Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206599 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #225 dnia: 27 Grudzień 2015, 23:51:20 »
podejrzewam że przy cenie phina, może się nie łapać w zakresie polskiej normy stali nierdzewnej, więc w zmywarce lepiej nie myć :) Dla mnie jest ważne że działa i z niewielką pomocą człowieka produkuje super napary :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Phin
« Odpowiedź #226 dnia: 28 Grudzień 2015, 00:59:02 »
nierdzewki się magnes nie ima, więc ktoś Cię oszukał... kiedyś zardzewieje po prostu, ot co. z dala od wilgoci trzymać jak się używa i tyle, bardzo dokładnie wycierać do sucha(najlepiej ręcznikiem papierowym) i pożyje, nawet mycie w zmywarce nie powinno zaszkodzić.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #227 dnia: 28 Grudzień 2015, 17:46:13 »
Ja się nie czuję oszukany. Jak zardzewieje, to kupię nowy :) Z mojego doświadczenia mycie w zmywarce mogłoby skrócić żywot. Pomijam fakt że nie ufam zmywarkomw kwestii dokładności i ewentualnych pozostałości chemii, to ręczne wymycie go jest tak proste, że nie sprawia żadnego problemu.

Offline henry22

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: kubek i phin
  • Młynek: australijski ręczny; Obel Mito atr
Odp: Phin
« Odpowiedź #228 dnia: 31 Grudzień 2015, 00:49:13 »
Ja się nie czuję oszukany. Jak zardzewieje, to kupię nowy :) Z mojego doświadczenia mycie w zmywarce mogłoby skrócić żywot. Pomijam fakt że nie ufam zmywarkomw kwestii dokładności i ewentualnych pozostałości chemii, to ręczne wymycie go jest tak proste, że nie sprawia żadnego problemu.

nie czuj się oszukany, nierdzewka zależnie od struktury może być magnetyczna. Wbrew nazwie może też korodować.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Phin
« Odpowiedź #229 dnia: 31 Grudzień 2015, 12:34:12 »
Ja się nie czuję oszukany. Jak zardzewieje, to kupię nowy :) Z mojego doświadczenia mycie w zmywarce mogłoby skrócić żywot. Pomijam fakt że nie ufam zmywarkomw kwestii dokładności i ewentualnych pozostałości chemii, to ręczne wymycie go jest tak proste, że nie sprawia żadnego problemu.

nie czuj się oszukany, nierdzewka zależnie od struktury może być magnetyczna. Wbrew nazwie może też korodować.
z tą korozją to nie do końca, tak koroduje, że tę "rdzę" zetrzesz papierem... i to niekoniecznie ściernym, bo to tylko nalot.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Phin
« Odpowiedź #230 dnia: 31 Grudzień 2015, 12:56:38 »
Odebrałem wczoraj phina o pojemności 340ml na którym jest nalepka z napisem "high quality stainless steel"  :lol2:, po kilku tygodniach się okaże na ile to prawda.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #231 dnia: 31 Grudzień 2015, 13:38:42 »
Mam już to urządzenie od dawna i nic złego się nie dzieje...

Offline sesq

  • Wiadomości: 15
Odp: Phin
« Odpowiedź #232 dnia: 10 Styczeń 2016, 10:39:16 »
Cześć, jestem amatorem parzenia kawy, proszę o pomoc. Jak zrobić najbardziej poprawną kawę z phina? Wiadomo, że można robić różne kombinację ale chciałbym zacząć od tej najpoprawniejszej. Przypuśćmy, że chcę przygotować 100ml kawy.
Dysponuję: Phin 140ml, Hario Slim, Termopara do mierzenia temperatury wody, waga kuchenna.

  • Jak grubo zmielić kawę?
  • Jak ustawić grubość mielenia w Hario Slim, żebym wiedział jak grubo mam zmieloną kawę? (w sensie ile "klików" lub obrotów od pełnego skręcenia żaren)
  • Ile gram kawy zmielić?
  • Po wsypaniu kawy do phina, jak mocno mam docisnąć siteczko od góry? (czyli jak mocno zacisnąć kawę)
(ok mam świadomość, że kolejnym krokiem jest wstępne zalanie kawy małą ilością wody na 20 sekund w celu przesiąknięcia kawy)
  • Jaką temperaturą wody zalać kawę?
  • Ile ml wody wlać do phina? (no chciałbym 100ml, a może wlać więcej i zdjąć go zanim sie cała woda przeleje)

Dzięki za pomoc

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Phin
« Odpowiedź #233 dnia: 10 Styczeń 2016, 10:44:16 »
W phinie nie ma reguł gry i przepisów określających czy napar jest poprawny czy nie :)
Bez poeksperymentowania się nie da.
Osobiście proponuję zacząć od przemiałów dripowych, czyli grubość cukru lub ciut drobniej, 15 gramów, woda 95 stopni, sitko kładziemy na wyrównaną kawę bez dociskania. Po preinfuzji zalewamy całość, i jeśli już porządana ilość skapała - przerywamy ekstrakcję. Warto kontrolować czas, by potem wiedzieć jaki wpływ ma np. zmiana przemiału.
Niechaj język i nozdrza będą przewodnikiem ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2016, 10:47:08 wysłana przez pafcio0 »

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Phin
« Odpowiedź #234 dnia: 10 Styczeń 2016, 11:12:22 »
Mi ostatnio podchodzi najbardziej phin z przepisu doktora: przemiał jak do espresso i  :szampan:

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Phin
« Odpowiedź #235 dnia: 10 Styczeń 2016, 11:16:57 »
Też tak lubię, ale z harioslimem można pomarzyć o przemiale espresso ;)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Phin
« Odpowiedź #236 dnia: 10 Styczeń 2016, 12:10:15 »
Niestety - ją zacząłem doceniać phina po zmianie młynka z ręcznego na elektryczny. O ile w dripie i Aero Hario Slim dawał radę, to phiny nie wychodziły mi zbyt smaczne  :ohyda:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #237 dnia: 10 Styczeń 2016, 13:22:01 »
Przypuśćmy, że chcę przygotować 100ml kawy.
Powiedz jeszcze jakiej intensywności? Coś jak dwa doppio, czy raczej mniejsza ilość, ale intensywności przelewowej?

Oryginalne przepisy na phina to wietnamska kawa, nawet nie robusta, bo oni tam więcej odmian mają, spalona na czekoladowy węgiel, zaparzana na skondensowane mleko. Nie wiem czy chcesz tej poprawności ;)


Możesz iść w dwie strony, w kierunku espresso podobnych naparów i w kierunku dripowych naparów.
W pierwszym wypadku stosunek kawy do wody będzie typu 15-18g kawy na 85ml wody (kawa pochłania i żeby uzyskać 50ml naparu, właśnie ~85ml wody trzeba wlać). W drugim wypadku warto wyjść od najpowszechniejszego stosunku 6g kawy na każde 100ml wody. W małym phinie będzie trudno zaparzyć więcej, musisz sprawdzić, może uda się 120ml, może uda się dolać w trakcie.
W pierwszym wypadku czasy kapania 10-20minut dają dobre rezultaty, w drugim może być znacznie szybciej, powiedzmy od 3 minut.

Raczej górne sitko połóż delikatnie na kawie, ubicie może zatrzymać kapanie na długi czas.

Ponieważ wszystko trwa i stygnie, to lepiej wyjść od wyższych temperatur jak już zostało wspomniane.

Grubością mielenia regulujesz czas.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Phin
« Odpowiedź #238 dnia: 10 Styczeń 2016, 14:54:48 »
I co możecie powiedzieć o dripwych przemiałąch czasach i ilościach w phinie? Dobre to? Wato inwestować w większą wersję? Mam najmniejszy, chyba 120ml.

Offline sesq

  • Wiadomości: 15
Odp: Phin
« Odpowiedź #239 dnia: 10 Styczeń 2016, 15:50:02 »
Przypuśćmy, że chcę przygotować 100ml kawy.
Powiedz jeszcze jakiej intensywności? Coś jak dwa doppio, czy raczej mniejsza ilość, ale intensywności przelewowej?

Oryginalne przepisy na phina to wietnamska kawa, nawet nie robusta, bo oni tam więcej odmian mają, spalona na czekoladowy węgiel, zaparzana na skondensowane mleko. Nie wiem czy chcesz tej poprawności ;)


Możesz iść w dwie strony, w kierunku espresso podobnych naparów i w kierunku dripowych naparów.
W pierwszym wypadku stosunek kawy do wody będzie typu 15-18g kawy na 85ml wody (kawa pochłania i żeby uzyskać 50ml naparu, właśnie ~85ml wody trzeba wlać). W drugim wypadku warto wyjść od najpowszechniejszego stosunku 6g kawy na każde 100ml wody. W małym phinie będzie trudno zaparzyć więcej, musisz sprawdzić, może uda się 120ml, może uda się dolać w trakcie.
W pierwszym wypadku czasy kapania 10-20minut dają dobre rezultaty, w drugim może być znacznie szybciej, powiedzmy od 3 minut.

Raczej górne sitko połóż delikatnie na kawie, ubicie może zatrzymać kapanie na długi czas.

Ponieważ wszystko trwa i stygnie, to lepiej wyjść od wyższych temperatur jak już zostało wspomniane.

Grubością mielenia regulujesz czas.

Intensywność ok. 70% espresso + 30% wody.
Chodzi mi o poprawność kawy odpowiadającym waszym kryteriom "smacznej" kawy czarnej.
Przed zrobieniem kawy ogrzewam kubek wrzątkiem, żeby ciepło kawy nie uciekło do zimnego kubka.
Następnym razem spróbuje zrobić wg. zaleceń pafcio0. Wezmę to jako bazę względem której będę próbował modyfikować smak.

Co zrobić żeby kawa była mniej kwaśna? Większa grubość przemiału? Niższa temperatura wody?

Dzięki wszystkim za odpowiedzi

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi