Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206550 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #255 dnia: 10 Styczeń 2016, 19:50:39 »
NICARAGUA LAS FLORES WOMAN PROJECT
Kawy nie znam, ale po opisie domyślam się, że palona raczej jaśniej niż ciemniej. Może się nie udać wyeliminować kwasowość.

W każdym razie, ja bym szedł w drobne mielenie i długie czasy. Na slimie myślę, że 4 (od punktu zero) to max, bo drobniej to się można zakręcić na śmierć. Temperatura możliwie wysoka. Pod 20 minut bym celował.

Offline sesq

  • Wiadomości: 15
Odp: Phin
« Odpowiedź #256 dnia: 10 Styczeń 2016, 21:41:05 »
NICARAGUA LAS FLORES WOMAN PROJECT
Kawy nie znam, ale po opisie domyślam się, że palona raczej jaśniej niż ciemniej. Może się nie udać wyeliminować kwasowość.

W każdym razie, ja bym szedł w drobne mielenie i długie czasy. Na slimie myślę, że 4 (od punktu zero) to max, bo drobniej to się można zakręcić na śmierć. Temperatura możliwie wysoka. Pod 20 minut bym celował.
Masz rację, ma jaśniejszą barwę.
Spróbuję zaparzyć wg. Twoich wskazówek.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #257 dnia: 10 Styczeń 2016, 21:48:23 »
Zadaj sobie jednak pytanie, czy ta kwasowość jest na pewno nieprzyjemna, czy to tylko odruch przyzwyczajenia, że kwaśna kawa jest niedobra? Może to przyjemna, owocowa kwasowość? Chyba, że nie lubisz cytrusów i kwaśnych jabłek, to wtedy nic z tego ;)

Co innego kwaśne jabłka, co innego skisłe jabłka, a język się musi w tym wszystkim orientować.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Phin
« Odpowiedź #258 dnia: 18 Luty 2016, 09:42:35 »
może mi ktoś przesłać jakiego phina kupić (link)

Dodatkowo jak mielicie i jaka porcja kawy?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #259 dnia: 18 Luty 2016, 10:45:07 »
Mam najmniejszy z dostępnych ;). Ostatnio mielę kawę jak do pojedynczego V60, wrzucam 2-3 łyżeczki. Preinfuzja pół minuty, reszta max 2-3 minuty i do takiego ekstraktu dolewam jeszcze drugie tyle wody ;).
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2016, 10:49:39 wysłana przez Antonio »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #260 dnia: 18 Luty 2016, 11:11:47 »
Phina można kupić na Allegro lub w Swiezopalonej.pl.
Korzystam z niego na dwa sposoby. Pierwszy to dripowy przemiał i przelewanie w 3 - 4 minuty. A drugi, to przemiał drobny, doza 15 g na najmniejszego phina i kilkuminutowe parzenie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #261 dnia: 18 Luty 2016, 11:18:51 »
może mi ktoś przesłać jakiego phina kupić (link)

Dodatkowo jak mielicie i jaka porcja kawy?
Jeśli chodzi o rozmiar, to zależy co chcesz parzyć, jeśli chodzi o źródło, to zbyt dużego wyboru nie ma (a szkoda, bo po zdjęciach z internetu wnoszę, że bywają całkiem ładne), ja kupowałem wszystkie swoje u pishtaco na allegro.

Ktoś tu pisał, że są takie gdzie górne sitko się wkręca, a nie tylko kładzie na kawie, gdybym na taki natrafił, to pewnie bym taki wybrał. Świerza kawa potrafi wywrócić to górne sitko.

Jeśli chodzi o proporcje, to albo parzę w większym jak dripa, czyli klasycznie 6/100, albo w najmniejszym jak na espresso 18g/85ml (wyjdzie ~50ml). Te gęste smaczne są i przy długich ekstrakcjach, nawet 15 minut.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #262 dnia: 18 Luty 2016, 11:24:05 »
Ktoś tu pisał, że są takie gdzie górne sitko się wkręca, a nie tylko kładzie na kawie,

Takiego phina widziałem tylko na zdjęciach.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #263 dnia: 18 Luty 2016, 11:27:06 »
Ja niestety też. Ceramicznego też od dawna nie widziałem, a też mnie kusi.

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #264 dnia: 18 Luty 2016, 12:12:13 »
A ja właśnie trafiłem tego z wkręcanym sitkiem. Kupowałem na allegro (użytkownik chili cośtam). Wersja 200ml.
Trzeba tylko uważać żeby za mocno nie dociskać, bo potem wcale nie łatwo to sitko odkręcić :P

Standardowo mielę mniej więcej jak do dripa, sypię 14g, zalewam do pełna. Sitko tylko leciutko dokręcam. Czasu nie liczę ale w 4-6 minut się wyrabia. Lubię raczej lekkie napary, więc zwykle dolewam też gorącej wody.

Podsumowując - sprzęt tani, roboty przy tym mało, a kawa wychodzi bardzo fajna :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #265 dnia: 18 Luty 2016, 16:07:32 »
A ja właśnie trafiłem tego z wkręcanym sitkiem. Kupowałem na allegro (użytkownik chili cośtam). Wersja 200ml.
Trzeba tylko uważać żeby za mocno nie dociskać, bo potem wcale nie łatwo to sitko odkręcić :P

Jak już rozpoznałem teren po zakupie pierwszego phina znalazłem na allegro te z nakręcanym górnym sitkiem , niestety nie udało się kupić, bo okazało się, że wyszły wszystkie.
Wietnamczycy polecają dokręcić górne sitko, delikatnie wyrównując i ubijając kawę, a potem odkręcić pół obrotu.
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2016, 16:57:29 wysłana przez krystians »

Offline seba21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Gaggia Classic, Bialetti Moka Express 2, Bialetti Brikka 4, french press Bialetti, Hario V60/02, Hario Mizudashi, phin
  • Młynek: Ascaso i-Steel
Odp: Phin
« Odpowiedź #266 dnia: 02 Marzec 2016, 10:46:31 »
Wszyscy piszecie o "europejskich" wersjach phina ("jak do dripa", "jak do espresso"), a czy ktoś z Was próbował może sposobu wietnamskiego? Chodzi mi tu o takie zaparzanie jak robią to Ci którzy phina wymyślili. O skondensowanym mleku do tego już nie wspominając... :D Próbowaliście kaw Trung Nguyen?
Ja kupiłem phina od razu z kawą (Trung Nguyen 3 - podobno optymalna na początek) i muszę przyznać, że wychodzi z tego całkiem fajny kawowy hmm... deser. ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #267 dnia: 02 Marzec 2016, 10:50:36 »
Na zdrowie :).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #268 dnia: 02 Marzec 2016, 11:02:23 »
Miałem kiedyś dwie paczuszki kawy w ziarnie prosto z Wietnamu. 100% arabika, a druga, to ten ichni lokalny gatunek (nie wiem co oni tam oprócz robusty uprawiają). Ziarna spalone na węgiel, pić się nie dało, ale jedno, czego odmówić nie można tym kawom, to intensywny aromat w okolicach czekolady.

Z mlekiem, tym bardziej skondensowanym, nie próbowałem, ale domyślam się, że może to mieć swój urok. Dla mnie jednak jest to urok lokalny i tam pewnie bym się skusił, tu wolę odpuścić sobie takich przyjemności.

Offline seba21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Gaggia Classic, Bialetti Moka Express 2, Bialetti Brikka 4, french press Bialetti, Hario V60/02, Hario Mizudashi, phin
  • Młynek: Ascaso i-Steel
Odp: Phin
« Odpowiedź #269 dnia: 02 Marzec 2016, 11:11:19 »
Widzę, że tak jak przypuszczałem temat mleka (i to jeszcze skondensowanego, słodkiego) będzie dość kontrowersyjny. ;)
Tak czy inaczej phina traktuję bardziej jako "ciekawostkę", stąd też interesują mnie Wasze opinie na temat kawy po wiatnamsku. Moim zdaniem na pewno jest to coś czego warto spróbować, ale codziennie bym takiej nie dał rady pić. W każdym bądź razie z mlekiem smakuje mi lepiej niż bez. :P Chociaż pewnie i tak jeszcze zamówię jakieś inne wersje tej kawy - z ciekawości.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi