Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206654 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #150 dnia: 15 Kwiecień 2015, 15:31:49 »
A zauważyliście wpływ stopnia palenia na czas przelewania?
Za dużo sprzętów za mało porównań, nie podejmę się wniosków. ;)

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Phin
« Odpowiedź #151 dnia: 15 Kwiecień 2015, 16:34:53 »
Phin jest genialnie prosty i genialny ;). Ostatnio w górskiej chacie, zaparzałem na śniadanie kawę. Odmierzyłem jedną porcję (wg Hario Slim) grubo zmielonej (jakieś 10-12 klików od zwarcia żaren) Etiopii Rocko. Nasypałem do Phina, położyłem sitko, zrobiłem preinfuzję, dwukrotnie napełniłem urządzenie wodą ze śniadaniowego bojlera. Potem jeszcze to rozcieńczyłem, wypełniając kubek z Ikei po brzegi czymś, co okazało się w efekcie bardzo smaczne i wcale nie lurowate... Bez fusów, bez aromatu papieru, świetnie zaparzone, pełnia aromatu.
A ile czasu trwało przelewanie? Bo w sumie Phin wydaje mi się interesujący, ale nie chce mi się czekać 15 minut od momentu zalania, żeby napić się kawy ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #152 dnia: 15 Kwiecień 2015, 16:42:52 »
Aż 15 minut to nie trwało. Max 10.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #153 dnia: 15 Kwiecień 2015, 17:22:34 »
Phin to nieokiełznane szaleństwo. Można parzyć 30 minut, można i 3 minuty, można pełne kubki, można naparstki, można z filtrem papierowym, można bez. Moim zdaniem bije na głowę swoją prostotą i efektami całe grono mainstreamowych dripperów. Oczywiście można i spaprać napar z phina, dlatego napisałem nieokiełznane ;)

Stałem się niedawno posiadaczem kality, no i moim zdaniem dripy z phina są w tym klimacie, tylko jeszcze pełniejsze, jeszcze okrąglejsze, no ale phina nie znajdziesz na sklepowych półkach kawowych sklepów, to i poważania nie ma. Wystartuje ktoś kiedyś na tym w mistrzostwach, to się sytuacja odmieni i wszyscy będą chwalić, a V60 i inne kality będą spoczywać w archiwum kawowych początków trzeciej fali i jednocześnie będą o nich pisać w podręcznikach do marketingu, w tematach: jak sprzedać kawałek papieru z trzymakiem w cenie wartość×10. ;D

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Phin
« Odpowiedź #154 dnia: 15 Kwiecień 2015, 17:34:51 »
jak sprzedać kawałek papieru z trzymakiem w cenie wartość×10.
Kiedy puszkę po konserwie z otworkami można sprzedać za x20 :D

A na serio - phin jest naprawdę niedoceniany - a dzięki tobie spróbuję do niego załadować na spód filtr od AP i od Chemexa - zobaczymy czy będzie widoczny rezultat smakowy.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #155 dnia: 15 Kwiecień 2015, 17:36:41 »
Będzie czyściej, ale mielenie od razu daj grubiej, bo będzie też wolniej.



Ej, metalowa kalita to też puszka z dziurkami, nawet mniej skomplikowana i mniej elementów ma, a kosztuje...  :jezyk:

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Phin
« Odpowiedź #156 dnia: 15 Kwiecień 2015, 17:42:25 »
Phin to nieokiełznane szaleństwo. Można parzyć 30 minut, można i 3 minuty, można pełne kubki, można naparstki, można z filtrem papierowym, można bez. Moim zdaniem bije na głowę swoją prostotą i efektami całe grono mainstreamowych dripperów. Oczywiście można i spaprać napar z phina, dlatego napisałem nieokiełznane ;)

Stałem się niedawno posiadaczem kality, no i moim zdaniem dripy z phina są w tym klimacie, tylko jeszcze pełniejsze, jeszcze okrąglejsze, no ale phina nie znajdziesz na sklepowych półkach kawowych sklepów, to i poważania nie ma. Wystartuje ktoś kiedyś na tym w mistrzostwach, to się sytuacja odmieni i wszyscy będą chwalić, a V60 i inne kality będą spoczywać w archiwum kawowych początków trzeciej fali i jednocześnie będą o nich pisać w podręcznikach do marketingu, w tematach: jak sprzedać kawałek papieru z trzymakiem w cenie wartość×10. ;D
O! To chyba muszę dopisać Phina do listy zakupów i robić z niego dripy. A jak mi się zachce czegoś mocniejszego to przelewać 10 minut kawka

Co do Kality, to kupiłbym sobie o ile byłaby dostępna wersja plastikowa za 20-30 złotych i jakaś sensowna alternatywa jeżeli chodzi o filtry, bo ich cena to grube przegięcie. 45 złotych za paczkę :picardpalm: W Stanach tego typu filtry Melitty kosztują 6 dolarów za 200 sztuk. 

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #157 dnia: 15 Kwiecień 2015, 18:03:28 »
No i znowu będzie na mnie :ups:

Wersja 200ml wydaje się najbardziej uniwersalna i pasują do niej idealnie filtry od aero. 340ml to już kawał drania :blue: 140ml małe i turystyczne, ale dripy trzeba zalewać na dwa, trzy razy.

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Phin
« Odpowiedź #158 dnia: 15 Kwiecień 2015, 18:43:44 »
No i znowu będzie na mnie :ups:
Nic nie szkodzi :mrgreen: Jeszcze tylko Phin, Aero, może Moka (o ile uda mi się do niej przekonać) i będę miał już wszystko czego potrzebuję 8)


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Phin
« Odpowiedź #159 dnia: 15 Kwiecień 2015, 19:08:43 »
Ta, wszystko :hihihi:

Wersja 200ml wydaje się najbardziej uniwersalna i pasują do niej idealnie filtry od aero.
Z tym idealnie to przesadziłem, ale nie trzeba docinać, z tym, że trzeba popracować aby dolegało do dna. W 340ml natomiast na dno wskakuje od razu, ale może się zdarzyć, że woda filtr podmyje i odrobina drobin się przedostanie.


Właśnie popijam kawka Kenię; z kompotu z czerwonej porzeczki z V60 do gęstej czarnej porzeczki z phina (reszta parametrów bez zmian, z tym, że v60 skończyło się w 2 min., a phin w 4 min.)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Phin
« Odpowiedź #160 dnia: 15 Kwiecień 2015, 21:52:22 »
Jeśli chodzi o te dłuższe przelewy, trochę mi przypominają espresso z dźwigni. Mniej subtelnie jest ze smakami.
Trochę chłodniej, ale zadziwiająco blisko. 

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Phin
« Odpowiedź #161 dnia: 21 Kwiecień 2015, 19:12:41 »
Jak się choćby leciutko przygniecie kawę tłoczkiem, to dłużej się przelewa - napar wychodzi kwaśny trochę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #162 dnia: 22 Kwiecień 2015, 08:34:07 »
Zależy co tam zaparzasz... Jeśli kawa dłużej się zaparza, to jest bardziej zaparzona, pełniejsza... ;)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Phin
« Odpowiedź #163 dnia: 23 Kwiecień 2015, 11:47:19 »


Jeśli kawa dłużej się zaparza, to jest bardziej zaparzona

Z moim obserwacji dodam jeszcze, ze przy krótszym parzeniu kawa wychodzi mniej zaparzona ;)

Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Odp: Phin
« Odpowiedź #164 dnia: 23 Kwiecień 2015, 12:04:01 »
przy krótszym parzeniu kawa wychodzi mniej zaparzona


 :uklony:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi