Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484813 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #450 dnia: 12 Listopad 2015, 18:34:01 »
Poszukaj danych o prędkości obrotowej - wolniej = ciszej. Chyba któreś modele Baratzy miały regulację w zakresie 450-550rpm ale pewności nie mam.

Może skuś się na coś ręcznego? Będzie na bank ciszej. Rosco chyba budżet przekroczy ale Lido 2 czy 3 powinien się załapać. Z tego co koledzy pisali to 40 obrotów zajmuje chyba porcja 20g.

Albo popatrz na klon Commendante.

LMWDP #469

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #451 dnia: 12 Listopad 2015, 18:43:30 »
Do tego dochodzi jeszcze aspekt zdrowotny i przyjemność z pracy ręcznej. :)
Jak mielesz dla kilku osób to ma to niestety jeden minus. Dłużej się serwuje i w czasie  gdy jedna osoba kończy pić espresso, następna dopiero dostaje własną porcję. Tak wygląda w moim przypadku.

Szczerze polecam, podejrzewam, że w przypadku takiego Lido 2 lub Rosco, przyjemność będzie większa niż w przypadku starego młynka. Ja jednak lubię stare młynki. Polecam.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2015, 18:45:38 wysłana przez Przemo »

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #452 dnia: 12 Listopad 2015, 22:52:24 »
Może skuś się na coś ręcznego?

Problem w tym, że sprzęt nie jest dla mnie :) Ja mam Rhinowares (wiem, że to kilka klas niżej od proponowanych) i wiem po sobie, że po pewnym czasie można się zniechęcić. A to dla kogoś, kto nie jest maniakiem jak Wy tutaj, prosta droga do powrotu do zalewajki.

Szczerze mówiąc, gdybym wiedział, że trafię na jakiegoś rozsądnego przelewowca z wbudowanym młynkiem, to pewnie byłoby to najlepsze rozwiązanie.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #453 dnia: 25 Listopad 2015, 08:11:06 »
Po zmianie konfiguracji sprzętu kuchennego doszedłem do wniosku, iż brakuje mi dobrego młynka do alternatywy. Zakupiłem 2 stare dienesy - jeden doczekał sie renowacji i wygląda świetnie ale... żarna były tak zarośnięte brudem i białymi plamkami o zapachu pleśni, że mam do nich obrzydzenie i nie bardzo wyobrażam sobie mielenie w nim kawy do spożycia. Drugi jest w lepszym stanie ale... białe plamki i zapach równiez w nim mają miejsce. Tiamo slim w pracy a w grinddripper z uwagi na brak pojemnika na kawę zmieloną również odpada. Ponieważ kącik kawowy wyczerpał swoją pojemność a dodatkowo jakoś w ostatnim czasie w domu robię  mniej przelewów dlatego wolę sprzęt ręczny niż młynek elektryczny. Poradźcie na co najrozsądniej dzisiaj wydać pieniądze - powiedzmy do kwoty ok. 500 zł. Budżet jest elastyczny ale w granicach rozsądku i o wydaniu kasy powinien decydować stosunek jakości przemiału/ceny.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #454 dnia: 25 Listopad 2015, 08:43:32 »
Pharos mi się podobał, kiedy myślałem o ręcznym młynku. Ale cena jest sporo wyższa.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #455 dnia: 25 Listopad 2015, 08:50:06 »
Więcej za ręczny byłoby... rozrzutnością ;-)
Była opcja zakupu u Pafcia0 jego Eureki a Vario Home przeszedłby wtedy do alternatywy. Niestety młynek już zarezerwowany ;-)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #456 dnia: 25 Listopad 2015, 08:54:44 »
Szkoda, że spudłowałeś z tymi antykami, trochę się poczuwam...
Do alternatyw szczególnie dobre są Peugeoty, ze względu na stabilizację trzpienia tuż nad żarnami. Ale to wciąź zakupowa loteria...
Niestety młynek już zarezerwowany
A może "jeszcze zarezerwowany"? Czekam na ostateczną decyzję rezerwatora :)

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #457 dnia: 25 Listopad 2015, 08:56:25 »
@Spinacz: próbowałeś czyścić żarna specjalnym środkiem do czyszczenia młynków?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #458 dnia: 25 Listopad 2015, 09:00:06 »
A może handgrind? Tylko przy obecnym kursie funta to chyba bliżej 700pln wyjdzie.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #459 dnia: 25 Listopad 2015, 09:03:26 »
Pafcio - decyzja była moja i jej nie żałuję. Młynki miały stanowić ozdobę półki w kuchni i tu sprawdzają się świetnie.
Przemo - nie, nie czyściłem żadnymi specjalistycznymi środkami, odmoczyłem w chemii do ekspresu, upłukałem, wysuszyłem, podczyściłem szczotką mosiężną i wyglądają dużo lepiej. Jeszcze pewnie zmielić w nich z 0,5 kg kawy i będa błyszczeć. Ale obraz w pamięci pozostał i po prostu nie chcę pić kawy w nich zmielonej. Może się jeszcze przekonam ale...  :evil:
Pafcio (kolejny raz ;-) ) - jeśli sie zwolni rezerwacja to weź mnie koniecznie pod uwagę, choć jak pisałem wolałbym coś ręcznego bo mało miejsca na blacie ;-)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #460 dnia: 25 Listopad 2015, 09:25:39 »
Mój hario się kurzy... :-)
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #461 dnia: 25 Listopad 2015, 09:26:48 »
Nie kurzy się - nabiera patyny ;-)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #462 dnia: 25 Listopad 2015, 09:32:08 »
Szlachetnej... zapomniałeś dodać.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #463 dnia: 25 Listopad 2015, 09:34:10 »
Off-Topic:
Patyna jest szlachetna, to rdza jest plebejska  :evil:

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #464 dnia: 25 Listopad 2015, 09:36:22 »
@Spinacz: zrób jak piszesz, kup jakąś tanią, marketową kawę przemiel ją całą w młynkach. Te stare młynki są wdzięcznym narzędziem kawosza. :)
Wyprowadziłem kilka młynków ze stanu fatalnego, nawet byś nie spojrzał, do sprawnej i atrakcyjnej wizualnie formy. Są one teraz używane, nie ma żadnego problemu z kawą w nich zmieloną.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi