Autor Wątek: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6  (Przeczytany 5766 razy)

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Grudzień 2018, 10:05:25 »
IMG_20181223_091429.jpg

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Grudzień 2018, 12:29:02 »
Fakt. Warszawa - Ząbki
W taki razie do nas nie masz daleko. Jeśli możesz to podjedź w Wigilię. Będziemy między 9,00 a 12,00. I max o 10,00 mamy umówionych klientów po odbiory sprzętów w połączeniu z przeszkoleniem. Udział w takim szkoleniu powinien Ci pomóc i wiele wyjaśnić.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Grudzień 2018, 13:36:50 »
Na szkolenie proponuję podjechać ze swoim młynkiem i swoim kilogramem kawy, tak aby później minimalnie korygować ustawienie. Ciekawy jestem po ilu szotach fachowcy otrzymają powtarzalność czyli doza z wagi, przemiał, kolor kremy, wszystko w jednym czasie. Powtarzalność musi być osiągnięta w kilku szotach pod rząd np 18g/36g w 25s przy takiej samej kremie. Później możesz poprosić o zmianę kawy na inną odmianę o jaśniejszym paleniu  i od nowa robisz trzy szoty i widzisz jaka retencja w mlynku jest. Znowu ustawiasz młynek. Pamiętaj ze szukasz powtarzalności. Później pozostanie ci już tylko delektowanie się kawą.  Powodzenia🤗

Offline venge

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black
  • Młynek: ASCASO i-1 inox Black
Odp: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6
« Odpowiedź #48 dnia: 24 Grudzień 2018, 09:13:14 »
Macie racje, nie ma co się poddawać. Teraz kilka dni jestem u rodziny więc kolejne próby będą od czwartku.
Dokupię kawę i będą próby.
Co do mleka to kupuje z mlekpolu dla baristów o zawartości białka 3,6%.
Jaką temperaturę powinno mieć espresso po ekstrakcji. Moje ma jakiś 65 stopni.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6
« Odpowiedź #49 dnia: 24 Grudzień 2018, 09:54:29 »
Jaką temperaturę powinno mieć espresso po ekstrakcji. Moje ma jakiś 65 stopni.
Tym się nie sugeruj. Temperatura kawy w filiżance będzie zależała od wielu czynników: dokładność przyrządu pomiarowego, rozgrzanie filiżanki i jej temperatura, temperatura otoczenia, szybkość wypływu kawy (prawidłowa lub nieprawidłowa ekstrakcja)...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Grudzień 2018, 10:11:05 »
Espresso powinno mieć odpowiednią temperaturę parzenia dla danej kawy. Musisz wygrzać ekspres, pf i grupę. Temperatura końcowa kawy bedzie zależała od temperatury wylewki i  filiżanki. Przy próbach mozesz pisać o dozach i ustawieniach młynka, czy z ciastkiem cos nie tak, np gdzieś klei się, mokre, suche,, błotko, kamień, kolor kremy i to po ilu s kawa wypływa z wylewki. Młynek skręć na max (tylko z wyczuciem)a później poluzuj o 2,5 obrotu od tego miejsca ja bym startował(wykasuj luz na przekladni ) i może ktoś pomoże z dozą jaką zaczynać dla twojego sitka.Bez wagi 0,1 i stopera bedzie ciężko. Dobrze by bylo zaopatrzec się też w coś takiego, ewentualnie mała szklanka i marker. http://Https://www.konesso.pl/product-pol-1681-Miarka-do-espresso-Concept-Art.html.
Pierwsze zrób dobrą baze  a później zabierz się za mleko. Do ćwiczeń mleko 3,2 i woda która pokaże ci jak wprawić ciecz w ruch obrotowy oraz musisz wyczuć miejsce styku dyszy z cieczą.(usłyszysz to , dysza za głęboko lub płytko) Pyszne cappu wyjdzie z gostyńskim 7,5 tyle że drogie. Pamiętaj o retencji młynka, który potrafi kumulować przemiał między łopatkami na żarnie a później wypluć taką bryłkę nawet po 4-tym szocie. Także gdy będziesz już blisko ustawienia młynka, wtedy już ostrożnie bo niekoniecznie będziesz miał przemiał z ostatniej nastawy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Grudzień 2018, 10:43:11 »
Jak najbardziej, co nie zmienia faktu, że akurat 65-70°C w filiżance jest temperaturą poprawną.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Ekspres Rancilio Silva vs Jura E6
« Odpowiedź #52 dnia: 24 Grudzień 2018, 13:08:55 »
Zwykłe mleko 3,2 świeże będzie najlepsze. Nie w kartonie z dłuższym terminem ważności.
Osobiście nigdy nie widziałem żadnego baristy, żeby używał mleka dla baristów. Jest to chyba bardziej dla ludzi w domu.

Prześpij się i odpocznij trochę od ekspresu. Ja na początku myślałem, żeby wyrzucić przez okno i zbyt mocno przeklinałem. Nie jest idealnie, ale jest dużo lepiej i tulipany wychodzą nawet ładne :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi