Autor Wątek: Arrarex Caravel  (Przeczytany 177068 razy)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #495 dnia: 22 Kwiecień 2020, 19:35:30 »
Piękna sprawa  :brawa:

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #496 dnia: 23 Kwiecień 2020, 17:45:59 »
I jak się ma rota do caravela?

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #497 dnia: 23 Kwiecień 2020, 19:00:32 »
Ogólnie ciezko powiedziec. Na codzien uzywam Caravelki ze względu na wygode, szybciej sie rozgrzewa i nie musze przy nim stac zeby zalac wrzatkiem. Moje amatorskie spostrzezenia (plusy i minusy)

Caravel
Lepsza kontrola temp (pomiar prosto z bojlera)
Latwiej zrobic kilka kaw pod rzad
Zamierzony uzysk bez potrzeby wagi
Niewygodna wielkosc sitka (przy mlynku recznym nie sprawia to zadnego problemu)

Rota
Lepsza kontrola ekstrakcji
Znikoma kontrola temp ? Jednak shoty wychodzą pyszne
Mozliwosc większego uzysku
Mozna zabrac wszedzie
Uciazliwe robienie kilku kaw pod rzad (ale wciaz mozliwe

Nie jestem odpowiednia osoba aby stwierdzic ze kawa z ktorejs maszyny jest lepsza od drugiej ale gdybym mial wybierac ekspres tylko do uzytku domowego, wybralbym caravela. Rowniez nie wiem jak sytuacja wygląda przy roznych paleniach poniewaz pije kawy tylko srednie palone i omni roast

Offline z-s Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: QM5k, MM KBG741, Hario, filtry, kawiarki itp
  • Młynek: Aristarco
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #498 dnia: 21 Czerwiec 2020, 13:34:05 »
Jaka temperatura najlepsza dla ziarna palonego pod espresso biorac pod uwage ze to nie hx i nie jest tak dobrze wygrzany ? Chyba tylko magik moglby mi na to  odpowiedzec. Jest sens korzystac z tych  paskow wskazujacyh temperature grupy ? Jesli tak to jak udaje sie wam uzyskac jakas sensowna temperature ? Ja nie moge przekroczyc 70'C   :mhh: :Bicz:  [ Invalid Attachment ]
U mnie najbardziej stabilna temperatura bez duzych wahan jest przy pelnym zbirniku. Gdy ustawie interesujaca mnie temperature w zbiorniku(termostatem) stale uzupelniam wode do maksimum(polecam dolewki o takiej samej temp jak w zbiorniku). Wraz z obnizaniem poziomu wody w zbiorniku temperatura rosnie a rozrzut miedzy min i max wiekszy.
...Lake Constance Panorama...

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #499 dnia: 21 Czerwiec 2020, 13:55:38 »
@z-s Ustawienie dobrze termostatu nie za wiele da przy takim rozrzucie. Ja cały czas mam pomiar temperatury wody z bojlera. Ekstrakcja przy 94°C

Offline z-s Mężczyzna

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: QM5k, MM KBG741, Hario, filtry, kawiarki itp
  • Młynek: Aristarco
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #500 dnia: 21 Czerwiec 2020, 22:37:16 »
Jak masz staly pomiar wody w bojlerze to skoreluj to z max i min temperatura przy ktorej zalacza sie i wylacza grzalka(zapala sie w tym momencie kontrolna lampka, po zgasnieciu/wylaczeniu grzalki- temp w bojlerze jeszcze rosnie) - eksperymentuj z ustawieniem termostatu. Przy pelnym bojlerze rozrzut temperatur najmniejszy. Na poczatku pomierzylem i poustawialem te wartosci i teraz strzelam szoty kierujac sie wskazaniami lampki...94 C to ogolnie dobra wyjsciowa temperatura do dalszych eksperymentow...
(sorry za pisownie klawiatura qwarz).
...Lake Constance Panorama...

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #501 dnia: 29 Wrzesień 2020, 17:38:25 »
Kupowałem ten, polecam  https://www.conrad.pl/p/mikro-przelacznik-dc1b-a1aa-250-vac-6-a-1-x-wlwyl-cherry-switches-chwilowy-1-szt-704391

Odgrzebię zabytkowy wątek.

Pafci0, czy instalowałeś ten mikroprzełącznik zamiast oryginalnego? Wymagał jakichś kombinacji z przeróbkami? Działał? Nadal działa? Spowodował jakieś zmiany w funkcjonowaniu ekspresu?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #502 dnia: 29 Wrzesień 2020, 17:53:42 »
Pafci0, czy instalowałeś ten mikroprzełącznik zamiast oryginalnego? Wymagał jakichś kombinacji z przeróbkami? Działał? Nadal działa? Spowodował jakieś zmiany w funkcjonowaniu ekspresu?
Cześć.
Niewiele pamiętam, ale pamiętam że zainstalowałem starając się zrobić to tak jak to było zamontowane wcześniej - i zadziałało. Trzeba było zdaje się podregulować dźwignię załączenia/odłączenia, ale chyba nie było to jakoś niezwykle karkołomne skoro mi się udało ;)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #503 dnia: 29 Wrzesień 2020, 18:13:02 »
A kojarzysz, czy spowodował jakieś zmiany w działania termostatu? Zaczął wyłączać albo włączać ekspres poźniej? Ten oryginalny, przez to, że działa w systemie czysto mechanicznym, jest chyba jakiś superczuły, mimo że wiekowy. Gdzieś czytałem, że te nowoczesne mikroprzełączniki mają mniejszą czułość, bo działają w inaczej sterowanych systemach.

W ogóle cały ten system kontroli temperatury w Caravelce jest z jednej strony pomysłowy, ale z drugiej - w sumie skomplikowany i mało precyzyjny.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #504 dnia: 29 Wrzesień 2020, 18:25:20 »
sumie skomplikowany i mało precyzyjny.
Trochę mi zajęło wyregulowanie tego aby działało jak trzeba, ale na pewno da się! Tak, wymiana wymagała "kalibracji" na nowo.

Ale summa summarum przestałem w końcu korzystać z "funkcji" termostatu.
Po prostu zagotowywałem wodę i wyłączałem ekspres. Po pół pacierza i dwóch flushach można parzyć.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #505 dnia: 29 Wrzesień 2020, 18:47:46 »
Ale summa summarum przestałem w końcu korzystać z "funkcji" termostatu.
Po prostu zagotowywałem wodę i wyłączałem ekspres. Po pół pacierza i dwóch flushach można parzyć.

Mam wrażenie, że to najlepszy plan. Ten sprzęt nie służy do nanoprecyzji, a i wiele wybacza. Ale nie mam pewności, kto będzie korzystał z egzemplarza, w którym dłubię, więc próbuję go jakoś zabezpieczyć przed przysłowiowym głupkiem. Najpierw zmieniłem tylko przewód zasilania, potem uznałem, że dla pewności przekabluję całość na jakieś nowoczesne przewody, a teraz mi zaświatało, że może by i mikroprzełącznik zmienić. Tylko nie wiem, czy nie pakuję się w reakcję łańcuchową i cały termostat przestanie nagle działać.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #506 dnia: 29 Wrzesień 2020, 22:21:41 »
Ja tam zawsze gotowałem i w tym momencie (jak wrze) dwa flushe i zaparzałem.
Dla jasnych ziaren to wciąż za niska temperatura. A ciemno palonych nie dotykałem ;)

Więc termostat był taki aby wyłączył się jak wrze i tyle.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #507 dnia: 11 Październik 2020, 18:46:19 »
Maszynę kupiłem jakiś czas temu, później zrobiłem sobie przerwę od espresso w domu i tak nie używałem. Teraz odebrałem od teścia tunel i tamper, dodatkowy pf ucięty na NPF więc od jutra zacznę jeszcze raz czytać forum i oglądać filmiki.
https://ibb.co/zR16gKV
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2020, 18:48:24 wysłana przez pmichal »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #508 dnia: 11 Październik 2020, 21:44:05 »
Ogólnie ciezko powiedziec. Na codzien uzywam Caravelki ze względu na wygode, szybciej sie rozgrzewa i nie musze przy nim stac zeby zalac wrzatkiem. Moje amatorskie spostrzezenia (plusy i minusy)

Caravel
Lepsza kontrola temp (pomiar prosto z bojlera)
Latwiej zrobic kilka kaw pod rzad
Zamierzony uzysk bez potrzeby wagi
Niewygodna wielkosc sitka (przy mlynku recznym nie sprawia to zadnego problemu)

Rota
Lepsza kontrola ekstrakcji
Znikoma kontrola temp ? Jednak shoty wychodzą pyszne
Mozliwosc większego uzysku
Mozna zabrac wszedzie
Uciazliwe robienie kilku kaw pod rzad (ale wciaz mozliwe

Nie jestem odpowiednia osoba aby stwierdzic ze kawa z ktorejs maszyny jest lepsza od drugiej ale gdybym mial wybierac ekspres tylko do uzytku domowego, wybralbym caravela. Rowniez nie wiem jak sytuacja wygląda przy roznych paleniach poniewaz pije kawy tylko srednie palone i omni roast
Mozesz teraz dać znać jak porównanie po nieco dłuższym czasie? Mam Rocket cielini i chce kupić coś co pozwoli mi zrobić jedno espresso tak żeby nie czekać aż cała maszyna się rozgrzeje. Wącham się między caravel i rotą właśnie...

Wysłane z mojego HD1903 przy użyciu Tapatalka


Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #509 dnia: 11 Październik 2020, 21:54:35 »
od jutra zacznę jeszcze raz czytać forum i oglądać filmiki

To przez ciebie wpadłem miesiąc temu na pomysł, żeby wstawić na wieś Caravelkę. Miałem tylko sprawdzić czy działa i oddać w inne ręce, a skończyło się na pełnym remoncie, rozkręceniu i wyczyszczeniu każdej śrubki i sprężynki, przekablowaniu całości na nowoczesne druty, doinstalowaniu wtyczki z włącznikiem (v1.0) itd. Co ciekawe, okazało się, że jak w systemie nie ma ani odrobiny rdzy i brudu, to termostat przestaje być problemem. Reguluje się jak złoto.

Więc czekam na opis doświadczeń. Tunel na pewno się przyda, tamper niekoniecznie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi