Autor Wątek: Młynki do metod alternatywnych.  (Przeczytany 484493 razy)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #75 dnia: 16 Marzec 2014, 13:05:59 »
Ja kiedyś chciałem kupić młynek ręczny z przeznaczeniem na urlopowe wyjazdy itp. bo ten który mam ma około 100 lat i kwadratową drewnianą nieporęczną obudowę. Oglądałem te Hario i Porlexy i się dziwiłem że taki badziew jest w handlu na początku XXI wieku  :wow2: i to za niamałe pieniądze. Mam od lat Singera prawdopodobnie z początku XX wieku i luzy na żarnach ma takie jak te Wasze nowoczesne cuda. Śmiało stwierdzam, że jakość przemiału z mojego Singera jest CO NAJMNIEJ taka sama lub lepsza niż z tych plastikowych z pseudoceramicznymi żarnami, które szlag trafia po zmieleniu kilku kilogramów ziaren.

Mar

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #76 dnia: 16 Marzec 2014, 14:29:01 »
Jako, że jestem nie pijący :) (a to tu chyba rzadkość) proszę o poradę od fachowców.
Chcę kupić w prezencie dla Żony elektryczny młynek do kawy.

Czy warto brać pod uwagę (RTVEUROAGD):
- DeLonghi KG79 (całkiem dobry ale  trochę za grubo mieli - 42opinie na EURORTV)
- DeLonghi KG89 (podobnie jak wyżej - 40 opini)
- Krups GVX2 (53 opinie - tylko pozytywne).


Z istotnych informacji Żona obecnie użytkuje ręczny młynek none-name (jak kilka postów wcześniej taki kwadratowy),
widzę, że się męczy i kawę często mielę sam ;) Pije najczęściej kawkę z mlekiem.

Do kompletu chciałem sprezentować kawiarkę: aluminiową Bialetti Moka Express lub stalową Bialetti Venus
o pojemności 6espresso (6xok.30ml -  chyba będzie dobra na jedną kawkę, sam nie pijam, czy lepsza 3espresso)?

Odnośnie młynków brałem jeszcze pod uwagę:
- GRAEF CM 800
- GRAEF CM 90
tylko czy warto aż tak przeciążyć budżet - dwa razy tyle? Z tego co przeczytałem na Waszym forum to i tak za mało i najlepiej byłoby dorzucić 0, a z tanich najlepsze najtańsze :)
 
Proszę o opinie (może ktoś użytkował Krups GVX2 - do niego się skłaniam).
A i na zakup mam ok. tygodnia (także raczej nie będę szukał za granicą).

Pozdrawiam


Alas

  • Gość
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #77 dnia: 16 Marzec 2014, 14:57:52 »
Jeśli chodzi o młynek to inni pewnie lepiej doradzą, ale w kwestii kawiarki stanowczo radzę, żebyś kupił taką na 1 lub 2 espresso. Może się wydawać że to mało, ale lepiej jest nasypać do pełna kawy do pojemniczka i nalać do pełna wody do małej kawiarki, po czym rozcieńczyć sobie kawę, niż nasypać np kawy do połowy do dużej kawiarki. Po prostu kawa wychodzi lepsza.

Jak się robi kawę odpowiednio (do pełna i do pełna), to takie 3 lub 6 espresso naraz przyprawią Twoją żonę o dygotanie ;) chyba że jest przyzwyczajona do picia 6 kaw naraz... :)

Jak sama przechodziłam z (dużej) kawiarki no-name na GAT, to doczytałam porządnie temat, kupiłam sobie taką na 2 espresso i jest duuuużo lepiej


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #78 dnia: 16 Marzec 2014, 17:48:54 »
[...]o pojemności 6espresso (6xok.30ml -  chyba będzie dobra na jedną kawkę, sam nie pijam, czy lepsza 3espresso)?[...]
Jeśli sama 6 filiżanek na raz wypije  :wow2:
Koleżanka wyżej słusznie prawi. Kawiarka to nie ekspres przelewowy w fikuśnej obudowie. Przepis jest jeden i rozmiar kawiarki powinno się dobrać do wynikowej objętości.
Jeśli już ma to być duża czarna kawa z kawiarki, to pozostaje dolać wrzątku.


Cytuj (zaznaczone)
Odnośnie młynków brałem jeszcze pod uwagę:
- GRAEF CM 800
- GRAEF CM 90
tylko czy warto aż tak przeciążyć budżet - dwa razy tyle? Z tego co przeczytałem na Waszym forum to i tak za mało i najlepiej byłoby dorzucić 0, a z tanich najlepsze najtańsze :)
Do kawiarki to już tego zera nie trzeba ;) to już odpowiedni poziom cenowy. :evil: Oczywiście zawsze można i z zerem. :))



bo ten który mam ma około 100 lat
Tak, stare dobre konstrukcje. Myślę, że niejeden stary młynek zdeklasuje te dzisiejsze wynalazki. Tylko trzeba zerknąć jak działa i czy żarna godne zaufania. Jeśli cena nie powala (co w Krakowie często ma miejsce, bo przecież tu wszystko zabytek, 200 lat w tej tu kamienicy leżał), to brać i używać.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2014, 17:53:01 wysłana przez donkiszot »

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #79 dnia: 16 Marzec 2014, 18:40:55 »
Skerton ma proponowany zestaw stabilizujący (świeżopalona zapowiedziała wprowadzenie go do swoich młynków),

Możesz podać jakieś namiary? Bo jak podziwiam kunszt konstruktorów skertona to mnie krew zalewa... toć młynki do pieprzu mają stabilniejsze żarna...

Czytam po kolei i może już padła odpowiedź, jeżeli tak to przepraszam za powtórkę.
Ja tą zapowiedź widziałem prawdopodobnie na Facebooku, było to około grudnia chyba. Link do sklepu i dalej na profil: "swiezopalona . pl".

Kiedyś oglądałem to rozwiązanie i z pamięci (którą musiałbym odświeżyć więc może mi się myli), to rozwiązanie powoduje, że co prawda cała oś jest stabilizowana od dołu, ale musi tam iść tarcie ośki o płytkę stabilizującą!

Sketron ma miękką obudowę górną i może to powoduję, że nakrętkę dociskową trzeba non stop dokręcać. I nic dziwnego bo pisałem, że w tym rozmiarze pojemnika na ziarno, hoppera??? :) musi to wszystko pracować (trzeć) i luzować docisk. Wystarczy kamyczek i cała konstrukcja przekręci się w diabły, ale to już taki wybieg histeryczny raczej niż założenie.



Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #80 dnia: 16 Marzec 2014, 19:13:16 »
O właśnie o tym tarciu napisał @mmorka. Podejrzewam także, że efekt tarcia to nie tylko wycieranie ośki.
Trochę metalu w kawie lub pyłu z tworzywa wzbogaci smak kawy. Gdyby tak to namagnesować jeszcze. ;)

Commandante jest drogaśny. Jego pierścień zewnętrzny także jest chyba osadzony na wcisk w plastiku, góra podobnie. No ale to tylko moje wrażenia, więc przyszłości nie miej za złe! Co nie znaczy, że nie chciałbym go mieć.
Test: "Owner experience with Comandante C40 - Page 2"

Do weekendowego mielenia Hario mimo, że po rozpakowaniu wygląda jak zabawka wystarczy na jakiś czas. Pewnie ze dwa lata jakoś wytrzyma. Miesięcznie wyjdzie na amortyzacji sprzętu 5 do 10 złotych. Koszt utrzymania żaden.

Wybrani sprzedawcy (trzeba popytać) oferują od jakiegoś czasu Skertona z górną pokrywką.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #81 dnia: 16 Marzec 2014, 19:22:17 »
Do kompletu chciałem sprezentować kawiarkę: aluminiową Bialetti Moka Express lub stalową Bialetti Venuso pojemności 6espresso (6xok.30ml -  chyba będzie dobra na jedną kawkę, sam nie pijam, czy lepsza 3espresso)?Odnośnie młynków brałem jeszcze pod uwagę: - GRAEF CM 800- GRAEF CM 90

Także i ja delikatnie sugeruję pojemność na 2 lub 3 es.
Pytałem się o wrażenia dla CM800 i powiedzmy... odpowiedzi zachęcają.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #82 dnia: 16 Marzec 2014, 19:46:14 »
Cytat: harkie
... No to już się nie lubimy z @rogerem...
nic bardziej mylnego, ja lubię wszystkich :kwiat:
Po prostu nie lubię oceniania czegoś - czego się nie zna. To może być krzywdzące dla sprzętu lub wprowadzające w błąd dla np. kupującego.
Cytat: harkie
Skerton ma proponowany zestaw stabilizujący
ten zestaw można było nabyć w poznańskim Uno Espresso ( produkcja Royes Engineering )
Cytat: mmorka
Dla mnie też comandante jest wykonany tak, jak powinien być wykonany każdy młyn.
oczywiście, tylko w tej cenie wolałbym już kupić coś nieręcznego, szkoda się męczyć :)


www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #83 dnia: 16 Marzec 2014, 20:05:52 »
Męczyć się, to co innego, nie zawsze jest prąd, czy tyle miejsca w plecaku.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #84 dnia: 16 Marzec 2014, 20:36:49 »
Roger - żaden młyn przy tej cenie nie pomieli tak jak comandante. Sam mam młyn własnej konstrukcji i wierz albo nie - comandante wcale nie jest tak drogi - odlicz od 550 zł vat i z 15-20% narzutu Do tego żarna z 70 zł. Będę się powtarzał - żeby uzyskać taki przemiał do alternatyw na elektryku to ponad 2k trzeba wydać. Chyba,że znajdziemy dobrą używkę - ale. W klasycznych dużych młynkach do espresso dużo kawy zostaje w wokół żaren i w wylocie - co jest problemem, bo do alternatyw mielimy określoną, wcześniej zważoną porcję.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #85 dnia: 16 Marzec 2014, 20:46:37 »
Wybrani sprzedawcy (trzeba popytać) oferują od jakiegoś czasu Skertona z górną pokrywką.

Ja mam chyba taką właśnie wersję, "pokrywka" to za dużo powiedziane...

ten zestaw można było nabyć w poznańskim Uno Espresso ( produkcja Royes Engineering )

Da się gdzieś to znaleźć na zdjęciach? Myślę powoli o wystruganiu czegoś swojego :blue:

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #86 dnia: 16 Marzec 2014, 21:07:04 »
@Maciek, tak ....zdjęcie i opis był kiedyś na profilu Royes (na FB).

@mmorka, rozumiem Cię, młynek mi się podoba. Jednak nie byłbym w stanie wydać na niego takich pieniędzy, wewnętrznie coś by mnie blokowało :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #87 dnia: 16 Marzec 2014, 21:59:10 »
Roger, wiesz może, czy jeszcze jest ten krążek dostępny i ile sobie za niego życzą?
Zdjęcia znalazłem, dzięki :) mniej więcej coś takiego miałem w głowie...

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #88 dnia: 16 Marzec 2014, 22:23:06 »
nie wiem :) jutro mogę się dowiedzieć o dostępność i koszt :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynki do metod alternatywnych.
« Odpowiedź #89 dnia: 16 Marzec 2014, 22:27:17 »
Byłbym wdzięczny :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi