Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206707 razy)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Phin
« Odpowiedź #735 dnia: 14 Listopad 2023, 19:45:02 »
Ja do malego za parzenia 15 g a la espresso mielę jak do Ap, połowę drobniej niż 12g w V60. Przekapuje równo 5 minut.

Rozumiem, że cały ambaras w tym, żeby kapało równo od początku do końca? Bo u mnie dziś jednak zbyt szybki początek, a co za tym idzie finisz. Za grube mielenie. Do AP mielę od 2.8.0 do 3.0.0 (czyli trzech pełnych obrotów pierścienia), a dziś punkt wyjścia to było 20 gramów (wg instrukcji), zmielonych 4.4.0 :D

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Phin
« Odpowiedź #736 dnia: 14 Listopad 2023, 22:17:33 »
Jak dobrze pamiętam w owym filmiku było 22 kliki C40, co określili jako przemiał średni, i niby 8 minut kapało...  :-\
Też mi się wydaje grubo, FP u mnie to 16-20 klików, 22 traktuję jako gruby przemiał już, jak do Chemexa czasami.
Co do przepisów pod C40 to i tak z nich nie korzystam i sam zawsze ustalam grubość przemiału, na podstawie własnych doświadczeń z poprzednimi kawami. Te nastawy internetowe zawsze za grube są jak dla mnie, więc pewnie tak samo będzie z phinem i skończę dużo poniżej 20 klika.
A na swój egzemplarz phina ciągle czekam bo podsunąłem pomysł na prezent na Mikołaja, chyba że nie dostanę to po szóstym grudnia sam zamawiam   :D

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Phin
« Odpowiedź #737 dnia: 15 Listopad 2023, 10:46:41 »
Ja dziś zacznę od 3.0.0 i będę obserwował kapanko. Dodatkowo dziś przyjdzie świeża kawa, bo wczoraj wygrzebałem z szafki tylko jakieś ziarna z września. Zmniejszę też dozę do 15 gramów i zrezygnuję z zimnego mleka (brak był skondensowanego, więc zaimprowizowałem ze zwykłym), bo to dobre na upały, a poza tym mleka głuszy smaczki :). Zamiast tego doleję gorącej wody do a la americano.
Pytania: jaką ilością wody zalać te 15 g, jaka temperatura wody i ile dolać na koniec gorącej wody do tego co wycieknie z phina? :P

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #738 dnia: 15 Listopad 2023, 12:18:13 »
Zależy jak dużą pojemność chciałbyś osiągnąć, ale myślę żę możesz spokojnie w zakresie 50 - 150g jeszcze dolać. Najlepiej po kawąłku, zamieszać i próbować. Temperaturę wody proponowałbym nie wyższą niż 60 stopni. Jeśli zalejesz chłodniejszą to zawsze będzie na korzyść bardzo delikatnych aromató z kawy, jeśli ziarenka mają taki potencjał, a Ty chcesz tego szukać.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2023, 12:20:30 wysłana przez krystians »

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Phin
« Odpowiedź #739 dnia: 15 Listopad 2023, 13:35:15 »
możesz spokojnie w zakresie 50 - 150g jeszcze dolać

A ile wlać? W sensie do phina. Jakie ratio dla tych 15 g?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #740 dnia: 15 Listopad 2023, 14:44:18 »
Ja robiłem preinfuzja 15 i potem 50 g, razem koło 65 g, przy średnim paleniu. Musisz dostosować do gęstości (wysokości upraw) i palenia, jak ciemne, niżej rosnące to mniej, jak średnie to +/- 65 jak jasne to więcej, ale różnice rzędu 5- 10 g
« Ostatnia zmiana: 15 Listopad 2023, 14:48:15 wysłana przez krystians »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Phin
« Odpowiedź #741 dnia: 17 Listopad 2023, 15:49:50 »
Po paru pierwszych kawach z Phina chyba zostanę fanboyem, jakie to dobre a przy tym bezproblemowe.  :pycha: Kawiarka idzie w odstawkę.

Offline rudekolek

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: AEG EA150 dimmer, portafilter MOD, AeroPress, La Cuccuma ILSA, Phin, Moka Express 4tz, Briki
  • Młynek: DeLonghi KG89, Kingrider K2, K4. K6
Odp: Phin
« Odpowiedź #742 dnia: 25 Marzec 2024, 11:48:31 »
Wypróbowałem wszystkie metody parzenia kawy tym parzydłem więc postanowiłem utrwalić moje doświadczenia na piśmie.
^
 l
U

Cà phê đen khong duong czyli espresso z wietnamskiego Phin'a bez cukru (16gr. świeżo mielonej kawy, uzysk ok. 40gr. naparu, rozmiar phin 6oz (150ml)):
1. W celu rozgrzania zaparzacza, nalewamy gorącej wody do miski i wkładamy do niej wszystkie części Phin'a.
2. Mielimy kawę na medium-fine, czyli drobny cukier. Najlepsza kawa do Phin'a to taka pod espresso, min. średnio wypalona, sprawdza się mieszanka z Robustą 20/80 lub jakaś nisko rosnąca "robuściana" Arabica.
3. Podgrzewamy wodę, najlepsza woda do tej metody to woda miękka ok. 60-100tds.
4. Kładziemy zbiornik zaparzacza na pokrywce i wsypujemy kawę i wyrównujemy ją pukając ręką po bokach.
5. Wodą o temperaturze ok. 96°C czyli zaraz po ustaniu wrzenia, nalewamy na pokrywkę 5ml. gorącej wody i stawiamy na niej zbiornik z nasypaną wcześniej kawą, kawa wyciągnie wodę z pokrywki.
6. W celu odgazowania kawy (Bloom) zalewamy 16ml. wody od góry, najlepiej użyć dziurkowanej podstawki Phin'a jako kroplownik (tylko w przypadku phinów z oddzielną filtr-podstawką).
7. Po odgazowaniu kawy czyli ok. 45s. stawiamy podstawkę i zbiornik zaparzacza na szklance, delikatnie wkładamy prysznic/filtr do środka.
8. Wlewamy resztkę kawy z pokrywki i powoli zalewamy pozostałe 50ml. wody starając się, aby kawa nie unosiła się ponad filtrem.
9. Przykrywamy pokrywką i czekamy.

Tylko mi tu nie słodź!!!

Tips&Tricks:

- Jeśli nie mamy czajnika z gęsią szyją użyjmy pary złączonych drewnianych pałeczek do precyzyjnego polewania.
- Przy małych naczyniach robi się w naczyniu nadciśnienie blokujące przepływ. Najlepiej używać naczynia z "dzióbkiem" lub  przy szerokiej filiżance zostawić mały otwór przesuwając zaparzacz lekko na bok. Możemy położyć/unieść Phina na dwóch pałeczkach.
- Kawa powinna zacząć kapać po ok. 2-3 min. i skończyć kapać po ok. 7-8 min.
- Jeśli nie kapie możemy unieść pałeczką delikatnie filtr, kawa odgazuje do końca i zacznie kapać.

vietnamese-phin-brewer-parts.jpg



« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2024, 13:49:07 wysłana przez rudekolek »
Przez papier nie przelewam.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 403
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Phin
« Odpowiedź #743 dnia: 25 Marzec 2024, 17:37:47 »
Dzięki Twojemu przepisowi może wrócę do phina. Piszesz, że kawa 20/80. Jak rozumiem, 80 robusty?
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2024, 17:40:06 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Phin
« Odpowiedź #744 dnia: 25 Marzec 2024, 20:58:01 »
4. Kładziemy zbiornik zaparzacza na pokrywce i wsypujemy kawę i wyrównujemy ją pukając ręką po bokach.
5. Wodą o temperaturze ok. 96°C czyli zaraz po ustaniu wrzenia, nalewamy na pokrywkę 5ml. gorącej wody i stawiamy na niej zbiornik z nasypaną wcześniej kawą, kawa wyciągnie wodę z pokrywki.

Coś mi się tu nie zgadza :P

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #745 dnia: 25 Marzec 2024, 21:43:48 »
Coś mi się tu nie zgadza :P
Ale może ma to sens. Trzeba spróbować...

Offline rudekolek

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: AEG EA150 dimmer, portafilter MOD, AeroPress, La Cuccuma ILSA, Phin, Moka Express 4tz, Briki
  • Młynek: DeLonghi KG89, Kingrider K2, K4. K6
Odp: Phin
« Odpowiedź #746 dnia: 26 Marzec 2024, 08:38:00 »
Piszesz, że kawa 20/80. Jak rozumiem, 80 robusty?
Piszę 80% Arabica 20% Robusty, ale może być oczywiście 80% robusty, najlepiej wietnamskiej Culi.
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2024, 09:15:04 wysłana przez rudekolek »
Przez papier nie przelewam.

Offline rudekolek

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: AEG EA150 dimmer, portafilter MOD, AeroPress, La Cuccuma ILSA, Phin, Moka Express 4tz, Briki
  • Młynek: DeLonghi KG89, Kingrider K2, K4. K6
Odp: Phin
« Odpowiedź #747 dnia: 26 Marzec 2024, 09:06:11 »
Coś mi się tu nie zgadza :P
Ale może ma to sens. Trzeba spróbować...
Ma sens, szczególnie przy zaparzaniu dużych Phinów, polecam spróbować. Kawa jest hydroskopijna zaciąga wodę od spodu w celu odgazowania, kawa nie przesypuje się do naparu, nasączone dno kawy. Tak robią w wietnamskich kawiarniach, sam tego nie wymyśliłem to efekt "poszukiwania źródeł". Po tej operacji po chwili pokrywka przykleja się do dna po zaciągnięciu wody przez kawę:-), po zalaniu od góry po chwili się odkleja i to sygnał że można stawiać Phina na szklankę. Phin to takie piękne urządzenie którego każda część ma swoją funkcje.

Pokrywka - podstawiona pod zbiorniczek zapobiega rozsypywania kawy przez sitko podczas wsypywania do kawy, służy też do nasączania kawy od dołu, a wystający z niej uchwyt pomaga nalewać wodę na pokrywkę, zapobiega spadkom temperatury podczas parzenia.
Podstawka z filtrem - położona na górze zbiorniczka podczas fazy bloom robi za kroplownik, od dołu jako dodatkowy filtr i podstawkę na szerszą filiżankę.
Prysznic z uchwytem - zapobiega przedostawaniu się kawy do wody (immersji) i tworzy z Phin'a zaparzacz perkolacyjny.
Zbiornik - to wiadomo:-)

Wystarczą tylko pałeczki do precyzyjnego zalewania i za 15zł mamy ekspresik robiący pyszną, aromatyczną cielistą kawę w stylu espresso.
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2024, 10:26:24 wysłana przez rudekolek »
Przez papier nie przelewam.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #748 dnia: 26 Marzec 2024, 10:15:04 »
Gęstą kawę nie cielistą :).

Offline rudekolek

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: AEG EA150 dimmer, portafilter MOD, AeroPress, La Cuccuma ILSA, Phin, Moka Express 4tz, Briki
  • Młynek: DeLonghi KG89, Kingrider K2, K4. K6
Odp: Phin
« Odpowiedź #749 dnia: 26 Marzec 2024, 10:25:35 »
Gęstą kawę nie cielistą :).
Może być i gęstą :-), jak zwał tak zwał.
Przez papier nie przelewam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi