Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206859 razy)

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Phin
« Odpowiedź #180 dnia: 13 Grudzień 2015, 09:51:19 »
Po wsypaniu nakładam sitko, bez ubicia. Woda z czajnika najpierw do metalowego dzbanka, takiego do spieniania mleka, nieco się schłodzi, potem preinfuzja do 30 s i phin do pełna wodą. No i sobie kapie, aż wykapie. Prawdopodobnie woda schładza się zbytnio. To muszę zmodyfikować.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #181 dnia: 13 Grudzień 2015, 10:18:44 »
Po wsypaniu nakładam sitko, bez ubicia. Woda z czajnika najpierw do metalowego dzbanka, takiego do spieniania mleka, nieco się schłodzi, potem preinfuzja do 30 s i phin do pełna wodą. No i sobie kapie, aż wykapie. Prawdopodobnie woda schładza się zbytnio. To muszę zmodyfikować.


Ja do Phina używam szerokiego zakresu mielenia - od przemiału pod espresso, aż do przemiału pod mały drip. Polecam wypróbować mielenie dripowe i nieco ubić kawę po wsypaniu.
Odnośnie temperatury, to polecam przed wsypaniem kawy rozgrzać phina wrzątkiem i nie przelewać gorącej wody z czajnika (ja do phina gotuje wodę bezpośrednio w konewce Hario). Jeśli według Ciebie temperatura naparu jest zbyt niska, to możesz zaopatrzyć się w szklanki z podwójnymi ściankami lub zrobić phina w kąpieli wodnej.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #182 dnia: 13 Grudzień 2015, 10:48:53 »
jak w innych przelewach
Jeśli chcesz phina traktować jak inne przelewy, trzeba było kupić większy. 200ml to pojemność naczynia, żeby przelać 200ml wody przez niego nie obejdzie się bez dolewania, a to dopiero 12g kawy.

Miarka do aero to raczej 15g-16g. Oczywiście zależy jakiej kawy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #183 dnia: 13 Grudzień 2015, 10:49:26 »
Najczęściej używam phina do małych dripów, czas przelewania około 3,5 minuty. W tym urządzeniu nie ma papierowego filtra, który zabiera coś dla siebie i napar może być wyjątkowo soczyście owocowy. Ale brak filtra, to broń obosieczna. Jeżeli w kawie są jakieś niesympatyczne nuty, to mogą zostać wzmocnione. Przy krótkich przelewach, kiedy phin stoi bezpośrednio na filiżance, nie ma problemu z temperaturą naparu.

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Phin
« Odpowiedź #184 dnia: 13 Grudzień 2015, 13:06:53 »
Nawet nie chodzi o temperaturę naparu, i tak parzy. Raczej o temperaturę wody wlewanej do Phina, którego swoją drogą przelewam wrzątkiem, ale dam radę eksperymentalnie.
Na większy jeszcze  przyjdzie czas. Objętość z jednego dla jednej osoby jest akuratna.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #185 dnia: 14 Grudzień 2015, 01:01:45 »
Nie mówię, że nie, ale na pewno nie będzie to kawa jak inne przelewy. Chyba, żeby dość grubo zmielić i dolewać.

Offline SoyeR Mężczyzna

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: forumowy drip, drip Duki, turecki tygielek, phin, V60-01, V60-02, AP, Gabi, Melitta Barista TS Smart
  • Młynek: Rhinowares, Gastroback, 1Zpresso K-PLUS
Odp: Phin
« Odpowiedź #186 dnia: 17 Grudzień 2015, 20:44:39 »
to ja może troszkę z innej beczki

rzadko, ale to rzadko zdarza mi się, że zalewam phin do preinfuzji, i kilka, kilkanaście kropel przecieknie mi do szklanki nim zrobię 'wlew właściwy'. Zawsze wtedy wylewam to co nakapało, bo wg mnie to nie jest to co bym chciał z kawy wyciągnąć.

Czy Wy również spotykacie się z takim zjawiskiem? Nadmieniam, że mielenie pod phina mam dość mocne

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #187 dnia: 17 Grudzień 2015, 21:07:15 »
Dlaczego to nie jest to, co chciałbyś z kawy?

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Phin
« Odpowiedź #188 dnia: 17 Grudzień 2015, 21:10:47 »
Właśnie w pierwszych kroplach jest to co najlepsze.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #189 dnia: 17 Grudzień 2015, 21:18:27 »
to ja może troszkę z innej beczki

rzadko, ale to rzadko zdarza mi się, że zalewam phin do preinfuzji, i kilka, kilkanaście kropel przecieknie mi do szklanki nim zrobię 'wlew właściwy'. Zawsze wtedy wylewam to co nakapało, bo wg mnie to nie jest to co bym chciał z kawy wyciągnąć.

Czy Wy również spotykacie się z takim zjawiskiem? Nadmieniam, że mielenie pod phina mam dość mocne
A mielenie "mocne", tzn. bardzo drobne? W dripie też podczas preinfuzji kapie i to też wylewasz? Jak robisz dripa to zauważ, że strumień kawy wpadający do naczynia w miarę upływu czasu jest coraz jaśniejszy. W początkowych fazach z kawy wypłukuje się najwięcej dobrego, więc nie wylewaj i smacznego. ;)  kawka
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #190 dnia: 17 Grudzień 2015, 23:25:38 »
Po przeczytaniu wątku i internetów jestem zmuszony kupić sobie phina :) W związku z tym, czy może ktoś podpowiedzieć gdzie i jaki najlepiej kupić? Objętościowo interesuje mnie najmniejszy tylko widzę, że są różne rodzaje puszek... nie wiem czy różnią się one tylko wyglądem czy może również jakością wykonania.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Phin
« Odpowiedź #191 dnia: 17 Grudzień 2015, 23:38:38 »
W sklepie swiezopalona.pl są phiny o dwóch pojemnościach 140 i 200 ml. Większość phinów, które znajdziesz nie różni się zbytnio od siebie - kawałek stalowej blachy. Prymitywność i napar jaki można z niego uzyskać to chyba dwie największe zalety tego urządzonka. ;) Ja mam 140 i myślę, że to optymalna pojemność. Polecam Ci tylko zaopatrzyć się w szklanki z podwójnymi ściankami, bo jeśli zechcesz przyszaleć i zrobić 15-20 minutowego phina to niestety napar będzie ledwie ciepły. Od biedy zawsze możesz zaparzyć phina w kąpieli wodnej ;).
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #192 dnia: 18 Grudzień 2015, 00:36:02 »
@thesiu ponoć lepszy jest gdy górne sitko jest wkręcane na śrubę, tak jak to widać na tym zdjęciu http://phogirlandnachoman.files.wordpress.com/2011/08/dsc08404.jpg samemu nie porównywałem z drugim, prostszym rodzajem, który sam posiadam czyli bez śruby z górnym sitkiem po prostu kładzionym na kawę.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2015, 00:38:43 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #193 dnia: 18 Grudzień 2015, 02:22:00 »
A gdzie takie ze śrubką można znaleźć? Bo to zdaje się doskonale przeciwdziała świeżej kawie, która lubi górne sitko wypchnąć i zniszczyć stabilność kapania.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #194 dnia: 18 Grudzień 2015, 04:45:16 »
Kiedyś w jednym sklepie znalazłem, ale szybko zniknął.
Nie wiem jaki ten z linku poniżej jest bo brak zdjęcia od środka, trzeba by sprzedawcy zapytać.
http://allegro.pl/zaparzacz-phin-do-kawy-wietnamskiej-150ml-polecamy-i5645861150.html
Można ewentualnie w chińskich marketach popatrzeć. Jak będę przechodził koło takiego sklepu to zajrzę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi