeciwieństwie do mieszanki do espresso), ale jednak wypał dedykowany pod espresso.

Są na forum co najmniej trzy fachowe palarnie, mają swoje tematy, i możesz tam po opisaniu swoich oczekiwań poprosić o polecenie jakiejś kawki na początek, a jakby nie smakowała to możesz składać reklamacje i żądać wyjaśnień ;). Szczerze polecam! :)

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=3749.2610
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=408.7935
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8100.1470

P.S. Zamiast pisać jakieś bzdury o Nepolu :D @Antonio poleciłbyś lepiej koleżance jakąś fajną kawę na smaczny początek espresso przygody :D.
Albo pj.w już coś polecał, a on ma często rację :taktak:, jeśli o kawie mowa ;).
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Styczeń 2024, 23:53:46 »
@popcorn Serdeczne dzięki :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi