Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484299 razy)

witoldzik2007

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #135 dnia: 09 Sierpień 2014, 14:30:14 »
Hej, to w końcu graef cm 80 nadaje się do parzenia na espresso 7/14g czy trzeba tuningować? Jak nie, to jaki inny miałbym kupić?  :evil:

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #136 dnia: 09 Sierpień 2014, 16:37:09 »
Tak tylko zaznaczę, że jest to temat o młynkach do metod alternatywnych, czyli INNYCH niż espresso (drip, chemex, aeropres, etc).

Co do Twojego pytania, ogólnie się nada, choć są lepsze młynki do tej metody.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #137 dnia: 10 Sierpień 2014, 23:06:47 »
No właśnie: po pierwsze to nie ten temat.
Po drugie: młynek się nada, ale nie jest to szczyt marzeń, a początek - tzw. pierwszy młynek do espresso bez tuningu (chociaż przy Graefach mimo wszystko czasem podkładkę trzeba podłożyć, ale to nie jest regułą)
Do Graefa wejdą nawet słoniowe (bardzo duże) ziarna, w czym czasem jest problem przy odpowiedniku z tej półki cenowej od Ascaso.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2014, 23:22:29 wysłana przez Geralt0073 »

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #138 dnia: 03 Październik 2014, 22:54:00 »
Mam pytanie. Potrzebuje młynka do metod alternatywnych (aero, drip, ewentualnie phin). Wypatrzyłem młynek Concept KM 5120.
Nie wiem, czy będzie to dobry wybór, czy w tej cenie znajdę coś lepszego. Jest jeszcze Severin KM3873. Ale nie wiem czy warto.

Nie potrzebuję młynka pod espresso. Nie mam na razie ekspresu, a jak będę kupował w niedalekiej przyszłości to razem z mlynkiem. Ten młynek jest TYLKO pod alternatywy.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #139 dnia: 03 Październik 2014, 23:08:45 »
A czy TYLKO elektryczny wchodzi w grę? ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #140 dnia: 03 Październik 2014, 23:40:10 »
Concept KM 5120.Nie wiem, czy będzie to dobry wybór, czy w tej cenie znajdę coś lepszego. Jest jeszcze Severin KM3873. Ale nie wiem czy warto.
W tej cenie możesz rozważyć jeszcze Nivone. A czy severina warto względem concepta? To zależy czy lubisz czarne czy białe, czy lubisz mieć 100zł czy nie mieć, czy lubisz kwadratowy pojemnik czy zaokrąglony, czy lubisz niższy młynek czy wyższy?



Off-Topic:
Mam nieodparte wrażenie, że od trzech dni piszę ciągle to samo, tylko w innych tematach ??? jak to jest?

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #141 dnia: 03 Październik 2014, 23:58:40 »
Do kręcenia korbką już mam i powoli mi się nudzi. Chcę coś elektrycznego. Jasne... można wydać 1000 zł na młynek do alternatyw, ale nie wiem czy warto. Porządny zestaw do espresso zostawiam na później. I w związku z tym chcę coś do alternatyw. W sklepie Pixel młynek ten kosztuje 202 zł. Cena kusząca. Poza tym młynek dostał całkiem niezłe recenzje (np. UnoEspresso).

@donkiszot - co to ma wgl do rzeczy?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #142 dnia: 04 Październik 2014, 00:08:43 »
Napisałem czym różnią się severin i concept. Jeśli możesz mieć concepta za 200zł, to moja powyższa uwaga o 100zł jest nieaktualna o 50zł w drugą stronę.

Inaczej: za 200zł nic lepszego nie znajdziesz. Za 350zł raczej też nie. Być może za 500-600zł. Jeśli nie lubisz pyłu w kawie, to i tak zainwestujesz w sitko, nawet jeśli wydasz 2000zł na młynek.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #143 dnia: 04 Październik 2014, 00:25:17 »
Czyli Conceot i Severin to wg Ciebie to samo? Ja się raczej nie wypowiadał, bo to będzie mój pierwszy elektryczny młynek  po korbce. Po prostu zastanawiam się, czy warto kupić taki młynek, czy takie młynki są do niczego i trzeba mieć x zł, żeby coś dobrego wyszło?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #144 dnia: 04 Październik 2014, 00:52:09 »
Sitko kosztuje 5zł. Używałem go przy hario slimie, i-mini, eurece, czyli do pułapu 1000zł.
Dopiero mój antyczny ręczny młyn produkuje na tyle mało pyłu, że sitko odstawiam.
Jak chcesz elektryka to taki Concept plus sitko będzie super się sprawdzać.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #145 dnia: 04 Październik 2014, 03:11:12 »
Czyli Conceot i Severin to wg Ciebie to samo?
Tak.


Off-Topic:
Mam nieodparte wrażenie, że od trzech dni piszę ciągle to samo, tylko w innych tematach ??? jak to jest?

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #146 dnia: 08 Październik 2014, 16:47:21 »
Z tego, co widzę, borykam się z podobnym problemem jak wiele osób w tym wątku, mianowicie potrzebuję mlynka, który dobrze sprawdzi się w metodach przelewowych, ale poradzi sobie również ze zmieleniem pod espresso (w przyszłości). Obecnie korzystam z Hario Mini Milla, który zaczyna mnie niemiłosiernie denerwować ze względu na pylenie i kręcenie korbką. Do Aeropressu jeszcze ten przemiał przejdzie, ale Moka pluje i chrycha, a w związku z planowanym rozszerzeniem liczby urządzeń do parzenia o Woodneck i Syphon, potrzebuję lepszego sprzętu.

Moje wymagania to:
-równe mielenie w szerokim zakresie przemiału
-łatwa regulacja, możliwość szybkiego przestawienia grubości mielenia
-niewielkie wymiary
-jakość wykonania i bezawaryjność
-dobrze jakby nie szpecił kuchni
-budżet ok. 1000 zł

Tak jak wspomniałem, młyn będzie służył głównie pod alternatywę, ale nie wykluczam espresso w przyszłości, więc wolałbym uniwersalne urządzenie. Perfekcyjne byłyby dobre ręczne mlynki jak Hausgrind bądź Lido 2, ale ich dostępność to kwestia kilku m-cy oczekiwania. Myślałem o Baratza Virtuoso/Precisio, ale tu rownież jest problem z dostepnoscią w PL, poza tym wiele osób uskarżało się na awaryjność tych młynków. Bardzo podoba mi się Eureka Mignon, ale tutaj są zastrzeżenia, co do regulacji w szerokim zakresie, gorszej jakości mielenia przy grubszym przemiale oraz blokadach przy zmianie grubości. Zainteresowałem się następnie młynkiem Breville Smart, pojawiającym się u nas pod nazwą Catler CG 8010 w cenie ok. 800 złotych. Pod alternatywę mieli dobrze, pod espresso jakoś się nada, ale czytając opinie, różni użytkownicy skarżyli się na awaryjność. Jako ewentualny upgrade wymieniany był Rancilio Rocky i w tym kierunku poszedłem. Młyn solidny, może konkursu piękności by nie wygrał, ale ma swój urok, dobrze mieli zarówno pod espresso (choć najbardziej wymagających kawoszy nie zaspokoi), jak i pod alternatywy, łatwo zmienić grubość mielenia i za ok. 1100 jest do dostania. Dziś w innym temacie na tym forum uzyskałem poradę, żeby Rocky'ego sobie odpuścić i kupić jakiegoś Concepta narazie do alternatyw. Wiadomo, że lepiej zapłacić 1100 niż 400, ale lepiej zapłacić też raz większa kwotę i mieć spokój niż przyoszczędzić i potem więcej dopłacać. I jestem teraz w kropce czy myślec przyszłościowo i brać Rocky'ego czy przyoszczędzić i kupić jakiegoś Concepta/WFM/Bistro?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #147 dnia: 08 Październik 2014, 18:09:12 »
Twoje wymagania są dość wysokie - zwłaszcza ograniczając budżet do 1000 PLN.

Kiedy jeszcze bawiłem się w alternatywy (na razie mi przeszło), to w jednym młynku mieliłem tylko do espresso,a  w drugim tylko do alternatywy. I u mnie to się sprawdzało bo espressowy młyn miał stale zasypany hopper a alternatywny dostawał swoje porcje ziarn do zmielenia. Obecnie przyglądam się Baratza Precisio jako młyn do alternatywy i do dźwigni. Jest do dostania w coffedesku - zapytaj ich o terminy. To co mi się w nim podoba to wielkość i łatwe powroty do zadanych ustawień oraz mały hopperek. Jednak ja osobiście nie traktował bym go jako podstawowy młyn do espresso - raczej jako drugi na blacie, bo do espresso będę miał jedne ziarno a do alternatywy dwa, trzy inne i nie chce mi się do espresso jednej porcji odmierzać i mielić.

Jak poświęcisz parametr wielkości i uprzesz się na jeden młynek, to zamiast Rockiego proponował bym Compak'a/Wega K3 - tyle że to trochę więcej niż 1300 PLN ale młyn o klasę lepszy od Rockiego.

Podsumowując - do espresso będziesz potrzebował więcej miejsca i na maszynę i na młynek. Ja bym chyba teraz na twoim miejscu brał Concepta. A na przyszłość kupił młyn do espresso. Z tym że ja mam długi blat w kuchni i mam gdzie to ustawiać. Chyba że pogodzisz ogień z wodą i kupisz Baratza/Mahlkönig Vario - ale to jeszcze wyższy budżet.
LMWDP #469

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #148 dnia: 08 Październik 2014, 18:21:05 »
Z serii: "nie znam się to się wypowiem" od 3 tygodni mam ten sam problem.
Z lekkim przechyłem w stronę espresso. Czyli dużo rzadziej alternatywa.
K3 lub 5.8 jak pisał Dr było by super. Trochę tańszy jest Macap M2M i też łatwo zmieniać grubość przemiału.
Żaden ze mnie autorytet, ale w związku z tym, że też szukam to jestem mocno wyczulony i jak radar wyłapuję na forach
info z różnych wątków. Jak np. tą, że Concept za 400 jest za 200 zł  :) (info na górze tej strony).

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #149 dnia: 08 Październik 2014, 18:50:45 »
Jeśli szukacie młynka "pod alternatywy, ewentualnie przyszłościowo do espresso" nie będę specjalnie uzdolnionym jasnowidzem, jeśli powiem że i tak kupicie dwa młynki :P
Po prostu szkoda będzie Wam przy zmianie metody regulować i "tracić" cenne przemiały - sam się łudziłem, że będzie inaczej.
Z początku jechałem na Eurece w alternatywach (moka, phin, dripy) z przyzwoitymi - mimo pylenia - rezultatami.
Gdy przyszła maszyna, alternatywy zeszły na nieco dalszy plan, ale wciąż były aktualne. Ale wkurzało mnie jak diabli rozregulowywanie wypracowanego ustawienia na espresso dla zrobienia małego dripa.
Zatem dla wygody i oszczędności czasu/kawy (tak!) zakupiłem korbę do alternatyw. Zmielenie nawet 50g do dużego chemexa to 2-3 minuty, a treningu ramion nigdy za wiele.
Polecam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi