Autor Wątek: Ekspres do kawy do 2500 zł  (Przeczytany 24562 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #45 dnia: 21 Listopad 2017, 15:41:07 »
A jeszcze bardziej łopatologicznie, rozmawiamy o dużym kubku kawy. W automatycznym ekspresie ekstrakcja przebiega pod ciśnieniem i trwa pewnie ze 20 sekund, przy czym powinna się skończyć po jakichś 7 bo tyle mniej więcej trwa zrobienie espresso w takim ekspresie, reszta to gorzka woda. W przelewowym, będę zgadywał, bo nie mam takiego, ale ponieważ wiem jak zaparza się kawę w dripperze to nie minę się dużo z prawdą. Tutaj ekstrakcja przebiega pod ciśnieniem wywołanym siłą ciążenia, czyli znikomym i trwa pewnie koło 2-3 minut. Otrzymujemy dwa nieporównywalne w smaku napary. Moim zdaniem z przelewu będzie dużo smaczniejszy.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #46 dnia: 21 Listopad 2017, 16:58:52 »
Hola, hola. Panowie.

Za dużo skrótów myślowych.

Najważniejsza rzecz, to fakt, że tylko ~30% ziarna da się rozpuścić, reszta to celuloza itp. Doświadczalnie zaś wychodzi na to, że tylko ~20% warto.

Czy ekstrakcja w automacie trwa 7s. czy 27s. to już pomińmy, bo może być tak i tak, wszystko kwestia młynka i ustawień.

W ekspresie ciśnieniowym owe ~20% przekłada się na napar w postaci espresso (jeśli młynek jest dobrze ustawiony). W formach przelewowych (auto czy manualnych) przekłada się na zadaną objętość filiżanek czy innych kubków. Oczywiście mamy inne TDS-y czyli odczucia intensywności. Własnie wybór intensywności, to wybór metody. W obu formach możemy mówić o over -- czyli wypłukiwaniu w uproszczeniu gorzkiej wody z ziarna. W przypadku espresso będzie to prowadziło do tzw. caffe crema, czyli przedłużonej ekstrakcji. W filtrach nastąpi to również może to nastąpić przez dodanie złej dozy wody w czasie.

We wszystkich metodach chodzi o najsmaczniejsze rozpuszczenie tych ~20% substancji z ziarna.
Niektórzy uważają, że da się pod ciśnieniem zaparzyć smaczną dużą czarną (przy zupełnie innych ustawieniach młynka niż dla espresso) -- nie wiem, nigdy nie próbowałem. Najprawdopodobniej problem polega na tym, że ciśnienie ułatwia rozpuszczanie, ale dla 250ml powinno się dość grubo zmielić aby trwało to wystarczająco krótko. Wtedy pewnie zewnętrzna część cząsteczki będzie się rozpuszczać już w stronę over, a do wnętrza cząsteczki woda ledwo dotrze.

Większość uważa, że smaczniej jest zaparzyć espresso i dodać by pass -- czyli czystą wodę.
A skoro i tak chcemy własnie tego -- dużo naparu, to bez sensu jest pod wiatr parzyć to w wysokim ciśnieniu skoro w przelewach nie ma ciśnienia, czas ekstrakcji jest dłuższy, to więcej wody ma nadal co rozpuszczać w czasie, zatem łatwiej uzyskać smaczny napar dużej, kubkowej objętości, łatwiej trafić w te ~20% na powiedzmy 250ml wody.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #47 dnia: 21 Listopad 2017, 17:38:41 »
Ale w ciśnieniowym problemem jest to, że cała woda ciśnie się przez ciastko. Leci pierwsze, hmm, 30? ml kawy a reszta to popłuczyny przeciśnięte przez ciastko. Jak ktoś będzie chciał - nagram któregoś razu jak wygląda działanie Melitty. W dużym skrócie, woda polewana jest partiami na kawę - pomijając kwestię ruchów przy polewaniu działa to jak w dripie. A to spora różnica... Albo woda spokojnie przelatuje przez kawę wyciągając z niej tyle ekstraktu ile(przy dobrym zgraniu) powinna, albo - jak w ciśnieniowym - jest na siłę pchana przez kawę, z której dawno zostało wypłukane to, co powinno.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #48 dnia: 21 Listopad 2017, 19:11:32 »
Ale to wynika z ustawień młynka.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #49 dnia: 21 Listopad 2017, 23:28:33 »
W automatach młynek mieli teoretycznie pod espresso, patrząc na same fusy to przypominają ciastko z kolby... Kiedyś byłem automatami zajarany, teraz bym nie kupił.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #50 dnia: 22 Listopad 2017, 00:19:42 »
W automatach też się ustawia młynek. Nawet jeśli nie ma takiej opcji dla konsumenta (raczej wątpię), to ktoś to robi fabrycznie.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Listopad 2017, 07:20:26 »
Dawno, dawno, dawno temu miałem jakieś Saeco i kręciło się korpusem, do którego wsypywało się kawę.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #52 dnia: 22 Listopad 2017, 08:34:08 »
Tak z ciekawości, bo miałem styczność tylko z niskimi modelami Krupsa i saeco. W tych których używałem była jakaś możliwość regulacji młynka, przy czym ustawienie na najdrobniejsze mielenie nic nie dawało, espresso nadal leciało w Max 10 s. Czy w droższych modelach renomowanych firm jakość i skala przemiału rzeczywiście pozwala osiągnąć ratio 1/2 w około 25 s?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline rocker Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: De Longhi
  • Młynek: Nivona
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #53 dnia: 22 Listopad 2017, 08:43:03 »
z tego co widziałem (przed zapisaniem się na forum) to a automatach jest już regulacja mielenia (przynajmniej w tych za min 2000zł).
Mnie nie trzeba namawiać na przelewowy ekspres tylko teraz muszę żonę namówić bo  tak jak pisałem ona jest na etapie mlecznych napojów kawowych.

Dzięki za łopatologiczne wytłumaczenie różnic, jednakże musiałbym się gdzieś udać i zamówić dwie kawy jednocześnie przygotowane na dwa sposoby. Bo chciałbym na własnych kubkach smakowych porównać, która bardziej będzie mi smakowała :)
Wracając do tematu, szukam czegoś dla siebie dalej. Przemawia do mnie wygląd MoccaMaster, którą polecił parę postów wcześniej Maciek.

Jeśli mogę wam wszystkim zadać pytanie: ile kaw dziennie pijecie i jakie?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #54 dnia: 22 Listopad 2017, 10:25:06 »
Czy w droższych modelach renomowanych firm jakość i skala przemiału rzeczywiście pozwala osiągnąć ratio 1/2 w około 25 s?
Nie wiem czy w droższych, nadal zbyt mało znam ten rynek. Wiem, że słowo automat jest bardzo szerokie -- miliony modeli w różnych segmentach.
Piłem kiedyś espresso z dobrze ustawionego delonga (już kiedyś pisałem) obok stał HX z tą samą kawą -- jedyna różnica w espresso to delikatnie rzadsza tekstura w delongu. Ponoć na świeżej kawie, gdy go skręcisz na zero to zapchasz ekspres.

Gastro automatów już w to mieszał nie będę, ale tam są normalne młynki z płaskimi żarnami 58mm dla przykładu. Oprócz tego można ustawić preinfuzje, siłę tampingu, temperaturę i takie tam inne.

jednakże musiałbym się gdzieś udać i zamówić dwie kawy jednocześnie przygotowane na dwa sposoby.
Ciężkie porównanie, dużo opcji do sprawdzenia -- wbrew pozorom.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #55 dnia: 22 Listopad 2017, 10:33:00 »
Piłem kiedyś espresso z dobrze ustawionego delonga (już kiedyś pisałem) obok stał HX z tą samą kawą -- jedyna różnica w espresso to delikatnie rzadsza tekstura w delongu.

Bardzo ciężko mi w to uwierzyć mimo, że cenie Twoją wiedzę. Jestem niczym niewierny Tomasz, póki nie spróbuję to nie uwierzę. Co w takim razie z tą stabilnością temperaturową, o którą tyle bojów na forum, co w ogóle z poprawną temperaturą zaparzania, da się ją w ogóle uzyskać na tych silikonach i plastikach? Niepojęte [emoji14]

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #56 dnia: 22 Listopad 2017, 10:44:16 »
O powtarzalności się nie wypowiem -- takich okazji nie było, a maszyny były włączone od dłuższego czasu. Kawa też była dobrze dobrana -- dużowybaczająca. O zabawie w jasne single raczej bym nie myślał.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #57 dnia: 22 Listopad 2017, 10:50:55 »
No właśnie, nie ma cudów niestety.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #58 dnia: 22 Listopad 2017, 10:57:06 »
Z drugiej strony, jak się dobrze zastanowić, to w parzeniu kawy nie ma nic nadzwyczajnego. Widziałem ostatnio automat do wylewania mleka z latte artem. Nie jakieś tam nadruki tylko wszystko free pour. Zatem da się zrobić dobry, powtarzalny automat, a moim zdaniem jest to rozbijane na tysiąc dodatkowych automatów (jak auto tamper, a te w młynkach włoskich są od zawsze złe ;)) aby sztucznie utrzymać rynek w takiej postaci jak jest. Wyobraźcie sobie rewolucję we Włoszech, gdy 75% baristów jest do zwolnienia, bo wystarczy jeden do ustawienia bestii :hihihi:

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Ekspres do kawy do 2500 zł
« Odpowiedź #59 dnia: 22 Listopad 2017, 11:01:35 »
Na tym drugim forum była kiedyś dyskusja lub zaledwie wzmianka o jakimś zaporowo drogim automacie Delonghi, który dawał dobre rezultaty w espresso. Tyle, że nie kosztował 2000 zł.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi