Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484361 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1605 dnia: 10 Wrzesień 2020, 16:42:58 »
ja się za to przyjrzałem temu kółku, bo q2 ma o tyle nietypowo, że klika się po podkładce pomiędzy żarnem a nakrętką i ilość "przegródek" do klikania jest faktycznie duża, więc i sam skok takiego kliku powinien być zauważalnie mniejszy niż w Timemore

Offline [email protected]

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aeropress, Ascaso Arc, Bialetti, phin :)
  • Młynek: Ascaso Mini
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1606 dnia: 14 Wrzesień 2020, 12:54:50 »
paczka dotarła i młynek jak dla mnie bardzo fajny, masywny ciężki, dobrze wykonany, dzięki za odpowiedzi, wybrałem jednak C2
a przy okazji do aeropres ile klików z reguły ustawiacie?

Możesz to napisać po polsku?
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2020, 17:31:07 wysłana przez Fux »

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1607 dnia: 16 Wrzesień 2020, 15:56:01 »
Cześć,
Czytam od paru tygodni to forum i rozważam kupno młynka ręcznego, który służyłby na początku do alternatyw (drip, chemex, AP) a w przyszłości może i do espresso.

Zastanawiam się tylko jak to jest że niektóre młynki ręczne są pod alternatywy a inne do espresso, czy za to odpowiada budowa młynka, rodzaj żaren czy może coś innego?
Np w Kinu m47 jest dodatkowe żarno do kupienia dla alternatyw, Kazak Tura był kiedyś w wersji pod alternatywy i pod espresso. 1zpresso  ma młynki oddzielnie pod alternatywy i pod espresso.
W ogóle może być młynek do tego i tego ?

Z tego co tutaj wyczytałem ważne jest przy takich młynkach aby jak najmniej pyłu było przy mieleniu.
I teraz pytanie czy więcej pyłu powstaje przy ustawieniu młynka pod alternatywy czy pod espresso ? i dlaczego ? ;>

Zastanawiałem się czy kupić może 1zpresso JE plus, ale czy on nada się bardziej do alternatyw niż np Kinu m47 z żarnem pod alternatwy? Czy może też wybrać Kazak Tura 3?
A może wybrać to co mi się podoba i tyle - bo i tak tak samo zmielą? ;)
Który z tych młynków najmniej pyli, który przyjazną regulację ustawień? Czy ma znaczenie czy regulacja jest płynna czy tez ma system klikania ?

Oj ja wiem, jestem kolejnym który ma dużo pytań i w sumie bez sensu... Tylko im więcej się tutaj czyta tym większy mętlik ma się w głowie.

Wystarczy mi też odpowiedź kup byle który żeby Ci się podobało i tyle, jeśli to o co pytam nie ma takiego znaczenia. Też będę zadowolony :), bo w końcu przestanę myśleć o tym co wybrać hehehe.










Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1608 dnia: 16 Wrzesień 2020, 16:23:38 »
1zpresso, Kinu47, Comandante c40, Kazak - najwyższa półka i wg mnie różnice są iluzoryczne polegające na tym, że troszkę mniej pyli,  troszkę szybciej mieli, troszkę lepiej leży w dłoni, troszkę zgrabniejszy ale jeden mianownik mają ten sam WSZYSTKIE są z najwyższej półki i będziesz z nich zadowolony, ja C40 mam od wczoraj i jestem bardzo zadowolony mimo, że nie jestem znawcą niuansów nut smakowych to od pierwszego zalania V60 zdecydowanie zauważyłem lepszy przemiał i poczułem czystszy napar (ale to nie było trodne zadanie bo porównuje z  Severinem KM 3873). Jestem przekonany, że gdybym wybrał inny z wypisanych wyżej byłbym równie zadowolony - trochę już te forum czytam i nie spotkałem się z zawiedzionym użytkownikiem jednego z powyższych młynków. Osobiście sam bym się skusił na Kinu47 gdyby tylko był u nas dostępny tak jak C40.
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

avidrock

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1609 dnia: 16 Wrzesień 2020, 16:52:14 »
Musisz też się zastanowić co w perspektywie dla ciebie będzie ważniejsze alternatywy czy espresso. Na przykład 1zpresso JE będzie lepszym wyborem do espresso z kolei comandante do alternatyw. Chociaż ja swoim 1zpresso JE miele do v60 i daje radę. Na filtrze tak mi się wydaję znikoma ilość pyłu zostaję
 Ogólnie tak jak pisał @ralph wszystkie wymienione młynki są super

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1610 dnia: 16 Wrzesień 2020, 16:59:04 »
Tylko np mielenie komesiem pod espresso to mordęga. Nie dość, że trzeba się nakręcić to jeszcze zabawa z ustawianiem dozy i tampingu pod skokową regulację.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1611 dnia: 16 Wrzesień 2020, 17:09:23 »
Zastanawiam się tylko jak to jest że niektóre młynki ręczne są pod alternatywy a inne do espresso, czy za to odpowiada budowa młynka, rodzaj żaren czy może coś innego?
Tak - różnią się budową żaren

I teraz pytanie czy więcej pyłu powstaje przy ustawieniu młynka pod alternatywy czy pod espresso ?
Jeżeli masz młynek z żarnami pod espresso i ustawiasz go do espresso - powstaje "normalna" ilość pyłu - ale jeżeli ten młynek ustawiasz na grubszy przemiał - powstaje tego pyłu więcej niż normalnie - bo jest "poza skalą" do której był projektowany
Analogicznie ma się sprawa przy młynkach do alternatyw - w zakresie do alternatyw pylą "normalnie" - natomiast przy drobniejszym mieleniu - nakręcisz się porządnie a efekt będzie średnio/akceptowalny

Mimo wszystko polecam 2 młynki - ręczny do alternatyw i elektryk do espresso
ręcznym "do alternatyw" zmielisz też do espresso

a wybór młynka - zależny od finansów - w wielkim skrócie
ok 200zł - xeleo albo c2
ok 300zł - 1zpresso q2
ok 450zł - 1zpresso JX
ok 800zł - C40 albo Kazak
powyżej tysiąca - Kinu

moim zdaniem - jak masz kasę i Ci jej nie szkoda - Kazak, jak chcesz taniej - 1zpresso JX albo Q2 - JX jest większy i minimalnie wygodniejszy, q2 jeżeli chcesz coś małego (20g kawy wchodzi) i na wyjazdy

a do espresso - naprawdę nie bawiłbym się ręcznym tylko elektryk
Never Give UP †

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1612 dnia: 16 Wrzesień 2020, 20:12:53 »
...
Jeżeli masz młynek z żarnami pod espresso i ustawiasz go do espresso - powstaje "normalna" ilość pyłu - ale jeżeli ten młynek ustawiasz na grubszy przemiał - powstaje tego pyłu więcej niż normalnie - bo jest "poza skalą" do której był projektowany
Analogicznie ma się sprawa przy młynkach do alternatyw - w zakresie do alternatyw pylą "normalnie" - natomiast przy drobniejszym mieleniu - nakręcisz się porządnie a efekt będzie średnio/akceptowalny
...

Ja się z twoim postem ogólnie zgadzam, z zawartymi w nim wnioskami też ale nie za bardzo wiem skąd w zaznaczonym fragmencie bierzesz niektóre tezy, może miały to być jak by skróty myślowe, ale to też pozwolę sobie na skomentowanie.

dlaczego efekty drobnego mielenia żarnem do alternatyw miał by być średnio akceptowalny? Wręcz odwrotnie, będzie świetny, problemem jest proces a nie efekt, jak pisze siewcu to mała precyzja ustawiania i potrzeba nakręcenia się. Nie wiem skąd też wnioski o normalnym pyleniu w jednym zakresie a nadmiernym w innym, z wszystkich przesiewów czy pomiarów jakie widywałem, tendencja większego czy mniejszego pylenia się utrzymywała. Żarna do espresso są szybsze poprzez bardziej agresywną geometrię, biorą więcej ziarna do rozgniatania gdy płytsze i mniejsze zęby żaren do alternatyw więcej nacinają. Zwłaszcza tańsze młynki często bardziej pylą przy grubym przemiale ale przede wszystkim wynika to z słabej precyzji i osiowości żaren a nie ich profilu.

Do espresso zazwyczaj używamy kruchych ciemniej wypalonych ziaren które się łatwo mielą, w dodatku zwłaszcza w bardziej klasycznym podejściu większa ilość pyłu jest przyjemna czy może i nawet wskazana, dlatego lepiej sprawdzają się żarna szybsze, bo mogą być bardziej praktyczne. Do przelewu czas przemiału nie jest już tak drastyczny, bo mielimy zauważalnie grubiej i samo od siebie jest to szybsze, więc możemy pozwolić sobie na równiej mielące żarna. Mniejsze zapylenie ułatwia przepływ wody i poprawia smak. I co w sumie też bardzo ważne, mielenie jasnych i czasami solidnie twardych ziaren szybkim, agresywnym żarnem naprawdę wymaga siły a do alternatyw wcale gruzu nie chcemy i to ani do dripa ani do chemexa czy FP, moda na gruz i niedoparzone kawy jest dziwna ;)

No i też nie demonizujmy, smakowe różnice pomiędzy np przelewami na wszystkich wspominanych młynkach będą do wyłapania w bezpośrednim porównaniu ale i wszystkimi zrobi się świetny przelew czy pysznego french pressa. W niuanse warto iść gdy nam na nich zależy

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1613 dnia: 17 Wrzesień 2020, 09:20:14 »
a do espresso - naprawdę nie bawiłbym się ręcznym tylko elektryk
Ze względu na czas mielenia czy jakość przemiału?

Do przelewu czas przemiału nie jest już tak drastyczny, bo mielimy zauważalnie grubiej i samo od siebie jest to szybsze, więc możemy pozwolić sobie na równiej mielące żarna. Mniejsze zapylenie ułatwia przepływ wody i poprawia smak. I co w sumie też bardzo ważne, mielenie jasnych i czasami solidnie twardych ziaren szybkim, agresywnym żarnem naprawdę wymaga siły
Czyli z tego co mówisz lepiej wybrać młynek pod espresso, bo powinien mieć bardziej precyzyjną możliwość regulacji przemiału, a jeśli chodzi o alternatywy to też się nada tyle że prawdopodobnie będzie trzeba użyć więcej siły ?

Chociaż ja swoim 1zpresso JE miele do v60 i daje radę.
Czyli tak jak napisał @trez też da radę ;).

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, jeśli ktoś chce jeszcze dodać to proszę śmiało ;)

PS. Jak się robi wzmianki o użytkowniku ? Wystarczy napisać @ przed nickiem ?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1614 dnia: 17 Wrzesień 2020, 19:33:45 »
...Czyli z tego co mówisz lepiej wybrać młynek pod espresso, bo powinien mieć bardziej precyzyjną możliwość regulacji przemiału, a jeśli chodzi o alternatywy to też się nada tyle że prawdopodobnie będzie trzeba użyć więcej siły ?...

Nie pomyślałem o takiej interpretacji :) jest tu jedno ale. Niewielka różnica grubości, zmieniająca ekstrakcję espresso np o 5 sekund,  zrobi dużą różnicę w kawie. Taka sama zmiana przy przelewie nie zmieni praktycznie nic. Serio mówimy tu o bardzo niewielkich zmianach odległości żaren. Niektórzy doceniają dodatkową elastyczność w ustawieniach ale zazwyczaj nie robi to żadnej różnicy, najwyżej komplikuje ustawianie. Przy młynkach ręcznych problem nie jest duży, bo i ustawianie ich jest zazwyczaj proste, przy elektrycznych konstrukcjach można sobie w nogę strzelić.

Moim zdaniem większe pylenie może zrobić różnice, której przesadna rozdzielczość regulacji nic nie pomoże.

Co do użycia siły, to musi to być osobista decyzja, ciemne ziarna w c40 mielą się tak lekko, że można nie zauważyć kej się skończyło, jednocześnie jasny przelewowy etiopski hairloom, pyszny w tygielku, w wielu szybkich ręcznych młynkach, mógłby być konkurencja w zawodach Pudziana :D
To są dwie skrajności ale ile siły się ma i ile chce się włożyć, ciężko ocenić. Poszukaj w watku Valeriego filmiku o turze z dwoma żarnami, drobny przemiał pokonał jego żonę, u mnie w domu wygląda to podobnie.
Wszystko zależy od człowieka i jego kawy :D

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1615 dnia: 17 Wrzesień 2020, 22:48:53 »
Rozumiem że mielenie pod espresso wymaga aby zakres regulacji żarnami był dużo większy i bardziej precyzyjny. Stąd wynika że takim młynkiem mieląc pod przelew musiałbym dużo bardziej zmieniać ustawienia żeby zmiana była znacząca dla przyrządzanej kawy.

Nie rozumiem  np  tego, że skoro comandante jest pod alternatywy (z tego co wyczytałem), to po co zrobili red clixa z dwa razy większym stopniem regulacji grubości mielenia. I tak samo, kinu m47 niby pod espresso ale zrobili do niego dodatkowe żarna pod alternatywy więc też trzeba robić znaczące zmiany w ustawieniach żeby poczuć różnice przy przelewach.

Jeśli chodzi o elektryki nie wiem jak się zmienia ustawienia mielenia, ale wyczytałem że taki Niche Zero jak i DF64(jak i pewnie wiele więcej elektrycznych młynków) nadaje się do espresso jak i alternatyw , to jak to jest w takim przypadku, jakie tam są żarna i jaka precyzja/zakres w regulacji mielenia ? Też chyba pylą... heh pewnie się czepiam tego pylenia, ale te słowo dosyć często przewija się na tym forum.

Widziałem film Valeriego i szczerze żona nieźle dawała sobie radę nawet przy tym trudniejszym do mielenia. Czy Kazak Tura jest pod alternatywy czy espresso ?  [emoji38]

Tak czy owak dochodzę do wniosku żeby nie kupować jednej rzeczy do wszystkiego bo później będzie do niczego.

Kusi mnie ten Kinu m47 simplicity ;), 5 lat gwarancji,w większości wykonany ze stali,  sprawdzona marka, podoba mi się że można żarna zmienić, ale swoją ceną trochę powala. Jak dla nowego zapaleńca któremu nie wiadomo czy się nie znudzi... Tylko czemu zrobili plastikowe pojemniki...
Comandante 2 lata gwarancji, też sprawdzona marka, ale po prostu wizualnie nie podoba mi się ;)
1zpresso JX - 1 rok gwarancji(w chinach ;)), stricte pod alternatywy,obudowa wykonana z aluminum, tylko żarna stalowe, koszta o połowę mniejsze, a i zmieli dobrze pod to do czego został stworzony. Szczerze to też mi się podoba. JX PRO niby pod alternatywy i espresso (przede wszystkim) ale to  chyba tylko ze względu na to że jest w nim regulacja właśnie pod espresso.

Wybór prawdopodobnie padnie ja JX'a, bo parę złotych trzeba będzie jeszcze wydać na sprzęt do alternatyw. Chyba że mi coś do głowy strzeli..

PS. Błagam ta moderacja/akceptacja postów przed pojawieniem się na forum to mordęga jakaś.... ~12 godzin czekałem na akceptację poprzedniego postu. Skuteczne narzędzie do zmuszania do rozważnego pisania postów, 100 razy pomyśl zanim coś wyślesz... ale też do zniechęcania ludzi...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1616 dnia: 18 Wrzesień 2020, 08:09:30 »
Myślę, że dorobienie metalowego pojemniczka(tylko nie z nierdzewki) nie powinno być drogie. W końcu nie jest to jakaś specjalnie skomplikowana konstrukcja... Ja i tak bym brał Kinu, jeden uniwersalny i nie będzie potrzeby zmieniać - przed pojawieniem się żaren pod alternatywy sporo ludzi tak mieliło i raczej nie narzekali...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1617 dnia: 18 Wrzesień 2020, 09:52:31 »
...sporo ludzi tak mieliło i raczej nie narzekali...

Właśnie i to jest klucz, powyżej pewnego poziomu mówimy o optymalizacjach, wybrzydzamy wśród świetnych młynków, przecież kinu bez żaren do alternatyw nie konkuruje z szlifowaniem gipsówki ;)

Wydaje mi się Shonsu, że podchodzisz zbyt ostrym kryterium

Rozumiem że mielenie pod espresso wymaga aby zakres regulacji żarnami był dużo większy i bardziej precyzyjny.
nie większy, wyraz precyzyjny też nie jest do końca właściwy, espresso wymaga dokonywania niewielkich zmian w grubości mielenia, alternatywy wykorzystują większy zakres. Ciężko mieć mechanizm ustawiania jednocześnie z małymi i dużymi krokami i jednocześnie prosty i wygodny.

Nie rozumiem  np  tego, że skoro comandante jest pod alternatywy (z tego co wyczytałem), to po co zrobili red clixa z dwa razy większym stopniem regulacji grubości mielenia.
Bo jeden klik, jedna pomyślana o alternatywach jednostka jest za duża dla espresso, więc wymyślili proste rozwiązanie dla tych, którzy chcą ustawiać go pomiędzy skalą.

I tak samo, kinu m47 niby pod espresso ale zrobili do niego dodatkowe żarna pod alternatywy więc też trzeba robić znaczące zmiany w ustawieniach żeby poczuć różnice przy przelewach.
Tak samo, zoptymalizowali swoją ofertę.

Jeśli chodzi o elektryki nie wiem jak się zmienia ustawienia mielenia, ale wyczytałem że taki Niche Zero jak i DF64(jak i pewnie wiele więcej elektrycznych młynków) nadaje się do espresso jak i alternatyw , to jak to jest w takim przypadku, jakie tam są żarna i jaka precyzja/zakres w regulacji mielenia ? Też chyba pylą... heh pewnie się czepiam tego pylenia, ale te słowo dosyć często przewija się na tym forum.

I tak samo, Niche zmieli pod wszystko tylko jak nie zamierzasz wogóle robić espresso, to poprostu są lepsi w tej dziedzinie.

zobacz sobie takie porównanie:


Dwa świetne młynki single dosing, liderzy swojego rynku, niche projektowany z myślą o espresso, wilfa z myślą o alternatywach. Na obu zrobił shota, na obu zrobił przelew, wszystkie cztery kawy były bardzo dobre ale wszystkie troszkę inne, który jest lepszy?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1618 dnia: 18 Wrzesień 2020, 10:44:14 »
Ale redclix dalej jest regulacją stopniową. Jak zaczniemy wchodzić w niuanse i szlifowanie, to będzie to problemem. Nie bez powodu wszystkie profesjonalne sprzęty do espresso mają bezstopniową regulację...

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #1619 dnia: 19 Wrzesień 2020, 15:00:15 »
Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi.
Żeby nie dzielić włosa na czworo zamówiłem Kinu M47 simplicity. Zobaczymy co z tego wyjdzie... Na pierwszy odstrzał pójdzie aeropress... Podobno najmniej można "zepsuć" ;).

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi