Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206634 razy)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Phin
« Odpowiedź #165 dnia: 23 Kwiecień 2015, 12:06:53 »
Zamawiam jedną sztukę. I jeszcze jedną z hasłem Andrzeja ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #166 dnia: 23 Kwiecień 2015, 12:12:12 »
Super :). Też zamawiam :).

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Phin
« Odpowiedź #167 dnia: 28 Kwiecień 2015, 09:40:01 »
Dotarł do mnie Phin w wersji 200 ml. Zaparzyłem w nim Kolumbię od Antonia. Doza 16 g, 30 s preinfuzji, 200 ml wody, temperatura 90 stopni. Mielenie jak do dripa, lekko ubite. Tłoczek położyłem dopiero po zalaniu wody. Kapało to jakieś 16 minut. Kawa wyszła rewelacyjna. Dripowa, ale intensywniejsza i dużo pełniejsza. Coś pięknego. :uklony:

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Phin
« Odpowiedź #168 dnia: 28 Kwiecień 2015, 11:38:51 »
16 minut, ciekawe czy na mieście też tak będzie:

http://images66.fotosik.pl/840/5ae609a2cd44de7c.jpg
Phin




Lokal otwarty, przy najbliżej okazji zajrzę i wszystko się wyjaśni  :)




Offline esack Mężczyzna

  • Wiadomości: 51
  • Ekspres: Arrarex Caravel, AP, V60, Garnek
  • Młynek: Baratza Virtuoso, Hario Skerton
Odp: Phin
« Odpowiedź #169 dnia: 28 Kwiecień 2015, 13:10:38 »
Dotarł do mnie Phin w wersji 200 ml. Zaparzyłem w nim Kolumbię od Antonia. Doza 16 g, 30 s preinfuzji, 200 ml wody, temperatura 90 stopni. Mielenie jak do dripa, lekko ubite. Tłoczek położyłem dopiero po zalaniu wody. Kapało to jakieś 16 minut. Kawa wyszła rewelacyjna. Dripowa, ale intensywniejsza i dużo pełniejsza. Coś pięknego.
A w dripie też robisz 16g/200ml? Bo jeśli nie to zastanawia mnie ile w tej "lepszości" zasługi phina, a ile dozy. :) I jak z temperaturą po zaparzeniu - jeszcze ciepłe czy już letnie?
Pytam, bo w teorii wygląda to na idealny sprzęt do biura - zalewasz i pijesz jak sobie przypomnisz, że robiłeś kawę. :) Trochę mnie już męczy sterczenie w pracy nad dripem zwłaszcza, że jakość naparu z tego ostatniego IMHO nie powala (w stosunku do innych znanych mi metod). ~30 pln to nieco atrakcyjniejsza cenowo opcja w porównaniu do ~100 za drugiego AP.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #170 dnia: 28 Kwiecień 2015, 13:27:35 »
16g/200ml to nie jest bardzo duża doza. Zawsze można taką kawę po zaparzeniu rozcieńczyć a la drip.

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Phin
« Odpowiedź #171 dnia: 28 Kwiecień 2015, 14:07:43 »
Dripy robię różnie. Testuję różne dozy jak zaczynam nową kawę, ale z reguły między 13-17 g na 200-230 ml. Mam za sobą dopiero kilka testów phina, ale nie powiedziałbym, że jest lepszy/gorszy, raczej inny, ale ja akurat dripy bardzo lubię. Na pewno Wietnamczyk daje więcej możliwości niż V60, więc najbliższe tygodnie upłyną mi pod znakiem testowania najróżniejszych konfiguracji mielenia, dozy itp.

Co do temperatury, to było to ciepłe, bo kapie do szklanki o podwójnych ściankach. Do phina są jak znalazł - można pić wolno, a temperatura jest w porządku do samego końca.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #172 dnia: 10 Maj 2015, 11:30:23 »
Na urlopie zaparzałem kawę w moim "wietnamczyku". Parę razy dolałem wody po zaparzeniu. "Zaobserwowałem" dość ciekawe zjawisko, trochę paradoksalne: po niewielkim rozcieńczeniu, kwaskowatość wyraźnie wzrosła...  :o Zaparzałem jedną z Eli mieszanek Red.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Phin
« Odpowiedź #173 dnia: 10 Maj 2015, 12:11:51 »
A to ciekawe. Mam jeszcze troszkę Red'a w domu, więc jak jutro wrócę, to spróbuję. Jakie proporcje i mielenie?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #174 dnia: 10 Maj 2015, 13:40:11 »
Mielenie jak do dripu... Proporcje nieznane, ale raczej większe niż 60g/litr.

Offline mohseth

  • Wiadomości: 66
Odp: Phin
« Odpowiedź #175 dnia: 23 Maj 2015, 21:30:05 »
Takiego smaka żeście mi narobili, że jedzie do mnie phin 200ml:) Jeszcze tylko, żeby dobry młynek kupić ech...

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Phin
« Odpowiedź #176 dnia: 12 Grudzień 2015, 23:12:58 »
Przyszedł do mnie Phin ze Świeżo Palona, 200 ml. Dzisiaj pierwsze próby i pierwsze wnioski. W młynku Kenia Mutitu z Karmy. Chcąc zastosować podobną gramaturę jak w innych przelewach zmieliłem miarkę z Aeropressu (ok 14 g), jest to dużo do Phina, przy przemiale na 7 (Macap M2M) kapanie w zasadzie zerowe, dopiero przemiał 8 umożliwił kapanie. Ilość kawy znacznie powyżej rantu w zbiorniku na kawę. Całość trwała ok 5-7 minut, ale kawa fajna, baaardzo konkretna i daje zarówno pierwsze wrażenie kwasowej owocowości, a potem konkretny posmak kawowy. Będę eksperymentować z jeszcze grubszym przemiałem, zobaczę co wyjdzie. Nie chciałbym za bardzo zmniejszać dozy, chyba, że będzie to mus.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Phin
« Odpowiedź #177 dnia: 12 Grudzień 2015, 23:21:04 »
I do mnie też jedzie.
Po ostatnich zakupach będę miał najlepszą kawę na wsi, a nawet na całą akalicę :)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Phin
« Odpowiedź #178 dnia: 12 Grudzień 2015, 23:58:41 »
Przyszedł do mnie Phin ze Świeżo Palona, 200 ml. Dzisiaj pierwsze próby i pierwsze wnioski. W młynku Kenia Mutitu z Karmy. Chcąc zastosować podobną gramaturę jak w innych przelewach zmieliłem miarkę z Aeropressu (ok 14 g), jest to dużo do Phina, przy przemiale na 7 (Macap M2M) kapanie w zasadzie zerowe, dopiero przemiał 8 umożliwił kapanie. Ilość kawy znacznie powyżej rantu w zbiorniku na kawę. Całość trwała ok 5-7 minut, ale kawa fajna, baaardzo konkretna i daje zarówno pierwsze wrażenie kwasowej owocowości, a potem konkretny posmak kawowy. Będę eksperymentować z jeszcze grubszym przemiałem, zobaczę co wyjdzie. Nie chciałbym za bardzo zmniejszać dozy, chyba, że będzie to mus.

Jaką obrałeś procedurę zalewania?
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Phin
« Odpowiedź #179 dnia: 13 Grudzień 2015, 01:46:09 »
Ja miło wspominam przecieki 15-20 minutowe.
Feria smaków. Przemiał jak do kolby. Zero i ubijania. Tylko wyrównanie.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi