Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206686 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #285 dnia: 03 Marzec 2016, 17:07:05 »
próbowałem dripa i aeropressa i dla mnie taka kawa jest zbyt rozwodnio

Daj więcej kawy, to będzie mocniejsza.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #286 dnia: 03 Marzec 2016, 20:54:18 »
Albo mniej wody i dłuższy czas...

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Phin
« Odpowiedź #287 dnia: 04 Marzec 2016, 08:10:03 »
Dla mnie choć nie próbowałem to nie wiem ale własnie długi czas oczekiwania i chłodniejszy napar dyskwalifikuje phina. Ale z przyjemnością bym się napił gdyby mnie ktoś poczęstował  ::)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Phin
« Odpowiedź #288 dnia: 04 Marzec 2016, 08:23:14 »
Phin kapiący do szklanki o podwójnych ściankach nie ma problemu z temperaturą. Taki układ działa jak termos.
Po 20 min  kapania czasem trzeba jeszcze chwilę poczekać z piciem bo ma grubo ponad 60C.
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #289 dnia: 04 Marzec 2016, 08:29:44 »
Chciałbym zobaczyć szklankę o podwójnych ściankach wyjętą przez Manfreda z plecaka na biwaku po przełojeniu jakiegoś kominka za V z małym lotem po drodze. Phin wytrzyma (może się wygnie) ale szklanka?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Phin
« Odpowiedź #290 dnia: 04 Marzec 2016, 08:47:49 »
 :hihihi: :smiech:

LMWDP #469

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Phin
« Odpowiedź #291 dnia: 04 Marzec 2016, 11:14:09 »
nie musi być koniecznie szklanka termiczna, są też turystyczne naczynia termiczne ze stali.

Na temperaturę są sposoby, nie zaszkodzi wstępnie ogrzać wrzątkiem całego zestawu, podczas zaparzania można nakryć całość wełnianą czapką albo uszyć Phinowi pod wymiar małą "czapeczkę" izolującą. Można też zawiesić Phina (bez podstawki) na tych plastikowych uchwytach częściowo wewnątrz samego kubka - ścianki kubka same z siebie zmniejszą utratę temperatury.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Phin
« Odpowiedź #292 dnia: 26 Kwiecień 2016, 10:29:00 »
Przepuściłem przez phina kilka jasnych singli i muszę przyznać, że efekty były zaskakująco dobre - zwłaszcza w porównaniu do dripa w moim wykonaniu  :-D

Natomiast, były efekty lepsze i gorsze ponieważ dozę i grubość mielenia dobierałem zdecydowanie losowo   :mhh:

Konkludując, istnieją jakieś ogólne zalecenia odnośnie dozowania, grubości mielenia/czasu parzenia dla phina?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #293 dnia: 26 Kwiecień 2016, 10:34:52 »
Biorąc pod uwagę, że używamy tego zupełnie inaczej niż w Wietnamie, to: nie.

Możesz się sugerować normami z innych metod, a raczej ilości wody i kawy, ale generalnie droga wolna.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Phin
« Odpowiedź #294 dnia: 26 Kwiecień 2016, 10:40:59 »
Biorąc pod uwagę, że używamy tego zupełnie inaczej niż w Wietnamie, to: nie.

Możesz się sugerować normami z innych metod, a raczej ilości wody i kawy, ale generalnie droga wolna.

Tak jak mi się wydawało :) Muszę przyznać, że najlepsze efekty miałem gdy z phina robiłem "aeropress", tj. po 2-3 minutach od zalania wodą przyspieszałem filtrację przy pomocy tej "praski", którą dociskamy kawę.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Phin
« Odpowiedź #295 dnia: 26 Kwiecień 2016, 10:47:34 »
Zamawiałem ostatnio mieszanki do espresso, i postanowiłem zamówić też dwa single,  z których jeden (jak na razie - bo drugiego jeszcze nie otwarłem) okazał się dość jasno palony. Wylądował w phinie, i okazało się, że za drugim podejściem, po zwiększeniu dozy, jest całkiem smaczny. Dodam, że jestem zwolennikiem kaw ciemniej palonych. Konkludując - można powiedzieć, że phin nie pyta, phin rozumie ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #296 dnia: 26 Kwiecień 2016, 20:22:59 »
W metodach przelewowych jasno palone kawy smakują nieco łagodniej niż w espresso. Espresso wyolbrzymia także immanentną dla kawy kwaskowatość...
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień 2016, 20:25:12 wysłana przez Antonio »

Offline elemrdrago Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Rocket Appartamento, V60, AP, Phin, Kalita, Chemex
  • Młynek: Comandante, Mazzer Mini, Hario MM-2 (sic!), wyciskarka soków SANO ;)
Odp: Phin
« Odpowiedź #297 dnia: 06 Maj 2016, 00:58:18 »
 :bry:

również zakupiłem ze Świeżo Palonej małego phinka :)
dzisiaj paczkomat przybył i pierwszy napar za mną :)
i faktycznie, zdumiewające jak taki wydawałoby się bubel azjatycki, świetnie radzi sobie z kafką  :pycha:

zmieliłem prawie jak na espresso 18g, wsypałem, delikatnie ugniotłem, no może trochę mocniej bo tłoczek nierówno leżał (w tym miejscu trochę się zdziwiłem, że tłoczek ma taki luz- myslalem ze to bardziej przylega do ścianek ale cóż poradzisz), najpierw lekko zalałem co by preinfuzja zadziałała, a potem dolałem do pełna (phin 140 ml).
Niestety nie zmierzyłem ile mi się przelewało.
i poważnie bardzo zaskoczony byłem intensywnością i soczystością naparu :D extra

a mieliłem Nikaraguę z Doubleshota, która ostatnio mnie "wkurzyła" bo w Aeropressie parę razy pod rząd wyszła mi gorzka, a tu, w phinie zero goryczki :) baaardzo owocowo :)

jutro, tzn dzisiaj rano wypróbuję Etiopię Hundę Oli od Antonia , którą dostaliśmy w gratisie :) chyba będzie  :pycha:

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #298 dnia: 09 Maj 2016, 17:21:34 »
Ja robiłem w sobotę mrożoną kawę z jakiejś syfnej starej Pellini mielonej (prezent...)

33g, mało wody (ale gorącej), jak już nakapało, przelałem po połowie do dwóch szklanek z lodem i zalałem zimnym mlekiem. Wyszło znacznie smaczniejsze niż podobne próby z Aero. Bardzo mocny drink a jednak nie gorzki.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Phin
« Odpowiedź #299 dnia: 24 Czerwiec 2016, 09:44:21 »
Przy zaparzaniu do mojego kubka termicznego phin po chwili przestaje kapać, a kawa zaczyna wylewać na ten podstawek. Chyba powietrze nie ma którędy uciekać.
A czy Wy zawsze parzycie do dzbanka?
Myślałem też na ile ważny jest ten podstawek i czy nie można patrzyć bez niego?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi