Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484323 razy)

Offline Robert

  • Wiadomości: 81
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1035 dnia: 24 Styczeń 2017, 15:01:44 »
Ja póki co wybrałem Comandante, mam nadzieję, że to będą dobrze wydane pieniądze  :)

Offline andrak Mężczyzna

  • Wiadomości: 132
  • Ekspres: Gaggia Accademia, Bialetti Mokona, Aeropress, V60, Chemex
  • Młynek: Comandante, Porlex Mini
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1036 dnia: 24 Styczeń 2017, 18:21:27 »
podzielam zdanie powyżej.

Ale czytałem też o poprawionej wersji Porlexa Tall 9wiem, wiem, inna półka). Czy coś jest na rzeczy? Pytałem u Deskowego, ale na razie głuche milczenie było mi odpowiedzią. Może to ta tajemnicza nowo

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1037 dnia: 24 Styczeń 2017, 19:48:17 »
Skoro temat o młynkach do alternatywy to myślę, że odpowiednie miejsce na moje pytanie :)

Po lekturze tego wątku oraz ogólnie przejrzeniu forum, mam już jako taki kierunek w którym chciałbym podążać jeśli chodzi o swoją kawową drogę. W tej chwili posiadam jedynie kawiarkę, ale pierwszą z alternatyw którą zamierzam niedługo zakupić będzie Chemex :) Chciałbym więc zaopatrzyć się w młynek automatyczny. Mój plan jest taki, żeby młynek nadawał się do wszystkich/większości alternatywnych metod parzenia, bez ciśnienia, że ma to być też do kolby. Tak więc żebym zmielił kawkę zarówno do kawiarki ale i pod większe litraże jak Chemex. Niestety ogranicza mnie budżet ~400zł.

Jak na razie moje typy (z małym uzasadnieniem):
  • Severin KM3873 - dobra opcja budżetowa, jednak zgodnie z tym co znalazłem na forum, podrożał i nie jest teraz taką okazją jak kiedyś..plus zwracaliście uwagę na niewystarczający zakres
  • Nivona Cafegrano 130 - cena wyższa, ale z tego co wyczytałem na forum już i jakość wykonania oraz zakres lepszy niż Severin
  • Wilfa Svart WSCG-2 - bardzo polecany model, zarówno pod względem zakresu czy równości przemiału..jedyne co mnie martwi to często wspominany problem z zacinającymi się żarnami
  • Wilfa Svart CGWS-130B - model który wyraźnie przekracza mój budżet, ale znajduje się tu ponieważ jest zwany następcą modelu podanego wyżej, w którym ze względu na obniżoną prędkość silnika oraz podwyższoną jego moc, problem z zacinaniem nie powinien występować
  • Baratza Encore - kolejny model który wykracza poza mój budżet, ale skoro umieściłem na liście Wilfe Svart CGWS-130B, to należało by też umieścić młynek Baratza, biorąc pod uwagę, że cenowo jest to podobna półka a jest przez wielu użytkowników określany jak jeden z lepszych 'tanich' młynków

Wiem, że można szukać gdzieś używki, ale raczej nie w tych pieniądzach, plus bardzo często problem pojawia się kiedy trzeba wymienić żarna. Co z tego, że kupiło się okazyjnie młynek za powiedzmy 5 stów jak żarna do niego będą potem kosztować 1k :) Tak więc smaruję tego przydługiego posta licząc, że dużo mądrzejsi ode mnie w tym temacie pomogą świeżakowi  ;)

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1038 dnia: 24 Styczeń 2017, 19:55:28 »
Jeżeli wstrzymasz się do końca lutego, to najprawdopodobniej będę miał do sprzedania półroczną Wilfę WSCG-2 :-)

Piłeś kiedyś kawy przelewowe?
Jeżeli nie - przejdź się do którejś z polecanych kawiarni, zamów (przy okazji 3 wizyt) kawy z chemexa, dripa i aeropressu, wtedy wybierz co chcesz zakupić
Chemex w porównaniu do plastikowego v60 jest duuuużo droższy, a moim skromnym zdaniem daje gorszy napar (kwesia gustu) ;-)

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1039 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:02:20 »
Wstrzymać się mogę, nie pali się, macham młynkiem ręcznym na razie :) Problemem jest pewnie to, że potrzebuję na to fakturkę :)

Dobry pomysł z tą wycieczką! Ale przyznam, że..podejrzewam, że i tak kupię pewnie każdy :D Takie różne sposoby przyrządzania (i efekty jakie można dzięki nim uzyskać) mnie strasznie interesują :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1040 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:08:33 »
Brałbym Wilfę ;)

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1041 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:16:55 »
Brałbym Wilfę ;)
Dobra odpowiedź. Celowo nie podaje modelu :P

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1042 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:17:56 »
Jeżeli raz w ten temat wejdziesz i będziesz się tym potrafił bawić, to serdecznie współczuję :-p
Ja "wpadłem" i w ciągu roku do porlexa mini i v60 dołączyły: wilfa, melitta, phin i 2 kawiarki. No i chcę kupić comandante...
Kawowe uzależnienie to nie tylko kofeina, ale też sprzęt i chęć próbowania czegoś nowego :-)

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1043 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:25:09 »
@bMind rozważałem zakup tych samych młynków co Ty. W taki sam sposób argumentowałem wady i zalety poszczególnych modeli ... i kupiłem comandante. Jestem zadowolony. Weź pod uwagę to co napisał tored. Prędzej czy później i tak comandante kupisz.

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1044 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:27:07 »
Jeżeli raz w ten temat wejdziesz i będziesz się tym potrafił bawić, to serdecznie współczuję :-p
Też sobie współczuję i łączę się w bólu :)

Do propozycji zapomniałem dodać młynka Graef CM 702. Ogólnie to cholerka! Opcji ponad budżet jest już tyle samo co tych co się w nim mieszczą :P

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1045 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:31:18 »
@Karlin
Ja jednak myślę, że do zakupu comandante (i ogólnie droższych młynków) jeżeli nie ma się nie wiadomo ile pieniędzy trzeba dojrzeć
To przyjdzie z czasem
A czy szkoda będzie pieniędzy wcześniej wydanych?
Moim zdaniem nie - bo to czego sie nauczyliśmy pozwoli nam ogarnąć trudniejsze i lepsze młyny :)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1046 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:44:37 »
Prędzej czy później i tak comandante kupisz.
Czy ja wiem... Całe swoje kawowe życie wszystkie dripy mielę ręcznie, bo Fiorka nie chce mi się przestawiać ze względu na wypracowane ustawienie do espresso. Od dłuższego czasu robię to młynkiem ręcznym równym lub lepszym od Comandante. Zarówno małe dripy, jak i imprezowe chemeksy. I co?
I to, że w związku z wolnym miejscem na blacie zamierzam nabyć właśnie coś niedrogiego Wilfopodobnego, bo czasem mam tak, że napiłbym się szybkiego dripa, ale zwyczajnie nie chce mi się urządzać ceremoniału z kręceniem, odkręcaniem kubeczka, bo dripa chciałbym szybko i bez zachodu... Albo gdy mam do zmielenia 2x30g dla gości... Przy cuppingach 10x10g to już masakra... Elektryk daje nam tę wygodę.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2017, 20:48:05 wysłana przez pafcio0 »

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1047 dnia: 24 Styczeń 2017, 20:52:27 »
Moja historia jest podobna. Zachciało mi się eksperymentować z tyglem. Potrzebny był mi odpowiedni młynek. Myślałem że tak 100-200zł się wyrobię. Gdybym był tu na forum pewnie udałoby się jakiegoś używanego albańczyka kupić. A tak po przejrzeniu kilku modeli w sklepach ustaliłem budżet na 400-500. Ostatecznie kupiłem Comandante za prawie 900.  :) Mam go już 2 miesiące i nie żałuję ani złotówki.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1048 dnia: 24 Styczeń 2017, 23:38:16 »
Dobra odpowiedź. Celowo nie podaje modelu :P
Nowej nie znam, ale w starej niczego mi nie brak, więc nie wiem czy chciałbym dopłacać -- zwyczajnie nie wiem za co. Spośród wszystkich wymienionych uważam Wilfę za najprzyjemniejszą w użytkowaniu.

Offline emka Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Ascaso UNO PID, Phin, Clever Dripper, Aeropress
  • Młynek: G-Micron, Baratza Encore
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1049 dnia: 26 Styczeń 2017, 19:23:54 »
Ja mogę ze spokojnym sumieniem polecić Wilfę CGWS-130B. Kupiłem ten młynek pod koniec zeszłego roku i na razie jestem suuuuper zadowolony. Równo mieli, łatwy w czyszczeniu, niezbyt hałaśliwy, duży zakres mielenia, znośne gabaryty i całkiem zacny wygląd. Można mielić bezpośrednio do phina (przytrzymując taki mały guziczek, który normalnie jest wciskany przez szufladkę na zmieloną kawę) albo do dripowego filtra (po lekim zagięciu od dołu, żeby się zmieścił na wysokość). W sumie jak dla mnie młynek, który ma wszystko co trzeba do przelewów, też czytałem o zacinaniu się poprzedniej wersji, mój jak na razie nawet się nie zająknął. Mielę w nim jasno palone kawy od Antonia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi