Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484306 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #570 dnia: 16 Grudzień 2015, 12:19:38 »
Być może miałem jakiegoś szczególnego pecha. W młynku, z którego pochodzi powyższy przemiał żarna są w niespecjalnie oszałamiającym stanie, w tym drugim są ostre i od początku nie miały ślady rdzawych plamek. Do tego ten drugi ma łożysku z kulki. Ale przemiał wygląda podobnie - jesli wieczorem będę robił sobie przelew to zrobię też fotkę.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #571 dnia: 16 Grudzień 2015, 12:28:46 »
Jeśli ma się miejsce, narzędzia, czas i chęć to pewnie warto, to jednak piękna robota. Z mojego doświadczenia, to przy grubszych przemiałach żaden tani ręczny młynek, który widziałem nie dorównuje elektrycznym tanim stożkom. Chodzi mi głównie o równomierność przemiału nie tylko w stronę pyłu, ale też gruzu.  Więc z praktycznego punktu widzenia nie warto się pchać w skupowanie antyków jeśli chce się po prostu robić dripy.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2015, 12:56:21 wysłana przez krystians »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #572 dnia: 16 Grudzień 2015, 13:39:28 »
Pamiętajmy że ten antyk ma być tani, często 4 razy tańszy niż najtańszy rozsądny elektryk. Co do samej jakości przemiału - ja i tak to co zmielę do dripa odsiewam. z 23g kawy w zależności od młynka znika mi 1-3g pyłu. Do grubszych przemiałów (400ml i więcej) rewelacyjny jest Peugeot - praktycznie nie ma co odsiewać. Ale to trochę loteria. Jakość przemiału da się poprawić stabilizując oś. Koszt żaden a skok jakościowy wielki. U mnie antyki mielą głównie wyjazdowo gdy nie chcę targać ich ciut większego elektrycznego brata. Na co dzień jednak to właśnie elektryczny brat mieli u mnie do przelewów.
LMWDP #469

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #573 dnia: 28 Grudzień 2015, 22:27:57 »
Poczekamy jeszcze tydzień może przestanie "śmierdzieć" i wtedy trzeba będzie zwrócić sprzedawcy.
Właśnie wróciłem od siostry, której kupilśmy na prezent Wilfę no i niestety dalej jest intensywny zapach plastiku z młynka  :sciana:.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #574 dnia: 28 Grudzień 2015, 23:17:09 »
Była już kiedyś taka "zapachowa" akcja z młynkami Hario. Skończyło się na wymianie wadliwych części.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #575 dnia: 29 Grudzień 2015, 11:48:50 »
Zgłosiłeś problem do sprzedawcy? Gdzie dokonano zakupu?
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #576 dnia: 29 Grudzień 2015, 14:04:44 »
Zakupu dokonano w Coffeedesk. Nie ja dokonywałem zakupu, a siostrzeniec, kupił młynek który mu poleciłem. :(

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #577 dnia: 29 Grudzień 2015, 14:27:21 »
Mam dobre doświadczenia z ekipą Coffeedesk i myślę, że dojdziecie do jakiegoś porozumienia. Jeśli polubownie się nie uda, to zawsze możesz zwrócić sprzęt na podstawie niezgodności towaru z umową jako wadliwy (kawa nie powinna śmierdzieć plastikiem po zmieleniu, więc istotnie jest to wada).
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #578 dnia: 29 Grudzień 2015, 14:34:51 »
Dzięki. Spróbujemy porozmawiać z Coffeedesk i zobaczymy co dalej.  Młynki Wilfy wszystkie sprzedali i jakoś nie słychać nic o zapachu (smrodzie)
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2015, 14:37:07 wysłana przez WitekN »

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #579 dnia: 29 Grudzień 2015, 20:17:46 »
Dzięki. Spróbujemy porozmawiać z Coffeedesk i zobaczymy co dalej.  Młynki Wilfy wszystkie sprzedali i jakoś nie słychać nic o zapachu (smrodzie)

Hej hej, tak zgłoś się do nas, coś wymyślimy na pewno :) Może być tutaj przez PW lub na maila [email protected] , jak wygodniej
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #580 dnia: 29 Grudzień 2015, 20:43:41 »
Hej hej, tak zgłoś się do nas, coś wymyślimy na pewno  Może być tutaj przez PW lub na maila biuro @ coffeedesk .pl , jak wygodniej

Dzięki za zainteresowanie. Kupujący skontaktuje się w celu rozwiązania problemu.  :ok:

Offline Mateusz.Laszuk

  • Wiadomości: 6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #581 dnia: 29 Grudzień 2015, 22:41:07 »
Witam wszystkich.
Zapewne jak wielu obecnych tutaj żółtodziobów poszukuję młynka do kawy, który będzie złotym środkiem między wydanymi złotówkami, a naparem, jaki znajdzie się w filiżance.
Z jednej strony po głowie chodzi mi zakup na lata - młynek automatyczny na takim poziomie, by nie martwić się o jakość naparu z dripa/chemexu po zagłębieniu się w kawowe tajniki.
Z drugiej myślę, że może nie pora na solidne wydatki, lepszym rozwiązaniem jest zakup tańszego młynka, który pozwoli najpierw poznać wszystkie tajniki, a następnie pokusić się o zakup używanego młynka gastro. Stąd przez myśl przechodzi mi młynek ręczny w wyższej klasie średniej - firma Zassenhaus. Pytanie jednak, czy wydając te 300-400 zł na młynek i wiążąc się z nim na minimum rok, rozsądniej nie jest zakupić tańszy automat.

Jeśli to możliwe, poprosiłbym o radę dla potomnych i oddzielenie kreską klas nowych młynków, o jakie mogą pokusić się żółtodzioby.
Młynki starałem się sortować cenowo.
Rhinowares (Ręczny)
Zassenhaus Lima (R)
Severin KM 3873
Nivona Cafegrano 130
Zassenhaus Panama (R)
Zassenhaus Quito (R)
Wilfa Svart WSCG-2   
Zassenhaus Guatemala (R)
Bodum Bistro
Baratza Encore
Ascaso i2
Baratza Virtuoso
Iberital Challenge
Ascaso i1   
Baratza Precisio
KitchenAid
Comandante MK3 (R)
Breville Smart Grinder
Macap M2M

Moją intencją jest poproszenie bardziej doświadczonych o podzielenie ich na mniej więcej 5-6 klas (miło byłoby gdyby okazało się, że dopiszecie też pominięte przez mnie propozycje).
Wtedy wiadomo byłoby, czy w podobnym rozdziale cenowym warto zwrócić uwagę na Baratzę Precisio, czy już skłaniać się ku zakupowi Macap'a; czy jest sens kupować Encore i czy przeskok między Wilfą a Encore jest tak duży jak między Encore a Virtuoso (przy podobnym rozrzucie cenowym ok. 200 zł)
Zdaję sobie sprawę, że nie można wszystkiego ocenić jednoznacznie, ale to niesamowicie rozjaśniłoby pogląd na wszelkie rozważania, gdyż przez prawie 40 stron wyrazy Concept i Severin przewinęły się wiele razy, ale nigdy nie było bezpośredniego porównania wszystkich młynków.
Z góry dziękuję w imieniu swoim i potomnych

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #582 dnia: 29 Grudzień 2015, 22:51:47 »
Super. Ale nie wiemy co i jak pijesz. Tylko ten drip i chemex czy coś jeszcze? Ile kaw dziennie i ile gram mielisz na raz? Co używasz teraz? Co chcesz pić za rok?
Pominę fakt że wielu młynów nie uwzględnia twoja lista.
LMWDP #469

Offline Mateusz.Laszuk

  • Wiadomości: 6
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #583 dnia: 29 Grudzień 2015, 23:07:45 »
Chciałem żeby była to też porada dla innych, coś w rodzaju jednego, klarownego podziału. W tym momencie nie wiem czy lepiej dokładać 200 zł do Baratzy Encore względem Wilfy, czy się to nie opłaca i warto jednak dołożyć 400 celem zakupu Baratzy Virtuoso. Ewentualnie czy Zassenhaus Guatemala nie będzie dużo lepszy jakościowo względem najtańszych automatów i wydatek rzędu 450 zł da zdecydowanie lepsze ziarno.
Prywatnie planuję zagłębić się we wszystkie metod alternatywne: aero, chemex, drip (V60, Kalita), moka. Obecnie najbardziej lubię napar zaparzony w dripie. 3 kawy dziennie, 19 gramów na raz.
Właśnie dlatego prosiłem o pomoc, boo może wiele młynków, które w podobnej cenie oferują coś ekstra, po prostu pominąłem. Chodzi mi o te łatwo dostępne: w Polsce lub na zagranicznych portalach typu Amazon.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #584 dnia: 29 Grudzień 2015, 23:21:37 »
i najważniejsza chyba sprawa: same alternatywy czy espresso też wchodzi w grę?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi