Autor Wątek: Termometr w grupie E61  (Przeczytany 33449 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #90 dnia: 11 Marzec 2021, 14:06:59 »
@stefunk czy sprawdziłeś tą długość 27mm? Teoretycznie jeśli gliza nie jest zbyt długa lub krótka to czemu nie? Ja mam termometr przylgowy dla kontroli pełnego rozgrzania grupy, max to 88 stopni na zewnątrz, korci mnie teraz pomiar temperatury podawanej na ciastko wody.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #91 dnia: 11 Marzec 2021, 14:25:57 »
Warto mieć coś co szybko reaguje, życie staje się prostsze :)
Pisałem ostatnio:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10790.msg227905#msg227905
widać, jak szybko zmienia się temperatura wody.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #92 dnia: 11 Marzec 2021, 22:42:48 »
A nie da się tam po prostu dać termopary? Bo widziałem, że ludzie robią interfejsy do lelita, ktore czytaja jakies dane po serialu, można by było do tego dodać temperature z grupy :)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #93 dnia: 12 Marzec 2021, 07:36:41 »
Zastanawiam się dlaczego nie ma w ekspresach fabrycznie montowanego pomiaru temperatury gdzieś blisko wylotu wody/ciastka kawowego. W dwubojlerowcach lub jenobojlerowych (nie HX) konstrukcjach pomiar zakładam nie mam takich skoków temperatury jak w HX, ale też to nie jest dokładna temperatura wody, która ma kontakt z kawą.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #94 dnia: 12 Marzec 2021, 07:43:33 »
https://m.pl.aliexpress.com/item/32841280036.html

Gwint m6x1mm 50mm dlugosci sonda, to nie bedzie idealne? Czy lepiej 25mm?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #95 dnia: 12 Marzec 2021, 13:22:34 »
Tylko czego to będzie temperatura: wody, czy grupy. Może pokazywać załóżmy 94, a woda na ciastko będzie miała 98. Miałem tak jak sonda dotykała do grupy i częste wk... o co chodzi.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #96 dnia: 23 Sierpień 2021, 16:48:15 »
Odkopuje :)
Szukam termometru do grupy E61. Możecie podać jakiś dobry i sprawdzony model?
Znalazłem taki: https://www.coffeesite.pl/termometry/1515-termometr-do-grupy-e61.html
ale czy cena nie jest przesadzona?

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #97 dnia: 23 Sierpień 2021, 18:59:23 »
Odkopuje :)
Szukam termometru do grupy E61. Możecie podać jakiś dobry i sprawdzony model?
Znalazłem taki: https://www.coffeesite.pl/termometry/1515-termometr-do-grupy-e61.html
ale czy cena nie jest przesadzona?

Termometr  do grupy E61 rumuńskiego producenta, mam taki, jest bardzo dobry.
Tu można zamówić,  szybko przysyłają.
https://coffee-sensor.com

A tu inny.
https://www.geisinger.eu/gb/thermometer-for-e61-and-pavoni-group-heads/20-1-e61-temperature-sensor-stainless-steel.html#/1-front_color-black

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #98 dnia: 24 Sierpień 2021, 01:20:59 »
A czy jest ktoś kto posiada jednobojlerowca? W HX sprawa jest jasna.


Wprawdzie pytanie zadane było kilka lat temu, ale nikt nie odpowiedział. To ja spróbuję. Opinia o Isomac Zaffiro (non-Hex, bojler pojedynczy 0,8 litra) wskazywała, że temperaturowo jest on  bardzo stabilny, ale i tak trzeba było nauczyć się obsługi jego termodynamiki.

Przy fabrycznym ustawieniu termostatu po 30-35 min.  nagrzewania trzeba  zrobić flush wody z kotła  ― do czasu aż zapali się czerwona lampka wskazująca na włączenie się grzałki w bojlerze. Kiedy lampka gaśnie oznacza  to pik temperaturowy w kotle. Podgrzana ostatecznie woda włącza się w cykl obiegu: bojler - grupa E61 - bojler. Po 45 sekundach należy zacząć ekstrakcję. To wszystko ładnie działało i  stabilnie, smak kawy był bardzo ok., do czasu zabawy ustawieniem termostatu, tak że  miałem problem by wrócić później do ustawień fabrycznych, jedynie słusznych, ale w końcu się udało.
 
A jakie tam były temperatury, w kotle,  na grupie oraz ciastku? Nie wiem, prawdę mówiąc niespecjalnie mnie to interesowało, weryfikatorem był smak espresso,  a  z tym było dobrze. Do czasu aż zamontowałem rumuński termometr cyfrowy na grupie. Co się okazało? Po 30-35 minutach  nagrzewania ekspresu termometr na grupie pokazuje 79 st. C. Po rozpoczęciu flusha  temperatura na grupie początkowo wzrasta do ok. 83-84 st. C, później szybko spada do 74 st. C i wtedy  zawsze włącza się czerwona lampka, oznaczająca włączenie się grzałki w bojlerze. Po osiągnieciu temperaturowego piku  w kotle (co sygnalizuje wyłączenie się czerwonej lampki i grzałki)   temperatura  wskazywana przez termometr na grupie zaczyna stopniowo wzrastać,   by po 45 sekundach  osiągnąć 79 st. C. Dalej jest ekstrakcja, a w  jej trakcie wrasta temperatura na grupie  do ok. 85-86 st. C.  Jaka jest na ciastku to nie wiem.  Odczekując dłużej niż 45 sekund  podwyższam temperaturę ekstrakcji (gdy kawa jaśniej palona),  skracając ten wzorcowy  czas, czyli schodząc poniżej 45 sekund,  obniżam temperaturę ekstrakcji (kiedy kawa palona ciemniej). No dobrze, powie ktoś, po co flush, kiedy po 30-35 minutach temperatura na grupie już wynosi 79 st. C i teoretycznie można od razu  robić ekstrakcję? A jednak ten flush stabilizuje temperaturowo ekspres i jak się go zrobi wyraźnie  jest lepiej ze smakiem. No tak to Włosi wymyślili.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2021, 01:28:54 wysłana przez ROSS JB »

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #99 dnia: 16 Czerwiec 2023, 20:08:53 »
Dzisiaj zainstalowałem polecany tutaj termometr z coffe sensor.
Po zainstalowaniu i nagrzaniu maszyny wskazywał 93 stopnie. Po dużym fluschy temp spadła do 89 i tak zostało nawet po godzinie. Wydaje mi się że termometr wskazuje błędna temperature. Dodatkowo w trakcie ekstrakcji woda cieknie a boje się mocniej dokręcić. Jakieś porady jak rozwiązać te problemy?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #100 dnia: 17 Czerwiec 2023, 11:35:19 »
Termometr możesz zdemontować i sprawdzić wskazania w odniesieniu do innego.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #101 dnia: 17 Czerwiec 2023, 16:16:56 »
Klej do gwintów Loctite powinien załatwić sprawę wycieku.

Czujnik termometru jest ulokowany w konkretnym miejscu, w kanale, przez który płynie świeża, gorąca woda podczas zaparzania. Normalnie, w stanie spoczynku nie ma tu ruchu wody. Cała grupa ma jakąś bezwładność, nagrzewa się, stygnie w jakimś ciągłym procesie wymiany ciepła. Po jakimś czasie maszyna jest w równowadze z otoczeniem. Grupa dostaje ciepło z układu HX i oddaje ciepło do otoczenia.

Termometr daje Ci tylko orientacyjne wskazania -- możesz coś tam sobie zauważyć i skorelować to z jakością espresso. Nie przejmuj się, tylko obserwuj wskazania i przede wszystkim testuj przy tym kawę.
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2023, 16:28:39 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #102 dnia: 17 Czerwiec 2023, 16:32:34 »
Grupa dostaje ciepło z układu HX i oddaje ciepło do otoczenia
To nie jest zwykły grzejnik. Nie bez powodu grupa została pokryta chromem.
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2023, 16:38:37 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1970
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #103 dnia: 17 Czerwiec 2023, 16:38:34 »
Klej do gwintów Loctite

Tutaj zalecam ostrożność jest teraz sporo tego na rynku ja tak na szybko znalazłem 4 różne a wiem że mam jeszcze jeden który trzymam w lodówce (dlaczego tam nie wiem) i dobrze dopytać do czego ten klej jest bo można później nawet poprzez grzanie tego nie odkręcić.

kleje.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #104 dnia: 17 Czerwiec 2023, 16:39:06 »
Niezwykły przecież ale wymaga dostawy ciepła, bo wciąż je rozprasza.

Klej do gwintów, lekki, kruchy ale szczelny. Najlepiej Loctite.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi