Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484489 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1020 dnia: 20 Styczeń 2017, 21:00:34 »
Oni przyjęli o ile to się nie zmieniło,  taką całkiem interesującą metodologię dobierania przemiału młynka do testów porównawczych. Otóż znajdują przemiał, który w otwartym aeropressie bez założonego tłoka, dla danej dozy kawy i wody daje odpowiedni czas przepływu. Tutaj jest to dla 21g kawy i ok 157g widy czas ok 22,5 sekundy. Potem ustalony przemiał testują na sitach laboratoryjnych. Pozioma oś to grubość cząsteczek a pionowa to udział danej frakcji w przemiale. Także jak widać feldgrind ma największy udział najdrobniejszej frakcji. Natomiast EK ma najbardziej strome wzniesienie w grubszej części przemiału co oznacza, że mieli najrówniej.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1021 dnia: 20 Styczeń 2017, 21:05:31 »
Czyli z tych testów wynika (oczywiście biorąc sporą poprawkę na to, że to tylko jedna próba), że comandante jednak wygrywa wśród młynków domowych/jest praktycznie identyczny z Helorem ? :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1022 dnia: 20 Styczeń 2017, 21:09:17 »
Jak powinienem go poprawie interpretować ?

Z przymrużeniem oka, jak wszystkie takie testy :).

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1023 dnia: 20 Styczeń 2017, 21:13:40 »
Eh, ale od czegoś trzeba zacząć/czymś się chociaż minimalnie zasugerować
Walory estetyczne nie mają dla mnie żadnego znaczenia, bo nie temu ma służyć
Jakość wykonania taka, żeby przetrwał mielenie, nie zamierzam nim rzucać/upuszczać go z 10 m na beton
Fajnie byłoby jednak mieć jakikolwiek punkt zaczepienia i podparcia swojej decyzji

Najlepiej byłoby po prostu popróbować kaw zaparzonych po mieleniu w każdym z nich... Ale to jest nieosiągalne niestety  :P

Offline lisssek

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: Alternatywa: Bialetti Kitty 6 i 12 tz, phin, Kalita, Gabi, AP, French Press, V60-2,
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130, C40 IH
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1024 dnia: 20 Styczeń 2017, 23:19:58 »
... comandante jednak wygrywa wśród młynków domowych/jest praktycznie identyczny z Helorem ? :)...
Czy faktycznie wygrywa to bym nie stwierdził. Produkuje największy udział ziaren zarówno w początkowym jak i końcowym zakresie.

Także jak widać feldgrind ma największy udział najdrobniejszej frakcji. Natomiast EK ma najbardziej strome wzniesienie w grubszej części przemiału co oznacza, że mieli najrówniej.

Czy to właśnie ta frakcja feldgrinda nie jest odpowiedzialna za dominację smakową w kawie? Pył akurat jest przed tym wzniesieniem. A według mnie to zakres od poczatku i końcu maksimum jest tym, który odpowiedzialny jest za parametry zaparzania i za walory smakowe k

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1025 dnia: 21 Styczeń 2017, 00:28:48 »
zakres od początku i końcu maksimum
nie bardzo rozumiem co masz na myśli.

Ta frakcja w okolicach 300 mikrometrów, wydaje mi się trochę za drobna żeby uznać ją za pożądaną jako dominującą składową przemiału do metod przelewowych. Na pewno będzie ona odpowiedzialna za spowolnienie przepływu wody przy przelewie, więc owszem decyduje też o smaku naparu i czasie przelewu.

Na tym wykresie Comandante wyróżnia się z ręczniaków największym udziałem cząsteczek w podobnym rozmiarze, o wielkości pow.500 mikrometrów.

Trzeba pamiętać, że specyfiką tego testu jest to, że tak jak pisałem wcześniej, nie próbuje się tu uzyskać przemiału o tej samej dominancie frakcji, lecz ten sam przepływ wody. Jest to wg mnie logiczne gdyż w podobny sposób działamy dobierając przemiał do danej metody tak aby uzyskać określony czas ekstrakcji. 
Natomiast każdy młynek będzie troszkę inaczej mielił dla różnej grubości i o tym nam ten wykres już nic nie mówi, jak również o tym jak smakują wyprodukowane napary.
Możemy jednak odnieść rezultaty młynków do wykresu EK43, który jest poniekąd uznawany za wzór pod względem przemiału także do metod przelewowych.
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2017, 00:42:38 wysłana przez krystians »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1026 dnia: 23 Styczeń 2017, 09:39:00 »
Na tych testach C40 wygrywa. aczkolwiek nie mielili ręcznie tylko wkrętarką.
Feldgrind (twórca) im pisał może mieć problem z tą metodą, bo mocowanie jest niesymetryczne
i pewnie pojai się bicie, niewspółosiowość (i tym samym większa ilość pyłu).
Aczkolwiek Helor ma podobne żarna, a on też powiedzmy przegrał z C40.
EK43 je położył na łopatki tutaj.

W przemiale espresso młynki były bardziej porównywalne.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1027 dnia: 23 Styczeń 2017, 13:33:46 »
Ale lepszej jakości w rozsądnym dla mnie przedziale cenowym (do 1500 zl max) nie osiągniemy... Z tego co się orientuję to elektryczne młynki raczej będą dawały gorsze rezultaty
Do EK zbliżyć się nawet nie zamierzam, bo skok cenowy musi przekładać się na jakość (w wypadku topowych młynów)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1028 dnia: 23 Styczeń 2017, 14:21:36 »
nikt za bardzo nie porównywał z super jolly, itp.

Rozsądne domowe młynki w tym sette, używają "praktycznie" takich samych żaren (obecnie feldgrind i C40 ma je specjalnie hartowane)

Raczej kwestia możliwości dozowania i mobilności, kosztem kręcenia.
 

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1029 dnia: 23 Styczeń 2017, 14:32:20 »
Jest jeszcze Vario z płaskimi żarnami - na forum Home-Barista i blogu Prima Coffee przedstawiają go jako lepszy od Lido
Problemy są 2:
- do alternatyw polecane są żarna stalowe, a nie ceramiczne dostępne przy zakupie
- cena przekracza 1500, ale pewnie udałoby Ci się wykombinować jakiś rabat
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1030 dnia: 23 Styczeń 2017, 17:57:23 »
Tylko czy będzie lepszy od Comandante?
Nie zależy mi na tym, żeby był to młynek elektryczny (piję max 2 kawy dziennie), a chciałbym maksymalnie dobre osiągi bez bezsensownego wydawania dodatkowych środków
Czekam niecierpliwie co pojawi się jeszcze w lutym jeżeli chodzi o nowe "korby" :-)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1031 dnia: 24 Styczeń 2017, 11:18:43 »
Tylko czy będzie lepszy od Comandante?

Raczej tego nie da sie obiektywnie stwierdzic. Musialbys sam to sprawdzic, i porownac jaka dla Ciebie jest roznica.
Ja tez mialem podobny dylemat, ostatecznie zdecydowalem sie na Comandante. Do alternatyw bardzo przyjemnie sie mieli, ale do espresso/kawiarki juz niekoniecznie - trzeba sie sporo namachac.

Ale... Zdarzylo mi sie pic kawe w kawiarni zmielona na Concepcie ktora byla mega pyszna, taka ktora tylko od czasu do czasu uda mi sie zrobic na przemiale z Comandante.
Ale tez pilem kawy mielone na EK43 ktore byly srednie w smaku w porownaniu do przemialu z Comandante. Wiec roznie z tym bywa.

Na forum czesto padaja stwierdzenia ze dany mlynek jest klase wyzszy (lub wiecej) od innego. Zastanawiam sie czy daloby sie zrobic taka szacunkowa "drabinke" mlynkow wzgledem ich klas? Osobno do espresso i osobno do alternatyw. A moze ktos juz spotkal sie z czyms takim?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1032 dnia: 24 Styczeń 2017, 13:24:26 »
młynek "do alternatyw" to zbyt szerokie i nieprecyzyjne pojęcie. W niektórych metodach alternatywnych to może być bardzo gruby przemiał, w innych (np. moka, phin) używany jest drobny przemiał, nieco tylko grubszy jak pod ekspers.

Do metod alternatywnych bazujących na drobnym przemiale zupełnie inne modele będą "najlepsze" niż do tych bazujących na grubym i bardzo grubym przemiale.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1033 dnia: 24 Styczeń 2017, 13:41:01 »
Wychodzi na to, że najlepiej do każdego przemiału jest mieć osobny, dedykowany i ustawiony pod ten przemiał młynek.  :)  ::)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1034 dnia: 24 Styczeń 2017, 13:58:14 »
Zgodzę się że to jest najlepsze rozwiązanie żeby mieć młynek do drobnych przemiałów osobny. Jednak że do każdej metody mieć inny na stałę ustawiony, to trzeba by sklep z młynkami, bo poza tygielkiem, raczej nie da się ustawić na sztywno przemiału. Każda kawa inaczej się zmieli ze względu na wielkość, twardość i strukturę ziarna. Również optymalny przemiał będzie się różnił między kawami, metodami i ilością, bo przecież nie zawsze przygotowuje się taką samą ilość naparu. Ja piłem przepyszne przelewy z takich podstawowych elektrycznych młynków jak baratza encore czy concept. Osobiście zdarzało mi się przygotować bardzo smaczne napary także z ceramicznych stożków. Myślę że nawet rozbijając w moździerzu można uzyskać dobre rezultaty. Kwestia tylko na ile powtarzalne, angażujące i wygodne jest to rozwiązanie.

Ten pomysł ze stworzeniem pewnego drzewa młynków, to nie jest głupia rzecz i mogłaby być przydatna. Może jak będę miał chwilę wolnego to zrobię coś takiego a żona pomoże mi to przełożyć na jakąś ładną infografikę. Boję się tylko że wystarczającą ilośćczasu mogę mieć dopiero w wakacje :)
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2017, 14:05:45 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi