Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1531558 razy)

Offline Kawusia Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: Kalita 185 / Aeropress / V60-02
  • Młynek: Zassenhaus -Caracas/Baratza-Virtuoso
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3060 dnia: 27 Styczeń 2017, 00:27:03 »
A. Ja pije wasz Ekwador La Perla  ,miodowa słodycz  pozwala mi go bardzo drobno mielic do mojej Kality . Reszta kaw od was czeka w kolejce [emoji12]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Punks not dead just sucks now !

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3061 dnia: 27 Styczeń 2017, 13:59:51 »
Wczoraj mieliśmy dzień Synestezji, więc mamy teraz: dwie Etiopie (Konga i Ambela), dwie Kenie (Kahuro i Ruthagati), Ekwador (Ponce), Kostarykę (od Aguileras), Gwatemalę (od Vides58), Kolumbię (od pań z Carmen Sotara, 12 miejsce The Best of Cauca), Honduras COMSA (dwojga obróbek), dwie pyszne Brazylie (Nossa Senhora). Zapraszamy :).

-->> Synestezja


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3062 dnia: 27 Styczeń 2017, 17:21:36 »
Wczoraj chyba lub przedwczoraj @krystians, sprowokowałeś mnie do pewnej dozy sarkazmu. Napisałeś bowiem, nie wiem już gdzie, że "od cytrusowych wrażeń cięższe są oleiste orzechowe i czekoladowe wrażenia", czy coś w tym rodzaju. Przed chwilą przypomniałem sobie o naszym sensorycznym dziedzictwie włoskim, bo na razie Amerykanie dopiero coś tam montują (właśnie teraz mają jakiś tam sensory summit)...

Tutaj -->> Espresso Sensory Map wg CSA znajdziesz bardzo ładną pomoc dydaktyczną w określeniu własnych odczuć.

Widać na tym diagramie, że aromaty kwiatów i owoców są najniżej położone, tak jakby były "najcięższe".  Nad nimi mamy aromaty warzywne, a dopiero potem suszonych owoców i orzechów. Dalej mamy już aromaty związane z procesem palenia: karmelu, ciastek, wanilii, piekarni i kakao, a za nimi przyprawy, by na końcu spotkać już tylko negatywne aromaty empireumatyczne...

Osobną sprawą są te negatywne aromaty ukazane z prawej strony, jako że swe źródło mają w złej jakości surowca.

Nie ośmieliłbym się ważyć aromatów. Myślę, że lepiej będzie je wąchać, łykać i oceniać, a załączone drzewko będzie dobrą pomocą. W odróżnieniu od "kół aromatów i smaków" jest proste i łatwe.

« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2017, 17:24:58 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3063 dnia: 27 Styczeń 2017, 19:53:10 »
No cóż to tylko moje amatorskie wyobrażenia, może lepszym słowem niż ciężar byłoby odniesienie siędo pojęcia gęstości czy lepkości, z resztą zmysły zawsze nas zwodzą, gdyż uzależnione są od wielu innych czynników ;). Jednak to że moja osoba może kogoś sprowokować do czegoś więcej niż rzucenia kamieniem, to bardzo mi pochlebia :). Dziękuję bardzo za garść cennych informacji.  To że zapachy kwiatowe potrafią być ciężkie zgadza się z moim wyobrażeniem o związanych z nimi doświadczeniami, ale wg mnie bywają również i lekkie. Tak samo znajduję różne gęstości w grupie warzyw i owoców.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3064 dnia: 27 Styczeń 2017, 21:14:39 »
W tym drzewku i kolejności grup aromatów tkwi może idea wagi o nieco innym sensie niż masa. Myślę, że największą "wagę" nadano najcenniejszym aromatom kwiatów i owoców. Idąc z procesem palenia coraz dłużej i mocniej, otrzymujemy kolejne grupy, a kończymy na empireumatycznej spaleniznie.

Gdy zechcemy ściśle zająć się "ważeniem" aromatów, musimy chyba obliczyć masy cząsteczkowe substancji odpowiedzialnych za nasze wrażenia percepowane przez nasz węch... Myślę, że nikt z nas nie ma zmysłu, który dokona takich kalkulacji wagowych lub gęstości :).

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3065 dnia: 29 Styczeń 2017, 16:01:19 »
Studiując drzewo aromatów, zastanawiam się nad prawą gałęzią. O ile jestem w stanie lewą gałąź (choć częściowo) wyczuć, to druga strona jest zastanawiająca. Interesuje mnie jak smakuje w kawie i skąd bierze się paliwo, zgniła ryba czy spocony koń(??) ? Czy można je wyczuć w każdej kawie niezależnie czy to palarnia zaprzyjaźniona z forum czy jakieś marketowe ziarna? Czy wynika to jakiegoś specjalnego "polepszania" smaku, nadmiernego (s)palenia?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3066 dnia: 29 Styczeń 2017, 16:19:26 »
Myślę, że największą "wagę" nadano najcenniejszym aromatom kwiatów i owoców. Idąc z procesem palenia coraz dłużej i mocniej, otrzymujemy kolejne grupy, a kończymy na empireumatycznej spaleniznie.
Też tak na początku myślałem, ale idąc tym tokiem myślenia, bardziej pożądanym smakiem byłby aromat ziemniaków (który jest
 uznawany za defekt w Rwandzie) czy pieczarek niż migdałów, orzechów czy kakao.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3067 dnia: 29 Styczeń 2017, 16:24:53 »
Interesuje mnie jak smakuje w kawie i skąd bierze się paliwo, zgniła ryba czy spocony koń(??) ? Czy można je wyczuć w każdej kawie niezależnie czy to palarnia zaprzyjaźniona z forum czy jakieś marketowe ziarna? Czy wynika to jakiegoś specjalnego "polepszania" smaku, nadmiernego (s)palenia?
Najprawdopodobniej z defektów surowca, których w kawie wysokiej jakości nie powinno być wcale.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3068 dnia: 30 Styczeń 2017, 18:37:09 »
ale idąc tym tokiem myślenia, bardziej pożądanym smakiem byłby aromat ziemniaków (który jest
 uznawany za defekt w Rwandzie) czy pieczarek niż migdałów, orzechów czy kakao.
Zgadza się. Powiązanie "wagi" ze stopniem palenia jest raczej moją luźną refleksją. Warzywne aromaty są jednak jakoś związane z owocowymi i kwiatowymi, bo występują na "cienkiej rozmytej linii granicznej" między niedopaleniem (tzw. ugotowaniem z powodu niedoboru ciepła) a pięknym, pełnym rozwinięciem ziaren pod wpływem dostarczonego ciepła. Bardzo jasne palenie jest związane z przejściem "od warzyw do owoców" ;). Ale to tylko moja intuicja stara się tu posadowić jakieś racjonalne wyjaśnienie. Aromat ziemniaka to jednak jakiś defekt ziaren m.in. z Rwandy, objawiający się chyba mocniej w jaśniejszych ziarnach...

Aromaty biochemiczne pochodzą z nieszczególnej "natury" danych ziaren. Najłatwiej znaleźć je w robustach (nawet bardzo dobrych), w kawach Rio Minas (nawet bardzo dobrych), w niektórych kawach z naturalnej obróbki, w ogóle w kawach słabej jakości.

Zachęcam do posłużenia się tym "drzewkiem". Zauważcie, że wrażenia smakowe zajmują tu niewiele miejsca, bo to raptem ocena: cierpkości, goryczy, kwaskowatości i body. Całe bogactwo i to, co najciekawsze w kawie -- to aromaty :).
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2017, 18:43:12 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3069 dnia: 31 Styczeń 2017, 12:49:01 »
Dzisiaj mamy kolejne palenia do espresso: Ariadna, Chocolate Wave, Espresso #1. Stormy Weather, najbardziej "cętko-wzorzysta" z mieszanek przez najbliższy tydzień ma nieco niższą cenę :). Zapraszam  kawka.

---> Espresso
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2017, 13:49:29 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3070 dnia: 01 Luty 2017, 11:02:24 »
Jaką kawę wybrać? Takie pytanie dość często spada na moją głowę. Pomożecie mi odpowiedzieć na takie niewinne pytanie? ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3071 dnia: 01 Luty 2017, 11:03:04 »
Smaczną ;-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3072 dnia: 01 Luty 2017, 11:10:54 »
To wiem, ale co mam odpowiedzieć komuś, kto mnie pyta co mu mogę polecić? ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3073 dnia: 01 Luty 2017, 11:14:43 »
Pytanie szerokie, więc odpowiedź szeroka :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3074 dnia: 01 Luty 2017, 11:46:45 »
Ok. Jak można by sformułować test złożony z paru pytań, które pomogły nam rozwiać wątpliwości, z jakimi preferencjami mamy do czynienia?

Czy lubisz kawy z Kolumbii? ;)

« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2017, 11:57:02 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi