Autor Wątek: Mazzer SJ prośba o pomoc w ocenie zużycia żaren  (Przeczytany 2815 razy)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Mazzer SJ prośba o pomoc w ocenie zużycia żaren
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Grudzień 2018, 20:17:40 »
Moim zdaniem jeśli ktoś ma wątpliwości, niech kupuje takie same żarna jak ma.  Zdjęcia tutaj zamieszczane np z prośbą o ocenę ostrości są źle robione. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy dysponuje aparatem z możliwością regulacji ekspozycji. Wykorzystuje się raczej telefony, a one nie zastąpią niestety aparatu nawet gorszego pod względem ilości pikseli (ilość pikseli nie ma w zasadzie znaczenia) Ważne jest zrobienie zdjęcia żaren z boku z dużą głębią ostrości czyli przysłona przymkniętą jak najbardziej. Zdjęcia makro są śliczne i efektowne, ale nie nadają się do tego celu. Charakteryzują się maleńką głębią ostrości. Oto przykład:


Piękne makro pokazujące tylko parę ostrzy żarna, reszta w ślicznym rozmazaniu. Takie zdjęcie ma sens, gdy jest ustawiona duża głębia ostrości. Oprócz takiego ustawienia, trzeba zrobić zdjęcie prostopadłe do powierzchni żarna. Trzeba to dobrze oświetlić, żeby cienie nie wprowadzały dodatkowego błędu. O namiocie bezcieniowym to nawet nie warto pisać, nie każdy ma takie coś. Ja też nie mam.
Do czego zmierzam? Ano do tego, żeby zrobić zdjęcie w taki sposób, żeby widać było dokładnie żarna i ich ostrzenie, wysłać to do firmy sprzedającej żarna z prośbą o wysyłkę takich samych. Zdjęcia żaren jest sens robić gdy nie ma oznaczeń na żarnach tzw no name. Chociaż wtedy nie ma pewności czy są to żarna przeznaczone do tego modelu jeśli nie mamy młynka od nowości. W coś trzeba wierzyć żeby nie zwariować. W Mazzerze na odwrocie są wypalone laserem numery określające typ i model żarna. Myślę, że na żarnach innych producentów też coś takiego można spotkać, choć ja np w Ascaso, Nuova Simonelli nie spotkałem się. Niektóre żarna mają jedynie pojedynczy numer. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mazzer SJ prośba o pomoc w ocenie zużycia żaren
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Grudzień 2018, 08:31:30 »
To może na przykładzie ze strony producenta.

Żarna jedno bądź trzy fazowe są dedykowane do młynka zasilanego jedno bądź trzy fazowo.
LMWDP #469

Offline Radek_1

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Bezzera BZ09
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Mazzer SJ prośba o pomoc w ocenie zużycia żaren
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Grudzień 2018, 09:28:48 »
Faktycznie, na stronie producenta jest podana częstotliwość napięcia 50hz dla żaren 033M i 60hz dla żaren 033T (Ameryka płn i płd etc.), ponieważ napięcie ma większą częstotliwość np w USA to pomimo silnika 350W prędkość obrotowa jest większa o 200 rpm.
Także zmieniam zamówienie, dzięki za pomoc i oświecenie  :poklon:

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Mazzer SJ prośba o pomoc w ocenie zużycia żaren
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Grudzień 2018, 10:51:11 »
Tam raczej nie chodzi o częstotliwość tylko o moment obrotowy, a ten jest większy w silnikach 3~ niezależnie od częstotliwości, która zmienia obroty.
Tak więc moim zdaniem 33M są przeznaczone do silników 1~  50 i 60 Hz, a 33T do silników 3~ też 50 i 60 Hz.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 431
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Mazzer SJ prośba o pomoc w ocenie zużycia żaren
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Grudzień 2018, 11:00:45 »
A czy ktoś w ogóle robi młynek 3 fazowy ~350W?
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień 2018, 11:07:39 wysłana przez WS5 »

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Mazzer SJ prośba o pomoc w ocenie zużycia żaren
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Grudzień 2018, 13:48:19 »
W ogóle robi. Też się dziwiłem, ale jak sobie przypomnę, że w firmie w jakiejś maszynce mam silnik 3~ o mocy  90W to już zdziwienie mija.
Np. tu jest:
https://www.englishforum.ch/items-sale/255772-professional-coffee-grinder-mazzer-super-jolly-3-phase.html
Jak ma ktoś siłę do ekspresu pociągniętą, to i młynek warto tak zasilać, silnik równiej i ciszej pracuje, a jak widać dzięki dobranym żarnom może mielić szybciej. Bardzo prawdopodobne jest, że silniki w SJ są zawsze 3~, tylko dokładają kondensator i łączą w trójkąt uzwojenia żeby móc zasilać z jednej fazy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi