Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484361 razy)

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1620 dnia: 20 Wrzesień 2020, 11:58:31 »
Witam, krótkie szybkie pytanie 🙂
Obiektywnie który ręczny młynek do +/- 900zł będzie najlepszy do aeropressa (może również dripa) do jasno palonych kaw? Na pewno nie będzie robionego espresso.
Kazak? Comandante? Czy kinu m47 phoenix? Z tego co czytam każdy to najwyższa półka, ale może jeden minimalnie wyprzedza inne w moim konkretnym przypadku?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1621 dnia: 20 Wrzesień 2020, 12:21:47 »

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1622 dnia: 20 Wrzesień 2020, 16:09:24 »
Wybierz ten co kolega wyżej podał, albo droższego comandante.
Tak czy owak będziesz zadowolony i nie będziesz musiał zastanawiać się i zadawać pytań tak jak ja wyżej.
Przeczytałem kilka/dziesiąt/set postów na temat każdego tych młynków i doszedłem do wniosku, że z każdego byłbym zadowolony.
Wybrałem kinu bo mi się podobał i nie chciałem czekać na przesyłkę 1zpresso JX (a i ten brzydki ani zły nie jest czytając to i zagraniczne fora).


Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1623 dnia: 21 Wrzesień 2020, 10:16:53 »
W przypadku 1zpresso mam lekkie opory. Marka nie przekonuje mnie w 100%, do tego krótsza gwarancja niż u konkurencji i to jeszcze realizowana w Chinach. Na minus na pewno też brak możliwości zakupu w Polsce, a ściąganie z Chin trochę trwa, tym bardziej, że na moim WER paczki uwielbiają utknąć na długi czas. Chyba że ktoś zna inne źródło zakupu w dobrej cenie?
Więc póki co bardziej skłaniał bym się do czegoś z trójki Comandante, Kazak i Kinu (choć w jego przypadku wchodziła by w grę chyba tylko wersja phoenix).

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1624 dnia: 21 Wrzesień 2020, 10:39:54 »
Kinu kupisz tylko za granicą, ja wybrałem rostory, wysłali i jest w trakcie podróży.
Jeśli czytałeś wyżej to kinu jest bardziej pod  espresso, a comandante pod alternatywy, różnią się stopniem regulacji i rodzajem żaren. Tego drugiego też ciężko dostać w Polsce.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1625 dnia: 21 Wrzesień 2020, 11:31:24 »
W przypadku 1zpresso mam lekkie opory. Marka nie przekonuje mnie w 100%, do tego krótsza gwarancja niż u konkurencji i to jeszcze realizowana w Chinach. Na minus na pewno też brak możliwości zakupu w Polsce, a ściąganie z Chin trochę trwa, tym bardziej, że na moim WER paczki uwielbiają utknąć na długi czas. Chyba że ktoś zna inne źródło zakupu w dobrej cenie?
Więc póki co bardziej skłaniał bym się do czegoś z trójki Comandante, Kazak i Kinu (choć w jego przypadku wchodziła by w grę chyba tylko wersja phoenix).

Jeśli chcesz szybko to kupujesz z oficjalnej strony, wysyłają to kurierem i masz młynek w +- tydzień. Tylko w takiej opcji wyjdzie nieco drożej bo jest spora szansa na cło/vat. https://1zpresso.coffee/product/jxpro/
Natomiast jeśli chodzi o Kazaka przyznam się że nie śledzę tego tematu, ale czy to nie jest młyn typowo pod Espresso?
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2020, 11:35:01 wysłana przez k3lt »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1626 dnia: 21 Wrzesień 2020, 11:37:10 »
Kinu kupisz tylko za granicą, ja wybrałem rostory, wysłali i jest w trakcie podróży.
Jeśli czytałeś wyżej to kinu jest bardziej pod  espresso, a comandante pod alternatywy, różnią się stopniem regulacji i rodzajem żaren. Tego drugiego też ciężko dostać w Polsce.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Regulacją się różnią , ale rodzajem żaren ? Tu i tu są stalowe stożki, rozmiar nieco inny.

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1627 dnia: 21 Wrzesień 2020, 11:52:59 »
Przepraszam, może nie rodzajem ale wykonaniem
  (6:27)
Do kinu jest przez dokupić dodatkowe żarno które jest pod alternatywy i jest już bardziej podobne do żarna comandante.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline loopdigga

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: V60
  • Młynek: hario
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1628 dnia: 25 Wrzesień 2020, 11:04:08 »
Lepszy przemiał z minimalną ilością pyłu jak chce ci się kręcić to można i mielić pod Espresso , znacznie szybsze, lepsze jakość wykonania - plastiku tu nie uświadczysz, świetna stabilizacja żaren.

Dzięki, to mnie ostatecznie przekonało, kupilem Q2 za 290zł. Taniej z Ali nie udało się. Ale teraz było parę fajnych promek. Także jeszcze się da wyhaczyć, więc polecam niezdecydowanym. Dawno nic na ali nie zamawiałem zobaczymy czy coś doliczą.
Ps. Z tym plastikiem to nie do końca, bo przy rączce jest na foto ;) ale przeżyje.

Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1629 dnia: 25 Wrzesień 2020, 12:23:17 »
Wybór padł na Comandante :) Dostępny od ręki, trafiła się niezła cena i praktycznie zawsze jest wymieniany wśród najlepszych ręcznych młynków do alternatyw (a espresso nie mam zamiaru robić). Jakość przemiału w porównaniu do Xeoleo jest wyraźnie lepsza, choć czas mielenia chyba dłuższy, ale opory jak by mniejsze. Teraz czekają mnie poszukiwania odpowiedniej grubości przemiały pod AP. Pierwsza próba była na 25 kliku i był to grubszy przemiał niż zwykle robiłem na Xeoleo, ale wg wielu przepisów taki mniej więcej powinien być :)

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1630 dnia: 25 Wrzesień 2020, 12:36:37 »
Teraz czekają mnie poszukiwania odpowiedniej grubości przemiały pod AP. Pierwsza próba była na 25 kliku i był to grubszy przemiał niż zwykle robiłem na Xeoleo, ale wg wielu przepisów taki mniej więcej powinien być

Witaj w klubie ;).
Ja próbuję ogarnąć AP i kinu m47 metodą odwróconą. To są moje pierwsze podejścia i sam nie wiem jeszcze czego oczekiwać.... Hmm i na razie ogarniam po prostu cały proces na tańszej kawie  (jakaś, Peru, arabica, obróbka mokra, wysokość uprawy 1200-1300, stopień wypalenia 3/5). Nie wiem jeszcze jaki stopień przemiału wybrać i temperaturę do tego rodzaju kawy. Próbuje na razie zmieniać grubość i temp i patrzę co wychodzi...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1631 dnia: 25 Wrzesień 2020, 13:17:06 »
Nie ma czegoś takiego jak grubość do AP. To zależy od przepisu, a one są od przemiału espresso po gruz. Z odwróconej metody polecam przepis Sławka Sarana z ostatnich zawodów brewers. Jest w dziale o aeropressie

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1632 dnia: 25 Wrzesień 2020, 13:27:38 »
na razie ogarniam po prostu cały proces na tańszej kawie 
Kawa to tak naprawdę podstawa sukcesu (zwłaszcza jeśli masz dobry młynek) - skąd będziesz wiedział że jest dobrze skoro kawa i tak będzie niesmaczna (bo jest słabej jakości)?

Aeropres to nie jest jakieś rocket science, patrząc na mnogość różnych przepisów, sposobów, podejść itd można wysnuć wniosek, że tak naprawdę jak nie zrobisz to będzie dobrze. Najważniejsze żeby było smacznie, a to j.w. zależy głownie od kawy.

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1633 dnia: 25 Wrzesień 2020, 13:50:18 »
Nie ma czegoś takiego jak grubość do AP. To zależy od przepisu, a one są od przemiału espresso po gruz. Z odwróconej metody polecam przepis Sławka Sarana z ostatnich zawodów brewers. Jest w dziale o aeropressie
Dziękuję, widziałem. Szkoda że nie napisali nigdzie jak gruby przemiał miał, bo chyba jednak będzie jakaś różnica w zależności jak zmielę.  I rozumiem że nie ma konkretnego przemiału pod AP - trochę się naczytałem ostatnio. I tak jak @Kasper napisał wychodzi że obojętnie jak zrobię to będzie dobrze. Póki co próbuję osiągnąć jakieś efekty/zmiany w smaku na tej kawie zmieniając różne parametry.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1634 dnia: 25 Wrzesień 2020, 14:38:59 »
Nie wiem czy to ten sam przepis co podał krystians, ale też od Sławka Sarana, ostatnio próbuje nim różne kawy i wychodzi smakowicie  :)

https://blog.dobrapalarniakawy.pl/aeropress

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi