Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206552 razy)

Offline michiamoGregorio Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, FP, V60-02, phin, Aeropress, The Gabi Master
  • Młynek: Wilfa Svart WSCG-2
Odp: Phin
« Odpowiedź #345 dnia: 01 Wrzesień 2016, 14:43:21 »
gdzieś w wątku się przewinęło, że taka "cofka" kawy ponad sitko w środku kubka nie ma wpływu na smak :) A o nim nic nie napisałeś, smakowało?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #346 dnia: 01 Wrzesień 2016, 15:18:42 »
no tak nie pomyślałęm że chodzi o to że do góry przeszła. Zawsze trochę przechodzi im delikatniej się leje tym mniej przechodzi. O ile nie zrobisz silnym strumieniem  w którejś części krateru przez który będzie uciekać woda , to nie powinno być problemu.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Phin
« Odpowiedź #347 dnia: 01 Wrzesień 2016, 15:43:27 »
Wybaczcie - może nie wyraziłem się tak jasno, jak chciałem :(
Chodzi właśnie o taką cofkę - kawy przeleciało dosyć sporo, może dlatego, że zalałem zbyt intensywnie. Zaraz druga próba, postaram się polać delikatniejszym strumieniem i chyba zdecyduję się na zwykły czajnik - ten którego używam do dripów póki co zostawię w spokoju.

Kawa wyszła znośnie, ale to idealne słowo - nie sugeruje się tym jednak wcale, ponieważ same ziarna mają już prawie 2 miesiące za sobą, a same z siebie nie były wybitne - ot jednorazowy kaprys przy okazji zamówienia nowej kawiarki. Idealnie nadawały się do próby pt. jak w ogóle to urządzenie działa. :)

Zaraz zalewam świeżutką (2 dniową) brazylie - mam jej 250g na eksperymenty i tylko na to

A apropo wcześniejszego parzenia
użyłem proporcji 16g/120ml, kapało może z 4-5 minut. Teraz pokombinuję dokładnie i będę sobie zapisywał postępy i wszystkie smaczki
szkoda tylko kawy która będzie musiała zostać wylana - baaaardzo tego nie lubię (ale organizm chyba nie zniósłby 15 filiżanek jednego dnia) :P

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #348 dnia: 01 Wrzesień 2016, 16:03:53 »
W phinie czasem fajnie wychodzi jak się zrobi dość mocną kawę (zwykle sypię cały magazynek grindrippera w ten mały 140ml) i rozcieńczy wodą, u mnie wychodzi jakieś 50-60ml rozcieńczone do 180-200.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Phin
« Odpowiedź #349 dnia: 01 Wrzesień 2016, 16:24:49 »
Oficjalna próba nr. 1 za mną
16g / 120 ml, mielenie nieco drobniejsze niż używam do kawiarki i wyszło ... źle :( Były jakieś zalążki mlecznej czekolady, ale więcej, dużo więcej było goryczy
Zmniejszam ilość wody, skacze w górę (grubiej) o jeden stopień z mieleniem

Edit: wyszła jeszcze gorsza :/ Mnóstwo goryczy, brak nawet odrobiny czekolady.
Następnym krokiem będzie - wbrew rozsądkowi - znaczne zmniejszenie przemiału. Zostanę przy 100 ml wody. Popróbuję różnych wariacji i dam znać :)
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2016, 16:50:00 wysłana przez tored »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Phin
« Odpowiedź #350 dnia: 01 Wrzesień 2016, 19:42:06 »
Zalej temperaturą ok 80'C. Phin dobrze trzyma temperaturę a przelew trochę trwa. Ja przy wyższej z reguły czuję efekty przeparzenia.
Ale gorycz..może kawa nieodpowiednia. Jeśli palona do espresso to tym bardziej niżej z temp.a i to może być nieskuteczne.
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2016, 19:44:35 wysłana przez dopeman »

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Phin
« Odpowiedź #351 dnia: 01 Wrzesień 2016, 19:52:49 »
Po tym wszystkim co opisałem wyżej zastanowiłem się jeszcze troszkę z czego może wynikać taki stan rzeczy
Wrzuciłem ziarna do kawiarki i wyszło... źle
Poczekam kilka dni, dam kawie pooddychać, potem zdam relację

Wykorzystałem za to phina do zrobienia coś ala drip - miałem resztkę Kenii Kainamui od Johan & Nyström
15 gram, 250 ml wody, temperatura 95 stopni, czas przelewu 8 minut i wyszło ... WOW
Połączenie powideł, kompotu z (?)czereśni(?), troszkę kwasku - nie umiem nawet tego opisać
Zaro goryczki, zero nieprzyjemnych aromatów
Nie wiem czy nie zamówię jej więcej...

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #352 dnia: 01 Wrzesień 2016, 19:59:56 »


Wykorzystałem za to phina do zrobienia coś ala drip

To co robiłeś wcześniej? Phin to metoda przelewowa, tak jak dripy. Można w nim uzyskać coś zbliżonego smakiem do espresso ale to jednak przelew.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Phin
« Odpowiedź #353 dnia: 01 Wrzesień 2016, 20:20:41 »
Eh, wybaczcie, chyba mam dzisiaj problem z wyrażeniem moich myśli na forum :(
Przez ala drip mialem na mysli preinfuzje + 4 zalania - taki standardowy drip, tylko z zastosowaniem phina i baaardzo rozciągnięty w czasie
Przy poprzedniej kawie robilem jedno zalanie, przelewowo, ale jedno
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2016, 20:23:23 wysłana przez tored »

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Phin
« Odpowiedź #354 dnia: 01 Wrzesień 2016, 22:37:22 »
Zalej temperaturą ok 80'C.
:O przez cały wątek nie przewinęła się sugestia aż tak niskiej temperatury.

Cóż też mam ciężki początek z phinem, bo nie wiem jak go ugryźć. Przeleciałem cały wątek notując sobie wszystkie "receptury" - przy metodach z przemiałem opisywanym jako "jak do espresso" wychodziła mi przy rożnych ziarnach (Etiopia/Kenia) katastrofa. (Wiem, że moja Wilfa mieli o wiele grubiej na najdrobniejszym ustawieniu, jednak miałem nadzieję, że "jakoś to będzie"). Rezultatem końcowym był bardzo dziwny, odrzucający kwaśny smak. Do tego stopnia dziwny, że przy większym łyku pojawił się odruch wymiotny i wariacje żołądkowe.
Przy ustawieniu "jak do dripa" rownież się ten dziwny kwas pojawił, choć w mniejszym stopniu - jednak nadal nie pijalnie (może kwestia ziarna?).
Dzisiaj zaparzyłem jasno paloną Brazylię, jakieś 9/10g mielone ciut drobniej niż do małego dripa, 91° 140ml i wyszedł dość ciekawy, bardzo delikatny, wręcz herbaciany napar.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #355 dnia: 01 Wrzesień 2016, 22:56:18 »
Nie przesadzajmy ze Wilfa nie da rady.

Z wczoraj: Wilfa na zero, 20g/100ml/92°C (najczęściej daje wyżej, bo i tak stygnie, ale tak miałem bonavitę ustawioną), standardowe 30s. pre/ całość 10min. Espresso jak się patrzy. Gęste, słodkie.

10-15minut, to moje najlepsze rezultaty, zarówno przy małych naparach jak i przy większych (czyli standardowe 6g/100ml). Jeśli przecieknie krócej, to najczęściej brudna woda wychodzi. Przy dłuższym kapaniu czasem jest zbyt.

Offline WasylGd Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: LaPavoni Professional, phin, Mukka Exspress, Bialetti Brikka, džezva z Sarajewa
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Phin
« Odpowiedź #356 dnia: 07 Wrzesień 2016, 13:31:40 »
Pojawił się phin 450ml. Czy ktoś może już kupił i ma jakieś doświadczenia z tą pojemnością i wytypował wstępne receptury?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #357 dnia: 07 Wrzesień 2016, 14:28:14 »
450 ml to potwór, ja mam 200 i jak dla mnie jest akurat. Można coś a la espresso zrobić jak i przelew.

Offline WasylGd Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: LaPavoni Professional, phin, Mukka Exspress, Bialetti Brikka, džezva z Sarajewa
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Phin
« Odpowiedź #358 dnia: 07 Wrzesień 2016, 15:42:46 »
Mam zamiar kupić phina i dlatego czytam ten dział. Trochę się zdziwiłem widząc phina o tej objętości, bo większość Kolegów ma raczej 140-200ml i takie poleca. Może to zestaw biurowy, ale przeliczając to sporo kawy trzeba zalewać. Ciekawe jak z czasem?

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Phin
« Odpowiedź #359 dnia: 07 Wrzesień 2016, 15:44:41 »
Ja szukałem dużego, i kupiłem 340ml, ale 450ml  :wow2:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi