Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484408 razy)

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #915 dnia: 08 Grudzień 2016, 15:32:49 »
Moim zdaniem każdemu według potrzeb i możliwości, kilka tygodni temu kupiłem Wilfę, zastanawiałem się też nad używanym młynkiem gastro. Wybrałem Wilfę ponieważ:
- ma dobrą opinię i jest polecana na forum
- kompaktowy rozmiar, nie zajmuje dużo miejsca na blacie w kuchni
- nowy sprzęt, z serwisem i gwarancją
- przystępna cena
Po kilku tygodniach użytkowania mogę stwierdzić, że to dobry młynek do metod alternatywnych i że nie żałuję dokonanego wyboru. Używany młynek gastro prawdopodobnie wymagałby przeprowadzenia "serwisu" a nie jestem typem majsterkowicza, zajmuje stosunkowo dużo miejsca w kuchni, która do dużych nie należy, dlatego wybrałem Wilfę, którą rozpakowałem z kartonu, podłączyłem do prądu i tyle przy niej było pracy.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #916 dnia: 08 Grudzień 2016, 15:52:52 »
Pytanie czy potrzebujesz młynka do espresso, czy do przelewów...
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #917 dnia: 08 Grudzień 2016, 15:56:24 »
nie da rady zrobić nic w cleverze bo sie filtr zatyka, podobnie zatyka sie chemex,
Poważnie aż tak, że się nie da? Trochę mułu jest, ale żeby się zatkał?
Wilfa ma znacznie dłuższą skalę, więc możesz więcej, ale pyłu +/- tyle samo.


czy lepiej ustrzelić jakieś gastro
Espresso gastro młynki nie zabijają jakością grubego mielenia, a do tego sporo kawy zostaje tu i ówdzie. Moim zdaniem do przelewek wygodniej używać domowego młynka i czasem wspomóc się sitkiem.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #918 dnia: 08 Grudzień 2016, 16:02:46 »
Czy warto do alternatyw kupić np. nową wersję Wilfy, która kosztuje prawie 500zł czy lepiej ustrzelić jakieś gastro

Szukaj młynka gastro w wersji sklepowej, z uchwytem na torebki. Jest wygodniejszy, i w użytkowaniu, i w czyszczeniu.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #919 dnia: 08 Grudzień 2016, 16:06:27 »
Kluczem chyba będzie odpowiedź na dwa pytania:
1. czy i ile kawy będę musiał ewentualnie odsiewać
2. jak z retencją

Zakładam że mielisz 20g, żeby zostało 18g po ewentualnym odsianiu. Gastro kombajn typu Rossi/Mazzer/Fiorek będzie coś tam w trzewiach kumulował - im drobniej mielisz tym więcej - strzelam 3-4g. Wilfa coś tam też zachomikuje ale - strzelam - mniej bo i komora mielenia mniejsza. RR45 ma dozownik - rzecz całkowicie zbędna przy mieleniu dripów, a jak nie zdemontujesz, to też będzie gromadzić kawę w zakamarkach. Jeśli już to wersje sklepowe. Wilfa/Severin/Nivona - robią swoje, i do domu bym raczej takiego małego brzdąca szukał jeśli ma być elektryk.

Osobiście pod przelewy będę na prawo i lewo polecać Lido3 - retencja zerowa, no czasem na 18g tracę 0.1-0.2g jak kawa ma dużo łuski. O odsiewaniu zapomniałem. C40 i Feldgrind wypadną podobnie dobrze. No  i na wyjazd łatwiej zapakować. 30-40 sekund spokojnego kręcenia korbką, nie obudzisz nikogo w niedzielny poranek :P
LMWDP #469

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #920 dnia: 08 Grudzień 2016, 16:08:33 »
U mnie z 17.5g kawy po odsianiu zostaje około 14.5g kawy więc 3g lecą w zlew. Można dyskutować czy to mało czy nie mało.  W każdym razie clevera potrafi to przytkać. A podejrzewam że tego pyłu jest na jeszcze z +-1g oczywiście mówię o tym odsianym. Z chęcią porownalbym severin do wilfy jak  by był ktoś z okolic Katowic.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #921 dnia: 08 Grudzień 2016, 16:25:00 »
Eureka do alternatywnych to nie bardzo
zależy do jakich alternatyw, phin, poccino czy kawiarka - też alternatywy a korzystają z drobniejszego zakresu przemiału. A w tym zakresie ten model jest bardzo dobry.

Co do metod korzystających z grubego przemiału to się zgadzam. Generalnie zauważyłem taki trend, ze młynki które lepiej wypadają przy grubych przemiałach są słabsze przy drobnych, a z kolei te dobre do drobnego mielenia słabiej radzą sobie przy grubym.
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2016, 16:47:39 wysłana przez grex »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #922 dnia: 08 Grudzień 2016, 18:07:23 »
Gastro kombajn typu Rossi/Mazzer/Fiorek będzie coś tam w trzewiach kumulował - im drobniej mielisz tym więcej - strzelam 3-4g.

W F6 przy przemiale dripowym zostaje może 0,5 g. Trzy ruchy zakrzywionym pędzelkim i jest czysto.

Cytat: WS w 27 Listopad  2016, 20:05:37
Eureka do alternatywnych to nie bardzo

zależy do jakich alternatyw, phin, poccino czy kawiarka - też alternatywy a korzystają z drobniejszego zakresu przemiału. A w tym zakresie ten model jest bardzo dobry.

Najlepiej mieć młynek, który obsłuży różne alternatywy i się przy tym nie blokuje, jak to Eurece się zdarza.
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2016, 18:09:46 wysłana przez WS »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #923 dnia: 08 Grudzień 2016, 22:11:09 »
i żeby i nie łapał luzów od ciągłego kręcenia suwakami w tą i z powrotem, jak w Mahlkoenig Vario. Zresztę sam producent odradza ten model do alternatyw.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #924 dnia: 08 Grudzień 2016, 22:36:59 »
i żeby i nie łapał luzów od ciągłego kręcenia suwakami w tą i z powrotem,

Przecież suwaki, jak ich nazwa wskazuje, nie służą do kręcenia :). Zwłaszcza w tą czy w tę i z powrotem.
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2016, 22:40:04 wysłana przez WS »

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #925 dnia: 09 Grudzień 2016, 10:35:56 »
Chciałem coś odpowiedzieć Panu rasputinowi, ale widzę że dyskusja trwa dalej więc nie będę tego robił tutaj ;) A to kto i gdzie kupuje mnie nie interesuje (jeśli zrobi to u nas to jest mi miło i chetnie pomagam coś wybrać), po prostu przedstawiłem swoją opinię, nie spinajmy się aż tak. Świeżość kawy też jest kolejnym tematem rzeką i co jeden to inna opinia.

Żeby nieco wyklarować, z każdego młynka bez problemu odsiejesz 2-4 gramy pyłu z 20 gramów zmielonej kawy. NAWET w ek-43, zdziwilibyście się ile pyłu zostaje. Pozostaje tez kwestia jakości przemiału i rozstrzału w wielkości "grudek", tutaj łatwo oddzielić młynki za grube tysiące od tych domowych.

Ewentualnie można się zastanowić nad Baratza Preciso lub odrobinę prostszy (mniej ustawień grubości) Virtuoso. Jeśli chodzi o mielenie pod alternatywy mają bardzo dobre parametry i jakość przemiału (jest gdzieś w internecie porównanie Preciso z EK-43 i przy mieleniu do dripa prezentowały się niemal identycznie, różnica wyszła dopiero przy espresso).

I tylko dodam apropo mojego "do domowych warunków" to tak, proponuję rozwiązania domowe i mniej kosztowne, mimo że sam mam łatwy dostęp do profesjonalnego sprzętu z najwyższej półki a w domu używam tej "beznadziejnej" wilfy i zupełnie spełnia moje wymagania (piję 2-4 kawy dziennie w domu). Wstawianie wielkiego klamota w postaci pro-młynka dla mnie zupełnie mija się z celem, to są sprzęty do kawiarni i sklepów gdzie potrzebny jest niezawodny młynek mielący 10-20 kg kawy dziennie bez krztuszenia się.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #926 dnia: 09 Grudzień 2016, 11:03:17 »
na 18g tracę 0.1-0.2g
Doktorku, a jakiego sitka używasz, że z mielenia zostaje Ci pyłu, tyle co nic? Jak przesiałem przemiał (do dripa) z Komendanta MK3 to z 20g odpadło mi jakoś 2-3g. Użyłem szerokiego sitka (15cm) Stainless Steel 60 Mesh Flour Sifters Sieve Strainer Kitchen Baking.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #927 dnia: 09 Grudzień 2016, 11:20:47 »
retencja zerowa, no czasem na 18g tracę 0.1-0.2g jak kawa ma dużo łuski. O odsiewaniu zapomniałem.
Nie odsiewam bo tego pyłu nie widać. Ta "strata" to łuska.

Pewnie odsiać by można ale mi się już nie chce aż tak gonić króliczka :P
LMWDP #469

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #928 dnia: 10 Grudzień 2016, 10:21:08 »
Pewnie odsiać by można ale mi się już nie chce aż tak gonić króliczka :P
:)

Swoją drogą używasz sitka typu sheaker czy czegoś szerszego/innego. Ja dostałem sheakera firmy a' la Casa. Sitko zbliżone nawet w gęstości do tego szerszego, o którym napisałem wyżej (mesh 60 bo się doczytałem, że to optymalna szerokość do odsiewania pyłu). Sheaker mi się zapycha i pyłu za dużo nie wychodzi. Szerszym sitkiem pył leci z gestem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #929 dnia: 10 Grudzień 2016, 10:35:52 »
Takie do cukru pudru,  nie za drobne nie za grube 😇
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi